Magma Linux

Başlatan GNUbuntu, 23 Mart 2009 - 23:15:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

garafatma

Sanal kuruyordum, yoğunlaştım yarım kaldı, daha sonra deneyip bakarım unutmazsam. Ama KDE kullanılması pej hoşuma gitmedi belki hiç denemem :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

hasansahin

KDE konusunda katılıyorum ama isteyenler debian-testing deposundan gnome'da kurabilir.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

agritux

Alıntı yapılan: maxxblade - 24 Mart 2009 - 11:33:13
teması berbat...

Dağıtımları temasına göre yargılamak nekadar doğru bilmiyorum. Fakat temanın değişebildiğini unutmayalım. Aynı şekilde ben de MoonOS a temasından ve birkaç sebepten dolayı uzak bakıyordum. Fakat tüm sorunlarımızı aştık ve şu an mutlu mesut geçiniyoruz.

Benim merak ettiğim nvidia ekran kartı olan birinin firefox ile flash sorunu yaşayıp yaşamayacağı.
Tübitak destekliyor denilmiş. Acaba Magma'da bu sorun mevcut mu...
Deneyen biri yazarsa sevinirim.

hasansahin

Bu magma'nın veya debian'ın sorunu değil. Yeni nesil nvidia kartlar ile 177.xx sürücünü kurarsanız flash+firefox sorunu yaşarsınız. 180.xx serisi sürücü kullanınca sorun çözülüyor. Magma'da debian-testing tabanlı olduğu için debian yöntemiyle nvidia-binary sürücüsü kurularak bu sorun aşılabilir.
Albert Einstein.

GNUbuntu

İndirdim, sabırsızlanıyorum. En kısa zamanda deneyip görücez bakalım. Hele sabitdiskimi kaç bölüme ayırıcağıma karar veriyim de :)
Önce Saygı...

ihtiyar said

Çok ilginç geldi açıkçası. İyi düşünülmüş diyebilirim. Linux'ta kendi sistemini kendin hazırla mantığı hâkimdir lakin toplumumuz olarak hazırcılık bizim prensibimizdir. :P Hazır bir sistem son kullanıcı için daha ılımlı olabilir. Biraz mesafe kat ettikten sonra yeni sistemler denemesi için yönlendirmeler yapılabilir. Hazır sisteme bir örnek de Linux Mint verilebilir. ses/görüntü kodekleri, flash paketi vb. bir çok şey sadece ilk güncelleştirme sonucunda yükleniyor. Lazım olabilecek önemli paketler dahil edilmiş -gparted, aptonCD gibi-. Ama bu sistem biraz daha ileri gitmiş hazırcılıkta. :) Oyunların çalışabilir halde sunulması büyük bir artı, bence.

fadike

Açıkçası geliştirici ya da isim babası tarafından verilen cevaplardan içim pek ısınmadı diyebilirim bu dağıtıma ve Debian Squeeze ile devam derim yola!
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

hasansahin

Alıntı yapılan: fadike - 24 Mart 2009 - 19:43:34
Açıkçası geliştirici ya da isim babası tarafından verilen cevaplardan içim pek ısınmadı diyebilirim bu dağıtıma ve Debian Squeeze ile devam derim yola!
Temelde squeeze ile arasında hiçbir fark yok.(server hariç) Kullanılmaya hazır dağıtımlar arasında, sabayon kadar hazırını görmedim. Nvidia ve ATI sürücüleride dahil edilmiş. Live kullanırken bile nvidia veya ATI sürücüsüyle kullanabiliyorsunuz :)
Yanlızbu arkadaşlar, kullanıcı fikirlerine önem veriyorlar gibime geldi. Wine hakkında yaptığım öneriyi dikkate aldılar. Kesinlikle test edip öneriler ve bildirimler yapmam lazım. İnsanlar bu dağıtımı deneyip bildirimler yaparlarsa, bir tane daha yerli dağıtımımız olmuş olur. Şahsen şu anda DVD imajını indiriyorum. Yarın tüm gün test yapacam ve bol bol bildirim yapmayı düşünüyorum.
Albert Einstein.

