Ynt: Vikiye eklenenler

Başlatan Kozmo, 13 Haziran 2008 - 20:13:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kozmo

sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

Bu kod bazı kurulumlarda hata verebiliyor, bildiğim kadarıyla bu bir ahta (bug) ve çözümü güncelleme ile olacaktı ama Ubuntu yerine Linux Mint kullandığım için sorun durumu bilemiyorum.

ufuk_k

Bu hata başlığı değil ve hatanın ayrıca ne olduğunu ve nasıl tekrar üretilebilceğine dair bir bilgi de verirsen hoş olur.

munirekinci

@Kozmo

Ubuntu'da da gerek yok.

Not: Yanlış anlayıp, niye Ubuntu taraftarlığı falan yapıyorsun falan demeyin. (Evet böyle dediklerimi başka yönlere çekenler var)
Dediğim oldukça net Ubuntu'da da elle yapılandırmaya gerek yok. Bu özel durumlar için geçerli bir yöntemdir.

Kaldıki ben taraftarlık yapacak biri değilim.
Son olarak belirteyim 4 gündür sadece Linux Mint kullanmaktayım.

Kozmo

Veremem çünkü Linux Mint kullanıyorum. Bu komuttan sonra kullanıcı donanım ayar ekranı açılıyor, resmi forumda yer alan önerileri denedim ve sistemi Almanca kullanmama rağmen bu aşamayı geçemedim. WPA2 sorunu da çıkınca 2 senedir kullandığım Ubuntu\'yu silip Linux Mint\'e geçtim.

eren

Adım geçtiği için yorum yapıyorum. Evet gerçekten bir sorun var ve evet Linux Mint altında bu sorun yok. Şartlar normal olmasına karşı sorun olduğuna göre ne yazık ki bende Kozmo ile aynı fikirdeyim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

munirekinci

@Kozmo
Sen bu başlıktaki ilk mesajında wpa2 için konuşmamıştın, genel olarak internet yapılandırması hakkında konuşmuştun.

Ve bu bahsedilen wiki maddesinde wep, wpa, wpa2 ayrımı yapılmıyor, içinceki anlatıma göre herhangi bir şifreleme yöntemini kullanan bir ağ bağlantısını yapılandırmadan bahsediliyor. Kullanıcının seçimine kalmış.

Ayrıca yapılandırmaya özel durumlarda Linux Mint'da Ubuntu'da ihtiyaç duyabilir. Varsayılan ayarlarda Mint'ın sorunsuz olarak çalıştırması sonsuza kadar sorunsuz çalışacağı anlamına gelmiyor.

Kozmo

Genel Yöneticinden de onay aldığımıza göre hadi hep beraber Mint\\\'e geçiyoruz :D

Eren kopma sorunu tüm realtek wireless kartlarda yaşanıyor. Eğer bu sorun Ubuntu temelli Linux Mint ya da diğer dağıtımlarda çıkmıyorsa, diğer Linux dağıtımlarının bir kısmı bu işi otomatik diğer bir kısmı ise 1-2 tık ile yapabiliyorsa, ben 2 hafta uğraşmama rağmen bu işi Ubuntu altında çözemiyorsam, üstelik ben 5 senedir Linux kullanıyorsam Ubuntu\\\'yu bu yönüyle yerden yere vurmaya, eleştirmeye hakkım olduğunu düşünüyorum.

Bunu sadece size değil Ubuntu geliştiricilerine de söyledim ve bana kartınızı değiştirin o zaman dediler. Kartı değiştirmek yerine dağıtımı değiştirmeyi tercih ettim. Kolaya kaçtın diyebilirsiniz ama 2 haftadan fazla bir süre, gece uykumdan çalarak bu işe daha fazla vakit ayıracak vaktim yoktu. Ubuntu geliştiricileri ve TR ekibi kusura bakmasın.

Kozmo

Münir konu uzamasın diye daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Linux Mint, Debian, Mepis, Sabayon, Slax altında sorunsuz çalışan aygıt Ubuntu altında her türlü denemelere rağmen çalışmıyorsa, sorun çıkartıyorsa o dağıtımı eleştirme hakkım var. Lütfen bundan gocunmayın.

munirekinci

Burada hiçkimse Linux Mint'ı onaylamaz, zaten onaylı ki Türkiye destek sitesi.
Ubuntu'dan Linux Mint'a geçtiniz diye kimse kusur aramaz, zira burası aynı zamanda Linux Mint Türkiye.

Ayrıca üzgünüm ki, elle kablosuz ağ yapılandırmasından bahseden bir başlıkta, otomatik olarak ağı tanımamasından şikayet ettiniz ve konuyu buraya getirdiniz.

