creative sound blaster sürücü

Başlatan ennteresan, 10 Mart 2009 - 11:11:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ennteresan

meraba. xpden ubuntuya yeni geçtim çoğu ayarları hallettim fakat ses kartını ayarlayamadım sitede birkaç konu var fakat işimi görmedi.
creative sound blaster 24 bit 7.1 ses kartım var. anakart gigabyte 780g.
5+1 ses sistemi var 5+1 ses alamıyorum. ses kontrolu panelinde "playback:alsa pcm on front:0 (CA0106) via ...." seçili iken ses kısıp yükseltebiliyorum. benim ses kartıyla alakalı aygıt görünmüyor.

bir de bu masa üstünde bulunan harddisk simgesinin görülmesini istemiyorum bunu nasıl hallederim? xp yüklü olan harddisk bölümüne girince masaüstünde simge beliriyor hemen.

btermeli

2. sorunun yaniti;

alt+f2
gconf-editor
Nautilus > Desktop > "Volume Visible"
Nautilus > Masaüstü > "Aygit görünürlügü" yanindaki tiki kaldir.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

ennteresan

ikinci işlemi hallettim. bu gconf-editor xp'de regedit in işlevini mi yapıyor

heartsmagic

Alıntı yapılan: ennteresan - 10 Mart 2009 - 13:46:51
ikinci işlemi hallettim. bu gconf-editor xp'de regedit in işlevini mi yapıyor

Hayır diyebiliriz, ancak benzer gelebilir sana.

Ses kartın için:

lspci | grep Audio çıktısını görebilir miyiz?

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ennteresan

"" 01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV730XT Audio device [Radeon HD 4670] "" bu yazdı.

heartsmagic

Sistem üzerinde tümleşik (on-board) kart var mı?

ennteresan

evet. realtek alc889a . biostan kapattım. ses kartı sb live 7.1 takılı ve 5.1 ses sistemi karta takılı. ses stereo geliyor 5+1 ses alamadım.
test için "speaker-test -Dplug:surround51 -c6 -l1 -twav"
bunu yazdım sadece sağ ile soldan ses geldi.

heartsmagic

Kartın markası Creative ama yukarıdaki çıktı

ATI Technologies Inc RV730XT Audio device [Radeon HD 4670]

Ortada bir karışıklık mı var?

ennteresan

ekran kartım var hd 4650 . sesi şu an alıyorum creative ses kartından.
gnome-sound-properties  yazdıktan sonra gelen pencerede ses kartı görülüyor fakat seçip sınama tuşuna basnca ses gelmiyor. seçenekler:

live! 7.1 24 bit [sb0410] CA0106 (alsa) bundan 4 tane var
HDA ATI HDMI ATI HDMI (ALSA)
live! 7.1 24 bit [sb0410] CA0106 (OSS) bundan 3 tane var.
ALSA - Gelişmiş linux ses mimarisi
OSS- açık ses sistemi
pulseaudio ses sunucusu

ilk 4 tane live!..  seçeneğinde sınama tuşuna basınca ses gelmiyor.
sonraki 3lü live! de sınama tuşuna basınca hata veriyor(daha önce ses geliyordu):

audiotestsrc wave=sine freq=512 ! audioconvert ! audioresample ! gconfaudiosink: Could not open audio device for playback. Device is being used by another application.

başka uygulama açık değil.

heartsmagic

Benim kafam cidden karıştı. Ses kartın Creative ancak çıktı öyle demiyor. ATI olarak görünen bir kart mevcut. Şöyle biraz bakındım, çok az kaynak var bu kart hakkında. Böyle bir kart var mıdır bilemiyorum bile zira grafik kartınla aynı çıktıya sahip sanırım. Acaba diyorum elle ALSA derlemesi yapılsa bir iyileşme olur mu?

ennteresan

valla bu konuda pek çözüm getiremeyeceğim. ekran kartının hdmi çıkışı mevcut ondaki ses çıkışını mı aktif görüyor yani? tüm ses kartı donanım listesine nasıl ulaşırız ? :-\ neyse olmazsa böyle de kullanırım ama bi 5+1 müzik ve filmler için xp yi açmak zor geliyor.

