[Çözüldü] Ubuntu 8.10 Kurulum Sorunu

Başlatan sshinobi, 19 Mart 2009 - 18:55:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sshinobi

İyi Günler,

Şu an bilgisayarımda Pardus 2008.2 yüklü ve ubuntuya geçmek istiyorum ama geçemiyorum...
İnternetten araştırdım resimli kurulumları izledim ve kurmaya çalıştım ama kur deyince ekran kararıyor ardından kapanıyor ama kasa çalışıyor hala bi süre sonra açılır ümidiyle bıraktım bilgisayarı 2-3 saat hala aynı durumda...
CD'yi check ettim herhangi bir sorun bulunmadı "Ubuntuyu Deneyin" seçeneğini kullandım tekrar aynı sorunla karşılaştım...
Bunun nedeni ne olabilir?

Teşekkürler Şimdiden...

By_Mihni

cd'de  sorun olabilir başka bir cd denediniz mi md5sum kontrolü yaptınız mı

sshinobi

CD'yi tara diye bişi vardı hataları bulmak için yaptım onu hata bulunamadı dedi ondan sonra onlar oldu işte md5sum nedir bilmiyorum tam olarak..

başka cd'de denemedim başka seçenek kalmazsa öyle yaparım artık...

By_Mihni

Alıntı yapılan: sshinobi - 19 Mart 2009 - 19:40:36
CD'yi tara diye bişi vardı hataları bulmak için yaptım onu hata bulunamadı dedi ondan sonra onlar oldu işte md5sum nedir bilmiyorum tam olarak..

başka cd'de denemedim başka seçenek kalmazsa öyle yaparım artık...
md5 kontrolü iso dosyasını doğrula indirdiğinde sitede md5 metin belgesi mevcut oradan kontrol et aynı değil mi diye nasıl yaparım dersen forumda olması lazım bir arama yap :)

sshinobi

gerçekten nasıl yapacağımı bilmiyorum md5 diye arattım ama bi sonuca ulaşamadım iso dosyasını resmi siteden indirmiştim sorunlu olma ihtimali az olabilir belki?:)

daha detaylı bir yardım gerekiyor açıkçası bana md5 kontrol dosyası indirdim ama .exe uzantılı pardusa uygun öyle bir yazılım var mıdır?

garafatma

İndirdiğiniz ISO'yu 4x veya 8x hızında yazıp öyle denermisiniz?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Sypro

Cd'yi kaç x hızda yazdırdınız? Yüksek hız bazen soruna sebep olabiliyor.

//yetişemedim:(

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

sshinobi

cd'yi 32X'te yazdırmıştım:))
neyse 4 ve ya 8 de denerim ve sonucu buraya yazarım, ilgilenen herkese teşekkürler...

By_Mihni

Alıntı yapılan: sshinobi - 19 Mart 2009 - 21:24:33
cd'yi 32X'te yazdırmıştım:))
neyse 4 ve ya 8 de denerim ve sonucu buraya yazarım, ilgilenen herkese teşekkürler...
dahada düşük hızda yazdırabiliyorsan yazdır @sshinob mesela x1 x2

bytan

Arkadaşlar, cd'ye yazım hakkında yeterli bilgiyi vermişler. İlave olarak md5sum kontrolünü yapmanız iyi olur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cansaltik

Ben de windowstan linux'e geçeyim dedim, ama daha geçemeden sorun yaşadım ama buna pek şaşırmadım böyle şeylerin hep beni bulması olağan bir durum.
Sorunuma gelince ubuntu 8.10'u 8x ile dvd'ye yazdım daha sonra bilgisayarımı dvd-romdan baslaması icin ayarladım basladı ubuntu ekranı geldi cd'yi kontrol et dedim ve "I/O dev sr0" gibi (tam olarak boyle degil) bir hata siyah bir ekranda aşağı doğru akmaya başladı bunu bir kaç kez denedim.İnternette biraz araştırdım flopy den oluyor diyorlardı flopyyi devre dışı bıraktım ama olmadı,daha sonra DvD-RW'ın firmware'ini upgrade ettim sonuç yine hüsran.bugün elimde cd olmadığı için cdye yazıp diger emektar bilgisayarda bir deneme yapamadım ama yarın yapıcam eger o bilgisayarda çalışırsa donanımsal nedenlerden bir sorun var eger oyleyse bunu cozebılıcek arkadaslar aranıyor.
Not:Yazdıgım dvd'i sağlam,md5 kontrolüde yaptım.
Teşekürler. 8)

