Enteresan bir forum..

Başlatan KanilK, 21 Mart 2009 - 09:00:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KanilK

Kendimi bildim bileli forum işindeyim, ilk defa bu forumda üslup ve arama hakkında uyarı aldım.

Merak ettiğim birkaç soru var, yanıtlarsınız umarım. Gerçi eminim siz bunu da üslup bozukuluğundan(!) kitlersiniz ama..

"Selam millet..

Elimde ubuntu cd leri var

Yüklemeyi düşünüyorum fakat xp üzerine bu mümkünmü?

Ayrıca ubuntuyu tavsiye edermisiniz? Msn,Opera vs. açılıyormu Ubuntuda.

Cevaplar için şimdiden çok tşkler. İyi forumlar"

Şu cümlenin neresinde üslup bozukluğu var? Fransızca,Osmanlıca veya Zeki Müren Türkçesi'yle mi konuşmak gerekli güzel üslup için? Bence sizinki ego tatmini ve insanları ubuntu konusunda sadece bu foruma muhtaç sanıyorsunuz..

2. si arama demişsiniz. Merak etmeyin arama yapmadan konu açmam ben. Yeni başlayanlar için bölümüne baktım ve Ubuntu kurulumu buldum. Fakat orada sıfırdan kurulum anlatılıyordu ve ben XP üzerine kuracaktım. Önemli dosyalarımın silinmesi korkusuyla bir konu açıp kendimi garantiye almayı uygun buldum ama aldığım cevap ortada.

3. sü bu forum ülkemizde yaygın olmayan bir yazılımın destek forumu değil mi? Amaç insanlara yardım etmek değil mi? 10 sene windows kullanmış biri olarak linux ve ubuntu'dan bu kadar iyi anlasaydım bu forumda işim neydi?

Neyse çok uzattım, soruları yanıtlamaktan üşenirseniz üslup bozukluğum ve böyle bir konu açmış olmam sebebiyle konuyu kitleyebilirsiniz. Herkese iyi günler, iyi forumlar..

erginemr

Merhaba,

Sanırım arkadaşlar chat ağzını çağrıştıran "millet", "yükliycem" ve "tşkler" sözcüklerine tepki vermişler. Hakikaten verilen tepki biraz sert olmuş. Ancak forumda Türkçe'nin doğru kullanımıyla ilgili bir hassasiyetimiz olduğu da doğru. Bu konuda şu iki başlığı okumanızı rica ederim:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7567
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6989

Aslında sorduğunuz soruların cevapları forumda mevcut, sadece doğru kelimelerle arama yapmanız gerekiyor. Sizden ricam, bu mesele üzeride fazla takılmadan forumda bulunmaya devam etmeniz.

AbkHaZiaN

Çok uzun bi süre sayılmasada yaklaşık 2-3 aydır forumdayım. Nedense son zamanlarda benzeri şikayetler arttı gibime geldi.

KanilK

Alıntı yapılan: erginemr - 21 Mart 2009 - 09:16:08
Merhaba,

Sanırım arkadaşlar chat ağzını çağrıştıran "millet", "yükliycem" ve "tşkler" sözcüklerine tepki vermişler. Hakikaten verilen tepki biraz sert olmuş. Ancak forumda Türkçe'nin doğru kullanımıyla ilgili bir hassasiyetimiz olduğu da doğru. Bu konuda şu iki başlığı okumanızı rica ederim:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7567
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6989

Aslında sorduğunuz soruların cevapları forumda mevcut, sadece doğru kelimelerle arama yapmanız gerekiyor. Sizden ricam, bu mesele üzeride fazla takılmadan forumda bulunmaya devam etmeniz.

Anlayışınız için teşekkür ederim. Fakat ben yerine "bhen" yazanlardan değilim ki. Kullandığım Türkçe ufak tefek kısaltmalar haricinde zaten gayet düzgün ve net. Heralde benim samimiyet gösterme amaçlı söylediğim sözler "laubalilik" olarak algılandı. Bu böyle söylense sorun yok tabi ama seviyesiz , "Bu arkadaşa "bu üsluba rağmen" cevap vermeyi düşünen varsa kendini hiç yormasın derim..." gibi yorumlar biraz ağır kaçıyor..

