[Çözüldü] Nvidia fx5500 180.11

Başlatan agritux, 24 Mart 2009 - 20:36:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Ben Ubuntu kodlarını kullanıyordum, zannedersem bir farklılık olmuyor.

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

esrama

O kısmı halletim sanırım zaman aşımı oldu. Mesajımı yukarı yazmıştım :)

sabian

Alıntı yapılan: esrama - 24 Temmuz 2009 - 13:06:49
O kısmı halletim sanırım zaman aşımı oldu. Mesajımı yukarı yazmıştım :)

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf ile açtığın dosyanın içerisine X server setting ayar dosyasının içeriğini yapıştıracaksın. Birazdan resimli anlatım eklerim buraya. Biraz beklemende fayda var
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

esrama

Önceki mesajımda yapıştırmıştım. Tekrar yazayım :
Section "Device"

Identifier   "Configured Video Device"

EndSection

Section "Monitor"

Identifier   "Configured Monitor"

EndSection

Section "Screen"

Identifier   "Default Screen"

Monitor      "Configured Monitor"

Device      "Configured Video Device"

EndSection

ironic

Kubuntu da sanırım gedit öntanımlı gelmiyor.Komutu Kate ile verebilirsin. Nvidia-settings ile ayarlama konusunda şurda anlatım yapmıştım.

esrama

@ironic dediğiniz mesaj baktım. Nvidia setting programını açtım (http://www.dedoimedo.com/images/computers/2009/os-2008-11-nvidia.jpg gibi) tüm seçenekleri aktif yaptım ve sistemi yeniden başlattım. Hiçbir uyarı almamama rağmen efektler hala çalışmıyor.

ironic

Aldığın hatadaki çözümü uygula istersen.

sudo nvidia-xconfig

daha sonra oturumu kapatıp yeniden aç. Açılışta nvidia-settings de kurulu sürücü gözüküyor mu bak.

sabian

Öncelikle Nvidia X server settings'i açıyoruz. Daha sonra en üstten ikinci seçeneğe tıklıyoruz.

Daha sonra ekran ayarlarımızı ayarlıyoruz ve resimde görünen "Configure" yazılı butona tıklıyoruz ve çıkan ekrana tamam diyoruz.

ondan sonra aşağıdaki gibi "apply" tuşuna basıp tamam diyoruz ve  ayarlarımızı kaydediyoruz.

şimdi sıra geldi xorg.conf dosyasını yapılandırmaya. Öncelikle sudo nautilus'la dosya içeriğini değiştirme iznine sahip olacağız. Açılacak pencereden "etc/X11/xorg.conf" yolunu takip ederek dosyamızın bir yedeğini alalım, daha sonra sudo gedit /etc/X11/xorg.conf komutuyla dosyamızı açalım. daha sonra yedeğini aldığımız için güvenli bir şekilde içeriği değiştireceğiz bunun için içini tamamen silin.

daha sonra tekrar nvidia ayar penceresine gelip aşağıdaki resimde uygulananları yapacağız.
Alıntı Yapsave to x configuration file
ve
Alıntı Yapshow preview
butonuna tıklıyoruz

.

Bize dosyanın içeriğini verecek. İçeriği kopyalayıp daha önce içeriğini sildiğimiz "xorg.conf" dosyasına yapıştırıyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.

ayarlarımızı kaydettikten sonra yeniden başlatıyoruz.

tabi ben ubuntu üzerine kde kurduğum için @ironic'in dediği gibi bir sorunla karşılaşmadım. Yani Ubuntu'yla ortak kod kullanabiliyorum.

Debian Sosyal Sözleşme

esrama

Gelde bunları arkadaşa anlat :) Peki teşekkürler! Bir şekilde denettirip buraya tekrar cevap yazacağım ...

agritux

fx 5500 neden sorun çıkarttı anlayamıyorum. Denediğim tüm dağıtımlarda sorunsuz kurulum yaptım. Bu arada tavsiyelere uyup envy deneseniz belkide sorunu çok basit bir şekilde aşabilirsiniz.

esrama

Failed to parse existing X config file '/etc/X11/xorg.conf'!

uyarısnı save to x configuration file buttonuna tıklayınca alıyorum. Sudo ile tekrar denememe rağmen yine aynı uyarıyı alıyorum.

agritux

Alıntı yapılan: ironic - 24 Temmuz 2009 - 13:29:04
Aldığın hatadaki çözümü uygula istersen.

sudo nvidia-xconfig

daha sonra oturumu kapatıp yeniden aç. Açılışta nvidia-settings de kurulu sürücü gözüküyor mu bak.

Bunu denedin mi ?

esrama

agritux

Hehe dayanamayıp kubuntu kurup ekran kartımı tanıtmaya çalışacağım en sonunda :)

esrama

Ben yanlışlıkla sudo nvidia-xconfig komutunu vermişim. O yüzden dosyayı kaydetmiyormuş. Sistemi yeniden başlatıp dosyayı kaydettiğimde oldu. Şimdi sistemi yeniden başlatıyorum.

sabian

Alıntı yapılan: esrama - 24 Temmuz 2009 - 14:41:28
Failed to parse existing X config file '/etc/X11/xorg.conf'!

uyarısnı save to x configuration file buttonuna tıklayınca alıyorum. Sudo ile tekrar denememe rağmen yine aynı uyarıyı alıyorum.

"save to x configuration file" bastığında açılan küçük pencerede "show preview" yazan yere tıklayacaksın.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2009 - 15:28:10

Alıntı yapılan: sessizce - 24 Temmuz 2009 - 14:49:53
Hehe dayanamayıp kubuntu kurup ekran kartımı tanıtmaya çalışacağım en sonunda :)

Ben yaptım bile :):D

Debian Sosyal Sözleşme

esrama

OLdu arkadaşlar teşekküer ediyorum ! :)

sabian

Alıntı yapılan: esrama - 24 Temmuz 2009 - 15:34:48

Ben kendi adıma rica ediyorum. Gerçi sen başka yollarla yaptın galiba ama olsun, sonuçta çorbaya ben de tuz attım :)

Debian Sosyal Sözleşme

agritux

Alıntı yapılan: esrama - 24 Temmuz 2009 - 15:34:48

Nasıl yaptığını da anlat bari :D merak ettim :)

esrama

@sessizce sudo nvidia-xconfig bu komutu veridğiniz oturumda xconfig dosyasında nvidianın programı ile değişiklik yapamıyormuşuz. Bende sistemi yteniden başlattım ve @dewrim2 nin resimli anlatımını uyguladım. Sistemi tekrar yenden başlattım oldu.

nvidia-xconfig bu komutun ne işe yaradığını söyleyebilirimsiniz ? O komut verilmeden önce nvidia-settings programında sol tarafta hiçbir menü yoktu. Bu komut sonrası o menuler geldi ve config file değiştirebilme imkanım oldu.

şimdi arkadaşımın başka istekleri var. birkaç şey daha yapıyım ki ubuntuyu silmesin :)

sabian

nvidia-xconfig synaptice yazarsan görebilirsin, o "Nvidia X server setting" menüsünü yüklüyor galiba. Bana öyle gibi görünüyor.

Debian Sosyal Sözleşme

agritux

Adı sanki bir ayar dosyası olduğunu söylüyor. Sizce?
Sanırım nvidia için x ayarlarını barındırıyor.

sabian

Alıntı yapılan: sessizce - 25 Temmuz 2009 - 00:27:38
Adı sanki bir ayar dosyası olduğunu söylüyor. Sizce?
Sanırım nvidia için x ayarlarını barındırıyor.

Haklısın, şimdi kodu denedim de xorc.conf dosyasını düzenliyormuş.

Debian Sosyal Sözleşme

ironic

Alıntı yapılan: esrama - 24 Temmuz 2009 - 16:59:12
@sessizce sudo nvidia-xconfig bu komutu veridğiniz oturumda xconfig dosyasında nvidianın programı ile değişiklik yapamıyormuşuz. Bende sistemi yteniden başlattım ve @dewrim2 nin resimli anlatımını uyguladım. Sistemi tekrar yenden başlattım oldu.

nvidia-xconfig bu komutun ne işe yaradığını söyleyebilirimsiniz ? O komut verilmeden önce nvidia-settings programında sol tarafta hiçbir menü yoktu. Bu komut sonrası o menuler geldi ve config file değiştirebilme imkanım oldu.

şimdi arkadaşımın başka istekleri var. birkaç şey daha yapıyım ki ubuntuyu silmesin :)

@esrama, sudo nvidia-xconfig komutunu  kullanılan sürücünün nvidia menüsünde görünmesi için verdik. :) Alınan hatada(resimdeki) ayrıntılar mevcut.

heartsmagic

@sessizce senin sorunun çözülmüş müydü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.