Yeni kullanicilara karşi takinilan tutum

Başlatan xwes, 20 Mart 2009 - 17:43:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Bu foruma yeni uye olan ya da ilk defa mesaj yazan uyeler genelde duzgun bir uslup kullanmiyorlar. Hem hitap şekli hem de bir çok konunun ayni anda sorulmasi, arama yapilmamasi, başlik isminin ozensizce seçilmesi vesaire sikça karşilaşilan tatsiz durumlardan. Bu konuda bu yeni kullanicilar zaten aninda uyariliyor ve nasil davaranmalari gerektigi soyleniyor.
Benim eleştirmek istedigim ise forumdaki mevcut kullanicilarin bu yeni arkadaşlara karşi takindiklari tutum. Bazen yeni kullanicilara karşi incitici ve itici uyarilarda bulunuluyor kanimca. Bu benim fikrim ancak bence bu gibi durumlar karşisinda nasil bir dille ve ne soylenecegi belirlensin veya konu açma, arama yapma foruma ilk mesaj nasil yazilir gibi konular içeren bir belge hazirlansin ve kullanicilar oraya yoneltilsin. Aksi takdirde bazi yeni potansiyel ubuntuculari kaybedebiliriz.
Soylediklerim herkes için ve her ornek için geçerli degil tabii ki, çogu kez zaten uygun bir dille anlatiliyor zaten.
internet dunyasinin turkiyede ne durumda nasil bir kirlilik içinde oldugunu hemimiz biliyoruz, o halde bi kirli denizden kaçip kiyilarimiza siginanlara biraz daha sicak davranalim. Bilmem siz ne dersiniz...

bytan

Dikkatli incelemelerin ve önerilerin için teşekkür ederiz. İsim vermeden de olsa, bu konuda örnekler sunabilir misin? Çünkü neredeyse her mesajı okuyan biri olarak bahsettiğin gibi kırıcı, incitici üsluplar dikkatimi çekmedi.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

btermeli

Bana da mesaj sayısı 1 olan birisine, "Arama yapsanız bulacaktınız " gibi bir cümle  garibime gidiyor.
Bu kişinin yeni linux ile tanıştığını varsayarsak, ya bu üyeye sorununu çözeceği linki uyarıyla birlikte versin ya da arama kriterlerini.
Yeni başlıyan birinin hangi kelimelerle arama yapacağını bilmeden, arama alışkanlığı kazanması zor. Belki de yapıyor, buna rağmen bulamıyor.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

Amd

Alıntı yapılan: bytan - 20 Mart 2009 - 18:14:27
Dikkatli incelemelerin ve önerilerin için teşekkür ederiz. İsim vermeden de olsa, bu konuda örnekler sunabilir misin? Çünkü neredeyse her mesajı okuyan biri olarak bahsettiğin gibi kırıcı, incitici üsluplar dikkatimi çekmedi.

İsterseniz özel mesajla bir örnek sunabilirim. Ben bu duruma şahit oldum da.

bytan

Alıntı yapılan: Amd - 20 Mart 2009 - 21:09:37

Yollamanızı bekliyorum.

Eğer bu konularda rahatsızlığı ve örnek sunmak isteyen arkadaşlarımız varsa, gözümüzden kaçanı bize gösterebilirlerse, gerçekten rahatsızlık veren bir durumsa çözmeye çalışırız.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

such

Alıntı yapılan: Amd - 20 Mart 2009 - 21:09:37

Eğer mesajınızın aşağılayıcı, onur kırıcı, küçük düşürücü, olduğunu düşünüyorsanız. Her mesajın altında moderator'e bildir diye bir tuş var onu kullanabilirsiniz.

Ben kullanmıştım ve ilgilenmişlerdi sağolsunlar.

bytan

@such, forumun bir özelliğini göstermiş. Çekinmeden bu linki kullanabilirsiniz.

@Amd'ın özel mesaj ile örnek gösterdiği olay hakkında kendisini bilgilendirdim. Çok önceleri yaşadığmıız ve ders aldığımız; ona uygun olarak da davrandığımız bir olaydı. Tekrar hatırlamaya gerek yok bunları.

