[Çözüldü]Firefoxda Yer İmlerini Değiştiremiyorum

Başlatan FUBU, 30 Mart 2009 - 12:51:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FUBU

Uzun zamandır ubuntudaki foxmarksımda sorun yaşıyorum. Ne yaparsam yapayım, sık kullanılanları değiştiremiyorum. Yani yeni bir bookmark ekledikten sonra firefoxu kapatıp açınca her şey eski haline dönüyor, eklediğim sık kullanılanlar kayboluyor.
İşin ilginç tarafı, foxmarksı kaldırıp, sonra kendime yeni bir kullanıcı adı ve şifresi alarak foxmarksı tekrar kursam da değişen bir şey olmuyor. Yeni kullanıcı adı ve şifremle bu bilgisayardaki yer imlerini tut, serverdakileri sil diyorum. firefoxu kapatıp açınca herşeyin eski haline döndüğünü görüyorum.
Vistada firefoxu açtığımda bir pencere açılıyor, serverda birden fazla data var, ne yapayım diyor. İndir butonuna basıyorum, foxmarks düzeliyor. Ta ki linuxu açana kadar..
Linuxda böyle bir pencere açılmıyor. Ne yaparsam yapayım o yine bildiğini okuyor..

Bu durum sizce linuxdaki bir hata mı? Böyle bir şey başına gelen var mı?

FUBU

Şu an itibariyle bu sorunun foxmarksdan değil de linuxdaki firefoxdan kaynaklandığına emin gibiyim.  :)
Çünkü foxmarksı kaldırsam da yer imleriyle oynayamıyorum.
Yani bir yer imini siliyorum, firefoxu kapatıp açınca tekrar geliyor. Foxmarks yüklü değil..
Bu sorunun çözümü için ne yapabilirim?

garafatma

Bende foxmarks kullanıyorum ancak öyle bir problem yaşamadım, üstelik farklı dağıtımlarda denedim. Sanırım yüklü olan firefox'da bir sıkıntı mevcut, güncelleme yaptıktan sonra mı oldu acaba? Çünkü benim kullandığım firefoxlar güncellenmiş değil, standart kurulumla gelen. Kaldırıp yeniden kurdun mu?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

FUBU

Her ne kadar vistadaki foxmarks uyarı verip kendini düzeltebilse de bu durum foxmarksdan kaynaklanmıyor 2. mesajımda dediğim gibi.
Çünkü şu an foxmarks yüklü değil ama aynı sorunu yaşıyorum.. Firefoxdaki bu sorun foxmarksı etkiliyor ki bu beni yanılttı. Şimdi konunun başlığını da değiştiriyorum.  :)

Az önce firefoxu yeniden yükledim, değişen bir şey olmadı. Tüm yer imlerini silsem de kapatıp açınca eski haline geliyor..

Ayrıca bu sorunu ben haftalardır yaşıyorum. Güncellemelerle alakası yok sanırım. Çünkü 3.0.8 sürümü birkaç gün önce çıktı bildiğim kadarıyla..

ihtiyar said

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7528.0.html

konusunda localstore.rdf dosyasının silinmesinden bahsedilmiş. Bak istersen konuya. Silmeden önce bir yere kaydet, sonra silip dene. ;) Olmazsa tekrar koyarsın dosyanın içine.

garafatma

Sorunun ne kadardır sürdüğünü bilmediğim için güncellemeden olabilir mi diye düşünmüştüm :)

Söylememe gerek yok aslında ama bir hatırlatma, kullanıcı dizinindeki .mozilla klasörünü silmiştin değil mi firefox'u kaldırdıktan sonra?

Not: @ihtiyar said hızlı davrandı :)

FUBU

Alıntı YapSöylememe gerek yok aslında ama bir hatırlatma, kullanıcı dizinindeki .mozilla klasörünü silmiştin değil mi firefox'u kaldırdıktan sonra?
Yok söylemene gerek var teşekkürler de..   :)
usr share altındaki mozillayı sildim.
ardından synaptic e gidip complete remove yaptım firefox 3.0.8 i.
ve bu satırları firefoxdan yazıyorum. Bu normal mi? 

