DNS'i kaydedemiyorum?

Başlatan komikimben, 25 Nisan 2008 - 18:58:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Senin bahsettiğin dışarıda kullandığın IP. Ağındaki kullanacağın IP sana bağlı, ister DHCP ile otomatik alırsın ister sabit yaparsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: iRoNY - 17 Haziran 2008 - 17:59:52
Benim bildiğim static ip ttnet'e başvurulup 4 ytl karşılığı kiralanıyordu öyle dğeil mi?

İşe yaramadıda mı ttnet i karıştırdın işe?

Ben sana son derece basit kullanıc dostu bir yol önerdim.

Seçim senin.

iRoNY

192.168.1.2
255.255.255.0
192.168.1.1

dns ler ttnet dns leri ama modem ip almıyor.:/ bu dediğiniz yolu ben windowsda da denedim ama olmuyor ne biçim bir iş.:/

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: iRoNY - 17 Haziran 2008 - 18:24:57
192.168.1.2
255.255.255.0
192.168.1.1

dns ler ttnet dns leri ama modem ip almıyor.:/ bu dediğiniz yolu ben windowsda da denedim ama olmuyor ne biçim bir iş.:/

Kullandığın modem marka modeli nedir.?

Web tarayıcısından kullandığınız modemin ip sini girin.
Orada "ağ" bölümünde istemciler diye bir bölüm olacak.
Oraya kendinize almak istediğiniz ip adresini girin.
Rezerve et diye bişey olması lazım (markadan markaya değişebilir.)
Sonra o ip yi daha önce bahsettiğim yere girin.

Benim modem air*** normalde oto ip dağatma özelliği açık.
Ama bir istemci sabit ip talebinde bulunduğunda da kırmıyor ve istediği ip yi veriyor.

Muhtemeler senin modem sağdece DHCP verecem diye tutturuyordur.

Birde bişey sorucam. Senin modemin ip si 192.168.1.1 olduğuna eminmisin?
Yani web tarayıcısına 192.168.1.1 yazınca modemin ayar ekranı geliyor mu?

iRoNY

Buyrun ben size göstereyim benim modemin girişini.

izzetguntalaz

"Advanced setup" altında "Lan" altında o an ağdaki cihazları göstermesi yada siz buradan istemci ekleyebilmeniz lazım.

Örnek 192.168.1.2 diye aynı zamanda siz de ubuntu dan bunu kendi ip niz olarak belileyeceksiniz.

izzetguntalaz

[IMG]http://img179.yukle.tc/thumbs/5795Screenshot.png[/img]

Bak buda benim modem listede ben varım.
Eğer baştaki rezerve et e tıklarsam ağda kimse bu ip yi alamaz bunu da "mac" adresinden algılar.

izzetguntalaz

[IMG]http://img160.imageshack.us/img160/7402/pano01vt5.th.jpg[/img]

Al sana bir yol daha hiç olmadı modeminden DHCP sunucusunu ve aktarıcısını kapat dersin.
o zaman modem gelen bağlantı isteğini geri çevirmeyecektir.

Denemekte fayda var.

iRoNY

Ben modemin bazı yerlerin SS lerini çekip koyayım;

izzetguntalaz

iRoNY

iRoNY

izzetguntalaz

yok gönderdiğin ilk fotoğraf modemin iç ağda kullanacağı kendi ip sini değiştiriyor.
ilk foto daki ip yi 192.168.1.1 olarak yap.

Diğer iki foto da değil.

Ama son foto da 192.168.1.0 diye bir makine var. o kim?

Sen bir yerde hata yapıyosun ama nerede bilemiyorum.

izzetguntalaz

Ya modemin ip sini yanlış giriyorsun
yada kendi ip ni modemin ip si ile aynı yapıyorsun ve cihaz sana ip veremiyor.

Başka bir sorun olamaz.

