[Nasıl] Nvidia Sürücülerinin Elle Kurulumu

Başlatan Wolverine, 21 Mart 2009 - 23:52:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuki lilith

GDM'yi durdurduktan sonra yapmıştım. Şimdi durdurmadan uçbirimde yaptım ve ubuntuki@ubuntuki-desktop ~ $ cd /home/ -ubuntuki- /
ubuntuki@ubuntuki-desktop /home $
yani bu dizin içinde duruyor benim run dosyam. Ubuntuki'nin içinde yukarıdaki çıktıya göre home içinde olduğuma göre görmesi gerekmez miydi dosyayı, baktım dosya ubuntuki içinde, hiçbir yerde hata yok.

agritux

sudo updatedb

locate NVIDIA*

Bu komutlar sana dosyanın dizin yolunu gösterecektir. O yoldan faydalanabilirsin.

ubuntuki lilith

@agritux, verdiğin komutla dizin yolu şöyle çıktı /home/ubuntuki/NVIDIA-Linux-x86-96.43.16-pkg1.run ben de sonrasında cd /home/ubuntuki/NVIDIA-Linux-x86-96.43.16-pkg1.run dedim ama Not a directory dedi(bu bir dizin değilmiş). şimdi ne olacak?

agritux

sudo chmod +x /home/ubuntuki/NVIDIA-Linux-x86-96.43.16-pkg1.run
cd /home/ubuntuki/
sh ./NVIDIA-Linux-x86-96.43.16-pkg1.run

ubuntuki lilith

Şimdi deniyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cts 20 Şub 2010 12:02:18 GMT-2

Dediklerini yaptım ama olmadı sonra tekrar TAB ile denedim belki olur diye bu şekilde kurulumu yaptım. Menüden baktığımda sistem araçları içerisinde nvdia var ama görünümden görsel efektleri normal yapayım dedim etkinleştirilemedi diyor. Nvidia X serversetting'den acaba configuration kısmında sadece" include X Display names in the Config file hariç hepsi işaretlenmiş, bunu da işaretlemeli miyim ya da bu ayarlardan düzenlemem gereken şeyler nedir? Umarım normalde kurulu olandan elle kurulumun farkı vardır kendi indirdiğim dosyayı yüklediğim için, yoksa zaten kuruluyordu normal kurulum ya da envy ile. Sistemi yeniden başlattığımda normal efektler etkinleşti, ancak masaüstündeki screenletlerimin üzeri beyaz bir dörtgenle kaplandı gözünmüyorlar şu an, bir de pencere var ancak penceredeki solda yer alankapatma, simge durumuna küçültme kısmı ve sağdaki firefox simgesi kayboldu. Bununla nasıl bir ilgisi var anlayamadım. Yani dosya, düzen görünümün yer aldığı firefox panelini tutup taşıyamıyorum ya da cheese penceresini pencereler yerinden kıpırdamıyor, sadece sağ tıkla kapatıyorum.

casberg

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Şubat 2010 - 01:56:06
@ubuntuki lilith, eğer dosyanın olduğu dizinde veriyorsan o hatayı almaman lazım. Ya dosya komutu verdiğin dizinde değildir ya da sen uçbirimi farklı bir yerden çalıştırıyorsundur. Az önce ben denedim sorunsuzca TAB tuşu çalışmakta.

@casberg, dpkg çıktısı istemiştim vermemişsin, sadece alıntı yapmışsın. Öncelikle o komutun çıktısını görelim. Ardından elle kurduğun sürücü hangi paket ismiyle geçiyor onu öğrenelim. Ardından meseleyi halletmeye çalışırız.

