Kurulum, donanım tanıtma, dil ayarları vs..

Başlatan meskar, 25 Nisan 2008 - 13:17:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meskar

Arkadaşlar merhaba,
Ben yeni bir Linux kullanıcısıyım ve Acer notebook 5920 kullanıyorum. Ubuntu 8.04 Hardy Heron'u dün gece kurdum. Bazı sorularım var, yardımcı olursanız sevinirim.
Ubuntu 7.10'da bütün sistemim türkçeydi, ama bu yeni sürümde birçok yer türkçe değil. mesela sol üst menülerde Sistem yerine System yazıyor, Applications yazıyor, içi Türkçe ama. başka yerlerde de var böyle. ben tamamen Türkçe olsun istiyorum. nerden yapabilirim bunu.
dahili kameramı nasıl tanıtacağım? Windowstaki gibi MSN'i nasıl kullanacağım? Örneğin Windows'tayken çevrimdışı sohbet edebiliyordum ama Pidgin'de ille de çevrimiçi olmam gerekiyor.
Ayrıca şimdi bu yeni sürümü piyasaya sürdüler de kullanımla ilgili bir döküman yok mu şöyle renkli fotolu anlatım?
Tükçe'si iyidir diye Pardus kullandım ama hiç beğenmedim, çok kötü bir Linux.
Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar. Sevgiler, selamlar...

ufuk_k

-Türkçe desteği vardı aslında da nedense bu ürümde türkçe paketlerinde sorun çıkarmış diyorlar. Daha çok yeni hatalar olacak, siz sistemi güncel tutmaya devam edin, eminim paketler yüklenecektir.
-Kameranızın markası-modeli ile ilgi araştırma yaparsanız ne gerektiğini bulabilirsiniz. Forumu da arayabilirsiniz.
-Çevrim dışı sohbet bir tek Amsn'de var, onun da geliştirme sürümlerinde. Yakında olacak. Yine de Amsn'de size siz cevrimdışıyken gönderilen mesajları alabiliyorsunuz. Pidgin basit geliyoesa Amsn ya da Kopete kullanın, depolarda mevcut.
-Sürüm yeni olduğu için biraz zaman gerekiyor dökümantasyon için. Ama donanım vs. gibi konularda eski sürümün bilgilerini kullanmak sorun çıkarmaz. Çok büyük değişiklikler yok zaten. Arayıp da çözüm bulamadığınızda zaten forumlar var.
-Pardus da çok kullanılan bir dağıtım Türkiye'de tabii. Zevk meselesi biraz da bunlar, ama türkçe için diyorsanız bence Ubuntu türkçe sorunu hallolur.

meskar

teşekkürler, ben araştırmaya devam edeyim.. :)

ozguruzden

Merhabalar, uzun süre sonra tekrar ubuntu kurdum, arkadaşın problemin benzer bir problemim var türkçe konusunda.

7.04'ten 7.10 sürümüne yükselttim ubuntu'mu ve aynı türkçe problemi meydana geldi.

7.10'un tamamen türkçe olduğunu biliyorum ama niye bende böyle anlamadım. Ya iyi arama yapamadım ya da çözümünü bulamadım forumda, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kolay gelsin.

ufuk_k

Kaynakların hepsi sources.list dosyasına eklenmemiş olabilir, paket yöneticisinden dil paketleri yüklenmemiş olabilir, kısacası sebebi çok. Ama 7.04ten 7.10a güncelleme yapmışsınız ki 7.10 da güncel değildir şimdi, bence depoları kontrol edini dil paketleri varsa yükleyin. Olmazsa, zaten epey eski sürüm kullanıyorsunuz (paketleri kastediyorum), 7.04ü 7.10a yükseltmek + 7.10 paketlerini de güncelelyip son sürümüe yükseltmekle uğraşmak yerine, yedeklerinizi alıp temiz bir 8.04 ya da yine 7.10 kurulumu yapabilirsiniz.

ozguruzden

7.10 için gerekli depo listesine nereden ulaşabilirim ?
8.04'e geçmeyi dün denedim fakat laptopumda çok istesemde wireless kartımı tanıtmayı başaramadım. Malum kart, broadcom bcm4311 ve problem yaşadım, bu yüzden açıkçası gözüm korkuyor. 7.10'da durmamın sebebi bu,

Yani paketleri güncellemek şu anda problem değil, kaynakların listesini nereden bulabilirim ?

Teşekkürler

heartsmagic

Forumda benim verdiğim Hardy için olan sources.list'teki girişleri Gutsy yapman yeterli olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ozguruzden

Teşekkür ederim, güncelleştirmeleri yapıyorum şu anda.

Kolay gelsin.

erginemr

Türkçe tam dil desteği için de tek yapmanız gereken, Menü -> Sistem -> Tercihler -> Yönetim -> Dil Desteği aracından, ön tanımlı dil olarak Türkçe'yi seçmek.

Bu işlemden sonra sistemin gerekli Türkçe dil paketlerini yüklemesi gerekiyor.