Amd

Alıntı yapılan: KanilK - 21 Mart 2009 - 09:00:25

Kendimi bildim bileli forum işindeyim, ilk defa bu forumda üslup ve arama hakkında uyarı aldım.

Merak ettiğim birkaç soru var, yanıtlarsınız umarım. Gerçi eminim siz bunu da üslup bozukuluğundan(!) kitlersiniz ama..

"Selam millet..

Şu cümlenin neresinde üslup bozukluğu var? Fransızca,Osmanlıca veya Zeki Müren Türkçesi'yle mi konuşmak gerekli güzel üslup için? Bence sizinki ego tatmini ve insanları ubuntu konusunda sadece bu foruma muhtaç sanıyorsunuz..

2. si arama demişsiniz. Merak etmeyin arama yapmadan konu açmam ben. Yeni başlayanlar için bölümüne baktım ve Ubuntu kurulumu buldum. Fakat orada sıfırdan kurulum anlatılıyordu ve ben XP üzerine kuracaktım. Önemli dosyalarımın silinmesi korkusuyla bir konu açıp kendimi garantiye almayı uygun buldum ama aldığım cevap ortada.

3. sü bu forum ülkemizde yaygın olmayan bir yazılımın destek forumu değil mi? Amaç insanlara yardım etmek değil mi? 10 sene windows kullanmış biri olarak linux ve ubuntu'dan bu kadar iyi anlasaydım bu forumda işim neydi?

Neyse çok uzattım, soruları yanıtlamaktan üşenirseniz üslup bozukluğum ve böyle bir konu açmış olmam sebebiyle konuyu kitleyebilirsiniz. Herkese iyi günler, iyi forumlar..

Size göre enteresan olabilir. Bana kalırsa ilkeli, içten,seviyeli ve şeffaf bir forum. Ayrıca bu forum da linuxtan, ubuntudan iyi anlayan arkadaşlar hala bu forumda. Siz 10 sene windows kullanmış biri olarak linux ve ubuntu'dan bu kadar iyi anlasaydım bu forumda işim neydi? sorusunu sorarken Galiba bu kişilerle sizin aranızdaki fark daha bir belirginleşiyor. Yani siz usta olur basar gidersiniz bu forumda işim kalmadı dersiniz başka bir kişi usta olur yeni gelen kullanıcılara yardım eder.
Şu (http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7580.0/topicseen.html) linke bakarsanız biraz daha alışırsınız diye düşünüyorum.

Malik

Son zamanlarda nedendir bilinmez forumda atışmalar ve şikayetler biraz arttı.Fakat bunun ben yönetimden değil son zamanlarda üye olan kişilerden kaynaklandığını düşünüyorum. Hem öğrenmek hem de belki bende birgün aynı sorunu yaşarım diye düşündüğüm için foruma atılan her mesajı hemen hemen okurum. Buna rağmen yöneticilerin çok bariz bir hatasıyla, kışkırtmasıyla veya yanlış bir üslubuna rastlamadım. Erinmeden sıkılmadan en basit şeylere bile cevap veren üyeleri ve yönetimi eleştirmek yerine onlara çok daha fazla teşekkür etmek gerekir diye düşünüyorum. Onların ise üyelerden istedikleri tek şey birbirlerine ve diğer üyelere saygılı davranmalarıdır. Ben de ilk üye olduğumda diğer forumlardan farklı olmaları şaşırtmıştı beni ama zamanla buranın diğer yerlerden çok daha seviyeli ve düzgün bir yer olduğunu daha iyi anladım. umarım buraya üye olan herkes bunu zamanla anlar.

Not: ben sizin dediğiniz konuyu görmedim. Sadece genel bir durum için düşüncelerimi yazdım.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

aynshtein

Bahsi geçen konu http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7564.msg90384.html#msg90384 adresindedir. Aynı adreste benim "tepkimi" de görebilirsiniz... Biraz çaba ve sabırla, sorulan soruların tamamının cevabı forumda bulunabilir. Kimse konuyu kişisel olarak almasın. Tavrım bir kişiye değil. Herkese aynı. Foruma her gün onlarca kişi kaydoluyor. Hepsinin aynı tavrı sergilediğini düşünün... Bir de o kişilere cevap vermeye çalışanları düşünün... O zaman ne düzen kalır, ne heves kalır...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

agritux

@KanilK
Uzun yıllardır forum işinde olduğunuzu söylemişsiniz. Fakat foruma kayıt olur olmaz yapmanız gereken şeyi, yani forum kurallarını okuma faslını sanırım atlamışsınız. Bu sizin sorularınıza bir an önce cevap bulma heyecanınızdan kaynaklanıyor olabilir. Fakat heryerin belirli kuralları mevcuttur. Buradaki arkadaşlar da bizlerden hiç bir şey beklemeden , sınırsız destek sunuyorlar. Sorduğumuz sorulara, tekrar tekrar olsa bile cevaplar veriyorlar. Bence bu çok önemli bir şey. İstedikleri tek şey ise Türkçe'yi doğru kullanmamız. Peki bunu neden istiyorlar sizce? Hayır ego tatmini için değil. Derdimizi, sorunumuzu daha iyi anlayabilmek ve bizlere daha iyi yardımcı olabilmek için. Eğer ubuntuda ve forumda kalıcı olursanız, eski konuları kurcalar , okursanız çok iyi anlarsınız. Hata ettiysem ve kırdıysam affola.  İyi akşamlar.

Sypro

Üzgünüm de biz burada hiç bir üyenin geçmişi hakkında bilgiye sahip değiliz. Bunu anlamamızın tek yolu da burada bulunduğunuz süre içerisinde yazdıklarınız. Eğer gelip "slm nbr" şeklinde konuşursanız kimsenin sizi uyarmamasını bekleyemezsiniz. Bir çok yerde görebileceğiniz üzere forumda belli kurallar var. İster 10 senedir Windows kullanın isterseniz Bill amcanın ta kendisi olun hatta fark etmez 100 tane distro yazmış/yapmış olun burada herhangi bir kullanıcıdan farklı olmayacaksınızdır. Kaldı ki windows geçmişinizin ne size ne bize bir faydası yok, onu geçelim yani.
Forumda artan bu gerilim yeni üyelerin arama özelliğini kullanmak yerine yeni konu aç linkine yönelmelerinden kaynaklanıyor. Forum yönetimi olarak asıl amacımız insanlara elimizden geldiğince yardım etmek tabii ki ama bir diğer amaç da bunu forum içinde bir döngü haline getirmek ve daha tecrübeli kullanıcıların daha tecrübesizlere yardımcı olmasını sağlamak.
Ego tatmini yapacak olsaydık şimdiye kadar kralını yapardık. Emin olun burası Türkiye'de -başta Ubuntu olmak üzere- bir çok dağıtım için bulabileceğiniz en iyi yerlerden birisi (en iyisi diyemem; bunun kıyaslamasını yapmak çok saçma olur). Eğer ki sorduğunuz bir soru havada kaldıysa buyrun konuşun, ama her sorunuza cevap bulduysanız arada çıkabilecek çatlak seslere pek kulak asmayın. Neticede burada 4200+ kişiyiz ve herkes birbirinin aynı olamaz.

Siz sonuç olarak arama fonksiyonunu -farklı parametrelerle- tekrar tekrar deneyip sonuç bulamazsanız mesajınızı olabildiğince Türkçe kelimeler ile (msn dili kullanmadan) uygun bölüme açarsanız herkes sorunun çözümü için elinden geleni yapmaya çalışacaktır.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

AbkHaZiaN

Çoğu forumda da bozuk Türkçe kullanılıyor. Bende Ubuntu-tr'de bulunduğum ilk andan beri başarabildiğim kadarıyla Türkçe'yi düzgün kullanmaya çalışıyorum.

garafatma

Alıntı yapılan: KanilK - 21 Mart 2009 - 09:00:25

"Selam millet..

Öneri ve eleştiriye her zaman açığız,
Tek bir soru sorabilirmiyim?

Yaşadığımız dünyada, bir bankaya, bir postaneye veya ilk defa girdiğiniz bir ortamda, "Slm millet" diyemi hitap edersiniz çevrenizdekilere içeriye girer girmez?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

agritux

Ben bu başlığa ihtiyar said den nasıl bir cevap geleceğini çok merak ediyorum :)

coldchris

Benim, naçizane şahsi görüşüm, @aynshtein'in aşırı tepkisinin kesinlikle yanlış olduğudur. Sürekli forumda bulunup yeni üyelerin "ilk genel davranışları"nı tahlil etme şansını bulan bir kişi olarak, @aynshtein arkadaşımızın, @KanilK arkadaşımızın bu ilk iletisine karşı şaşkın ya da kızgın, veyahut başka herneyse, olarak tepki göstermemesi gerekirdi kanısındayım. Fakat yanlışlar yanlışlarla düzelmediği için, @KanilK'in yukarıdaki vahim yorumları hiç olmaması gereken bir duruma gelmesine neden oldu mevzunun. Galiba Mesnevi'yi biraz kurcalamam gerek. :)
A memory to carry on,
Story's over when the crowds are gone

aynshtein

Alıntı yapılan: keiser_soze - 22 Mart 2009 - 01:09:31
Yaşadığımız dünyada, bir bankaya, bir postaneye veya ilk defa girdiğiniz bir ortamda, "Slm millet" diyemi hitap edersiniz çevrenizdekilere içeriye girer girmez?

Bakış açım budur...

@coldchris, mesela iş yerine gelsem, "hoop birader nerde sizin patron, benim bi işim vardı sen hallediversene bi zahmet" desem nasıl karşılık verirsin? Şaşırmadan, bozulmadan tepki veririm diyebilir misin? Peki benden önce 10 kişi daha aynı tavırı sergilemiş olsa, üstüne ben de tuz biber olsam? Hala mı sükunetini korursun?

Neyse, konu daha fazla uzamasın... Ben elimden geldiği kadar sorulara cevap vermeye, yeni/eski tüm üyelere yardımcı olmaya devam ediyorum...

Ubuntu ya da Linux ile ilgili sorusu olan?
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

fadike

Bir bankacı olarak gelen kişinin müşteri vasfını taşıması gerekir düşüncesindeyim ve bana aynshtein'ın dediği gibi bir şekilde hitap ederse asla da hizmet vermeyeceğimi belirtirim. Kısaca verilen tepki haklıdır ve anormal bir durum olmadığı gibi insanlarında ortama uymaları gerekir; kendi kural ve doğrularını dayatmaları değil.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

coldchris

Alıntı yapılan: aynshtein - 22 Mart 2009 - 12:39:06
Alıntı yapılan: keiser_soze - 22 Mart 2009 - 01:09:31
Bakış açım budur...
@coldchris, mesela iş yerine gelsem, "hoop birader nerde sizin patron, benim bi işim vardı sen hallediversene bi zahmet" desem nasıl karşılık verirsin? Şaşırmadan, bozulmadan tepki veririm diyebilir misin? Peki benden önce 10 kişi daha aynı tavırı sergilemiş olsa, üstüne ben de tuz biber olsam? Hala mı sükunetini korursun?

Neyse, konu daha fazla uzamasın... Ben elimden geldiği kadar sorulara cevap vermeye, yeni/eski tüm üyelere yardımcı olmaya devam ediyorum...

Ubuntu ya da Linux ile ilgili sorusu olan?
Tabii ki, ben de konunun uzaması taraftarı değilim; fakat bana yönelttiğin soruları da cevapsız bırakmak istemem doğrusu.
İş yerinde herkese güler yüzlü davranırım ve kimseye tepki göstermem. Tepki göstererek ekmeğimden olmak istemem zira. Bana biri gelip iş yerimde "hoop birader nerde sizin patron, benim bi işim vardı sen hallediversene bi zahmet" dese " hay hay" derim. Zaten bu verdiğin örnek @KanilK'in söylediği "selam millet" lafına çok abartılı yaklaşılmış bir örnek. Bence insanların samimiyetine ve kendisinin heyecanına bağlı olarak söylenmiş bir söz. Sizin bakış açınızı anlıyorum; fakat forumun bakış açısının sizinkiyle örtüştüğü kanısında değilim. Öyle ki sizin verdiğiniz cevaba berzer bir cevap göremedim forum sayfalarında; çünkü verdiğin cevapta muhatabınız olarak konuyu açan kişiyi almamışa benziyorsunuz. Bence yanlış olan da budur.