Mesela bnim modemin ip si (iç ağ ip si) 192.168.2.1 ben "gatevay" e bunu yanlış girersem ip alamam.
Hadi bunu doğru girdim. Kendi ip bölümüme (network applet te üstte) 192.168.2.1 girersem
yani cihazın ip sini yine bağlanamam. Oysa 192.168.2.2 yazarsam olur.
Anladın mı? 

iRoNY

Modemi alalı 2 sene oldu hiç ellemedim ayarlarıyla. İlk aldığım modem datron du onu kaybetmiş mağaza bana bunu verdiler çok iyi diye.ayarlarıyla hiç oynamadım. sanırım onlar eklemiş yada hep böyleydi bu.

iRoNY

Team viewer var ise yada uzak bağlantı kurabilir misiniz? eğer müsaitseniz.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: iRoNY - 17 Haziran 2008 - 19:21:10
Modemi alalı 2 sene oldu hiç ellemedim ayarlarıyla. İlk aldığım modem datron du onu kaybetmiş mağaza bana bunu verdiler çok iyi diye.ayarlarıyla hiç oynamadım. sanırım onlar eklemiş yada hep böyleydi bu.

Evet bu çok büyük bir eksiklik.
Network bilginiz de kısıtlı galiba. Ama bu çok büyük bir sorun değil.

çok basit bişey uzadı gitti.

Not: Yok uzak bağlantıdan pek anlamam.

iRoNY

Tamam teşekkür ederim sizi sabahtan beri alıkoydum çok yardımseversiniz, bu çok iyi.

izzetguntalaz

Ardan biraz zaman geçsin sakin kafayla bidaha deneyin.

Belki bişeyleri atlıyorsunuzdur. :)

iRoNY

Bu bağlantı işi canımı sıkmaya başladı.Sürekli düşüyor ve ikide bir windows-linux yapa yapa bıktım vallahi.DNS leri kaydettim onuda kullanmıyor.

izzetguntalaz

Asus modem den DNS ler değişmiyor diymi.

iRoNY

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 18 Haziran 2008 - 13:07:34
195.175.39.39, 195.175.39.40 kullanıyor sürekli ve harbiden çok canımı sıktı, dün ekran seçeneklerinden extra ya bile tıklıyordum bu gün normale bile tıklayamıyorum. Galiba linux'un en berbat sürümü ubuntu 8.04 bıraktığım gibi durmuyor.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: iRoNY - 18 Haziran 2008 - 13:57:20
195.175.39.39, 195.175.39.40 kullanıyor sürekli ve harbiden çok canımı sıktı, dün ekran seçeneklerinden extra ya bile tıklıyordum bu gün normale bile tıklayamıyorum. Galiba linux'un en berbat sürümü ubuntu 8.04 bıraktığım gibi durmuyor.

Ubuntu yu Linux un bir sürümü olarak değilde, "Linux çekirdeğini kullanan özgür yazlımlardan oluşan işletim sistemi." Demek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Ayrıca başka Linux çekirdekli dağıtımları da tercih edebilirsin. Unutma Linux özgürlük üzerine kurulu bir anlayış benimser.
Sen sağdece biraz talihsizce ubuntu ile tanıştın o kadar.

Sana tavsiyem yarın çıkacak Opensuse yi bir dene. Suse nin biraz daha kullanıcı dostu bir yapısı vardır.
Eğer sisteminde yeterince disk alanı varsa 2,3,4,5 dilediğin kadar dağıtımı kurabilirsin.

iRoNY

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 18 Haziran 2008 - 14:13:54
Alıntı yapılan: iRoNY - 18 Haziran 2008 - 13:57:20

Ubuntu yu Linux un bir sürümü olarak değilde, "Linux çekirdeğini kullanan özgür yazlımlardan oluşan işletim sistemi." Demek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Ayrıca başka Linux çekirdekli dağıtımları da tercih edebilirsin. Unutma Linux özgürlük üzerine kurulu bir anlayış benimser.
Sen sağdece biraz talihsizce ubuntu ile tanıştın o kadar.

Sana tavsiyem yarın çıkacak Opensuse yi bir dene. Suse nin biraz daha kullanıcı dostu bir yapısı vardır.
Eğer sisteminde yeterince disk alanı varsa 2,3,4,5 dilediğin kadar dağıtımı kurabilirsin.

Teşekkür ederim.Linux'un peşini bırakmayacağım, 120gb hdd var kurabildiğimi kuracam.Gerçekten öğrenmek istiyorum.

izzetguntalaz

Cd kurulum(ubuntu gibi) dağıtımlar için 10 gb DVD kurulum dağıtılar içinse 20 25gb alana ihtiyaç duyuyorlar.
Tabiyki geleceği de düşünerek söylüyorum. Swap olayı dağıtımdan dağıtıma değişiyor. Zaman çözersin :)