Hp Wireless açma kapama düğmesi

Başlatan Ubuntu2009, 28 Mart 2009 - 13:44:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu2009

S.a Arkadaşlar. dv5-1005et modelinde hp bilgisayara sahibim yaklaşık 3 aydır ubuntu kullanıcısıyım linux konusunda çok fazla bilgim yok onun için kusura bakmayın. Arkadaşlar bu notebookumun üstünde wirelessi açma kapatma tuşu var normalde açıkken mavi yanıyor kapalıyken turuncu yanıyor fakat bu tuş ubuntu üzerinde çalışmıyor eğer wirelessi açıcaksam ilk windowsu açıyyorum düğmeyi basıp wirellesi açıp sonra tekrar yeniden başlatıp linuxu açmak zorunda kalıyorum. Bunun bi kısayolu yok mu sürekli wireless açık kalıncada notebookun sarjı çabuk bitiyor. Şimdiden teşekkür ederim bu arada wireless modelim  Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter

garafatma

Forumda klavye kısayolları şeklinde aratırsanız, sonuçlar çıkacaktır
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Ubuntu2009

Tmm klavyeyle wireless açıkken kapatmak olabilir fakat wireless düğmesi kapalıyken yani turuncu renkteyken wirelessi görüyor fakat anteni görmüyor yani NetworkManagere sağ tıklayıpta Kablosuzu etkinleştir düğmesi yok oluyor

garafatma

Alıntı yapılan: Ubuntu2009 - 28 Mart 2009 - 13:44:56
S.a Arkadaşlar. dv5-1005et modelinde hp bilgisayara sahibim yaklaşık 3 aydır ubuntu kullanıcısıyım linux konusunda çok fazla bilgim yok onun için kusura bakmayın. Arkadaşlar bu notebookumun üstünde wirelessi açma kapatma tuşu var normalde açıkken mavi yanıyor kapalıyken turuncu yanıyor fakat bu tuş ubuntu üzerinde çalışmıyor eğer wirelessi açıcaksam ilk windowsu açıyyorum düğmeyi basıp wirellesi açıp sonra tekrar yeniden başlatıp linuxu açmak zorunda kalıyorum. Bunun bi kısayolu yok mu sürekli wireless açık kalıncada notebookun sarjı çabuk bitiyor. Şimdiden teşekkür ederim bu arada wireless modelim  Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter

Yanlış mı anlamışım? Klavyeden wireless'ı kapatıp açmak istiyorum demek istemediniz mi?

Ubuntu2009

arkadaşım sitede aradım fakat bulamadım aradığımdan çok farklı sonuçlar çıkıyor

garafatma

Peki "arkadaşım"

ifconfig -a çıktısını buraya yapıştırırmısın?

Ubuntu2009

ath0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:22:69:2c:7e:92 
          inet addr:192.168.1.4  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::222:69ff:fe2c:7e92/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:815348 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:267020 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:1096413926 (1.0 GB)  TX bytes:21492506 (21.4 MB)

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:1e:68:c4:66:5d 
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)
          Interrupt:218 Base address:0x6000

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:20 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:20 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          RX bytes:1360 (1.3 KB)  TX bytes:1360 (1.3 KB)

pan0      Link encap:Ethernet  HWaddr 8e:82:ae:d6:55:dd 
          BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)

wifi0     Link encap:UNSPEC  HWaddr 00-22-69-2C-7E-92-00-00-00-00-00-00-00-00-00-00 
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:456997 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:4080
          TX packets:268431 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:280
          RX bytes:564820856 (564.8 MB)  TX bytes:29569246 (29.5 MB)
          Interrupt:17

bytan

Aramalarda, üst menüdeki "Ara" bağlantısı daha iyi sonuç veriyor. "Arkadaşım" hitabı ise  herkes tarafından hoş karşılanmayabilir.

Sizin sorununuza benzer sorunlar var. Bunlardan birisi chipset farklı olsa daburadaki durum.

Kartınızı nasıl aktif ettiniz, sürücüyü hangi yolla kurdunuz bilmiyorum. Buradaki anlatımı uygulayanların bazıları sizin sorunu yaşarken, bazıları yaşamayıp düzgün çalıştığını belirtmişler.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Ubuntu2009

Tmm ben değer verdiğim insanlara arkadaşım dedim eğer yanlış anladıysa geri alıyorum. Orda yazılan gibi kurdum driveri sanırım HP nin düğmesinden kaynaklanan bir şey sistem tercihler klavye kısayollarına geldiğim zaman herhangi bir şeye tıklayıp yeni bir değer atamak için space bastıktan sonra wireless düğmesine basınca hiç bir şey algılamıyor ama diğer düğmelere tıklayınca algılayabiliyor. Wirelessi açıp kapatmak için tuşları değiştirebilir miyim örnek ctrl alt w tuşu gibi

bytan

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Ubuntu2009

Arkadaşlar tamam sorunsuzca XBindKeyi yükledim Xbindkeys -k yapıp çıkan pencerede yine wireless düğmeme basınca hiç bir tepki vermiyor. Ama önemli değil eğer uzunsa başka bi kısayolda yaparım wirelessi kapatma komutu ne ?

garafatma

Şunu denermisin?

sudo ifup ath0

olmazsa

sudo ifup wifi0

bunlar sadece tahmin.

