[Çözüldü] Windows 7 üzerine Ubuntu kurmak

Başlatan legioner, 04 Nisan 2009 - 16:14:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

legioner

Öncelikle merhabalar,
Uzunca bir süredir linux kullanmak istiyordum, aklimda genelde hep duydugum Ubuntu vardi. Bugün Ubuntu 8.10'u indirdim.
Forumlarinizda ve wiki bölümünüzde daha önce nasil kuruldugunu bircok sefer okumustum bir aksilik yasamamak icin fakat bugün kuruluma basladigimda daha önceden ayirdigim 85GB'lik kisima kurmak istedigimde bir türlü beceremedim.

Anladigim kadariyla su anda kurulu sistemimi komple silip partitionlari yeniden düzenlemem gerekiyor ki bunu su an icin hayatta yapamam. Bir süredir kullandigim Windows 7 var harddiskin diger kisminda. Orasi ise yaklasik 150gblik bir alan.

Kurulumun partition kisminda 85GB olan kismi silip yeniden kurmaya kalktigimda diger 150gb olan kisimi da silmeye kalkiyor.

Ben C sürücüme hicbir zarar vermeden D sürücüsüne nasil kurabilirim Ubuntu'yu?
Ayrica bu sorun Windows 7 kurulu olmasindan kaynaklaniyor olabilir mi?

Kurulum CD'sini de kontrol ettirdim herhangi bir hata bulunamadi ve live cd olarak cok güzel kullanabiliyorum.

Simdiden cok tesekkür ederim.

ps. Forumlarinizda bu konuda arastirdim birkac tane buldum fakat sorunlari benimki gibi degildi * maalesef.

bytan

Merhaba,

Kurulum adımlarına başladığınızda disk bölümlendirme adımında, Elle bölümlendirme seçeneğini seçerek bölümlendirme ekranına geçin. Bu ekranda, kurmak istediğiniz alanı belirleyin ve onun üzerinde bölümlendirmeler yapın. Siz seçmediğiniz sürece, diğer disk bölümlerinizi biçimlendirmez. Biçimlendirilecek alanlar ise format sütununda bulunan kutunun işaretlendiği alanlardır. Hatta son olarak 7. adımda ise, hangi bölümlerin biçimlendirileceğinin bir listesini size sunarak son onayı sizden ister.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ceylandag

Önceden vista üzerine kurmuştum ubuntuyu.
Daha sonra windowsu hiç kullanmamaya başladım ve sadece ubuntu kurdum.
Direkt ubuntu da kurarsanız pişman olmazsınız.
ttnet müzik sayfasından müzik dinlemek haricinde tüm windows uygulamalarını(aynı işi gören farklı programlar) ubuntu üzerinde kullanabiliyorum
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

legioner

Alıntı yapılan: bytan - 04 Nisan 2009 - 16:48:03
Merhaba,

Kurulum adımlarına başladığınızda disk bölümlendirme adımında, Elle bölümlendirme seçeneğini seçerek bölümlendirme ekranına geçin. Bu ekranda, kurmak istediğiniz alanı belirleyin ve onun üzerinde bölümlendirmeler yapın. Siz seçmediğiniz sürece, diğer disk bölümlerinizi biçimlendirmez. Biçimlendirilecek alanlar ise format sütununda bulunan kutunun işaretlendiği alanlardır. Hatta son olarak 7. adımda ise, hangi bölümlerin biçimlendirileceğinin bir listesini size sunarak son onayı sizden ister.

Aynen dediginiz gibi yapiyorum fakat kurmak istedigim o kisima tiklayinca sadece silebiliyorum o kisimi, yani ayri bir bölümlendirme yapamiyorum malesef :/
ntfs oldugundan kaynaklaniyor olabilir mi?