AbkHaZiaN

Alıntı yapılan: bytan - 24 Mart 2009 - 04:00:46
Şu an itibariyle "Counter : 1269"

İndirme sayısı mı, ziyaretçi sayısı mı pek anlaşılmıyor. Fakat ziyaretçi olarak oyumu kullanıyorum.
Ziyaret sayısı. Hersayfayı yeniledikçe sayı artıyor. Kısa aralıklarla yeniledim ve bir de uzun aralıklarda yenileyip denedim.

fadike

Hasan Şahin benim deneme sürecim ise hafta sonuna kalacak gibi; malum â, mesleki sebeplerden ötürü. Bunun yanı sıra tek masaüstü demiş arkadaşlarımız; bildiğim kadarıyla tasksel ekranında bu seçimi değiştirmek elimizde. Yani sdece temel Debian kurulumu yapılırsa (yoksa Magma mı demeliyiz?) sonradan komutla Gnome kurulabilir.

tasy

benim bunu denemem demek hazirana kadar beklemem demek :) o vakte kadar kafamı kaşıyacak vaktim yok!!! Ancak buradan gelişmeleri takip edebilirim ;) Herkese hayırlı olsun bakalım...

heartsmagic

Debian/Ubuntu temelli bir dağıtımın bizim içimizden çıkması için geç bile kalınmıştı bence :)
Hayırlı, uğurlu olsun diyorum. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Gimp Uzmanı

Eğer Gnome kurabilirsem kullanabilirim.

hasansahin

Alıntı yapılan: fadike - 24 Mart 2009 - 22:21:06
Hasan Şahin benim deneme sürecim ise hafta sonuna kalacak gibi; malum â, mesleki sebeplerden ötürü. Bunun yanı sıra tek masaüstü demiş arkadaşlarımız; bildiğim kadarıyla tasksel ekranında bu seçimi değiştirmek elimizde. Yani sdece temel Debian kurulumu yapılırsa (yoksa Magma mı demeliyiz?) sonradan komutla Gnome kurulabilir.
@fadike, ben gece geç vakit bir kurulum denemesi yaptım. Kurulum neredeyse debian ile aynı. Cd ile bilgisayarı başlatınca debian boot menüsü gelir ve 10 sn bekler. Bunda hiç beklemiyor. installgui, expertgui,noapic,acpi=off gibi parametreleri girmek için devamlı ESC tuşuna basıp text grub moduna düşmek gerekiyor. Bence bu bir hata ve bunun düzeltilmesi lazım. Birde paket grup seçim ekranı yok. Root parolası ve kullanıcıyı oluşturduktan sonra direkt olarak kuruluma geçiyor. Ağ yansısı falanda seçme durumu yok. Diğerleri debianla aynı. Benim debian kurulumunda her zaman eksik olarak gördüğüm bir konu var.(belki expert mod ile yapılıyordur) Grub'un yükleneceği diski seçemiyorsunuz. BIOS'ta birincil olarak atanmış diske grup kuruluyor. Halbuki ubuntu,opensuse,arch gibi dağıtımlarda bunu belirtebiliyorsunuz. Magma'da da bu yapılabilir.
Kurulum dışında tecrübe edemedim. Bugün işleri yoluna koyup 2-3 saat vakit ayıracam. Detayları paylaşırız.
Magma, debian-testing tabanlı olduğu ve aynı depoları kullandığı için sonradan gnome kurulabilir diye düşünüyorum.
Albert Einstein.

hasansahin

2-3 saatlik bir test sürüşü yaptım. Kurulum ile izlenimlerimi yukarıda yazdığım için, kullanım ile ilgili izlenimlerimi aktarayım.