PF @ ST

Good False

Yeni konu açarken mesajın yazıldığı sayfaya önce forumda arama yapılması tavsiyesi koyulsa sorun azaltılabilir diye düşünüyorum. Durum birazda bu forum dışındaki arkadaş forumlarının özensizce kullanımından kaynaklanıyor gibi.

kernel

Mesajları incelerken sıkça gördüğüm bir olay var. Yeni üye mesajı heyecandan, o an düşünememesinden, büyük harflerle  yazıyor. Bir anda, hata yaptın. Neden yaptın? gibi bir tavırla karşılanıyor. Bu da yeni üyelerimizi soğutur haliyle. Yanlış eleştirilebilir. Ama özel mesajla da olabilir bu.
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

Sypro

Büyük harf ile yazılan ya da imla hatası olan mesajları elimizden geldiğince düzenlemeye çalışıyoruz. Anlayabiliyorsak cevap veriyor anlayamıyorsak daha açık yazmasını istiyoruz. Fakat dpkg gibi milyon kere konuşulmuş bir konuyu da tekrar sormak (kaldı ki sorun diye yazılan metinde cevap yazıyor) bence biraz ileri gitmek oluyor. Hiç olmazsa kendisine saygısı olması gerek insanın. Biz burada gönüllü olarak bulunuyorsak bu demek değil aynı şeye aynı cevabı her seferinde aynı şekilde vermek zorundayız. :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

xwes

@bytan
Ben kimsenin bunu bilerek yaptigina inanmiyorum, hatta ilk cevap verenler genelde en çok yardim etmek isteyenlerdir. Kimseyi kotulemek istemiyorum, bu nedenle ornek vermeyecegim ama ozelinize bir tane ornek gonderiyorum. Istedigim şey bahsettigim tarzda bir mesajin silinmesi veya degiştirilmesi degil, istiyorum ki bu konuda bir standart oluşturulsun ve bundan sonra buna gore davranilsin.

Kendimin de (bu forumda degil ama) başkla forumlarda "imdat" diye başlik açtigimi hatirliyorum. Ustelik ilk mesajimdi. Şimdi duşununce komik ve mantiksizca geliyor. Ama o zaman kimse bana niye boyle birşey yaptin, ilk mesajinizda yardim isteyeceginize arama yapsaniza vs. gibi bir cevap vermemişti. Netice de şu an bir forum terbiyesine sahip oldum. Sadece her konudaki her yeni uyenin de benim gibi şansli olmasini istiyorum :)

aynshtein

xwes, mesajından sonra son bir kaç günde yazdığım cevaplara göz attım. 3-4 kere yeni kullanıcıların sorularına cevap vermek yerine onların hatalarını düzeltmelerini istemişim.

bu forumun amacı bilgi paylaşımı. Burada bulunan, bu forum için zaman arayan herkes bu forumun sadece birer üyesi değil. Aynı zamanda Ubuntu Türkiye ailesinin bir parçası.

Bunu bildiğimden ne yazık ki yeni ya da eski herhangi bir kullanıcının "benim derdim var, buna çare bulun" tarzı emrivaki tavırları karşısında sessiz kalamıyorum. Bu foruma kaydolup buradan faydalanmak isteyenler, herşeyden önce bu forumdaki gönüllülere saygı göstermek zorundalar. Zorundalar, başka bir açıklaması yok.

Kimsenin, sokak ağızıyla ya da sözde paylaşım forumlarındaki üslupla mesajlar göndermesine tahammülüm yok. Eskiden bu konuda çok sıkııntı çektim. Artık "tahammüllü" olma sınırım çok yüksek değil. Biri, eğer kurallara uymayacaksa bunun sinyallerini daha ilk mesajlarından vermeye başlıyor.

Son bir kaç günde bunun örneklerini gördük...

Bu nedenle yeni kullanıcılara karşı önyargılıymışım gibi algılanıyorsa kimse kusura bakmasın.. Tavrım kişisel değil.. İnsanları küçük gördüğüm ya da aşağıladığım da zannedilmesin. Linux, felsefesinde birlik beraberlik barındıran bir işletim sistemi.  Aslolan paylaşmaksa eğer herkes kurallara uymak zorunda.

FCM çeviri tayfasında denetmenlik yapıyorum ve insanların Türkçe'yi doğru dürüst kullanabilmesi için onları uyarmaktan yorulmuyorum. Benim uyarılarımdan şikayetçi olan, yönetime bildirsin. Söylediğim her sözün arkasındayım.

