Qimo: Ubuntu tabanlı çocuklar için üretilmiş bir işletim sistemi

Başlatan tubuntu, 24 Mart 2009 - 22:50:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tubuntu

asagida bilgilere gore  4 yasindaki cocugum icin kurmak istiyorum am suan  mint ve ubuntu yuklu hardiskimde  bayagi yer var cocuklar oynamak istedigi zaman acmak istiyorum kurdugum zamn acaba grub yuklenirmi  bilgisi olan varmi simdiden tesekurler

http://www.qimo4kids.com/default.aspx
Özgür yazılım camiası çocukları da düşünüyor. Qimo Linux ile üç yaşının üzerindeki çocuklar bilgisayarla daha rahat anlaşıyor.

Windows ve Mac OS X'in küçük yaştaki bilgisayar canavarlarına kendilerini sevdirmek için türlü silahları mevcut. Bu konuda pek adım atamayan açık kaynaklı işletim sistemi Linux da artık çocuklara özel bir sürüme sahip.

Ubuntu tabanlı Qimo Linux, 3 yaşın üzerinde çocuklara özel olarak geliştirildi. Çizgi filmleri andıran büyük simgeleri, hem eğlendirip hem öğreten Tuxmath, Tuxpaint, Tuxtype, GCompris ve Childsplay gibi oyunları ile çocuğunuzun en yakın arkadaşı olmaya aday.

Edubuntu'dan farkı, okul için değil, ev kullanımı için tasarlanması olan Qimo, Xfce tabanlı basit bir arayüz kullanıyor. Yeni işletim sisteminizi aşağıdaki bağlantıdan ücretsiz indirebilirsiniz.

tubuntu

Windows ve Mac OS X'in küçük yaştaki bilgisayar canavarlarına kendilerini sevdirmek için türlü silahları mevcut. Bu konuda pek adım atamayan açık kaynaklı işletim sistemi Linux da artık çocuklara özel bir sürüme sahip.

Ubuntu tabanlı Qimo Linux, 3 yaşın üzerinde çocuklara özel olarak geliştirildi. Çizgi filmleri andıran büyük simgeleri, hem eğlendirip hem öğreten Tuxmath, Tuxpaint, Tuxtype, GCompris ve Childsplay gibi oyunları ile çocuğunuzun en yakın arkadaşı olmaya aday.

Edubuntu'dan farkı, okul için değil, ev kullanımı için tasarlanması olan Qimo, Xfce tabanlı basit bir arayüz kullanıyor. Yeni işletim sisteminizi bu sayfadaki seçeneklerden biriyle ücretsiz indirebilirsiniz

http://www.qimo4kids.com/default.aspx

günberi

Bu çok iyi bir haber. Benim bu hafta 5 yaşına girecek bir oğlum var. Bilgisayarla şimdiden bayağı haşırneşir. Ama artık mümkün oldukça uzak tutmak zorunda kalıyordum. Belki bu işletim sistemi, örümcek adam3 ten daha faydalı oyunlar ve eğitici programlarla gelir ve içim rahat bir şekilde oğluma, günde 1 saat bilgisayar izni verebilirim. Hemen yarın indirip deneyeceğim.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

tasy

Valla doğru diyorsunuz. Benim kardeşim 11 yaşına bastı halen gta türü oyunlar oynatmıyorum. Araba yarışı futbol falan çok aşırıya kaçmadan vurdulu kırdılı ufak tefek oyun o kadar :)

günberi

Bir linux dağıtımı yüklediğimizde grub mutlka yüklenir. Amam sorun teşkil etmez. İsterseniz şu anda kullandığınız dağıtımın grub'unu oluşturan /boot/grub/menu.lst dosyasındaki ilgili yerleri qimo' nun aynı dosyasına kopyalarsınız; isterseniz forumda grub kurmakla ilgili başlıklara bakarak eski grubunuzu diskin başına kurar qimo'yu bu gruba ekleyebilirsiniz.

ihtiyar said

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7660.msg91990/topicseen.html#msg91990

Bu konu varken niçin bir de bunu açtınız? Mantıklı bir cevap bekliyorum ve diğer konuyla birleştireceğim.

