[Çözüldü]Ses sorunu/ Cızırtılı ses

Başlatan kahraman masa esat, 31 Mart 2009 - 03:04:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kahraman masa esat

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 08 Şubat 2009 - 16:37:48
Arkadaşıma ubuntu kurdum. Casper marka ama herhang bir yerinde yazmadığı için modelini bilmiyorum. Xp yi ayda bir formatlamaktan sıkıldığı için ubuntuyu tavsiye ettim. mırın kırın etse de kurduk. ama şöyle bir sorunumuz var;

Şurada ki;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3404.0.html

ve şurada ki;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1463.msg13769.html#msg13769

tüm yönetemleri denedim ama sonuca ulaşamadım. Aynen @kerno nun yaşadığı sorunu yaşıyorum. Seste inanılmaz bir hışırtı var. ayrıca kulaklık girişi çalışmıyor. xp kuruluyken kulaklık girişinde ışık yanardı şimdi o da yok. Sizce ne yapabilirim?

Dip not: Ben de acemiyim.

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 12 Şubat 2009 - 18:41:51
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,171.0.html

burada 3. adımı geçemedim. ALSA olup olmadığını bulamadım.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3404.0.html

Şurayı tekrar denedim. Olmadı ses aygıtımın olmadığını söyledi. Eski haline getirdim. Yeniden başlattım. Hala aygıtın olmadığını söylüyor.

Kitlendim kaldım. Yapıcak herhangi bir şey bulamıyorum.

kalihora@kalihora:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 3 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) SATA IDE Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) SMBus Controller (rev 02)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (rev 02)
04:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (rev 10)
05:01.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx12 Cardbus Controller
05:01.1 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments PCIxx12 OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
05:01.2 Mass storage controller: Texas Instruments 5-in-1 Multimedia Card Reader (SD/MMC/MS/MS PRO/xD)
05:01.3 SD Host controller: Texas Instruments PCIxx12 SDA Standard Compliant SD Host Controlle
r

kalihora@kalihora:~$ aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Cihazının Listesi ****

kart 0: Intel [HDA Intel], cihaz 0: CONEXANT Analog [CONEXANT Analog]

Altcihazlar: 1/1

Altcihaz #0: subdevice #0

kart 0: Intel [HDA Intel], cihaz 1: Conexant Digital [Conexant Digital]

Altcihazlar: 1/1

Altcihaz #0: subdevice #0

kalihora@kalihora:~$ lspci | grep -i audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 02)

kalihora@kalihora:~$ cat /proc/asound/cards
0 [Intel          ]: HDA-Intel - HDA Intel
                      HDA Intel at 0xdc440000 irq 22

kalihora@kalihora:~$ sudo lshw -C multimedia
[sudo] password for kalihora:
  *-multimedia           
       description: Audio device
       product: 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 1b
       bus info: pci@0000:00:1b.0
       version: 02
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm msi pciexpress bus_master cap_list
       configuration: driver=HDA Intel latency=0 module=snd_hda_int
el

kalihora@kalihora:~$ alsactl -v
alsactl version 1.0.17

Bunları daha önce alakasız bir başlıkta yazmıştım. Farklı başlık açmam söylenmişti ama o makinada Pardusu denemek istedim. Oradaki kablosuz sorununu aşamayacınca Ubuntuya dönüş kararı aldım.

Diğer başlıklarda istenilen çıktıların şimdiden yapıştırdım.

Öncelikle diğer başlıkları inceledim. Benim sorunum sürekli değil. Sadece müzik dinlerken, açılışta vs. Sesi aldığım sürece sesin cızırtılı olması. Bütün kanalları denedim. Her ses seviyesinde sorun çıkartıyor.

Her ne kadar ilgili olup olmadığını bilmesemde son olarak ilgimi çeken durum ise şu; Ubuntuyu ilk kurduğum win de yanan kulaklık girişinin ışığı yanmıyordu. Güncellemeleri yapıp yeniden başlattığımda ise ışık yanmaya başladı fakat ses sorunu aynen devam etti.

Bir de ses tercihlerinde durum şu haldeydi;

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kahraman masa esat

Şu listede

gedit /usr/src/alsa/alsa-driver-1.0.18a/alsa-kernel/Documentation/ALSA-Configuration.txt

Codec: Conexant CX20549 (Venice) bu yok. Bu durumda ne yapabilirim?

heartsmagic

CX20549 olarak mı arattın? Belki sayılar tam tutmayabilir. CX olarak da aratabilirsin. Bu arada söylemeyi unuttum, Alsa için daha yeni bir sürüm çıkmıştı.

kahraman masa esat

Bütün Conexantları teker teker denedim sonunda bir tanesi toparladı. Hala en yüksek seviyede sorun var ama sorun değil. Teşekkür ederim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 31 Mart 2009 - 17:49:12
Bütün Conexantları teker teker denedim sonunda bir tanesi toparladı. Hala en yüksek seviyede sorun var ama sorun değil. Teşekkür ederim.

Hangisi kısmen de olsa sorunu çözdü? Bunu yazarsan bir başka arkadaş için de yardımcı olmuş olursun.
Şimdiden teşekkürler.

kahraman masa esat

Conexant 5045
  laptop-hpsense    Laptop with HP sense (old model laptop)
  laptop-micsense   Laptop with Mic sense (old model fujitsu)
  laptop-hpmicsense Laptop with HP and Mic senses
  benq Benq R55E
  test for testing/debugging purpose, almost all controls
can be adjusted.  Appearing only when compiled with
$CONFIG_SND_DEBUG=y

Buradaki  laptop-hpsense çözdü.

Tekrar tekrar teşekkürler.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010