(Biraz hararetli bir mesaj oldu sanırsam. :))
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

By_Mihni

İlk önce @xwes  arkadaşıma böyle bir konuya el attığı için teşekkür ediyorum.
Bende böyle bir durumla karşı karşıya kalıyorum arada ama ses çıkartmıyorum çünkü benim düşündüğüm gibi karşı taraf belki tersini düşünmüş iyi niyetle söylemiş olabilir diyorum.
Aramıza yeni katılan arkadaşlar ilkez forum siteleri ile tanışmamıştır büyük bir ihtimal o ondaki psikoloji ile böyle bir durum ortaya çıkmış olabilir yani direk olarak konu açma isteğinde bulunmuş olabilir.
Birde yeni katılan arkadaşlarımız siteye yabancı oldukları için alışamamış olabiliyorlar.
Tabi ki forumun temiz kalması için böyle durumlarda olmaması lazım konuyu açan arkadaşın sorusunu yanıtlayıp güzel bir uslupla uyardıktan sonra konuyu kitlediğinizde o arkadaş foruma daha bağımlı olur ve bundan sonra arama yapmadan konu açmaz kesinlikle diye düşünüyorum.

garafatma

Foruma yeni üye olan arkadaşların çoğunu evet uyarıyoruz, çünkü bunu yapmazsak, diğer gelen üyelerde aynı tavırda mesajlar yazacaklar. En azından bundan sonraki üye olacaklar görsünler, ona göre konu açsınlar. Kaldı ki, biz herzaman herkese yardım için buradayız, ancak "Millet, acil yardım ubuntuyu kuramıyorum" tarzında mesajlara şiddetle bir uyarı verme isteği doğuyor bende. Ubuntu kurmanın nesi acil? Bir anlamı yok? Değil mi?

Bu tip kullanıcılar, sözde forumlarda "korsan film, program, oyun" ararken gayet güzel arama yapmasını biliyorlar. En basitinden biraz aklını kullanan insan, karşısına çıkan hatayı arama kısmına yazabilir. Ubuntu hakkında forum araştırması yapabiliyorsa, bunu da akıl edebilir diye düşünüyorum. Ancak çoğuna kolay geliyor arama yapmak yerine hemen konu açmak.

Forumdaki tüm deneyimli penguenler insanlara yardım edebilirler, etmek için burdalardır eminim. Yardım istyen insanında biraz düşünceli olması gerekiyor.

Lütfen  okumadıysanız bu konuyu mutlaka okuyun...
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

By_Mihni

Alıntı yapılan: keiser_soze - 21 Mart 2009 - 00:35:32
Foruma yeni üye olan arkadaşların çoğunu evet uyarıyoruz, çünkü bunu yapmazsak, diğer gelen üyelerde aynı tavırda mesajlar yazacaklar. En azından bundan sonraki üye olacaklar görsünler, ona göre konu açsınlar. Kaldı ki, biz herzaman herkese yardım için buradayız, ancak "Millet, acil yardım ubuntuyu kuramıyorum" tarzında mesajlara şiddetle bir uyarı verme isteği doğuyor bende. Ubuntu kurmanın nesi acil? Bir anlamı yok? Değil mi?

Bu tip kullanıcılar, sözde forumlarda "korsan film, program, oyun" ararken gayet güzel arama yapmasını biliyorlar. En basitinden biraz aklını kullanan insan, karşısına çıkan hatayı arama kısmına yazabilir. Ubuntu hakkında forum araştırması yapabiliyorsa, bunu da akıl edebilir diye düşünüyorum. Ancak çoğuna kolay geliyor arama yapmak yerine hemen konu açmak.

Forumdaki tüm deneyimli penguenler insanlara yardım edebilirler, etmek için burdalardır eminim. Yardım istyen insanında biraz düşünceli olması gerekiyor.

Lütfen  okumadıysanız bu konuyu mutlaka okuyun...

Evet sende haklısın @keiser_soze ama ben böyle durumlar görünce üzülüyorum. Bunun için ya görünecek bir kısma arama yapmadan konu açmayın yazılabilir yada konu açarken her hangi görünen bir yerde bu yazabilir ve bunu sert bir dille olursa daha da caydırıcı olur diye düşünüyorum.Bu önlem alındığı halde hala bu şekilde davranan kişiler olursa o zaman bu uslup * herkes tarafından desteklenir.

garafatma

Bu konuda haklısın, bir uyarı yazılabilir ancak forumda zaten Böyle bir başlığımız mevcut. en azından oraya baklabilir.