* Kurulumdan hemen sonra synaptic veya apt-get ile birşeyler kurmanız için öncelikle "apt-get update" yapmanız lazım. Aksi takdirde depoları görmüyor.
* Birazcık hibrid bir depo yapısı var. Debian Lenny ve testing depoları bir arada kullanılmış.
* software-properties-kde komutu yani yazılım kaynakları python hatası yüzünden çalışmıyor. GTK arabirimi çalışıyor. Bunun dışında çalışmayan birşey görmedim.
* Sudo ayarlı halde geliyor.
* Bu sistem son kullanıcı için tasarlandıysa daha güncel yazılımlar bulundurmalı. Openoffice 2.4, smplayer 0.6.1, wine 1.0.1 gibi kötü örnekler var. Debian depoları kullandığı içindir diyebilirsiniz ama birçok insan en güncel yazılımları kullanmak istiyor. Heleki bu yepyeni bir dağıtım ise bu şart haline geliyor. Elbetteki openoffice,wine,virtualbox gibi bazı yazılımların güncel versiyonlarını kullanmak için debian çözümleri var ama o zamanda debiandan bir farkı kalmıyor.
* Yukarıdaki linklerde verilen PDF sunumunda gördüğünüz bütün yazılımlar, kodekler vs kullanıma hazır halde bekliyor. Fakat bu bir avantaj sayılmaz. Çünkü sıradan bir debian kullanıcısının sistemini bu hale getirmesi 2 saat bile sürmez(orta halli bir internet bağlantısı ile)
* Kendine has yapılandırma ve konfigürasyon araçları yok. Debianda nasıl yapılıyorsa, aynı şeyler burda da geçerli.
* Debian kadar hızlı sayılır.
* Boot(başlangıç) süresi oldukça uzun sürüyor.
* Test ettiğim sistemde ntfs formatlı diskler olmadığı için NTFS-3G testi yapamadım. Fakat HAL,Dbus düzgün çalışıyor. Usb stick'ler ve cd'ler düzgün bağlanıp, ayrılabiliyor. Kurulum sırasında yaratılan kullanıcı, disk grubu haricinde bütün ilgili gruplara eklenmiş. (Disk grubu, blok aygıtlara erişimi sağlar)
* Gnome veya başka bir DE testi yapmadım. KDE 3.5.10 düzgün çalışıyor.
* Bu dağıtım debian tabanlı değil, debian'ın ta kendisi :) O yüzden de debian sevmeyenleri (belkide sevenleri) pek memnun etmeyebilir.
Albert Einstein.

fadike

Ben o zaman Debian Squeeze XFCE ile yola devam etmeliyim Hasan Şahin anlattığın kadarıyla Debian'ın kendisi kurulmuş ama arka kapıdan girmiş gibi...

Bunun yanı sıra uzman kurulum modunda grub işlemini yapabilirsin; benim Debianın /boot/grub/stage1 dosyası (hd0,5)'e kurulmuş durumda.

enes.akalin

Öncelikle hepinize Teşekür Ederiz kiminiz eleştirmiş kiminiz övmüş
Magma Linux ekibi olarak bizim amacımız Türk kullanıcılarının alışkanlıklarına yönelik işletim sistemi hazırlamak
Hepimizin bildiği gibi ülkemizdeki bilgisayar kullanıcılarının büyük oranı windows işletim sistemi kullanıyor.
Peki neden linux kullanmıyorlar?
Bizlerde windows ta yapabildiklerini linux' tada yapabilsinler diye böyle bi sürüm hazırladık.
Herşeyi hazır getirmemizin sebebi kurdukları anda ekstra bi ayar yapmadan kullanmaya başlasınlar.
Zaten Magma Linux son kullanıcı için hazırlanan ve geliştirilen bir işletim sistemi. Uzmanlar için Değil!.

Forum da hata ve istek bölümümüz açılmıştır.Buradan ulaşabilirsiniz.
Biz yorumlara ve isteklere açığız ve emin olun en kısa zamanda geri dönüşler gerçekleşecektir.

