[Nasıl] ati express 200 ekran kartı kurulumu

Başlatan localhost, 27 Mart 2009 - 23:15:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

on board ati radeon express 200 kartlari  icin

sudo aticonfig --initial komutunu uygulamadan önce xorg.conf dosyasinda

Section "Module"
Load "glx"
Disable "dri2" ##Orjinal sekli##
EndSection

Asagidaki gibi degistirin
Section "Module"
Load    "glx"
    ##Disable  "dri2"
EndSection

daha detayli bilgi icin Buraya Bakiniz

Linux LPIC1 - MCSA

erkuserdem

Alıntı Yap
Diyelim burada yapilan islemler sonucunda X ortami (Grafik) calismadi panik yapmaniza gerek yok. En basta yedek aldigimiz xorg.conf dosyamiz ile tekrar grafik ortamini etkin hale getirebiliriz. Asagidaki komutlari uygulayarak sonuca ulasalim

o kodu terminale nasıl yazacagiz peki?  sistem acilmio ki, siyah ekran geliyor

bytan

Alıntı yapılan: erkuserdem - 28 Mart 2009 - 18:18:40
Alıntı Yap
Diyelim burada yapilan islemler sonucunda X ortami (Grafik) calismadi panik yapmaniza gerek yok. En basta yedek aldigimiz xorg.conf dosyamiz ile tekrar grafik ortamini etkin hale getirebiliriz. Asagidaki komutlari uygulayarak sonuca ulasalim

o kodu terminale nasıl yazacagiz peki?  sistem acilmio ki, siyah ekran geliyor

Ya recovery mode ile sistemi açın. Ya da ctrl+alt+f1 ile terminale geçerek kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazıp oturum açtıktan sonra bu işlemleri yapın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

erkuserdem

Peki, bunu yaptıktan sonra, yani en baştaki yedeği geri yüklediğimizde ekran kartımın driveri yüklenmemiş mi olcak ?

bytan

Alıntı yapılan: erkuserdem - 28 Mart 2009 - 18:50:51
peki bunu yaptıktan sonra -yani en baştaki yedegi geri yukledigimizde-  ekran kartımın driveri yuklenmemismi olcak

Hayır, sadece sistemi açabilmiş olacaksınız. Daha sonra hata nerede araştırılacak. Sürücünüz yüklü mü, kullanımda mı gibi konulara bakılacak.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

erkuserdem

puff bu isler canimi skmya basladi :)  wubi sildim  tekrar iso indirdim  etx3 kurulum yaptm ama yine bi sorun cikti, ne zaman sorunsuz caliscak bu linux acaba..  neyse tesekkurler

bytan

Alıntı yapılan: erkuserdem - 28 Mart 2009 - 19:18:16
puff bu isler canimi skmya basladi :)  wubi sildim  tekrar iso indirdim  etx3 kurulum yaptm ama yine bi sorun cikti, ne zaman sorunsuz caliscak bu linux acaba..  neyse tesekkurler

Önce windows sorunsuz olsun da, sıra linux'a da gelir..

PF @ ST

erkuserdem

recovery modda da açılmıyor oturum.  ctrl+alt+F1 de işe yaramıyor terminal açılmıyor,  siyah ekran değilde  bozuk renkli bi ekran geliyor ve donuyor bilgisayar  power tuşuna basık tutarak kapatmak zorunda kalıyorm. ne yapabilirim acaba.  baştanmı kursam ubuntuyu

bytan

Recovery Mode ile neden açılmıyor?

PF @ ST

erkuserdem

karşıma 4-5 tane seçenek çıkıyor  ilki hariç (normal başlat gibi bişeydi)  diğer hepsini denedim  ama bi sonuç alamadım

bytan

Root Shell olan seçenekle terminal ekranına girmeye çalışacaksınız. "Olmuyor" ya da "sonuç alamadım" ifadeleri hiç bir anlam çağrıştırmıyor. Bu yüzden daha açık seçik tanımlar yaparsanız, ekranda olanlar hakkında daha nesnel bilgiler verirseniz iyi olur.

PF @ ST

localhost

Ekran Kartiniz nedir. Onuda bir taniyalim
Linux LPIC1 - MCSA

erkuserdem

okursaniz sevinirim
ekran kartim ati express 200. dun ugrasmistik beraber.  ben wubiyi sildim ve  ext3 formatinda  kurdum ubuntuyu. cok daha hizli ve iyi performans  ile calisti.  ama sizin  bu sayfanizdaki islemleri uyguladim ve  dediginiz gibi siyah ekran geldi ve dondu kaldi.  ctrl alt f1  calismadi.  ben recovery modda ki butun herseyi denedim ama bi ise yaramadi  daha sonra shell root ile baslangic yaptim ve komut sistemi ile  yedek dosyami  xorg.config  ile degistirmeye  calistim  (sizin verdiginiz cp komutu ile)  fakat yedek dosyasini bulamadi.  demekki  yedekleyememisim.  tek bir care kaliyordu oda  CD ile baslangic yapmak.  ole yaptim  manuel olarak  x11 klasorunun icindeki  xorg.config  dosyasini  editliyeyim dedim fakat  ne yazikki  CD ile basladigim icin herhangi bi  degisiklige izin vermedi. daha fazla komut bilgim olmadigi icin aklima bise gelmiyor.  ne yapabilrim sizce?

bytan

Kopyalanan yedeği kullanırken x11 ile X11 arasındaki farkı bilerek komutu yazdığınızı düşünüyorum. Eğer öyle değilse, tekrar deneyin.

Canlı CD ile düzenleme yapmak içinse, önce ubuntunun yüklü olduğu bölümü media altına bağlamak gerekiyor. Örneğin /media/ubuntu gibi bir bağlama noktasında bağlı durumda ise; Alt+f2 ile açılan pencereye gksu nautilus yazarak, root haklarına sahip pencereyle düzenleme yapabilir duruma gelirsiniz. Düzenleme yapacağınız dosya bu bağlantı noktasının altındaki /etc/X11 klasörünün içinde.

PF @ ST

garafatma

Alıntı yapılan: erkuserdem - 28 Mart 2009 - 18:50:51
Peki, bunu yaptıktan sonra, yani en baştaki yedeği geri yüklediğimizde ekran kartımın driveri yüklenmemiş mi olcak ?

Evet yüklenmemiş olacak ve kaldığınız yerden devam edeceksiniz.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

erkuserdem

formatladım bilgisayarı, şimdi driver falan yüklemiyeceğim, anladığım kadarıyla ubuntunun benim ekran kartım için bi driveri yok, atinin driverini yükleyincede siyah ekran sorunu oldu.  şimdilik driversiz dursun bakalım

bytan

Alıntı yapılan: erkuserdem - 29 Mart 2009 - 01:42:57
formatladım bilgisayarı, şimdi driver falan yüklemiyeceğim, anladığım kadarıyla ubuntunun benim ekran kartım için bi driveri yok, atinin driverini yükleyincede siyah ekran sorunu oldu.  şimdilik driversiz dursun bakalım

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=EnvyNG_ile_Ekran_Kartı_Sürücüsü_Kurulumu

PF @ ST

erkuserdem

envy ile sorun cozulmustur, cok tesekkurler. yeni sorularla sizi yormaya devam edicem, esenlikle :)