agritux

ihtiyar said

Alıntı yapılan: chataluck - 24 Mart 2009 - 23:19:32
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7660.0/topicseen.html

Düzenleme: benden hızlı davranmışsınız :)

bytan beni örnek göstermiş bir başlıkta heartsmagic ile birlikte. Buraların en hızlısı heartsmagic'tir, sonra ona özenen ben. :P

ihtiyar said

Konular birleştirildi ve halen bir cevap vermedi iki konu açan arkadaşımız. Aynı ya da benzer içerikte birden fazla konu açmayınız, yanlış bölüme açtığınızı düşünüyorsanız bizden rica edebilirsiniz konunun taşınmasını.

günberi

ben tam yadırgamadığımı ve birisinin tanıtım, duyuru diğerinin ise grub ile ilgili olduğunu düşündüğümü yazdım, göndr butonuna bastım "konu silinmiş veya size sınırlı..." gibi bir uyarı ekranı ile karşılaştım. O ara birleştirilmiş demekki. ;D

ihtiyar said

Alıntı yapılan: günberi - 24 Mart 2009 - 23:33:09
ben tam yadırgamadığımı ve birisinin tanıtım, duyuru diğerinin ise grub ile ilgili olduğunu düşündüğümü yazdım, göndr butonuna bastım "konu silinmiş veya size sınırlı..." gibi bir uyarı ekranı ile karşılaştım. O ara birleştirilmiş * demek ki. ;D

Bir konu yeterli. ;) Bu arada, hızlı olduğumu hatırlatmama gerek yok sanırım. :P

günberi

tubuntu

ozur dilerim iki yere konu actim birisi  tanitim amacliydi birisi grubla ilgili sorum icindi birlestirdiginiz icin tesekurler amacim cekirdekten cocuklarimi linux dunyasina adapte etmek

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

kaansef

niye öyle dediniz ki?aspx ile hazırlanmışsa ne olmuş?Bir sorunmu var?
# 28065

heartsmagic

Alıntı yapılan: kaansef - 17 Nisan 2009 - 16:35:10
niye öyle dediniz ki?aspx ile hazırlanmışsa ne olmuş?Bir sorunmu var?

Daha çok ASP yerine daha özgür muadili olduğu düşünülen PHP sevilmekte. Kısacası sadece kişisel bir görüş. @keiser_soze geldiğinde kendi tarafından olayı izah edecektir. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasansahin

Alıntı yapılan: günberi - 24 Mart 2009 - 23:16:29
Bir linux dağıtımı yüklediğimizde grub mutlka yüklenir. Amam sorun teşkil etmez. İsterseniz şu anda kullandığınız dağıtımın grub'unu oluşturan /boot/grub/menu.lst dosyasındaki ilgili yerleri qimo' nun aynı dosyasına kopyalarsınız; isterseniz forumda grub kurmakla ilgili başlıklara bakarak eski grubunuzu diskin başına kurar qimo'yu bu gruba ekleyebilirsiniz.
Buradaki yanlışı düzeltelim. Her dağıtım ile beraber grub yüklenmeyebilir. Bazı dağıtımlar (slackware,zenwalk vs) halen LILO(linux loader) kullanmaya devam ediyor.
Her dağıtımla beraber "açılış yöneticisi" gelir dersek daha doğru olur.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

kont_27

Qimo xbuntu çocuğum için kurdum çok sevdi ve beğendi tek sorunum Ethernet kartımı tanımamsın 3 pc de denedim aynı sorun Ethernet karını tanımadı bu konuda yardımlarınızı bekliyorum
saygılarımla

heartsmagic

@kont_27, Diğer Dağıtımlar bölümünde yeni bir başlık açıp, şu komutları geçer misin: agkomut
Tabi bu çıktıları ilgili sistemde alıp buraya aktarman lazım. Aktarırken de kod etiketi kullanırsan güzel olur: kodetiketi
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

blackwidow

2016 tarihli bir postta işletim sistemini geliştirmeyi bıraktıklarını açıklamış geliştiricisi , tabi genellikle eğitim ve öğretim amaçlı açık kaynak projeye katkı ve yardım yapılmayınca böyle oluyor.