[Çözüldü] Apache localhost klasörünü değiştirme

Başlatan yvz, 31 Mart 2009 - 02:47:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yvz

Malum localhost dizini /var/www/ kurulumla gelen. Ben bunu değiştirmek için /etc/apache2/sites-available/ içindeki Default dosyasında aşağıda kırmızıyla gösterdiğim yerleri home dizini içinde bir dizin olarak gösterdim.

Alıntı Yap
...
   DocumentRoot /var/www/
   <Directory />
      Options FollowSymLinks
      AllowOverride None
   </Directory>
   <Directory /var/www/>
      Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
      AllowOverride None
      Order allow,deny
      allow from all
   </Directory>
...

Derken işler karıştı. http://localhost dediğim vakit 404 Not found hatası alıyorum. Apache'nin hata kaydına baktığımda karşıma çıkan şu:

Alıntı Yap...
[Tue Mar 31 02:14:25 2009] [error] [client 127.0.0.1] File does not exist: /htdocs
[Tue Mar 31 02:17:51 2009] [error] [client 127.0.0.1] File does not exist: /htdocs
[Tue Mar 31 02:17:52 2009] [error] [client 127.0.0.1] File does not exist: /htdocs
...

Üstelik yukarıdaki ayarı geri aldığımda da bu hata devam ediyor. Bu kök dizini değiştirme işinde başka nerede ayar yapılması gerekiyor? Internette araştırdım ama sorunumu çözecek bir şey çıkaramadım.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yavuz

cumcum82

Linux altındaki configurasyon dosyalarında yaptığın değişikliklerden sonra, eğer sözkonusu ayar dosyasının kontrol ettiği servis çalışır durumda ise mutlaka o servisi yeniden başlatman gereklidir. Senin örneğinde yapman gereken:

/etc/init.d/apache2 restart

yvz

Alıntı yapılan: cumcum82 - 31 Mart 2009 - 04:13:21
Linux altındaki configurasyon dosyalarında yaptığın değişikliklerden sonra, eğer sözkonusu ayar dosyasının kontrol ettiği servis çalışır durumda ise mutlaka o servisi yeniden başlatman gereklidir. Senin örneğinde yapman gereken:

/etc/init.d/apache2 restart

Bunu da yapmış olmama rağmen bu hatayı veriyordu zaten. Apache'yi kaldırıp yeniden yüklemenin de bir faydası olmadı hali hazırda.

yvz

Pek çok şeyi kaldırıp yeniden yükledikten sonra 127.0.0.1 adresine ana dizin yerine /var/www/ dizinini göstertmeyi başardım ama localhost kendi kafasına göre bir şeyler yapıyor bu sefer de. index.phtml.part gibi bir dosyayı indiriyor ki, bu dosyanın içine baktığımızda açması gereken dosyanın işaretlenmemiş bir kopyası olduğunu görüyorsunuz. O kadar çok yerde değişiklik yaptım ki akşamdan beri bu noktadan sonra düzeltilebilir mi ondan bile emin değilim artık :D

yvz

Öncelikle Apache'yi bir güzel temizlemek için şunları yapmak gerekiyormuş:
sudo apt-get purge apache2
sudo apt-get purge apache2.2-common
sudo apt-get autoremove

Bunun üzerine değiştirilmiş eklenmiş conf dosyaları bir güzel silinir, geriye bir şey bırakılmamacasına. Çünkü sadece apache2 kaldırıldığında dâhi, sudo /etc/init.d/apache2 start komutu çalıştırılabiliyordu. Yani apache'yi kaldırıyorsun ama kaldırmıyorsun gibi bir şey galiba, bilemiyorum tam olarak :)

Bu kaldırma işleminden ve apache2nin yeniden kurulum işleminden sonra benim gibi bahtsız biriyseniz eğer, muhtemelen

Alıntı Yapapache2: Could not reliably determine the server's fully qualified domain name, using 127.0.1.1 for ServerName
gibi bir hata alabilirsiniz. Bunun da /etc/apache2 klasörü içinde httpd.conf dosyasında sunucumuza güzel bir ad adres tanımlanmamış olmasıyla alâkası bulunuyormuş. Orayı açıp
Alıntı YapServerName 127.0.0.1
yazarsak, /etc/hosts dosyamıza da
Alıntı Yap127.0.0.1 localhost
satırını eklersek pek çok problem çözülmüş gibi görünüyor. Ama http://localhost'un yerini tam bulabilmiş değilim henüz. Hâlâ 127.0.0.1 ve localhost farklı sonuçlar veriyor tarayıcıda. Belki de tarayıcının conf dosyalarını karıştırmak gerek biraz. Araştırmalarım devam ediyor :P

Not : Bu arada ben buradan böyle devam ediyorum da, mâlum çözüme ulaşabilirsem kaynak olması açısından. Mesaj yığma durumu yoktur efenim :)

bytan

Gayet iyi yapıyorsun. Güzel kaynak olur..
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

yvz

Localhost'un saçma sonuçlar vermesi tamamen tarayıcıyla ilgiliymiş. Firefox geçmişini ve Cache klasörünü temizledikten sonra localhost ve 127.0.0.1 aynı sonucu vermeye başladı. Şimdi gelelim asıl konuya. Hâlâ yerel sunucu klasörünün yerini değiştirebilmiş değilim. /etc/apache2/sites-available içindeki default dosyasında değişiklik yapıp /home dizini içinde bir yerlere almak istediğimde bu klasörü yine aynı hataları veriyor.

heartsmagic

@yvz az önce denedim bende sorunsuzca çalışıyor. Ev dizinim altında bir dizin belirledim ve apache'yi yeniden başlattım sadece. Ben Jaunty üzerindeyim ancak sorunun Intrepid olduğunu sanmıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yvz

Yeniden yüklemeden sonraki sorunun kaynağı izinlermiş. Buradan itibaren, Default a alternatif yeni bir site dosyası oluşturdum. İçindeki ayarları uygun biçimde yaptım yine burada gösterildiği gibi. Ama malum yine hata veriyordu. /var/log/apache2/error.log dan biraz takip edince
Alıntı Yap[Wed Apr 01 02:55:47 2009] [error] [client 127.0.0.1] (13)Permission denied: access to / denied
bu hatayı gördüm. Bunu biraz araştırınca da işin aslı ortaya çıktı. Yani mesele, diğer kullanıcılar ve gruba okuma(r) ve çalıştırma(x) yetkisi vermekmiş. Hatta bu yetkiyi de bilinmeyen bir geçmişte kendim kaldırmışım sanırım başka bir şeylerle uğraşırken. Bundan sonra da bir chmod bütün sorunlarımı çözdü :)

Konu kapatılabilir. Yardımlarınız için teşekkürler.

bytan

Adım adım, hem öğrenip/araştırıp hem de buraya bilgi aktardığınız için  teşekkürler.

Sorunun çözülmesine ise çok sevindim. Konuyu etiketliyorum..
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST