Ubuntu’da Adobe Dreamweaver CS4

Başlatan aynshtein, 24 Mart 2009 - 23:32:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Escasmu

Alıntı yapılan: aynshtein - 25 Mart 2009 - 12:23:50
@ironic, Photoshop için henüz deneme yapmadım. Zira, mümkün olduğu kadar Gimp kullanmaya çalışıyorum. Ancak Photoshop CS4'ü de deneyip başarılı olursam onu da yazacağım. Bazı DLL hatalarını gidermediğiniz ya da gerekli eklentileri yüklemediğiniz sürece kurulumları çalıştıramıyorsunuz. Bir de asıl önemli sorun, bir yazılım için gerekli eklentileri ve DLL'leri ayarladıktan sonra, diğeri için de ayrı ayarlar yapmanız gerekiyor. CS4 serisi için benim gördüğüm, birini çalıştıran metod diğerini çalıştırmıyor. Dahası, örneğin DW CS4 çalıştırdığınız sisteme Photoshop CS4 kurmaya kalktığınızda DW CS4 de elden gidiyor...

Düzeltme: Müjdemi isterim! :) Photoshop CS4 de Ubuntu üzerinde çalışıyor... Ekran görüntüsü aşağıda:

[IMG]http://img207.imageshack.us/img207/773/screenshotdefaultwinede.th.png[/img]

Kurulumu yapmadan önce, Wine ayarlarından Emulate a virtual desktop seçeneğini işaretleyin. Kurulumu o şekilde yapın. Ayrıca Setup.exe dosyasını konsoldan çalıştırın. (Üzerine sağ tıklayıp Wine ile Aç'ı seçtiğinizde açılıp kapanıyor; çalışmıyor..
Photoshop için bi anlatım yapsanız süper olur :)

muratbastas

anlatım çok güzel sorunsuz şekilde kurdum ama programı açıyorum, yeni belge oluşturuyorum misal php seçiyorum, ve resimdeki hatadan alıyorum. hatadaki "Close" butonuna basınca sorunsuz açılıyor sayfa. bunun sebebi ne olabilir bilen, çözen var mı?

"Ey yüce gönüllü yalan! Gerçek hiç sana tercih edilebilecek kadar güzel olmuş mudur?"

~Jean-Jacques Rousseau~

bytan

Uygulamayı uçbirimden çalıştırıp hata sırasında ekrana düşen çıktıyı buraya aktar.

Ayrıca:

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=14343
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

muratbastas

Alıntı yapılan: bytan - 27 Haziran 2011 - 14:45:00
Uygulamayı uçbirimden çalıştırıp hata sırasında ekrana düşen çıktıyı buraya aktar.
Hocam cevap için teşekkürler ancak uçbirimden nasıl açacağımı anlamadım.
wine Dreamweaver.exe yazarak denedim ancak olmadı. dosya bulunamadı hatası verdi. Nasıl çalıştıracağımı söyleyebilir misiniz?
"Ey yüce gönüllü yalan! Gerçek hiç sana tercih edilebilecek kadar güzel olmuş mudur?"

~Jean-Jacques Rousseau~

heartsmagic

Uygulamalar ev dizinindeki gizli dizin olan .wine altında daha alt dizinlerde bir yerdedir. wine'a tam olarak bu adresi verirsen açma şansın olabilir belki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

muratbastas

peki bu gizli dosyaları nasıl görebilirim, ya da görme ihtimalim var mı? yani wine'nin anlayacağı şekilde konsoldan nasıl çalıştıracağım programı? (kusura bakmayın bu arada saçma soru soruyorsam,yeniyim ben linuxta).

~Jean-Jacques Rousseau~

bytan

Ctrl+h ile gizli dosyaları görebilirsin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

muratbastas

cevap için teşekkürler hocam, gizli dosyaları nasıl görebileceğimi öğrendim. wine klasörünü buldum, dreamweaver'in kurulu olduğu dizine kadar girdim. üstünde sağ tıklayıp wine ile açarsam aynı hatayı alıyorum. konsoldan bi türlü açamadım nedense o dizine cd komutuyla gidemedim. konsola yazacağım kod için yardım ederseniz minnettar kalırım.

Dosya Yolu dizinin üstünde şöyle görünüyor :

Konsoldan dizine girmeye çalıştığımda aldığım hata:

bayağı denedim konsoldan dizine ulaşmayı ama gizli olduğu için giremediğimi düşündüm. konsoldan cd /home/murat/ dizinine bile giremiyorum. acaba konsol kodumda mı bir hata var?

~Jean-Jacques Rousseau~

opusxx

.wine içindeki dizin ve exe' lerde kopyala yapıştır bir işe yarmıyor sanırım.
    Console' den wine dizini içindeki bir klasöre girmek için "tab"  tuşu  kelime tamamlayıcısını kullanın. Örnek :
$ cd/home/murat/.wine/driver_c/P (tab tuşu) /A (tab tuşu " A yeterli değil ise adobe dizinini buldurana kadar harf ekleyin" ) / yine aynı şekilde ... .exe' yi bulana kadar devam edin. Kolay gelsin
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

muratbastas

Alıntı yapılan: opusxx - 28 Haziran 2011 - 09:55:37
   .wine içindeki dizin ve exe' lerde kopyala yapıştır bir işe yarmıyor sanırım.
    Console' den wine dizini içindeki bir klasöre girmek için "tab"  tuşu  kelime tamamlayıcısını kullanın. Örnek :
$ cd/home/murat/.wine/driver_c/P (tab tuşu) /A (tab tuşu " A yeterli değil ise adobe dizinini buldurana kadar harf ekleyin" ) / yine aynı şekilde ... .exe' yi bulana kadar devam edin. Kolay gelsin
çok teşekkürler tab'a basmak işe yaradı. sonunda konsoldan çalıştırabildim programı. ancak yukarda belirttiğim hatanın aynısını belge açmadan aldım bu sefer.

Sayın @bytan konsoldaki hatayı buraya yazmamı istemiştiniz.

fixme:win:EnumDisplayDevicesW ((null),0,0x32f710,0x00000000), stub!
err:shell:SHGetFolderPathAndSubDirW Failed to create directory L"".
fixme:ntdll:find_reg_tz_info Can't find matching timezone information in the registry for bias -120, std (d/m/y): 30/10/2011, dlt (d/m/y): 28/03/2011
fixme:ntdll:NtLockFile I/O completion on lock not implemented yet
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\Program Files\\Common Files\\Adobe\\Adobe PCD" 1 -2147483644 0x19db8c 0x19db98 0x19d650 (nil)
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\Program Files\\Common Files\\Adobe\\Adobe PCD\\cache" 1 -2147483644 0x19db8c 0x19db98 0x19d650 (nil)
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\Program Files\\Common Files\\Adobe\\Adobe PCD\\cache" 1 -2147483644 0x19db8c 0x19db98 0x19d650 (nil)
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\Program Files\\Common Files\\Adobe\\Adobe PCD" 1 -2147483644 0x1b63e4 0x1b63f0 0x1b7758 (nil)
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\Program Files\\Common Files\\Adobe\\Adobe PCD\\cache" 1 -2147483644 0x1b63e4 0x1b63f0 0x1b7758 (nil)
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\Program Files\\Common Files\\Adobe\\caps" 1 -2147483644 0x1b63e4 0x1b63f0 0x1b7758 (nil)
fixme:dwmapi:DwmIsCompositionEnabled 0x32e400
fixme:win:LockWindowUpdate (0x10082), partial stub!
fixme:win:LockWindowUpdate ((nil)), partial stub!
fixme:appbar:handle_appbarmessage SHAppBarMessage(ABM_GETSTATE): stub
fixme:dciman:DCICreatePrimary 0x608 0x3afe2ac
fixme:shell:SHGetFileInfoW set icon to shell size, stub
fixme:imm:ImmReleaseContext (0x102d2, 0x8776fa8): stub
fixme:mixer:ALSA_MixerInit No master control found on HDA ATI HDMI, disabling mixer
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\Program Files\\Common Files\\Adobe\\Adobe PCD\\cache" 1 -2147483644 0x87b3f1c 0x87b3f28 0x87cd518 (nil)
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\Program Files\\Common Files\\Adobe\\Adobe PCD" 1 -2147483644 0x5e7d19c 0x5e7d1a8 0x5e7d1d8 (nil)
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\Program Files\\Common Files\\Adobe\\Adobe PCD\\cache" 1 -2147483644 0x5e7d19c 0x5e7d1a8 0x5e7d1d8 (nil)
err:shell:SHGetFolderPathAndSubDirW Failed to create directory L"".
fixme:ole:CoInitializeSecurity ((nil),-1,(nil),(nil),0,3,(nil),0,(nil)) - stub!
fixme:ole:CoInitializeSecurity ((nil),-1,(nil),(nil),0,3,(nil),0,(nil)) - stub!
fixme:mountmgr:harddisk_ioctl unsupported ioctl 74080
fixme:mountmgr:harddisk_ioctl unsupported ioctl 4100c
fixme:wbemprox:wbem_locator_ConnectServer 0x87b1800, L"root\\cimv2", (null), (null), (null), 0x00000000, (null), (nil), 0x10aae9a4)
err:ole:CoUninitialize Mismatched CoUninitialize
fixme:mountmgr:harddisk_ioctl unsupported ioctl 41018
fixme:mountmgr:harddisk_ioctl unsupported ioctl 2d1400
fixme:mountmgr:harddisk_ioctl unsupported ioctl 2d0c10
fixme:wbemprox:wbem_locator_ConnectServer 0x87b14d8, L"root\\cimv2", (null), (null), (null), 0x00000000, (null), (nil), 0x10dae974)
err:ole:CoUninitialize Mismatched CoUninitialize
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\users\\Public\\Application Data/FLEXnet" 1 1 0x4ad000 (nil) (nil) (nil)
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\users\\Public\\Application Data/FLEXnet" 1 4 (nil) (nil) 0x4b0d18 (nil)
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\users\\Public\\Application Data/FLEXnet\\adobe_00080000_tsf.data" 1 1 0x4b0c60 (nil) (nil) (nil)
fixme:advapi:SetNamedSecurityInfoW L"C:\\users\\Public\\Application Data/FLEXnet" 1 4 (nil) (nil) 0x4b0d70 (nil)
fixme:winhttp:WinHttpGetIEProxyConfigForCurrentUser returning no proxy used
fixme:winhttp:WinHttpGetIEProxyConfigForCurrentUser returning no proxy used
fixme:dbghelp:fetch_thread_info Couldn't open thread 38 (87)
wine: Unhandled page fault on write access to 0x00000014 at address 0x2720d40 (thread 0040), starting debugger...