root@Abit:~# dpkg -l | grep nvidia
ii  libvdpau1                                  0.4-2~karmic~nvidiavdpauppa4                   Video Decode and Presentation API for Unix (
ii  libxine1                                   1.1.16.3-vdpau-0ubuntu2~karmic~nvidiavdpauppa1 the xine video/media player library, meta-pa
ii  libxine1-bin                               1.1.16.3-vdpau-0ubuntu2~karmic~nvidiavdpauppa1 the xine video/media player library, binary
ii  libxine1-console                           1.1.16.3-vdpau-0ubuntu2~karmic~nvidiavdpauppa1 libaa/libcaca/framebuffer/directfb related p
ii  libxine1-misc-plugins                      1.1.16.3-vdpau-0ubuntu2~karmic~nvidiavdpauppa1 Input, audio output and post plugins for lib
ii  libxine1-x                                 1.1.16.3-vdpau-0ubuntu2~karmic~nvidiavdpauppa1 X desktop video output plugins for libxine1
ii  nvidia-173-modaliases                      173.14.20-0ubuntu5                             Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
rc  nvidia-185-libvdpau                        185.18.36-0ubuntu9                             Video Decode and Presentation API for Unix
ii  nvidia-185-modaliases                      185.18.36-0ubuntu10~karmic~nvidiavdpauppa6     Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-190-modaliases                      190.53-0ubuntu1~karmic~nvidiavdpauppa10        Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-195-kernel-source                   195.36.03-0ubuntu1~karmic~nvidiavdpauppa2      NVIDIA binary kernel module source
ii  nvidia-195-modaliases                      195.36.03-0ubuntu1~karmic~nvidiavdpauppa2      Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-96-modaliases                       96.43.13-0ubuntu6                              Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-common                              0.2.15.1-1~nvidiavdpauppa1                     Find obsolete NVIDIA drivers
rc  nvidia-glx-185                             185.18.36-0ubuntu10~karmic~nvidiavdpauppa6     NVIDIA binary Xorg driver
ic  nvidia-glx-190                             190.53-0ubuntu1~karmic~nvidiavdpauppa8         NVIDIA binary Xorg driver
rc  nvidia-glx-190-dev                         190.53-0ubuntu1~karmic~nvidiavdpauppa10        NVIDIA binary Xorg driver development files
ii  nvidia-settings                            190.53-0ubuntu1~karmic~nvidiavdpauppa1         Tool of configuring the NVIDIA graphics driv

Bunlar yazıyo kardeşim...Kusura bakma dünkü mesajımda yazımıştım pc ye uzak olduğum için yollayamadım..

Eski mesajlarımda söylemiştim..Aslında benim sistem 9.04'dü grafik kart gayet güzel çalışıyodu yani CUDA, Physx vs. gibi önemli bazı özellikler dahil ama ben çekirdek güncellemesi yapınca (Update Manager'dan) ilk restart dan sonra karşıma bi ekran geldi grafik kart la ilgili bişeyler yazıyodu..

Güncellemeden önceki çalışan driver ;
NVIDIA-Linux-x86_64-190.53-pkg2.run

2 gün önce ben Synaptic den nvidia diye arayıp seçililerin hepsini kaldırdım sonra @erginemr arkadaşın dediği gibi

sudo apt-get update
sudo apt-get nvidia-glx-195

Şeklinde kurdum..Yukardakide son halinin çıktısı..

ubuntuki lilith

Ekran kartında görsel efektleri kaldırdığımda ancak pencerenin sol üstündeki - + x simgelerini görebiliyorum, yani bunları göremedikten sonra efektlerin de pek bir ehemmiyeti yok, o nedenle efektleri kaldırdım, compize yeltensem eminim durum daha içinden çıkılmaz olacak.

heartsmagic

@casberg:
sudo aptitude purge nvidia-glx-185 nvidia-glx-190 nvidia-glx-190-dev

Ardından elle kurulumu tekrar dene.

@ubuntuki lilith, sende son durum nedir:

glxinfo | grep render
grep driver /var/log/Xorg.0.log
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuki lilith

heartsmagic bende son durum kurulumu tamamladım, kaldırıyorum :)
Beklediğim verimi gene alamadım ekran kartından.

heartsmagic

ubuntuki lilith

Ekran kartımı daha önce kurduğumda olduğu gibi gene renkler birbirine girdi gene görüntü parçalandı, gene bilgisayar kendiliğinden oturum kapatmaya başladı ve tüm bunların yanında yeni bir durum daha oldu, pencerelerin arkasında siyah gri çizgi çizgi bir gölge oluşmaya başladı. Ben de kaldırsam daha iyi olur diye düşündüm, şimdi kaldırmaya çalışıyorum :)

heartsmagic

Peki kurulumdan sonra xorg.conf dosyana baktın mı sürücü işlenmiş mi diye? Eğer işlenmemişse bence önce bir xorg.conf yedeği al ardından:

sudo nvidia-xconfig yürüt.

ubuntuki lilith

Artık çok geç, synapticden tüm nvidia yazan şeyleri kaldırdım. Yürütünce komut bulunamadı dedi zaten.

heartsmagic

Elle sürücü kurmadın mı sen? Gerçi çift başlık oldu :) Siz bir halledin meseleleri daha sonra biz de gireriz araya gerkirse.

ubuntuki lilith

Önce kurmaya çalışıyordum, güç bela kuruldu ama dediğim gibi sorun çıkınca şimdi kaldırıyorum.

erginemr

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 22 Şubat 2010 - 23:46:12
Önce kurmaya çalışıyordum, güç bela kuruldu ama dediğim gibi sorun çıkınca şimdi kaldırıyorum.