Lütfen sizde duyura bildiğiniz yerlere Magma Linux 'u duyurun.

ihtiyar said

@enes.akalin,

Öncelikle hoş geldiniz. Çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Açık kaynak dünyasına her geçen gün yeni bir alternatif gelmesi güzel bir şey. Evet, Debian tabanlı bir sistem hazırlıyorsunuz ama sizin de hitap ettiğiniz bir kesim var ve hep olacaktır. Bir şeyleri tamamen hazır isteyenlere sunulabilecek güzel bir alternatifimiz oluyor böylece. Kim bilir, zamanla kendi alt yapınızı da hazırlayabilirsiniz. Çalışmalarınızda başarı, devam ve kolaylık diliyorum.

eren

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. DistroWatch sitesine mutlaka giriş yapın en iyi duyuru oradan yapılır.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

GNUbuntu

Teşekkürler @enes.akalin ve Magmalinux takımına.

İlk kuranlanlardan biri bendim herhalde. Tam incelemeye fırsatım olmadan sabitdiski Ubuntu hariç yeniden düzenledim. İnşallah en kısa zamanda tekrar deniyeceğim. Ancak, vindos benzeri 'Hoşgeldiniz' ekranı olmasa daha iyiydi.
Yapanların ellerine sağlık, Magma'nın patlama yapıp bir lav haline dönüşmesi dileklerimle.
Linux Lav :D ingilizce okunuşu da başka bir hava verdi.
Önce Saygı...

heartsmagic

@enes.akalin öncelikle siz ve ekip olarak elinize sağlık zira bir dağıtım oluşturmak ciddi anlamda çaba istiyor. Umarım başladığınız bu yolda istikrar gösterirsiniz. Benim naçizane tavsiyem eleştirileri değerlendirin ancak yapıcı olmayanlara kulak tıkayın.

Dağıtım ne temelli olursa olsun insanlar deneyebilirler. Atası, babası zaten var diyerek kullanmamak veya hakir görmek çok anlamsız oluyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kahraman masa esat

Forum için bir de aktivasyon kodu gelse ne güzel olurdu.

düzeltme: Çok aceleciyim. Geldi.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 21 Mayıs 2009 - 14:04:35
Forum için bir de aktivasyon kodu gelse ne güzel olurdu.

düzeltme: Çok aceleciyim. Geldi.

Aktivasyon kodu yoktu, küçük bir eleştirimize katıldıklarını belirterek aktif etti arkadaşlar.

Magma Linux'u birkaç gün önce kurdum ve kendine özgü şeyleri olduğunu bizzat gördüm. Tabi eleştirebileceğim yönleri de oldu ama daha detaylı inceledikten sonra eleştirilerimi sunmayı tercih ederim. Bence, böyle bir dağıtım iyi ki var. Emeği geçen tüm arkadaşlaramda teşekkürlerimi sunuyorum.

XRumer

kursam mı kurmasam mı kararsızım aslında?
İnternette yaptığım bazı araştırmalarda şunları öğrendiğim için çekiniyorum:
Öntanımlı olarak KDE olması
Debian'dan çok da fazla bir şey olmaması(internette okuduğuma göre sadece bir kaç paketi yükleyip dağıtım olarak göstermişler, fazla bir şey yani. Hatta bazıları Çakma Linux gibi ağır eleştirilerde de bulunmuşlar
Henüz doğru düzgün bir ekran görüntüsüne rastlayamamış olmam
Öte yandan şu özellikleri de kursam mı acaba dedirtebiliyor
Ubuntu'da olduğu gibi Wubi özelliği var
Wine kurulu geliyor her nekadar Windows yazılımları kullanmasam da meraklanmama neden oluyor.
Fazla bir şey kurmuyorsun gereken pek çok paket ve oyun kurulu geliyor.
Çok hızlı güncelleniyor 2 ayda bir yeni sürüm çıkıyor.
Şu aralar hata bildirimlerini anında dikkate alıyorlar.

insan

Merhabalar
Magmalinux 9.5 kurdum.
Açılırken siyah ekranda konsol font satırına gelince "fail" yazıp orada kalıyor açılmıyor.
Nedenini ve çözümünü bilen bir arkadaş varsa çok makbule geçecek.
Forum sayfaları da çalışmıyor galiba.Bir kaç kez denedim olmadı. :(