Mesaj yazarken kullanılabilecek klavye kısayolları.

Başlatan such, 26 Mart 2009 - 22:40:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

such

Alıntı YapKısayollar: Mesajı göndermek için; ALT+S ve önizleme yapmak için; ALT+P
Bu kısayollar çalışmıyor. Hem bunları çalıştırıp hem de Kalın, italik, altı çizgili gibi belli başlı bazı bbcode'larına (ya da tamamına da olabilir :=) klavye kısayolu eklenebilir mi?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: such - 26 Mart 2009 - 22:40:31
Alıntı YapKısayollar: Mesajı göndermek için; ALT+S ve önizleme yapmak için; ALT+P
Bu kısayollar çalışmıyor. Hem bunları çalıştırıp hem de Kalın, italik, altı çizgili gibi belli başlı bazı bbcode'larına (ya da tamamına da olabilir :=) klavye kısayolu eklenebilir mi?

Bu daha önce sorulmuş ve bir gerekçe ile olmayacağı belirtilmişti ama gerekçesini hatırlamıyorum. Eren'in gelmesini bekleyelim. ;)

such

Ben aradım ama forumda böyle bir başlık bulamadım :s Eğer sorulduysa mesaj birleştirilebilir. Ama SMF forumunda olabileceği yazıyor du. Yinede tabiiki yapacak olan kişi bilir :=)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: such - 26 Mart 2009 - 22:46:30
Ben aradım ama forumda böyle bir başlık bulamadım :s Eğer sorulduysa mesaj birleştirilebilir. Ama SMF forumunda olabileceği yazıyor du. Yinede tabiiki yapacak olan kişi bilir :=)

Konu silinmiş olabilir, sorun değil tekrar sorulması. ;) SMF'de olamaz değil bazı gerekçelerden dolayı yapılmaması uygun görülmüştü diye hatırlıyorum.

eren

Konuyu hatırlamıyorum ve konuyu anlamadım. Tam olarak istenilen özellik nedir?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sypro

Sağ alttaki YANITLA linkinden açılan sayfada Gönder ve Önizleme butonlarının üstündeki satır.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

such

Tam olarak istenilen özellik önizleme düğmesine (Buton?) basmak yerine orada yazan (ALT+P) klavye tuşunu kullanabilmek. Ya da Gönder tuşuna basmak yerine ALT+S seçilen yazıyı italik yapmak için ALT+i gibi.

eren

O kısa yollar çalışmaz çünkü o kısa yollar dağıtımlarda tanımlıdır.

Örneğin alt + s Farklı kaydet penceresini açıyor (KDE için), alt + p Yazdırma penceresini açıyor (KDE için). O özellik Windows için düşünülmüş bir özellik. O özelliğin kullanılabilmesi için kullandığınız dağıtımın bu tuşlara bir şey atamamış olması gerekiyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

such

Alıntı yapılan: Eren - 12 Nisan 2009 - 04:00:05
O kısa yollar çalışmaz çünkü o kısa yollar dağıtımlarda tanımlıdır.

Örneğin alt + s Farklı kaydet penceresini açıyor (KDE için), alt + p Yazdırma penceresini açıyor (KDE için). O özellik Windows için düşünülmüş bir özellik. O özelliğin kullanılabilmesi için kullandığınız dağıtımın bu tuşlara bir şey atamamış olması gerekiyor.

Dağıtımlara ait bir özellik :s yarın denerim ama windows ile :p Ve ille de alt+X olması şart değil başka bir kombinasyonda olabilir?

eren

Araştırırım bu konuyu. Java script ile yazı alanına tıklayarak olabiliyormuş.

such

Alıntı yapılan: Eren - 12 Nisan 2009 - 04:05:19
Araştırırım bu konuyu. Java script ile yazı alanına tıklayarak olabiliyormuş.

Çok bilmiş biri değilim ama ben araştırmıştım biraz dediğiniz gibi bir fonkisyondan falan bahsediyordu. Tabii anlamadığım için öyle baktım kaldım. Eğer çok uğraştıracak bir şey ise sorun değil böyle kalsın. Teşekkürler ilgilendiğiniz için.

eren

Açık konuşmak gerekirse Java Script bilgim çok iyi değil, bu işler Java Script ile oluyor. Bu sebeple altından kalkabilir miyim bilemiyorum. Biraz konuyu araştırır ve daha sonra buraya dönerim.

such

Şimdi bir şey söyleyeceğim ama kızmayın :) Meraklı turşucu gibi duramadım ve ararken smf resmi forumunda bir şey buldum.

http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=263415.msg1718538#msg1718538
Alıntı YapAdres satırına "about:config" yazın. Çıkan bölümde "ui.key.contentAccess" ayarını bulun ve 5 olan ayarı 4 olarak değiştirin.

Ama varsayılan olarak çalışmaz. Ayrıca ikinci yöntemi herkese anlatmakta güçlük çekebilirsiniz.

Denedim bu yöntemi ve ALT+P (önizleme) için, ALT+S (gönderme) için çalışıyor. Ama italik, bold, vb için sizinde dediğiniz gibi JavaScript gerekli galiba.

eren

Neden kızayım bende bilmiyordum. Ancak herkese bunu yaptıramayız, tarayıcı ayarlarına girin şunu kapatın v.s. dememiz zor. Dileyen yapacaktır bunu. Diğer kısımlar içinde ilgilenmeye çalışacağım.