garafatma

Alıntı yapılan: cansaltik - 20 Mart 2009 - 00:43:35
Ben de windowstan linux'e geçeyim dedim, ama daha geçemeden sorun yaşadım ama buna pek şaşırmadım böyle şeylerin hep beni bulması olağan bir durum.
Sorunuma gelince ubuntu 8.10'u 8x ile dvd'ye yazdım daha sonra bilgisayarımı dvd-romdan baslaması icin ayarladım basladı ubuntu ekranı geldi cd'yi kontrol et dedim ve "I/O dev sr0" gibi (tam olarak boyle degil) bir hata siyah bir ekranda aşağı doğru akmaya başladı bunu bir kaç kez denedim.İnternette biraz araştırdım flopy den oluyor diyorlardı flopyyi devre dışı bıraktım ama olmadı,daha sonra DvD-RW'ın firmware'ini upgrade ettim sonuç yine hüsran.bugün elimde cd olmadığı için cdye yazıp diger emektar bilgisayarda bir deneme yapamadım ama yarın yapıcam eger o bilgisayarda çalışırsa donanımsal nedenlerden bir sorun var eger oyleyse bunu cozebılıcek arkadaslar aranıyor.
Teşekürler. 8)

Başka bir başlıktada söylemiştim, yazdığınız DVD veya CD fabrikasyon hatalı olabilir. Geçen zaman içinde arkadaşım için bir kurulum yaptım, önce sizin aldığınız hatayı aldım, hemde md5sum kontrolüde yapmıştım. Başka bir bilgisayarda çalışmıştı ancak o bilgisayarda aynı hatayı veriyordu. ne kadar ilginç değil mi?

Bende aynı marka başka bir CD'ye yazdım ve hiç sorunsuz kurulumu tamamladım.

sshinobi

Arkadaşlar benim sorun iso dosyasındaymış, iso dosyası düzgün olan bir link var mı elinizde?

Teşekkürler tekrar...

garafatma

Alıntı yapılan: sshinobi - 20 Mart 2009 - 15:02:57
Arkadaşlar benim sorun iso dosyasındaymış, iso dosyası düzgün olan bir link var mı elinizde?

Teşekkürler tekrar...

Bu adresten başka bir sunucu seçerek indirebilirsiniz.

sshinobi

Sorunum çözüldü herkese teşekkürler başlığa "[Çözüldü]" ekliyim mi yoksa kalsın mı böyle?

By_Mihni

Alıntı yapılan: sshinobi - 20 Mart 2009 - 15:28:01
Sorunum çözüldü herkese teşekkürler başlığa "[Çözüldü]" ekliyim mi yoksa kalsın mı böyle?
Nasıl çözüldüğünüde söylersen yönetim başlığı değiştirir ve kitlerler
geçmiş olsun :)

shafck

Alıntı yapılan: cansaltik - 20 Mart 2009 - 00:43:35
Teşekürler. 8)
Sizin yaşadığınız sorun kuruluma engel değil.Aynı şey her ubuntu yüklememde benim de başıma geliyor.O satırlar sıralanırken bir süre(10-15 dk) beklediğiniz taktirde hataların durduğunu ve servislerin çalışmaya başladığını görürsünüz.Örneğin "starting bluetooth" vs. yazılar çıkmaya başlar arada bir hata satırı tekrar yazar aldırmayın.Bende en son "starting ubiquity" yazıyor ve kurulum ekranı geliyor.

sshinobi

Alıntı yapılan: By_Mihni - 20 Mart 2009 - 15:30:13
Alıntı yapılan: sshinobi - 20 Mart 2009 - 15:28:01
Nasıl çözüldüğünüde söylersen yönetim başlığı değiştirir ve kitlerler
geçmiş olsun :)

hadi resmileştirelim işi:);

"Yaptığım testler ve araştırmalar sonucunda bilgisayarımda bulundurduğum iso dosyasında sorun olduğunu tespit ettim ve Ubuntu.com aracılığıyla başka bir kaynaktan Ubuntu 8.10 edindim. Son olarak Ubuntu'yu kurdum ve kullanımına başladım.

Bilginize..."

İlgilenen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım...

heartsmagic

@sshinobi, Çözüldü etiketi vurabilirsin başlığa.
@By_Mihni, herkesin kendi başlığının ilk iletisini düzenleme hakkı var. Siz etiketlerseniz bize sadece kapatmak düşer :)

Sanırım sorun yeni bir ISO indirip yazdırmayla çözüldü, doğru mudur?

Not: Doğruymuş. O halde konuyu kapatabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.