donanımı nasıl kaldırabilirim?

Başlatan therotten, 04 Temmuz 2008 - 01:34:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

therotten

selam, yeni ubuntu kullanıcısıyım (birkaç gün oldu) ve sanırım klasikleşmiş bir wifi kart tanıtma problemim var (Laptop). Uzun lafın kısası forumdan yararlanarak kartı tanıttım fakat ertesi gün sistemi açtığımda aynı sorunla karşılaştım. Biraz daha denedikten sonra ortalığı bir güzel karıştırarak hardware drivers bölümünde "Broadcom B43 Wireless Driver Not In Use" mesajı almaktayım. Donanımı buradan kaldırırsam tekrar kurabilirim diye düşünüyorum zira ndiswrapper ile inf dosyasını tekrar kurmaya çalıştığımda "driver bcmwl5 is already installed" mesajı alıyorum.

1. Ubuntu da kurulu donanım nasıl kaldırılıyor?
2. Başka bir yol biliyorsanız sevinirim :)

heartsmagic

Donanım kaldırma Windows usulünden biraz daha farklı. Temelde yapacağın şey aslında belli: Kullandığı sürücüyü veya modülü kaldırmak. Fakat buna genelde pek gerek olmaz. Orada not in use demesi sanırım sürücüde bir problem olmasından kaynaklanmakta. İşaretleyemiyor musun kullanıma geçmesi için yani pasif mi?

Eğer ndiswrapper ile yaptıysan tekrar onunla kaldırabilirsin sürücüyü. Sonra da temiz temiz baştan tekrar başlarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

therotten

"Enable" işaretlediğim zaman onay aldıktan sonra kutu işaretlenmemiş şekilde "Needs to restart machine" yazıyor sanırım. (Şu an karşımda değil) Tekrar başlattığımda ise aynı şekilde "Not in use" ve yukarıdaki tekrarı alıyorum. Ndiswrapper ile kaldırmayı denedim fakat olmadı bi kere daha deneyeyim. Yanılmıyorsam komut sudo ndiswrapper -r xxxxxx.inf şeklinde değil mi?

heartsmagic

Evet öyle olması lazım ya da .inf'e gerek yoktu tam hatırlamıyorum. Eğer ndiswrapper yolu başka bir şey varsa onu da deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

Tam olarak yerini hatırlayamıyorum ancak Sistem>Yönetim altında "windows driverları" gibi birşey vardı. ordan da kaldırabilirsin
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ihtiyar said

Konunun neden kilitlendiğini merak ettim açıkçası. Hem çözülmemiş hem de herhangi bir sebep belirtilmemiş kilitlenirken. Çözüldü ise nasıl çözüldüğü belirtilmesi için, kilitlenmesinde başka bir sebep varsa belirtilmesi için konuyu açıyorum.

garafatma

Ben kilitlemiş olabilirim, dalgınlığıma gelmiş olabilir, hay allah...

bytan

Ben kilitledim. Konu 4 Temmuz'dan kaldığı için kapatmıştım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

garafatma

Cidden çok eski kalmış, keşke sorun çözüldüyse yazılmış olsaydı...