Alıntı YapÖnceden vista üzerine kurmuştum ubuntuyu.
Daha sonra windowsu hiç kullanmamaya başladım ve sadece ubuntu kurdum.
Direkt ubuntu da kurarsanız pişman olmazsınız.
ttnet müzik sayfasından müzik dinlemek haricinde tüm windows uygulamalarını(aynı işi gören farklı programlar) ubuntu üzerinde kullanabiliyorum

Henüz bunun icin cok erken oldugunu düsünüyorum, ayrica arada sirada da olsa oyun oynamayi seviyorum :)
Tesekkürler

bytan

Alıntı yapılan: legioner - 04 Nisan 2009 - 19:10:49
...
Aynen dediginiz gibi yapiyorum fakat kurmak istedigim o kisima tiklayinca sadece silebiliyorum o kisimi, yani ayri bir bölümlendirme yapamiyorum * maalesef :/
ntfs oldugundan kaynaklaniyor olabilir mi?
...

Tabii ki, önce kurmak istediğiniz alanı seçip sileceksiniz. Daha sonra ise o bölümü parçalayıp bölümlendireceksiniz. Daha önce de dediğim gibi, xp'nin olduğu alana dokunmadığınız sürece o kısmı biçimlendirmez. Kurulum sırasında, xp bölümünü /media/windows gibi bir alana bağlarsanız, daha sonra o bölüme okuma/yazma yapmak için uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

legioner

Öncelikle özür diliyorum herkesden, ben yeni partition olusturmak yerine yeni partitiontable olusturmaya kalkiyormusum her seferinde bu yüzden becerememisim.

Biraz önce kurdum fakat 64bit versiyonunu indirmistim bir kac sorunla karsilastim.
Ayrica indirdigim sürümde amd64 yaziyordu dikkate almamistim sanirim o yüzden oluyor bunlar.

Birincisi ekran kartimi tanittiktan sonra ilginc bir uyari verdi. Ve zaten pencere aralarinda gecislerde cok zorlaniyordu takilmalar oluyordu devamli.
Ve 64bit kurdugum icin adobe flash player'i da kuramadim.

Simdi 32bit olanini indiriyorum onu kuracagim.

tekrar özür diliyorum.
tesekkürler

zeitgeist

Bir şeyleri yanlış yapıyor olmandan şüpheleniyorum. Bence tüm adımları dikkatle uygularsan bir sorun olmaz. Şimdiye dek bu tür bir sorunu hiç duymadım. Acemiler için ilk durak bölümünde kurulum belgelerini dikkatlice okuyup uygular ve kurulum aşamasında karşına çıkan adımları dikkatli okursan bir sorun olacağını sanmıyorum.

Her şeyi doğru yaptığına inanıyorsan ve birden fazla diskin varsa silmek istemediğin sistem ve belgeleri bir diskte toplayıp sistemden ayırabilirsin, böylece geriye kalan tek disk üzerinde çekinmeden tüm işlemleri yapabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

legioner

Haklisiniz sayin zeitgeist,

Yukaridaki mesajimi biraz önce degistirdim.

zeitgeist

;D Önceki mesajında bahsettiğin ekran problemleri ekran kartının 3b özelliğini aktifleştirmediğin için olmuş olabilir. Neyse madem yeniden temiz bir sistem kuruyorsun umarım sorunsuz olur. Herhangi bir sorun olursa da buradayız.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

legioner

Ubuntu 8.10 32bit versiyonunu kurdum fakat ekran karti icin dedigim sey degismedi :( 3b özelligini acmaya calistim ama bulamadim.

Bilgisayar resmen kasiliyor, özellikle internette gezerken bir sayfanin en altina direk inmek istedigimde takila takila indirebiliyorum.

Ama en azindan flash player problemi yasamadim :)

Bilgisayarimin özellikleri ise söyle
ATI Radeon HD4870
Intel C2D E8500
3GB Ram

bytan

Aşağıdaki komutu uçbirime yazın. Çıkan sonuç eğer no ise, ekran kartınız da ati veya nvidia ise envy kullanarak sürücünüzü yükleyin. Nasıl olacağı forumda anlatılıyor. Ve wikide ayrıca anlatımı mevcut. Eğer hala sorunu çözemezseniz, fourmda uygun yerde konu açın yardımcı olmaya çalışalım:

glxinfo | grep render

Konu çözüldüğü için etiketleyerek kapatıyorum.

PF @ ST