Benim haklı/haksız tartışması yapmak gibi de bir niyetim yok. İnsanlar hata yapabilirler. Önemli olan bunları kabul edip aşmaktır.
A memory to carry on,
Story's over when the crowds are gone

darkfriairs

Böyle uzatılması gereksiz bir konudur,

Girdiğim heryerde, Selamün aleyküm diye girerim,

Burada da aynı şekilde her mesajıma bunu eklemek zorunda kalacağımı sanıyorum.

"Selam millet" gayet normal bir hitap şeklidir.

Ayrıca, Türkçe demişsiniz, Düzgün kelimeler kullanılsın demişsiniz, fakat görüyorum hepimizin Türkçe-İngilizce kelimeleri doğru ve düzgün kullanmadığımızu belirtmek isterim.

Distro yerine dağıtım,
hala yerine hâlâ
ego yerine bencillik
Türkçe konusunda madem bu kadar kati kurallar uygulanacak  halde herkes dikkat etmeli  kullandığı kelimelere.
Bu sebepten "w, q, x" gibi harfler ile yazılan "nahoş yerin nahosh" "bakış yerine bakısh" yazanlara uyarı verilmeli, "selam millet" diyen birine böylesi katı şekilde cevap verilerek arkadaşımızın şevkini kırmamak lazımdır.

Bakınız,
uzun zamandan berir görmediğiniz birine
-...ne bu hâl yahu, yüzün çökmüş senin, zayıflamışsın...-
demek onun belki içinde bulunduğu kötü durum sebebiyle ruhsal çöküntüsüne zarar verme ihtimali vardır. Tıpkı "slm millet" diyen arkadaşımıza yapılan gereksiz fırçalam gibi...

Kusuruma bakmayın, hepinize iyi günler:)

heartsmagic

Konu buralara kadar geldiğine göre bir şeyler yazmak vacip olmuş.
Sanırım üslup için verilen tepkiyle başlamak lazım meseleye. Evet verilen tepki bence de biraz sert olmuş. Fakat bu sadece benim yorumum, bir başkası da gayet normal bulabilir. Kaldı ki zaten sert bulanlar bunu başlıkta belirtmişler.

Bu durumda ne demelidir? "Bana bu tepkiyi veren arkadaş neden bu tepkiyi verdi?". Ancak ne yapılmıştır? Doğrudan forumu suçlayıcı bir başlık açılmıştır. Yanlış olan şey bu. Burada yöneticiler dahil herkesin sözleri kendisini bağlar. Aynen yaptığı yanlışların, doğruların da kendisini bağlayacağı gibi. Fakat bizdeki kötü hasletlerden biri de yapılan münferit hataların toplulukların kendisine yayılmasıdır. Kısacası bizi kıran gücendiren mesele de budur. Neden başlık kilitlensin? O kalın kalın yazılan sözlerin altında ne aramalıyız?

Açılan başlıktaki en büyük eksiklik arama yapıldı denmesine rağmen bence ya hiç yapılmamış olmasıdır ya da kabaca geçilmesidir. Zira söylendiği üzere opera kelimesi aranmış olsa forumdaki onlarca başlık görülebilirdi.

Daha önce de belirtildiği üzere burası en iyi forum değildir Ubuntu üzerine ve kimsenin yardım borcu da yoktur. Bizi anladığı sürece her üyenin başımızın üzerinde yeri vardır ve kendisini kimseden ayrı tutmayız. Elimizden geliyorsa yardım da ederiz. Ancak kendisinden beklentilerimizi de açık ve seçik olarak forumda belirtiriz. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Cevap vermeyi düşünmüyordum ama benden bir cevap gelmesini bekleyen arkadaş(lar)ımız olduğu için cevap vereyim dedim.

Birçok arkadaş gereken cevapları vermişler, birbirlerini tamamlamışlar. Konu daha fazla uzamasın. Konuyu kilitliyorum, bundan sonra konuşulması bir sonuç getirmeyecektir. Herkes anlayacağını anlamıştır umarım.