Eğer lüzumsuz olsaydı bu başlık açılmazdı ve wikiye bu madde eklenmezdi.

Kozmo

Elle yordamı ile de tanımıyor Münir. İnanın bunu insanlar Linux Mint kullansın diye yazmıyorum, realtek kartlar ile Ubuntu altında Wireless sorunu bir süredir devam ediyor, bağlansa bile kopuyor. Bana 1 kişi gösterin realtek wireless kart ile Ubuntu altında sorunsuz WPA2 bağlantısı kurabilen, ben forumu terk edip gideyim.

lseker

Silmeden önceki sürümünüz Hardy'miydi ? Eğer öyle ise forumda kurulum sonrası eksik kalan codec vb. paketlerin hepsini birden tek bir paketle yüklemek şekliyle ( Ufuk_k'nın yardımları ile ) çözen bir çok arkadaş var. Ve hiç sorun yaşayanına rastlamadım..
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

heartsmagic

İki türlü yorum yapayım.
Evet Ubuntu Realtek kartlar ile wpa sorunu yaşamakta. 2 gece bir kaç saat Eren'e uzaktan bağlanarak sorunu çözmeye çalıştım. Hem normal sürücüler hem de ndsiwrapper ile kart görünmesine, kablosuz bağlantılar listelenmesine rağmen bağlansa bile kopma yaşanmakta. Bu konuda Ubuntu bu kart üzerinden sınıfta kalmış oluyor.

Ancak, meseleye yanlış yaklaşılmakta. Siz tümevarım yaparak karar veriyorsunuz, aslında anlıyorum zira benim de çalışmayan bir kartım olsa pek hoş düşünmezdim. Fakat biraz da tümden gelim yapmak lazım. Ubuntu'nun arkasına aldığı rüzgar neden bu kadar kuvvetli esiyor? Birçok hayatından memnun kullanıcı var, bunları nasıl göz ardı ederiz? "X dağıtımında şu olmamıştı, Y dağıtımında bu olmamıştı ancak Ubuntu'da tıkır tıkır çalışıyor" diyenlerin güzel düşünceleri silinip gitmeli mi?

Konunun özeti: Her dağıtımda sorun çıkabilir hatta kesin çıkar. Bugün çıkmazsa yarın çıkar. Bir sorun üzerinden bütün bir dağıtımı silmek iyi bir düşünce tarzı değil. Tabi ki kişisel bazda silinebilir, bu zaten mantıklı bir davranış çünkü kablosuz kartımı kullanamasam ben de silerdim. Fakat dediğim gibi dağıtımın genelini silmek için iyi bir çıkış noktası değil bu.

Mint tabir-i caizse Ubuntu'nun kaymağını yiyor. Alıyor temel sistemi mesaiyi sadece belirli sorunları çözmeye ve görünüme harcıyor (Evet bir iki tane de yenilikçi programa). Bu kötü mü? Elbette hayır, aksine çok güzel. Fakat Mint'i yere göğe sığdıramazken bunları da göz önünde bulundurmak lazım.

Şu başlıkta gördüğüm Ubuntu'nun eleştirilecek yanı "insanların kale alınmamasıdır". Hata bildirimlerinin daha ciddiye alınması lazım. Birisi "çalışmıyor" dediği zaman daha dikkatli olmalılar yoksa böylece kendi kullanıcılarından olurlar. 6-7 tane dağıtım, hatta Mint bile bu konuyu halletmişken kendilerinin bunu es geçiyor olması eleştirilebilecek en güzel noktadır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Haziran 2008 - 00:54:12
Şu başlıkta gördüğüm Ubuntu'nun eleştirilecek yanı "insanların kale alınmamasıdır". Hata bildirimlerinin daha ciddiye alınması lazım. Birisi "çalışmıyor" dediği zaman daha dikkatli olmalılar yoksa böylece kendi kullanıcılarından olurlar. 6-7 tane dağıtım, hatta Mint bile bu konuyu halletmişken kendilerinin bunu es geçiyor olması eleştirilebilecek en güzel noktadır.

Serkan güzel bir noktaya değinmiş. Ben kişisel olarak Ubuntu'yu sildim sayılır ama hala bu siteye destek olmaya devam ettiğime göre genel olarak silmedim.

Kozmo ben seni anlıyorum, 5-6 senelik bir Linux kullanıcısısın, bilgilisin, x dağıtımlarda sorun çıkartmayan bir sorunu Ubuntu da çözemeyince kendi kendini yiyorsun ama bu senin suçun değil. Aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum. Eğer yapılan bildirimlere rağmen Ubuntu bunu halletmemekte diretirse o zaman bende farklı bir davranış sergileyebilirim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.