Ubuntu2009

abdulkadir@abdulkadir-laptop:~$ sudo ifup ath0
[sudo] password for abdulkadir:
ifup: interface ath0 already configured
abdulkadir@abdulkadir-laptop:~$ sudo ifup wifi0
Ignoring unknown interface wifi0=wifi0.
  malesef wireless hala açık görünüyor. Bende başka bi notebook var onda Function + F1 yapınca açıp kapatıyor. Burdan yola çıkarak bi şekilde o komutu bulabilirmiyiz ondada ubuntu yüklü

garafatma

Tamam o zaman

sudo ifdown ath0 yaptıktan sonra kapaması gerekiyor diye biliyorum.

Ubuntu2009

abdulkadir@abdulkadir-laptop:~$ sudo ifdown ath0
[sudo] password for abdulkadir:
ifdown: interface ath0 not configured
  malesef bu hatayı veriyor ve bağlantı gitmedi

obuntu

HP Compaq 6715b kullanıyorum. Aynı sorunun daha beteriyle karşı karşıyaydım. Wireless'a hiç bağlanmıyordu. Hatta 8.10 kurdum, onda da bağlanmadı. Tam umudumu kaybetmiştim ki, son bir 9.04 kurayım dedim.
Daha öncekilerden farklı olarak diskin tamamına yanı bölümlendirmeden Ubuntu 9.04 kurdum (ext3)
Bilgisayar açılınca System -> Hardware Drivers'a tıkladım.
Broadcom STA Wireless Driver isimli sürücüyü aktifleştirdim.

Artık hem wireless'ın açık olduğunu gösteren ışık yanıyor, hem de dokunmatik tuş sayesinde kablosuzu açıp kapatabiliyorum.
Umarım bu ilgiler işinize yarar.

Saygılarımı sunarım.
Humanity to others

bytan

Teşekkürler @choldax. Bölümlendirme ile ilgisinin olmadığını düşünmekle birlikte, yeni dağıtımla bu sorunun çözüldüğünü görmek sevindirici.

PF @ ST

command

Alıntı yapılan: choldax - 10 Mayıs 2009 - 10:58:01
HP Compaq 6715b kullanıyorum. Aynı sorunun daha beteriyle karşı karşıyaydım. Wireless'a hiç bağlanmıyordu. Hatta 8.10 kurdum, onda da bağlanmadı. Tam umudumu kaybetmiştim ki, son bir 9.04 kurayım dedim.
Daha öncekilerden farklı olarak diskin tamamına yanı bölümlendirmeden Ubuntu 9.04 kurdum (ext3)
Bilgisayar açılınca System -> Hardware Drivers'a tıkladım.
Broadcom STA Wireless Driver isimli sürücüyü aktifleştirdim.

Artık hem wireless'ın açık olduğunu gösteren ışık yanıyor, hem de dokunmatik tuş sayesinde kablosuzu açıp kapatabiliyorum.
Umarım bu ilgiler işinize yarar.

Saygılarımı sunarım.

Broadcom sürücüsünü 8.04 ile kullanabiliyorum sende neden çalışmadı acaba ?

Ubuntu2009

bende malesef sorun hala düzelmedi dün ubuntunun yenisini sıfırdan tekrar kurdum ama sorunum hala devam ediyor ubuntu wireless tuşumu hiç tanımıyor.

abbasc

bilgisayara bir program yükleyip de wireless veya bluetooth u ordan isteyince açmak, isteyince kapamak için bir güzellik var mı acaba

sema

Program bilmiyorum ama wireless için belki klavye tuş kombinasyonu vardır bilgisayarının, bluetooth için de başlatıcı oluşturabilirsin. Gerçi ikisi için de başlatıcı oluşturulabilir, bu durumda başlangıçta kapatılır, açmak istenince... Tuş kombinasyonu daha mantıklı geliyor.
susema

abbasc

Program bilmiyorum ama wireless için belki klavye tuş kombinasyonu vardır bilgisayarının, bluetooth için de başlatıcı oluşturabilirsin. Gerçi ikisi için de başlatıcı oluşturulabilir, bu durumda başlangıçta kapatılır, açmak istenince... Tuş kombinasyonu daha mantıklı geliyor.

tuş kombinasyonu var wireless için. ama fn tuşlarımın çoğu çalışmadığından kullanamıyorum.
başlatıcı oluşturmak daha iyi bir çözüme benziyor.

teşekkür ederim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2011 - 10:32:05

daha önce başlatıcı diye bir şey hiç duymamıştım ama araştırıp yapmaya çalışaağım

abbasc

tamam halloldu. başlangıç ayarlarından wireless ve buetooth u kapatan bir komut girdik. (rfkill block all)
artık ikiside kapalı başlıyor :)

konu çözülmüştür.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Şubat 2011 - 13:06:24

Alıntı yapılan: abbasc - 12 Şubat 2011 - 12:56:59
tamam halloldu. başlangıç ayarlarından wireless ve buetooth u kapatan bir komut girdik. (rfkill block all)
artık ikiside kapalı başlıyor :)

konu çözülmüştür.

pardon bu konuyu ben açmamıştım. benim çözüldü kelimesini göndermem doğru olmaz sanırım ... saygılar