Acaba diyorum; bir de eski dost EnvyNG'ye mi başvursanız?
http://albertomilone.com/nvidia_scripts1.html

ubuntuki lilith

Envy ile de kurulum yaptım sanırım her türlü kurulumu denedim ama kurunca hep görüntü eski haline göre çekilmez hale geliyor. Donanımsal olduğu kanısında varmıştık daha evvel ama bir de elle kurulumu denemek istemiştim, bu da sonuç vermedi.

erginemr

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 23 Şubat 2010 - 09:29:58
Envy ile de kurulum yaptım sanırım her türlü kurulumu denedim ama kurunca hep görüntü eski haline göre çekilmez hale geliyor. Donanımsal olduğu kanısında varmıştık daha evvel ama bir de elle kurulumu denemek istemiştim, bu da sonuç vermedi.

Donanımsal olup olmadığını denemek için belki şöyle bir şey deneyebiliriz:

Mandriva One Live CD içerisinde NVidia sürücüsü gömülü durumda. Live CD açılışında sürücüyü kullan / 3D masaüstünü yükle (3DDrake?) gibi bir seçenek olmalı. Bunu seçince NVidia sürücüsü ve 3D masaüstü efektleri etkinleşiyor.

Aşağıdaki adresten Mandriva One Live CD'nin Gnome (veya KDE) için olanını yükleyerek bir CD'ye yazdıktan sonra, bilgisayarı bu CD ile açarak, Mandriva'da yüklü NVidia sürücüsünün nasıl bir davranış sergileyeceğini gözlemleyebilirsiniz:
http://www2.mandriva.com/downloads/?p=linux-one

heartsmagic

Biraz daha irdeleyelim, bu sorun depodaki herhangi bir nvidia sürücüsü (elbette uygun olanlardan) birini veya Nvidia'nın kendi sitesinden dağıttığı sürücüleri kurunca mı oluyor? Kısacası hangi sürücüyü kurarsan kur sorun mu yaşıyorsun?

ubuntuki lilith

heartsmagic

Sorunu ilettiğin bir başlık var mı? Hani gözümden kaçmış olabilir :)
Eğer yoksa bir tane açıp
lspci | grep VGA çıktını aktarır mısın?

ubuntuki lilith

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV18 [GeForce4 MX 4000] (rev c1)

heartsmagic

Peki sen hangi Nvidia sürümünü kuruyorsun?

casberg

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 23 Şubat 2010 - 16:26:34
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV18 [GeForce4 MX 4000] (rev c1)

Kardeş benim görüşüm senin ekran kartında daha önce bi arıza meydana gelmiş...Nvidia'lar Atı gibi tek chip çalışmıyo özelliklede o dönemin kartıları o modellerde 2-3 adet işlem birimi tek chip te idi bunlardan birisi arıza yapınca diğerleri üzerinden sistem kendini tamamlıyabiliyodu yani sorunsuzmuş gibi görünebiliyodu..Bence elinde varsa nvidia chip'li (mümkünse o dönemlere yakın) bi ekran kartı takıp denersen düzgün çalışacaktır..Çünkü şimdilik bi çözümmüş gibi görünsede bazı driver problemleri üstü kapatılabiliyo..XP de denediysen benzer problem masaüstü çalışmalarında ortaya çıkmayabilir ama mutlaka full screen bi uygulamada yine görüntüde yırtılmalar olacaktır..Diye düşünüyorum

ubuntuki lilith

Çıktıda adı geçen geforce MX 4000 indirdim elle kurdum sonra daha önce de envy ve normal ilk mint kurduktan sonra da kurmuştum, kurunca görüntü garipleşiyor yanni kurmayınca normal. Tek elle kurulumu denememiştim onu da deneyip pes edeyim dedim, o da kurunca işe yaramadığı için kaldırdım.