sis672 series ekran kartı sorunu

Başlatan hobapli, 04 Ekim 2008 - 11:02:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Sis'ci amcalar pek yanaşmıyorlar Linux için sürücü yayımlamaya sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hobapli

Alıntı yapılan: casty - 12 Kasım 2008 - 22:03:19
SiS 771/671 ekran kartı için 3d driver'ın yayınlanıp yayınlanmadığı hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı? Bende Sis 771/671 kurbanıyım baktım ama bişey bulamadım bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

dostum maalesef yapacak hiçbirşey yok benim denemediğim yontem kalmadı  hatta 2d driver'i yazan honkonglu bi elemanla bile mailleştim.dünyanın en dandik ekran kartı ile karşı karşıyayız

korkmaz999

arkadaşlar ben de yeni başladım linux kullanmaya ama sis ekran kartının çözünürlüğünü değiştiremiyorum, sitesinde redhat için bir dosya koymuşlar ama ne yapılır nasıl yapılır anlamadım, ayrıca 2d sürücü de atıyorum burdaki dosyaların tümünü denedim işe yaramadı, bu konuyla ilgili yardımcı olabilecek var mı?

heartsmagic

/etc/X11/xorg.conf dosyasına çözünürlük değerleri işlemeyi denedin mi?

korkmaz999

valla nasıl yapılır hiç bilmiyorum gösterirseniz çok sevinirim

heartsmagic

Bu başlığı baştan gözden geçir, ayrıca yine Grafik kartları bölümünde biraz vakit harca. Birçok başlıkta anlatıldı bu söylediğim. Ancak yine bulamazsan veya sorun yaşarsan buraya bir ileti daha geç, yarın ben veya bir başkası sana anlatır.

korkmaz999

yaptım bile çok teşekkür ederim, sanırım tarif istemek daha kolayına geliyor ama sen ekran çözünürlüğü demesen bulamazdım kesinlikle. teşekkür ederim

heartsmagic

Alıntı yapılan: korkmaz999 - 28 Ocak 2009 - 03:59:07
yaptım bile çok teşekkür ederim, sanırım tarif istemek daha kolayına geliyor ama sen ekran çözünürlüğü demesen bulamazdım kesinlikle. teşekkür ederim

Ben de tebrik ederim :)
Tarif vermek belki beş dakikalık mesele ancak kasti olarak yapmıyorum bunu. Hem araştırmaya sevk ediyor bu yeni kullanıcıları, hem de öğrenme olayını daha fazla perçinliyor.

hedep

bu eski konuya mesaj attığım içn özür dilerim ama birkaç gündür forumu taradım fakat sonuç elde edemedim, bu konunun ilk sayfasındaki sıkıştırılmış formattaki dosyalarını usr/lib/xorg/modules/drivers dizinine kopyalamaya çalıştığımda
bunu yapmaya yetkim olmadığını söylüyor, 1200 800 olsa ona da razıyım.
yardımcı olursanız sevinirim.

bytan

Alıntı yapılan: hedep - 03 Nisan 2009 - 14:57:09
bu eski konuya mesaj attığım içn özür dilerim ama birkaç gündür forumu taradım fakat sonuç elde edemedim, bu konunun ilk sayfasındaki sıkıştırılmış formattaki dosyalarını usr/lib/xorg/modules/drivers dizinine kopyalamaya çalıştığımda
bunu yapmaya yetkim olmadığını söylüyor, 1200 800 olsa ona da razıyım.
yardımcı olursanız sevinirim.

Foruma hoş geldiniz.

Orada yazan komutun başına sudo ilave ederek deneyin. Kopyalama işlemini yapabilmeniz için o bölümlere okuma/yazma iznini almış olursunuz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

hedep

bu kodları yazarken ilgili dosyanın nerede olması gerekiyor yada ben hiç mi anlamadım bunu acaba?
komutları girdiğimde öyle bir şey varolmadığından gerçekleştirilemedi diyor, ne yapmam gerekiyor acaba 800 600 çözünürlükle ve
wireless kartımı tanıtmayan bir işletim sistemi pek işlevsel olamıyor, hiç beceremiyeceksem bu işi açtığım alanı nasıl silebilirim onu anlatın bari :)

bytan

Alıntı yapılan: hedep - 06 Nisan 2009 - 19:40:53
bu kodları yazarken ilgili dosyanın nerede olması gerekiyor * ya da ben hiç mi anlamadım bunu acaba?
komutları girdiğimde öyle bir şey varolmadığından gerçekleştirilemedi diyor, ne yapmam gerekiyor acaba 800 600 çözünürlükle ve
wireless kartımı tanıtmayan bir işletim sistemi pek işlevsel olamıyor, hiç beceremiyeceksem bu işi açtığım alanı nasıl silebilirim onu anlatın bari :)

Öncelikle bir uçbirim aç. İçerisine, orada gördüğün anlatıma uygun olarak kodları girmeye çalış. Fakat komutun başına sudo komutunu koy. Sonra olumsuz bir yanıt alırsan, buraya olduğu gibi aktar çıktıyı.

Kablosuz kartınla ilgili lspci çıktına bakarak, forum içinde arama yapabilirsin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

hedep

o kodları girerken sis_drv.lai sis_drv.la sis_drv.so dosyaları nere olması gerekiyor?

o dosyalar direk masa üstündeyken ilk kodu aynen girdiğimde cd: cannot stat 'sis_drv.*': no such file or directory

diyor

ilginiz için çok teşekkür ederim, cevabınızı bekliyorum.

bytan

Uçbirim ile o dosyaların olduğu dizine geçerek denerseniz aynı sorunu vermeyecektir.

PF @ ST

hedep

terminalde nasıl o dosyaya gideceğim, çok uzadı özür dilerim

bytan

Alıntı yapılan: hedep - 06 Nisan 2009 - 21:50:03
terminalde nasıl o dosyaya gideceğim, çok uzadı özür dilerim

Eğer Desktop klasörünün altında ise:

cd Desktop

Masaüstü klasörünün altında ise:

cd Masaüstü

Büyük küçük harf duyarlılığı vardır.

İlk kullanım anlarında zorlanmanız normaldır. Bu zamanları kolay aşabilmeniz için hem forumda hem de Wiki üzerinde Acemiler Bölümü'nü oluşturduk.

PF @ ST

hedep

masaüstünden yapınca oldu galiba komutu verince
masaüstü$ oldu

sonra xorg dosyasıyla söylenen gibi oynayıp save ettim restart attığımda karşıma çıkan malesef

Ubuntu is running low graphich mode
the following error was encountered. you may need to update your conf to sole this

(EE) module ABI major version (2) doesnt match the servers version (4)
(EE) no drivers available dedi

bytan

Aşağıdakini deneyerek, sis seçimini yap:

sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

PF @ ST

hedep

bu komutu girdiğimde backup aldı o kadar, neyse çözemiyecem muhtemelen ben bunu teşekkürler,