~Jean-Jacques Rousseau~

heartsmagic

Açıkçası hata çıktısı bir garip ve çok bilgi vermiyor. Aklıma iki şey geliyor.

1. Farklı bir Wine sürümü ile denemek. Daha günceli olabilir, daha eskisi olabilir.
2. DW'yi Windows tarafında kurup taşımak:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=266627

muratbastas

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Haziran 2011 - 10:34:06
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=266627
Linkteki anlatım naçizane ingilizcemle anladığım kadarıyla xp ve dreamweaver 8 için geçerli. anlatıldığı gibi bir kurulumu windows 7 üzerinde yapsam aynı sonucu verir mi sizce? Yani win 7 de klasör ve common files sistemi farklıya. bir de win7 64bit, linux 32 sanırım. kafam karıştı vallaha.

~Jean-Jacques Rousseau~

heartsmagic

Mimari farklılığı nasıl bir sonuç doğurur bunu bilemiyorum. Zira Wine ne mantıkla iş görüyor pek bilgim yok. Denemeye değer mi cidden karar veremiyorum. Ancak deneyeceksen haliyle anlatımdan yola çıkarak sen Windows 7'ye göre değişikliğe gitmen gerekebilir.

muratbastas

peki denemesem de, bu halde kullanmaya devam etsem programı sizce ne olur? hata veriyor ama sonuçta açılıyor ve çalışıyor. hata uyarısını sadece ilk açtığımda alıyorum sonuçta. Ok butonuna tıkladıktan sonra daha da göstermiyor hatayı. Her belgeyi de sorunsuz açıyor.

~Jean-Jacques Rousseau~

bytan

@muratbastas,

Bir önceki iletimde verdiğim bağlantıya bakarak hangi wine sürümünde hangi seviyede çalıştığını inceleyip kendi sistemini buna göre uyarlayabildin mi? Örnek kurulum adımları da mevcut.

Ayrıca orada da göreceğin gibi konu wine olunca bir sürüm çok şeyi değiştiriyor.

Not: Yeni ileti atmışsın. Tek sıkıntın buysa, bence gözardı edilebilir bir problem. Zaten windows için tasarlanan bir uygulamanın bu tarafta birebir aynı şekilde aynı performans ve yapıda çalışmasını beklemek gerçekçi olmaz.