heartsmagic

lspci komutunun listelemesi gerekirdi diye düşünüyorum ancak gördüğüm listelememiş ya da ben yanlış yorumluyorum olayı.

ennteresan

ekran kartını çıkarıp deneyeceğim bir de. fakat önce sürücüleri falan da kaldırmam gerekir mi? yoksa bu sürücüler anakartın hd 3200 ekran kartını da çalıştırır mı?

zeitgeist

Çıktının ati görünmesi garip ama madem ses alabiliyorsun ve tek sorunun 5+1 ses alamamak o halde belki bu linkteki yöntem faydalı olur.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

garafatma

Dün sanırım, başka bir arkadaşta da aynı sıkıntı mevcuttu. Ekran kartındaki HDMI çıkışı bir şekilde ses kartına müdehale ediyor, bende ekran kartı üzerindeki bu çıkışı nasıl pasifleştirirz ona bakıyordum. Henüz bir sonuç bulamadım,
Alıntı yapılan: ennteresan - 17 Mart 2009 - 06:45:07
ekran kartını çıkarıp deneyeceğim bir de. fakat önce sürücüleri falan da kaldırmam gerekir mi? yoksa bu sürücüler anakartın hd 3200 ekran kartını da çalıştırır mı?

Bir sonuç var mı acaba?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ennteresan

Alıntı yapılan: zeitgeist - 17 Mart 2009 - 07:21:45
Çıktının ati görünmesi garip ama madem ses alabiliyorsun ve tek sorunun 5+1 ses alamamak o halde belki bu linkteki yöntem faydalı olur.
bunu denemiştim ama olmadı. herşeyi yapıyorum test ederken ses sadece sol ve sağdan geliyor. tekrar deniyim bi belki hata yapmışımdır.

ekran kartını çıkarıp denemedim henüz.
sürücü kaldırma vs gibi işlemi yapmam gerekir mi donanımı kaldırsam bulamayınca otomatik kaldırır mı?

heartsmagic

Sürücüleri kendisi kaldırmaz. Eğer bir şeyi kaldırmak istiyorsan sen kaldırmalısın.

veterdem

Merhaba arkadaşın bahsettiği ses kartından bende de var ve hemen hemen aynı sorunları yaşıyorum on board olan sesi biostan kapalı hale getirmeme rağmen ubuntuda çalışıyor. bundan öncede pardus denemiştim pardusun son sürümünde hiç ses alamamıştım ve inatla on board kartımı çalıştırmaya devam etti şimdi ubuntu kullanıyorum sesi alsa olarak ayarladım amarokta vlc playerda ve vs oynatıcılarda ayarlardan alsayı secince ses alabiliyorum bir gün bir film taktım vlc playeri açtım ses gelmiyordu hemen audio ya tıkladım 5.1 desteği vardı filmin ona tıkladım bütün hoparlerlordan ses gelmeye başladı mp3 calarken sadece iki hoperlordan ses alabiliyorum amarokta 5.1 seceneğini secsemde bir değişiklik olmuyor. asıl problemim sitelerden video izlerken ses alamıyorum ayrıca ubuntun sistem sesleri de çalışmıyor. on borad ses kartı via benim. Ubuntuda ne yapsamda on board ses kartı tam olarak pasif olmuyor sanırım işletim sisteminde bir çeşit karışıklığa sebebiyet veriyor. 

bende çıkan ses ayarları böyle üstteki ca0 106 alsa yazanlardan ilkini secince sadece centerdan ses geliyordu şimdi ses gelmiyor ikincisini secince sağ ve sol hoparlorlardan ses geliyor üçüncüsü arka iki hoperlordan ses veriyor 4. süne basınca hata veriyor ayrıca oss yazanlardanda ilk ikisi sağ ve sol olarak ses veriyor sonuncusu arka iki hoparlörden ses veriyor. 5.1 desdekli filmlerden film başladıktan sonra 5.1 i seciyorum öyle ses alabiliyorum stereo olanlarda normal ama ubuntu acılış uyarı sesleri ve internetteki video sitelerinin hiçbirinden ses gelmiyor banada yardım edebilirseniz sevinirim.
Erdem

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

bytan

İyi yapmışsın. Ben de bakınıyorum nasıl bölündü bu diye.  :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST