Magma Linux

Başlatan GNUbuntu, 23 Mart 2009 - 23:15:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GNUbuntu

MagmaLinux. PLO Forumunda rastladım habere, @enki tarafından. Duyan, bilen var mı?
Önce Saygı...

agritux

Enteresan 9.3 sürümü ve hiç duymadım
ayrıca  OFFICE , HOME (OFFICE + games) , SERVER ve DEVELOPER  versiyonları var.

garafatma

Bende yeni duyuyorum
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

extremebrutal

Yeni bir yerli dağıtımımız olmuş. Hayırlı olsun..

mustafa.tr

Site çok yetersiz. Aslan yattığı yerden belli olur :) Bir ekran görüntüsü, bomboş da olsa bir forum biraz daha oturaklı bir görünüm kazandırırdı. Kimsiniz, nesiniz? Varsayılan masaüstü ortamı ne mesela? Debian tabanlı olduğunu öğrenebiliyoruz sadece. Ama yine camiamıza hayırlı olsun diyor, geliştirici arkadaşlara başarılar diliyorum.

foma

9.3 sanırım 2009'un mart ayını ifade ediyor.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

Malik

Alıntı yapılan: mustafa.tr - 24 Mart 2009 - 02:34:29
Site çok yetersiz. Aslan yattığı yerden belli olur :) Bir ekran görüntüsü, bomboş da olsa bir forum biraz daha oturaklı bir görünüm kazandırırdı. Kimsiniz, nesiniz? Varsayılan masaüstü ortamı ne mesela? Debian tabanlı olduğunu öğrenebiliyoruz sadece. Ama yine camiamıza hayırlı olsun diyor, geliştirici arkadaşlara başarılar diliyorum.

Sitede yeteri kadar bilgi mevcut aslında. 4 ayrı yapı yazan yerin yanında bilgiler mevcut. KDE masaüstü vs. kullanılacağı bilgisi verilmiş. Forum sitesi de yakında açılır diye düşünüyorum. Bakalım diğer dağıtımlara rakip olabilecekler mi yoksa gelişimi bir süre sonra duracak mı gerçekten çok merak ettim  :)
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

mustafa.tr

Ben sadece EV (Ofis + Oyunlar) linkine tıklamıştım. Bu açıdan haksızlık etmişim.

eren

İlk defa duydum. Bizimkilerin geliştirdiği bir dağıtım mı?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Malik

TÜBİTAK destekli olarak 4 yıllık bir süreç sonunda 77 dilde hazır olarak mart ayında çıkmış.

http://teknodergi.org/t%C3%BCrkiyeden-yeni-bir-linux-da%C4%9F%C4%B1t%C4%B1m%C4%B1-daha-magmalinux
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Malik

Linux da her dağıtımı ve her masaüstünü denemeye uğraştığım için magmalinux'u da epey araştırdım. En az 3-4 yerde TÜBİTAK destekli olduğunu okudum. Bulunca linki ekleyeceğim. Ben yazanın yalancısıyım. :) Neden şaşırdınız ki?

bytan

Ofis sürümü bile 1.1 GB. Biraz ufaltmaları iyi olurdu.

Şu an itibariyle "Counter : 1269"

İndirme sayısı mı, ziyaretçi sayısı mı pek anlaşılmıyor. Fakat ziyaretçi olarak oyumu kullanıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

fadike

Tübitak desteği bundan ibaret olmasın?
Alıntı YapSunucu ve bant genişliği katkılarından dolayı TÜBİTAK 'a teşekkür ederiz.

Yinede ben deneme taraftarıyım ki elimde hali hazırda bir test sistemi var. Üstelik Debian tabanlıymış. Hayırlı olsun tüm topluluğa.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Gimp Uzmanı

Sitesinde aynen şöyle yazıyor.

Sunucu ve bant genişliği katkılarından dolayı TÜBİTAK 'a teşekkür ederiz.

Doğru okumak lazım.

İçerdiği paketler bakımından 1.1 Gb hiçte fazla değil.

fadike

İletişim için bırakılan ileti adresine bir ileti yazacağım.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

cihan-tristit

En azından bir Desktop Tour güzel olurdu, görsele bakmak için indirmek uzun sürecek..

hasansahin

Deneyen oldumu? Çok ilginç bir dağıtıma benziyor.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

garafatma

İndirmeye başladım şimdi, Sanal kurup deneme yapıp sonuçları yazarım.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

btermeli

9.3 olmasinin sebebi 03.2009'da cikmis olmasi herhalde, yoksa birileri kesin duyardi adini sanini. Bir de her 2 ayda bir yeni sürüm demesi, biraz ucuk olmus bence.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

graindor

"32 bit ( Eski bilgisayarlar için) , 64 bit ( Yeni bilgisayarlar için )"
Böyle tanımlamayı ilk defa duyuyorum.Yeni eski olanlar hangi yıllara ait oluyor?Yeni olanlar mutlaka 64 bit sürümleri indirmeleri gerekiyor gibi izlenim yaratmışlar.
"+ 64 Bit" bu isimle bir işlemci ilk defa duydum.Sanırım Athlon64'ü kastediyorlar.Onu da 64 bit sınıfına koymamışlar.Galiba tek çekirdekli olduğu için hor görülmüş.

graindor

Alıntı yapılan: cihan-tristit - 24 Mart 2009 - 08:03:31
En azından bir Desktop Tour güzel olurdu, görsele bakmak için indirmek uzun sürecek..
ftp://ftp.cerenbilgisayar.com.tr/MagmaLinux_9.3.pdf   Pdf dosyası hazırlamışlar.KDe masasüstülü ekran görüntüleri var.Bazı programların tanıtımlarını yapmışlar.

maxxblade

hasansahin

Alıntı yapılan: graindor - 24 Mart 2009 - 10:42:51
"32 bit ( Eski bilgisayarlar için) , 64 bit ( Yeni bilgisayarlar için )"
Böyle tanımlamayı ilk defa duyuyorum.Yeni eski olanlar hangi yıllara ait oluyor?Yeni olanlar mutlaka 64 bit sürümleri indirmeleri gerekiyor gibi izlenim yaratmışlar.
"+ 64 Bit" bu isimle bir işlemci ilk defa duydum.Sanırım Athlon64'ü kastediyorlar.Onu da 64 bit sınıfına koymamışlar.Galiba tek çekirdekli olduğu için hor görülmüş.
@graindor, yukarıdaki tanımlar magmalinux'a ait değil. Debian'a aittir. Debian testing temelli bir dağıtım olduğu için aynı menüleri kullanmışlar
Albert Einstein.

hasansahin

Magmalinux geliştiricilerinden Cavit Cahit Vural ile irtibata geçtim. Bazı bilgiler edindim, kendisininde izniyle sizinle paylaşıyorum.

Cavit Cahit Vural : En buyuk sıkıntımız , WEB sayfasının yeterince detaylı olmaması. Bunun için bir WEB yöneticisi lazım.

Soru : Magmalinux, kim(ler) tarafından geliştiriliyor. Kim yada hangi kurumlar destekliyor.
Cevap : 4-5 kişilik bir ekip, ağırlık bende

Soru : Paket yöneticisi nedir? Depoları nedir? Hangi sürüme ne kadar destek veriliyor?
Cevap : Debian havuzları ille %100 uyumlu ve havuz ayarı hazır geliyor. SUNUCU için stable , EV,OFİS ve GELİŞTİRİCİ için testing.

Soru : Wiki veya forum mevcutmu?
Cevap :Hayır , destek / wiki / forum debian ' a yönlendirilmeli.

Soru : DVD.lerde bulunan paket listesi?
Cevap : Bunları www.magmalinux.org ta SUNUCU yazan yeri tıklarsanız görebilirsiniz.

Soru : Hangi dağıtımın paketleri ile tam uyumlu?
Cevap : Debian testing ile %100 uyumlu

Soru :Son kullanıcının en çok sorduğu soru : neden magmalinux?
Cevap : Kur ve Başla , çünkü herşey hazır

Soru : Ses ve görüntü kodekleri dağıtıma dahilmi?
Cevap : Evet , nerdeyse hepsi

Soru : Wine dahil edilmiş, wine ince ayarları yapılmış haldemi geliyor?
Cevap : Wine hazır, ince ayarları tam anlayamadım, ama sorunsuz çalışıyor

Soru : Hangi oyunlar home(office+games) sürümüne dahil edildi?
Cevap : 50 ye yakın oyun. Ki hala yeterli değil.

Soru : Debian testing deposu, sizce güncelmi? Bence ubuntu,archlinux veya sabayon kadar güncel değil.
Cevap : Tabii ki degil, debian biraz yavas ilerleyen bir dagitim. Daha guncel olmak icin sid/unstable kullanilabilir ama cok soruna sebep olur

Soru : Debian tabanlı olması süper, testing sürümünün bile birçok dağıtımdan daha stabil olduğunu biliyoruz. Magmalinux, gelecekte de debian tabanlı olmaya devam edecekmi?
Cevap : Evet

Soru : Detaylı paket listesine halen ulaşabilmiş değilim. Hangi KDE sürümünü kullanıyor?
Cevap : www.magmalinux.org ' taki SUNUCU/SERVER , EV/HOME , OFIS/OFFICE ve GELISTIRICI/DEVELOPER linklerini takilarsaniz paketlerin listesini gorebilirsiniz.
KDE 3.5.10 kullaniyor. Yani debian/testing te ne varsa onu

Soru : wine ince ayarları derken; playonlinux veya winetricks ile yapılan ince ayarlardan bahsediyorum. bazı dağıtımlar bu ayarları default olarak sunuyor. (bkz:sabayon)
Cevap : Hayir. Iyi bir hatirlatma. 9.5 ' te bunu da ekleyelim

Soru : Debian testing tabanlı olduğu için, magmalinux'a rolling release bir dağıtım diyebilirmiyiz?
Cevap : Belki
Albert Einstein.