lubuntu (debian lxde) vs xubuntu hız perfonmans karşılaştırması

Başlatan tatlieksi, 27 Mart 2009 - 17:45:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tatlieksi

Virtualbox da yaptığım testler sonucu xubuntu xfce masaüstü ortamı ile hız perfonmans oranlarında debian lxde masaüstü ortamına göre daha perfonmanslı çıktı.

Normalde lxde nin hızlı olması gerekir kullandığı masaüstü ortamı xfce ye oranla daha hafif çünkü. Sizce neden böyle?

testi 512 ramin 230 unu virtualbox a atadım 512 ram kullandığım için daha fazla atayamıyorum. 128 mb ekran kartımın 14 mb ınıda ekran kartına kullandım işlemcim celerum 200mhz :) sistem de celerum 2.00Ghz yazar ama aslında mhz dir:)

Evet sizce neden böyle oldu yani debian lxde ki gelecekte lubuntu olacak daha  hızlı olması gerekmez mi?

Bu konuyu da nereye yazacağıma ilk basta karar veremedim ama buranın uygun yer olduğınu düsündüm. Uygun yer değilse yönetim gerekli yere taşırsa güzel olur.

ihtiyar said

Sanırım burası daha uygun. Konu hakkında fikri olan arkadaşlar varsa, buyursun.

tatlieksi

sizin bir fikriniz var mı? yazmadığınıza göre yok sanırım.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: tatlieksi - 27 Mart 2009 - 17:56:44
sizin bir fikriniz var mı? yazmadığınıza göre yok sanırım.

xfce'yi Ubuntu'da bir kez denedim, lxde'yi hiç denemedim. Virtualbox ile bir sistem kullanmadım. Bu konuda fikir yürütmem de pek mantıklı olmaz açıkçası, bu yüzden tecrübeli arkadaşlara bıralıyorum sözü.

bytan

İki sanal makinada kaçar işlem çalışıyor? Bu işlemlerden kaç tanesi sisteme kaç tanesi masaüstü ortamına ait? Öntanımlı olarak gelen kullanılan ve kullanılmayan servisler neler?.. gibi sorular aradığın yanıtı bulmanda sana yardımcı olacaktır.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

tatlieksi

Şöyle her ikisini de live olarak çalıstırdım birini live olarak açıp taraycı acıp nette dolasıp bir iki uygulama çalıstırıp çıktım sonra diyer linux u live olarak açıp aynı işlemleri onda yaptım.

Karışık olduysa daha stabil bir cevap yazabilirim :)

bytan

Ben daha nesnel yanıtlardan bahsetmiştim. Mesela ps aux çıktıları, lsmod çıktıları, ram durumları zart zurt..

Ama daha uzman bir kullanıcı gelip etkili yanıt verecektir tabii.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

tatlieksi

anlıyorum. Ben sonuca debian-live-500-i386-lxde-desktop iso sunu indirir indirmez virtualde acıp live olarak çalıştırdım baktım çok yavaş mause ikonu bile zorlanıyor haraket etmede tarayıcıyı acıyorum 1dk da geliyor. çok ağır çalışıyordu. Sonra xubuntu yu takıp virtualde calıstırdım live olarak :) baktım çok seri mause normal  firefox u tıklayınca hemen geliyor falan derken dedim bu xubuntu çok daha hızlı. sonuca böyel ulastım. normal de tersini beklerdim dabian lxde kullanıyor sonuçta neden böyle oldu anlamadım.

heartsmagic

Bence değerlendirme için Virtualbox çok iyi bir ortam değil. Daha doğrusu sanal makineler pek ideal değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.