Senin söylediğinde aslında istek olarak proje sorumlularımıza sunulabilir. Hatta bununle ilgili bir başlığımız bile mevcut, ben bulamadım şimdi. Öneri yapmak için bir başlığımız var yani, oraya bildirirseniz mutlaka gereken uygunsa yapılacaktır.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

jazzistan

Açıkçası, hem içerik olarak, hem de insanların birbirine karşı yaklaşımı olarak burası, internette gördüğüm en seviyeli forum sitesi diyebilirim. Bunun böyle olmasındaki en büyük etken de bence bu yapılan uyarılar. Yaklaşık 4 aydır bu gruba üyeyim. Bugüne kadar hiç ters bir cevap ya da kırıcı bir söz işitmedim. Ancak, hepimizin insan olduğunu ve sabrımızın da bir sınırı olduğunu unutmamak gerekir diye düşünüyorum. Foruma şöyle dışardan gelişigüzel bakıldığı zaman bile takınılan üslup ve tarz hemen kendini belli ediyor. Buna rağmen, bir kişi üye olup da, forumda defalarca yazılmış çizilmiş bir konu hakkında, üstelik de laubali bir tarz da başlık açıp yanıt ister ve daha 10-15 dakika geçmeden "Nerede kaldınız? Cevabını bilen yok mu?" gibi ve benzeri şekillerde mesajlar yazmaya devam ederse bu foruma emek veren insanların sinirlerinin bozulması da çok normaldir diye düşünüyorum. Kaldı ki, bu tip yorumlar görmeme rağmen yine de kendilerine gayet düzgün bir dille cevap veriliyor. Şunu da unutmamak gerekir ki, bu kişilere, arama yapmalarını önermek yerine, istedikleri sorunun cevapları verilirse mutlaka bunun arkası da gelecektir.

Bu noktada, biz acemi kullanıcıların biraz daha özenli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, ben bir problem yaşıyorsam, karşılaştığım hatayı forumda aradıktan sonra eğer bulamıyorsam şansımı bir de google'da deniyorum. İşime yarııyor ya da yaramıyor, google mutlaka bir sonuç veriyor. Eğer oradaki cevaplar da benim için gerçekten içinden çıkılamaz bir haldeyse o zaman burada başlık açıyorum. Ve yanıt alamadığım, çözümlenemeyen hiçbir sorunum olmadı şimdiye kadar. Bu şekilde davranmamın sebebi ise, hem bundan sonra daimi olarak kullanmayı düşündüğüm linux'a daha çabuk alışmak, hem de forumda her gün belki yüzlerce soruya muhatap olan ve cevap yetiştiren kişilerin üzerindeki yükü daha da arttırmak istemememden kaynaklanıyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı, doğru ya da yanlış, tamamen kişisel fikrim, yeni kullanıcılara karşı takınılan tutumun hiç de hatalı olmadığını düşünüyorum.

zeitgeist

@jazzistan durumu çok güzel özetlemiş ama konuya bir yorum eklemek isterim.

Mesaj yazımı kanımca forumlarda en önemli konu çünkü sadece mesajlarla iletişim halindeyiz. Forum mecrası düşünüldüğünde her şeyin başladığı yer mesaj. Sohbetler, yardımlar, paylaşım hatta görünüş ve kişilik olarak her birimiz, mesajın içeriğiyle, biçimiyle şekilleniyor. Konu bu şekliyle değerlendirildiğinde zaten mesaj yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiği açıkça görülüyor.

Doğruluğunu sağduyuca kabul ettiğimiz tüm bu düşüncelere rağmen, bahsi geçen kurallara uymayan mesajlara sert tepki gösterilmesinin pek de doğru olmadığını düşünüyorum. Doğrusu bu hususta altın ortayı bulmak pek kolay değil.

Her şeyden önemlisi bunlar yazılı olmayan kurallardır; evet, bir yerlerde yazılıp çizilmiş dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedilmiştir ama bir zorunluluk değildir. Kişiler dilediği gibi yazıp çizmek özgürlüğüne sahiptirler. Gerekli uyarı bu çerçevede yapılır, gerisi kişinin tercihidir. Dileyen bu kişilere mesaj yazar dileyen yazmaz.

Bir diğer husus da, internetin zengin dünyasıyla ya da forum kültürüyle en azından olması gerektiği gibi işleyen bir forumla yeni tanışmış olan kullanıcıların varlığı. Pek çok kişinin, yazdığı ilk mesajların ardından daha fazla özen gösterdiğini hepimiz görüyoruz ki buna ben de dahilim.