PF @ ST

muratbastas

teşekkürler @bytan.

winehq sitesine baktım ama o siteden ne kadar anladım bilmiyorum. Orada dağıtım sürümleri listesi var, yanlarında wine sürümlerinin listesi var. Yalnız benim Ubuntu versiyonum o listede yok ya da ben bulamadım. Ben 11.04 versiyonu kullanıyorum. Biraz da ingilizce olduğu için anlayamadım ama ben size anlatsam neler yaptığımı izninizle.

1- 4 gün önce ubuntunun sitesinden 11.04 son versiyonu indirdim, windows7 nin yanına kurdum.
2- wine yi indirdim kurdum.(bu da son sürüm sanırım.)
3- CS4 Dreamweaver'i indirdim anlatılanlara uygun şekilde kurdum.

Bunları ilk yaptığımda sistemi bozdum sanırım... 2 gün önce ubuntu'dan PC yi kapatamıyordum. Yani kapat deyince boot ekranı gibi biyerde takılıyordu. Zaten wubi ile kurmuştum. Windowsa girip kaldırdım. Yeniden kurdum. Tüm işlemleri bu sefer hata yapmamaya özen göstererek tekrar ettim. Sonuç olarak şuan Linux'tan aldığım tek hata bu. Bu hatayı görmezden gelmemin bi sakıncası olmayabilir yani.     ???

~Jean-Jacques Rousseau~

bytan

Sistem sürümünden ziyade wine sürümü daha fazla önemli. Bu yüzden kullandığın sistem sürümünün olmamasını çok dikkate alma.

Tek derdin uygulama açılırken bu hata penceresi ise, dediğim gibi bunu görmezden gelebilirsin. En fazla ne olur? Belki bir süre sonra uygulama hiç açılmaz. En kötü uygulamayı tekrar kurar kaldığın yerden devam edersin. Bunun dışında, buna benzer hatalar ubuntu sisteminin yapısını etkilemeyecekleri için sistem açısından bir şeycik olmaz. :)

PF @ ST

muratbastas

:D tekrar teşekkürler @bytan.

Madem öyle diyorsun önemsemem ben de. Aslında pek kullanacağımı da sanmıyorum dreamweaver ama iş gereği hızlı olmam gerektiğinde kullanmalıyım. Gedit te renkli. Ayrıca editplus ta gayet güzel. Ama yine de köşede durması şart dreamweaver'in.

Verdiğiniz her bilgi için çok çok teşekkür ediyorum @bytan,@heartsmagic,@opusxx ve @aynshtein.

~Jean-Jacques Rousseau~

Metehan Demirkollu

ben cs4 setini portable olarak kurdum  Dw - Fw - Fl - Ps - Ae kullanabiliyorum.

Denemenizi tavsiye ederim ;)

ekinox2

aslında boşverin photoshopu dw yi falan linuxtaki karşılıkları  hiç arattırmıyor onları web tasarım için gimp + kompozer + bluefish fazlasıyla yeter

keremnk

Deneyenler var mı ? Sorunsuz çalışıyorsa bende kurucam da ? Kusura bakmayın bu arada yeniyim :)

muratbastas

wine ile sorunsuz çalıştığını temin ederim..  :D

~Jean-Jacques Rousseau~

Heisenberg

beyler doğru anladımsa burada adobe dreaweaweri kurmak için ubuntu8.10 na mı döneceğiz eğer bu kısmı doğru anladımsa ve cevabınız evetse bana dreamweaer değilde front page gibi daha basit sıradan bişey lazım ubuntu deposunda bu varsa adı nedir ya da front page mi kurmalıyım. şu sebepten soruyorum html içine php yazarken tablo oluşturmam gerektiğinde elle tek tek satır satır kod girerek tablo vs. oluşturuyorum bunu daha basite indirecek design dan tabloyu oluşturup code dan araya php vs ekleyebileceğim bir seçenek mevcut mudur?

sanırım buldum kompozer işimi görecek gibi olmazsa dönerim...
ALLES WAR DIE SEKTE !

muratbastas

Yanlış bilmiyorsam aptana studio da vardı design bölümü.

~Jean-Jacques Rousseau~

Heisenberg

Sayın uzmanlar kompozer pek başarılı olmadı ben sadece şunu anlamak istiyorum bu ilk sayfada verilen işlemleri yaparsam sistemimde bir sorun yaşar mıyım?
ALLES WAR DIE SEKTE !