Yazılım tanıtma şablonu önerisi

Başlatan such, 27 Mart 2009 - 00:00:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

such

Pardus wiki sayfasını gezerken dikkatimi çekti. Bütün programlar belli bir düzende anlatılmış. Sonra farkına vardım http://tr.pardus-wiki.org/PU diye bir şayfa oluşturmuşlar. Çok da iyi olmuş. Hem düzenli ve tertipli.
Ben de Ubuntu Wiki sayfasına katkıda bulunmak istiyorum ama üye olup yazma zamanı gelince vazgeçiyorum olmuyor olamıyor. Şimdi düşündüm de acaba böyle bir şablon oluşturulsa ve o şablona göre maddenin içeriği doldurulsa olur mu? Eğer olur derseniz ve şablonu oluşturabilecek biri çıkarsa ben de madde yazmak istiyorum. Hem de sonradan yeni katılacak arkadaşlara da yardımcı olur bu (bence). Bu konuda sizlerinde görüşünü merak ediyorum siz ne dersiniz?

mtilhan

Alıntı yapılan: such - 27 Mart 2009 - 00:00:05
Pardus wiki sayfasını gezerken dikkatimi çekti. Bütün programlar belli bir düzende anlatılmış. Sonra farkına vardım http://tr.pardus-wiki.org/PU diye bir şayfa oluşturmuşlar. Çok da iyi olmuş. Hem düzenli ve tertipli.
Ben de Ubuntu Wiki sayfasına katkıda bulunmak istiyorum ama üye olup yazma zamanı gelince vazgeçiyorum olmuyor olamıyor. Şimdi düşündüm de acaba böyle bir şablon oluşturulsa ve o şablona göre maddenin içeriği doldurulsa olur mu? Eğer olur derseniz ve şablonu oluşturabilecek biri çıkarsa ben de madde yazmak istiyorum. Hem de sonradan yeni katılacak arkadaşlara da yardımcı olur bu (bence). Bu konuda sizlerinde görüşünü merak ediyorum siz ne dersiniz?
PU'daki şablonun aynısını az önce ekledim eğer wiki yöneticileri kızmassa bence kalsın ama geliştirilebilir o şablon:)
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

such

Evet çok iyi olur deneyene kadar şablon eksikliğini hissetmemiştim. Ama eklemek isteyince daha iyi farkına vardımki şablon olsa çok daha kolay ve zevkli olur.

darkfriairs

ihtiyar said

Alıntı yapılan: darkfriairs - 28 Mart 2009 - 23:52:02
Şablon nerede ben bulamadım :(

Henüz yok, olduğunda buradan da duyurur arkadaşlar. ;)

mtilhan

Şablon var dedim yükledim diye:
{{Yazılım
|isim = Yazılımın ismi
|ekran_görüntüsü = Ekran görüntüsü.png
|açıklama = Ekran görüntüsüyle ilgili açıklama
|geliştirici = [http://developer.yazılım.org/ Yazılımın geliştiricilerinin listesi]
|işletim_sistemi = Hangi platformlarda çalışır (Linux, MS Windows, FreeBSD, Mac OS X gibi)
|tür = Yazılımın türü
|lisans = Lisansının adı ([[GNU Genel Kamu Lisansı|GPL]] gibi)
|web_sitesi = http://www.yazılımınsitesi.org/ (çok uzunsa köşeli parantez [] içine alınabilir)
}}

== Uygulama ismi ==
Uygulamanın tanımı, ne iş gördüğü.

== Yetenek ve özellikleri ==
* uygulamanın yetenekleri
* özellikleri
* ve diğer onu diğerlerinden ayıran özellikler...

== İpuçları ==
* uygulamanın kullanımına ilişkin bir ipucu, şunu şöyle yaparsanız şöyle olur, buraya tıklarsanız şunu açabilirsiniz.

== Kullanım önerileri ==
* daha rahat ve etkin kullanım için öneriler.

== Ekran görüntüleri ==
<gallery>
Resim:EKRAN_GORUNTUSU1.png|1. Görüntünün Açıklaması
Resim:EKRAN_GORUNTUSU2.png|2. Görüntünün Açıklaması
</gallery>

== İlgili maddeler ==
* Wiki'deki ilgili [[sayfa]].
* Wiki'deki ilgili [[sayfa2]].

== Dış bağlantılar ==
* [http://www.pardus.org.tr Wiki dışından bir sayfa]

Bunu düzenleyeceksiniz.
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

ihtiyar said

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ALpAsya - 29 Mart 2009 - 00:29:37
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 29 Mart 2009 - 00:27:00
ALpAsya ve canosayan'a duyurulur! :)
Biz o şablonun farkındayız. Canosayan Mtilhan'la kontağa geçecekti.

Hatırlatmış oldum sadece, kızmayın. :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ALpAsya - 29 Mart 2009 - 00:35:46
Biliyorum sen bizim Gülüdayımısın :D. Sana nasıl kızılır ki. Hayata kızamam sana  :D.

:-[ Bu kadar teveccüh göstermeyin, altında kalıyorum. :( Umarım layık olurum...

canosayan

ne güzel dimi göreve talip insan 3 gün sonra yazı yazıyor. ama bir bilseniz kendisi sayfalarca sayı yazıyor.

öncelikle aynı şekilde bir yapı belirleyip onu kullanmayı türkiye vikipedide görmüştüm. köyünü yaz gibi bir kampanya vardı.
böyle bir şeyde benim aklımda. Genelde madde yazım işlemlerini bu ara alpasya yaptı sağolsun.

bende bir süredir anasayfa ve acemiler için kategorilendirme için uğraştım.  http://wiki.ubuntu-tr.net/Resim:Kategori_a%C4%9Fac%C4%B1.gif adresinde bir kategori ağacımız var atık. ve bu kategorilerde oluşturuldu. Fakat bazı yazıların yazılışı farklı. resmi güncellemem gerekiyor.

şikayet değil ama wiki ye yetişmek her zaman mümkün olmuyor.

bahsedilen şablon yapısı deyince burada bir ayrıma itmek lazım.
madde için başlıklar belirleyip bu başlıklara göre yazmaya şablondan farklı bir cümle kullansak daha iyi olur. çünkü şablon wiki için özel bir ifade. şablonlar bir kere tanımlanıp başka yerlerde kullanılabilen hazır ifadeler. genelde {{şeklinde}} yazılıyorlar.

diğerine yol haritası yada method desek daha iyi olur.

Aynı şekilde bununda yapılması bir o kadar gerekli.
örneğin aynı şekilde bilgisayarlara göre anlatım yapılan kategoridede bu gerekli. debian wiki bunu çok güzel gerçekleştirmiş.hata bu tür standartlar için anasayfada bir bağlantıda var. http://wiki.ubuntu-tr.net/UbuntuWiki fakat şu an o kadar ilerleyemedik.

Ayrıca mtilhanın önerdiği yapı güzel olmasına rağmen direkt olarak dayatmak bir miktar zor.
bunuda aynı imza konusunda yaptığımız gibi ortaklaşa kararla yapmamız uygulama açısından en mantıklısı.

şu an için kişi sıkıntısı malum olarak görünmekte. sağolun bir çok arkadaşımız katkı yapmaya başlaadı. fakat bizim için al bu görev senin bu benim diyebileceğimiz çalışma arkadaşlarına bir an evvel ihtiyacımız var.

Neyse lafı yine çok uzattım. Sonuç olarak aklımızda bir çok şey var. Fakat sağlam temeller için sağlam adımlar ile yürümeye çalışıyoruz.
Örneğin bu gün tayfa içerisindeki yöntem için alpasya ile uzaun konuşmalar yaptık. Bir tayfaya giriş ve çalışma planı oluşturuyoruz.

Bazı bağlantılar kurmayı denedik. örneğin askıdaki çeviri sayfası şu an wiki üzerindede var.(açıkçası olması için zorladım.)
Eğer temellerimizi iyi oturtabilirsek arkası daha güçlü gelecek.

Bu noktadada diğer tayfaların desteğini ve beraber çalışma önerilerini ve projelerini bekliyoruz. mesela hemen topu üstümden atayım. sudo wiki üzerindede örgütlense fena mı olur?

Chmod bizim işimiz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: canosayan - 31 Mart 2009 - 22:35:47
ne güzel dimi göreve talip insan 3 gün sonra yazı yazıyor. ama bir bilseniz kendisi sayfalarca sayı yazıyor.
...

Ne demek istedin burada canosayan? Ben anlamadım, belki de anlamam gerekmiyor ama diğer arkadaşlar açısından da sordum.

canosayan

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 31 Mart 2009 - 22:39:38
...

Ne demek istedin burada canosayan?

biraz anlaşılması zor olmuş.
kendimle dalga geçtim. bu göreve talip oldum. ama 27 sinde açılan konuya 31 inde anca cevap veriyorum.
Chmod bizim işimiz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: canosayan - 31 Mart 2009 - 22:41:04
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 31 Mart 2009 - 22:39:38
...

Ne demek istedin burada canosayan?

biraz anlaşılması zor olmuş.
kendimle dalga geçtim. bu göreve talip oldum. ama 27 sinde açılan konuya 31 inde anca cevap veriyorum.

Olur böyle şeyler, hepimizin burası dışında işi var. Kimi zaman dışarıya daha çok önem vermek zorunda kalabiliyoruz, burası bizim için hobi. ;)

such

öncelikle aynı şekilde bir yapı belirleyip onu kullanmayı türkiye vikipedide görmüştüm. köyünü yaz gibi bir kampanya vardı.
böyle bir şeyde benim aklımda. Genelde madde yazım işlemlerini bu ara alpasya yaptı sağolsun.

bende bir süredir anasayfa ve acemiler için kategorilendirme için uğraştım.  http://wiki.ubuntu-tr.net/Resim:Kategori_a%C4%9Fac%C4%B1.gif adresinde bir kategori ağacımız var atık. ve bu kategorilerde oluşturuldu. Fakat bazı yazıların yazılışı farklı. resmi güncellemem gerekiyor.

şikayet değil ama wiki ye yetişmek her zaman mümkün olmuyor.

bahsedilen şablon yapısı deyince burada bir ayrıma itmek lazım.
madde için başlıklar belirleyip bu başlıklara göre yazmaya şablondan farklı bir cümle kullansak daha iyi olur. çünkü şablon wiki için özel bir ifade. şablonlar bir kere tanımlanıp başka yerlerde kullanılabilen hazır ifadeler. genelde {{şeklinde}} yazılıyorlar.

diğerine yol haritası * ya da method desek daha iyi olur.

Aynı şekilde bununda yapılması bir o kadar gerekli.
örneğin aynı şekilde bilgisayarlara göre anlatım yapılan kategoridede bu gerekli. debian wiki bunu çok güzel gerçekleştirmiş.hata bu tür standartlar için anasayfada bir bağlantıda var. http://wiki.ubuntu-tr.net/UbuntuWiki fakat şu an o kadar ilerleyemedik.

Ayrıca mtilhanın önerdiği yapı güzel olmasına rağmen direkt olarak dayatmak bir miktar zor.
bunuda aynı imza konusunda yaptığımız gibi ortaklaşa kararla yapmamız uygulama açısından en mantıklısı.

şu an için kişi sıkıntısı malum olarak görünmekte. sağolun bir çok arkadaşımız katkı yapmaya başlaadı. fakat bizim için al bu görev senin bu benim diyebileceğimiz çalışma arkadaşlarına bir an evvel ihtiyacımız var.

Neyse lafı yine çok uzattım. Sonuç olarak aklımızda bir çok şey var. Fakat sağlam temeller için sağlam adımlar ile yürümeye çalışıyoruz.
Örneğin bu gün tayfa içerisindeki yöntem için alpasya ile uzaun konuşmalar yaptık. Bir tayfaya giriş ve çalışma planı oluşturuyoruz.

Bazı bağlantılar kurmayı denedik. örneğin askıdaki çeviri sayfası şu an wiki üzerindede var.(açıkçası olması için zorladım.)
Eğer temellerimizi iyi oturtabilirsek arkası daha güçlü gelecek.

Bu noktadada diğer tayfaların desteğini ve beraber çalışma önerilerini ve projelerini bekliyoruz. mesela hemen topu üstümden atayım. sudo wiki üzerindede örgütlense fena mı olur?

Evet benim mesajımdan biraz içerlediğim belli oluyor galiba. Burada biraz daha açık olmak gerekirse evet içerledim ama bu kabahat bulmak anlamında değil. Daha iyi neden olmasın anlamında bir içerlemeydi. Ve lütfen konuşmalarınızda açık ve net olun. Daha önce de konuşuldu çünkü bu konu mesajlar duyguları tam olarak aktaramıyor. Her zaman anlaşılmak istediğiniz şekilde anlaşılmayabilirsiz :=) Ve şunu unutmayalım ki bu bir gönüllülük meselesi. Kimse bir çıkar gütmüyor (En azından ben öyle düşünüyorum). Sizi de dar zamanınızda fazlaca sıkmak istemiyorum umarım yanlış anlaşılmaya mahal verecek bir şey dememişimdir sevgi ve saygıyla :=)

heartsmagic

@canosayan sen ve @Alpasya'nın wiki'ye katılımından sonra wikimiz çok güzel bir şekilde canlandı. Haliyle sizlerden hem biz hem de wiki kullanıcıları çok memnun. Burada gönüllülük esastır, hiçbirimizin size sitem etmeye hakkı yok, aslında eden de yok. Ne zaman vakit bulursanız o zaman ilgilenin bu işlerle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Az değil oldukça çok oldu. Wikimiz hiç bu kadar hareketlenmemiş ve destek görmemişti. Eğer zamanım olsa ben bile el atacak kadar heveslenmiş durumdayım. Eski wiki günlerimi özledim.

Elinize, yüreğinize sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Son zamanlarda kaç konuya wiki'den bakarak, alıntı yaptım/cevap yazdım/link verdim ben bilirim. Hepsi özverili çalışmalarınız sayesinde oluyor.

Keşke biraz vaktim olsa ya da biraz tecrübem, bende başlasam:

Alıntı YapBaşka birinin wiki ye ekleme yaptığını görmek: Paha biçilemez

Sizin bu ekip çalışmanızla daha iyi yerlere de geleceğine inanıyorum wiki'nin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

canosayan

şablon çalışmaları başladı. bir süre devam eder.
Bir miktar şekillenince bir oylamaya sunulur.

sonrasında kesinleştirir wiki ye taşır kullanırız.
Chmod bizim işimiz.

such

Merhaba, son yapılan değişiklikler den sonra eski açtığım konuyu bulamadım o yüzden yeni konu açtım. ufak bir hata oluşmuş ve sorun şu anda kalkmış o yüzden mesajımı düzenledim.

Öncelikle, Canosayan bana PM yolu ile bir teklifte bulundu. Teklif şu idi, diğer Linux wikilerini gezmemi ve araştırmamı ve bunları forum da yayınlamamı istedi. Ben de kabul seve seve kabul ettim. (Açıkcası bu beni çok mutlu etti.)

Söylemek istediklerimi zaten diğer kaybolan konuda söylemiştim ama yine açıklayayım. Önerim bir şablon oluşturulması ve bu şablon un sabit olması. Yani misal bir program tanıtımı için oluşturulacak şablonda istenilen yerler belirlenmeli. Sonra bildiğini wiki ye aktarmak isteyen kişi kolayca bu alanları doldurabilmeli. Yani sayfa tasarımı gibi aslında kullanıcının pekde ilgisini çekmediğini düşündüğüm ayrıntılarla vakit kaybetmemeli. Asıl amaç bildiklerini bilgisini wikiye aktarmak olmalı wiki tasarımı yapmak değil (bu kısım umarım yanlış anlaşılmaz)

Neden böyle birşeye gereksinim duydum, hem kullanıcı için hem katkıcı için büyük kolaylık olacağını düşünüyorum.

Şimdilik bulduklarımı aktarmam gerekirse,

ilk örnek https://help.ubuntu.com/community/Firefox/

İkinci örnek ise http://tr.pardus-wiki.org/KMPlayer

Üçüncü örnek ise http://wiki.ubuntuusers.de/Recovery_Modus

Bu da bir örnek http://wiki.ubuntuusers.de/Rechnername

Ortak nokta ise sanırım şu,

Nedir?
Nasıl kurulur, yoksa kurulu mu gelir?.
Kurulu ise veya kurulduktan sonra nasıl çalıştırılır.
Kullanıcı tavsiyeleri, varsa ekran görüntüleri.

gibi.

Yani aslında anlatmaya çalıştığım şey düzenli tertipli katkıcıyı fazla uğraştırmayan ama kullanıcının da işine yarayabilecek bilgiyi ortaya çıkartmak. Yani bazen hepimiz görüyoruz şu paketi kur sorun düzelir diyoruz ama daha o paketin nasıl kurulucağı hakkında soran kişinin hiç bir bilgisi yok. Bu durumda soruyu soran kişiye bir paket nasıl kurulur belgesi şart oluyor. (Bence)
Veya bir örnek daha vereyim, konsolda şu komutu yaz çıktısını ver diyorsunuz cevap bazen, Konsol nedir, o nerede, nasıl * bir şey? gibi olabiliyor.

Ve tüm bunların zaten gönüllük esasına dayandığını tekrar hatırlatmama sanırım gerek yok :)

Sevgi ve saygılarımla.

hatas

Yazılım tanıtma sayfalarında kullanılan güncel yazılım şablonuna şuradan ulaşılabilir: Şablon:Yazılım bilgi kutusu2

Konuyu arşive kalıdrıyorum.