Özetle "Yeni kullanicilara karşi takinilan tutum" konusunda altın ortayı tutturmak için çaba gerekiyor ve bu çabayı yeni kullanıcılar kadar deneyimli kullanıcılar da göstermeli.

Altın orta için bakınız ilgili paragraf

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

canosayan

bir kişi ilk defa forum kullanıyorsa arama yapmadan mesaj atmasını anlayabiliyorum. Ama önce arama yap cümlesi her forumun vazgeçilmez cümlesidir.

bende ubuntu üzerinde yeni sayılabilirim fakat her beceremediğim şeye mesaj atmıyorum. dibine kadar arama yapıyorum. google bile web geçmişine bakıp linux konularını öneriyor artık.

örneğin hala windows mobile senkronizasyonu ile uğraşıyorum. onlarca döküman okuyup onlarca paket kurdum. ama hala arama yapıyorum
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Bu hassas bir mevzu. Öncelikle belirtmeliyim ki biz ilk defa kurallar listesi yayımlamadık. Daha önce de genele hitap eden açıklayıcı ve uyarıcı iletilerimiz oldu, fakat bu bir döngü meselesi. Ne yazık ki foruma yeni kullanıcılar eklendikçe bu döngü tekrar işlemeye başlıyor. Yeni kullanıcı daha önce forumda olmadığı için kuralları okumamış oluyor ve bilindik manzaralar ortaya çıkıyor. Üye olurken kurallar çıkmıyor mu karşısına? Çıkıyor elbette. Ancak uyulmamasının nedenini bulmayı size bırakıyorum ben.

Peki böyle bir durumda nasıl bir tavır takınmalıyız?
Söyleyeceklerim beni bağlar ve bunları söylemiş olmam daha önce bunu başardığımı veya ileride de başarabileceğimi göstermez.
Yeni kullanıcıları -eğer art niyetli- değilse kibarca yönlendirmeliyiz. Gerek arama konusunda gerekse Türkçe konusunda kıstasımız bu olmalı. Aksi takdirde ipin ucunu kaçırırız. Özellikle arama/araştırma konusu çok önemli. Fakat zaman oluyor ki kendim vakit bulduğumda bazı konuları bulup sadece bağlantı olarak veriyorum. Bazense anahtar kelimeyi veriyorum. Bu tamamen o anki vakit ve müsait olup olmama durumuma bağlı. Fakat söylendiği gibi bir dpkg hatası içinse konuyu kapatmayı uygun buluyorum genelde. Zira acemiler için hazırlanan mini bölümümüzde dahi bu sorunun çözümü mevcut.

Sözlerimin başına döneyim. Bu mevzu biraz hassas. Kantara hükmetmek güç kısacası. Fakat şu ana kadar gördüğüm ve aldığımız tepkilerden de anladığım kadarıyla bu konuda çok başarısız olmadığımızdır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

infofatihozturk

Herkese Merhabalar Arkadaşlar,

Öncelikle hepinize iyi günler dilemek istiyorum.

Forum' da ki bu konuya uzunca bir süredir yazmak istiyordum ama özellikle Heartsmagic' in bildiği gibi ufak tefek sorunlarımı hem çözmeye hemde öğrenmeye çalışıyorum.

Ben, nacizane belirtmek isterim ki; burada bulabildiğiniz ilgi, alaka, yakınlık, hassasiyet, cevap verenlerin dikkat ve titizliği, her ne zaman olursa olsun cevapsız bırakılmamanız ( nöbetçi danışmanlar var sanki sabaha karşı bile anında cevap geliyor), inanın bana ne başka bir işletim sisteminin bu tarz bir uygulamasında ne de Ubuntu' nun yurt dışı kaynaklı sayfalarında mevcut. O yüzden bu iklimin tüm internet ortamında da hakim olması en büyük dileğim.

Bu ortamların en büyük dezavantajı duyguyu verememeniz. Demek istediğimi bir örnekle açıklayayım müsadenizle. Bu sabaha karşı yanlış bir yerde çözüm bulmam gerekn konuyu yazdım. Bir süre sonra konunun ilgisiz bir yerde olduğu ve kapatılacağı, kısacası daha doğru yerde açılması gerektiğide eklenerek gönderilmiş bir mail aldım. İnsan psikolojisi gereği olumsuz ek ve fiiller insanda aynı karşıt duyguları uyandırır. Bir an kaldım, daha kibar bir dille yazılamaz mıydı? Yazılabilirdi. Yazılmıştı da. Ancak ekranda duyguyu alamazsınız. Her şey beyaz bir zeminde siyah puntolarla gözükür. Düşündüm; sadece bir çıkarım yaptım, o da şuydu; günün herhangi bir saatinde bile cevap verenlerin bulunduğu yerde , bu cevap veren insanlar neden olsun ki bir hata yaptım diye beni terslesinler. Basit ama benzer konularda forumda şahit olduğum yazışmaların ortak noktası bu, benim tespitlerime göre. Kaldı ki; dün bariz yazılım hataları yapmama rağmen acele ve uykusuzluktan( çok özür diliyorum bunun için)  kimse bir şey demedi. Forum kurallarını bir kez daha okudum ve kanaatim odur ki; burda her derdinize deva olmaya çalışan bu insanların hassasiyeti çok doğru bir noktada.