Yahu bırakın yer imlerini firefoxu bile kaldıramıyorum ben   :D

FUBU

sudo apt-get autoremove firefox

diyince de firefox kurmadın ki kaldırasın diyor. ne yapabiliriz başka?
bilgisayarı yeniden açıp kapatsam mı acaba?  :)

heartsmagic

Firefox'u Synaptic'ten tamamen kaldır diyerek sil. Kullanıcı dizinindeki .mozilla dizinini de sil. Daha sonra Firefox'u kur ve bir defa daha dene.

Not:
sudo aptitude purge firefox

komutunu da kullanabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

Bu daha da ilginç :)

Şuradaki yönetmleride denedin mi peki?
not: @heartsmagic, son anda gördüm :)

FUBU

Cevaplarınız için teşekkürler. Tüm kombinasyonları denedim. Sanki kullandığım ve kaldırdığım firefox farklı programlarmış gibi değişen bir şey olmuyor.

.mozilla klasörü zaten yok, sildim çöp kutusuna da atmamış. Firefoxu yeniden yüklesem de gelmiyor o klasör..

verdiğiniz kodla sildim yeniden yükledim.

synapticte complete removal yaptım sildim, yeniden yükledim.

Şu anda synaptice göre firefox yüklü değil.  koda göre de yüklü değil. ama ben bu satırları firefoxdan yazıyorum.
fubu@fubu-laptop:~$ sudo aptitude purge firefox
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Reading extended state information
Initializing package states... Done
No packages will be installed, upgraded, or removed.
0 packages upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 0B of archives. After unpacking 0B will be used.
Writing extended state information... Done
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Reading extended state information
Initializing package states... Done

fubu@fubu-laptop:~$

yeniden yükleyince de yine değişen bir şey olmuyor.

garafatma

Peki kısayoluna tıkladığın firefox'un nereden çalıştığını görebiliyor musun? Kısayola sağ tıklayarak görülebilir mi bilemiyorum

heartsmagic

Firefox'u kapatmadığın sürece kullanabilirsin, bu çok normal.

1. Firefox'u kapat.
2. .mozilla dizinini sil.
3. Firefox'u tamamen kaldır.
4. Firefox'u kur.

.mozilla dizini illa ki oluşacaktır.

Not: Eğer bir yerlere tıklayarak açıyorsan söylendiği gibi durumu irdelemek gerekir.

dpkg -l | grep firefox ne diyor örneğin?

FUBU

@heartsmagic
Alıntı YapFirefox'u kapatmadığın sürece kullanabilirsin, bu çok normal.
firefoxu tabi ki kapattım. hatta çaresizlik içinde bilgisayarı bile kapatıp açtım.

Alıntı Yap
1. Firefox'u kapat.
2. .mozilla dizinini sil.
3. Firefox'u tamamen kaldır.
4. Firefox'u kur.

.mozilla dizini illa ki oluşacaktır.

ya gerçekten oluşmuyor.. kaç kere denedim. şu an kurulu, /usr/share altında mozilla yok
ha bi de şimdi dikkatimi çekti. firefox kısayoluna tıklayınca terminal de aynı anda hemen arkada açılıyor. ama içinde yazı yok. boş bir terminal yani.
terminali kapatınca firefox da kapanıyor. bu şekilde.

ayrıca
fubu@fubu-laptop:~$ dpkg -l | grep firefox
ii  firefox                                    3.0.8+nobinonly-0ubuntu0.8.10.2         meta package for the popular mozilla web browser
ii  firefox-3.0                                3.0.8+nobinonly-0ubuntu0.8.10.2         safe and easy web browser from Mozilla
ii  firefox-3.0-branding                       3.0.8+nobinonly-0ubuntu0.8.10.2         Package that ships the firefox branding
ii  firefox-3.0-gnome-support                  3.0.8+nobinonly-0ubuntu0.8.10.2         Support for Gnome in Mozilla Firefox
ii  firefox-gnome-support                      3.0.8+nobinonly-0ubuntu0.8.10.2         meta package pointing to the latest gnome-support package
fubu@fubu-laptop:~$