Birazda humanist düşünecek olursak bu forma soru soran bizler, anlayacağız ki; bizlerin yaptığı bir tercih var ortada ama çözüm bulamadığımız noktada bu tercihlerimize burada ki arkadaşlarımız cevap veriyor. Arkadaş diyorum, gerçi kimse ile yüzyüze tanışmadım ama inanın bana arkadaş dediklerinz böyle olur.

Belki yaşım belkide tarzım itibari ile bu yazım sizlere itici gelebilir. Ama ekranda bu kadar oluyor sanırım. Hala öğreniyor hala araştırıyorum. Sırf yardım olsun diye, birileri bana cevap veriyorsa ben, bu kişilerin arzu ve isteklerine saygılı olmak ve uymak durumundayım.

Sevgi ve saygılarımla

ihtiyar said

@infofatihozturk,

Anlayışınız, kendinizi bizim yerimize de koyarak düşünüp davrandığınız, bir tepki karşısında hissî değil de aklî hareket edip sorunu anlayama çalıştığınız için hem tebrik ediyorum hem de teşekkür ediyorum.

eren

@infofatihozturk

Bizde yöneticilik yetkilerini gerekmedikçe kullanmıyoruz. Forumda normal bir üye gibi yazıyoruz, ortak karar olmadan yazdıklarımızın hepsi kişisel görüşlerimiz oluyor. Forumda genel anlamda bir resmiyet yok, yöneticiler ile üyeler (biz ailemiz diyoruz) arasında bir mesafe bir açıklık yok. Keşke ülkemizde bu şekilde yönetilseydi şimdi durum çok farklı olurdu. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

@infofatihozturk, "empati" ile yoğurulmuş yazısı için ne desem azdır. Güzel tespitler, hem de her iki taraf için. Bilhassa:

Alıntı YapBu ortamların en büyük dezavantajı duyguyu verememeniz.
kısmı son derece isabetli olmuş. Zira bazen bunu başaramıyoruz, yanlış anlaşılıyoruz. Bizim de gerildiğimiz, kızdığımız zamanlar olmuyor mu? Elbette oluyor ancak genelde kızdığımızın düşünüldüğü anlarda problem duyguyu karşıya aktaramamaktır. Karşı karşıya olsak ses tonumuzdan, mimiklerimizden sorun olmayacak cevaplar yazışırken hiç de öyle durmuyor. Her ne kadar buna dikkat etmeye çalışsak da ne yazık ki zaman zaman çuvalladığımız vakitler de olmuyor değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

infofatihozturk

Sayın Heartsmagic,

Ben hep şöyle düşünürüm; dünyayı var eden olgular nelerdir. Ateş. Su. Hava. Toprak. İnsan olarak tek yapmamız gereken ne zaman hangisi oalcağımıza karar verdikten sonra şunu unutmamak;

Ateş olup yakacak mıyım, yoksa insanlar üşürse ısıtacak mıyım?
Su olup akıp önüme ne gelirse yıkıp geçecek miyim, yoksa insanlar susuz kaldıkça onları suya hasretlikten kurtaracak mıyım?
Toprak olup kuruyup insanları aç mı bırakacağım, yoksa onlar istedikçe ben bir şeyler verecek miyim?
Hava olup fırtanalar koparıp her şeyi alıp başka yerlere götürecek miyim, yoksa hafif hafif esip insanlara nefes mi aldıracağım?

Sayın Eren' in zikrettiği gibi; ".. keşke ülkemizde böyle yönetilebilse..". Bu forumda ki sergilemiş olduğunuz bu dört unsur gibi.

Bir kez daha bu dört unsur gibi davrandığınız için şahsım adına teşekkürü borç bilirim.

Sevgi ve saygılarımla