@keiser_soze
firefox %u  komutuyla çalışıyormuş.
ama terminale firefox yazınca da pek tabi çalışıyor..
yani şu an firefox kurulu da, firefox kuru değilken de bu komutları verince çalışıyordu..

ihtiyar said

usr/share klasörü?  :o .mozilla klasörü home/kullanici_adi klasöründe oluşuyor. Yani en azından bende böyle.

Düzenleme: usr/share'de de mozilla klasörü oluşuyormuş. Ama heartsmagic'in sil dediği klasör .mozilla yani home/kullanici_adi olan dizinde gizli olarak bulunuyor.

heartsmagic

sudo aptitude purge firefox firefox-3.0 firefox-3.0-branding firefox-3.0-gnome-support firefox-gnome-support

bu komut varolan paketleri siler. Ardından Firefox'u kur. Ancak kesinlikle .mozilla dizininin oluşması lazım, aksi takdirde sende sorun var demektir.

Not: Hatırlatma biraz abes olabilir ama malum .mozilla dizini gizlidir.
Not2: Ve evet .mozilla dizini /home/kullanıcı_adı altında oluşur.

FUBU

Alıntı YapNot: Hatırlatma biraz abes olabilir ama malum .mozilla dizini gizlidir.
Alıntı YapNot2: Ve evet .mozilla dizini /home/kullanıcı_adı altında oluşur.
sudo nautilus komutuyla file systems e dalmıştım. program dosyaları /usr/share altında değil mi?
file systemse girip /usr/share e gittiğimde tüm kurulu programlarımın dosyalarını görebiliyorum.
fakat /home/fubu dediğimde sadece home folderlar var..
[IMG]http://img12.imageshack.us/img12/3671/screenshotfubufilebrows.png[/img]

heartsmagic

/usr/share çok farklı bir amaca hizmet eder. Elle bir şey silmeye kalkışma. Ya synaptic ile ya da konsoldan sil, kur. Hatırlatma yapmıştım .mozilla gizli dizindir ve Nautilus ile Ctrl+H ile görebilirsin.

FUBU

Alıntı Yap/usr/share çok farklı bir amaca hizmet eder. Elle bir şey silmeye kalkışma. Ya synaptic ile ya da konsoldan sil, kur. Hatırlatma yapmıştım .mozilla gizli dizindir ve Nautilus ile Ctrl+H ile görebilirsin.

bilmiyordum. fakat sorunum çözüldü sayenizde.
senin son verdiğin komutu girince UBUFOX isimli bir programın kırık olduğu uyarısını verdi. ubufoxu tamamen kaldırıp yeniden yükledim. sonra da firefoxu kurdum, sorun çözüldü.

yanlız halen firefox açılırken beraberinde bir de terminal açılıyor. bunu da çözersek tamamdır.
bu sorun da usr/share altındaki mozillayı silmiş olmamdan da kaynaklanabilir. bilemiyorum.  :D
usr/share altına tekrar nasıl ekleyebilirim o mozillayı??

garafatma

Firefox'u kurunca orayada bir klasör açması gerekmiyor mu?

FUBU

usr/share altına açmamış, baktım. gerçi terminalle birlikte açılması bu yüzden mi bilmiyorum ama..

FUBU

tamm sorun tamamen çözüldü. hangi komutla çalışıyor diye bakarken application in terminal diye bir seçenek seçmişim yanlışlıkla. onu düzelttim geçti. özür dilerim vaktinizi aldığım için..
mutlu günler.
cevap veren herkese çok teşekkürler.  :)

garafatma

Ne özürü :) sorun çözüldü, mutlu son ;)