8.04 kurulum sorun?

Başlatan linsis, 25 Nisan 2008 - 09:34:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linsis

ubuntu 8.04 kurulum aşamasında diski elle bölümlendirme seçiyorum.o kısımda mesela 7.10 kurulumunda diski alanı seçiyorudum direk kuruyordu.

bu 8.04 biraz o kısmı karışık geldi.

disk alanı seçiyorum benden bir alan kısmı daha istiyor ismini unuttum.ayrıca ubuntu kuracağım alanda seçtikten sonra ise bir kısmı daha doldurmamı istiyor.

bu kısmı bir anlatırsanız sevinirim.
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

ufuk_k

Asıl kuracağınız alanı seçtikten sonra o bölümü  "/" bölümü için seçmeniz gerekiyor. Bunu sağ tıklayıp bölümü düzenle diyerek yapabilirsiniz, ki zaten genelde seçmiş oluyor. Ama yine de kontrol edin. O kök dizini çünkü, o bölümü formatlayacak ve oraya kuracaktır.
Sizden seçmenizi istediği bölüm sanırım swap alanı. Bu alan linux sistemlerde gerekli bir bölümdür. Bunun için genelde RAM'inizin 2 katı kadar yer ayırmanızı önerirler, bence de 1-2 GB yer ayırın. Eğer swap bölümü yoksa yaratmak zorundasınız. Kullanacağınız bölümü yeniden boyutlandırıp 2 gblık bir swap alanı yaratabilirsiniz.

linsis

kurulum tam biterken ölümcül bir hata diye bir uyarı geldi.direk masaüstüne geldi.masaüstünde kur gibi bir dosya vardı.

bilgisayarı yeniden başlattığımda direk windows ile açtı ve ayırdığım harddiskine kurmamıştı.

bir de ilk kurmadan önce cd kontrol ettim sorun yoktu.

acaba sorun nerde olabilir.bu normal mi dir.
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

ufuk_k

Yazdıklarımı aynen uyguladınız mı? Swap alanı yarattınız değil mi? Aldığınız hata Grub (önyükleyici) ile ilgili bir hata ise, forumda da nasıl yapılacağı var, livecd ile grub kurulumu diye bir bakın. Ayrıca bölümlemeyi partition magic ile mi yaptınız önceden?  Yoksa yazdığım gibi kurulumdayken mi diski bölümlediniz?

linsis

en son linux kurmak için windows alanından partition magic ile 6 gb alan ayırmıştım.xp cd 'si ile 6 gb alanın sildim.yeniden oluşturdum alan.

ancak c ile birtürlü birleştiremedim.partition magic ile de 6 gb alan ile c hdd birleştiremedim.

6 gb alanı birleştirmek istediğimde hemen d hdd'si ile birleştirmek istiyor.

en son olarak daha yeni yeninden kurdum.normal kurulmuş gibi.ancak bilgisayarı kapatmak istediğimde çok uzun bir kod hatırlayabildiklerimi yazayım.

data cdroom bir de failure veya fallired mi ( tam yazılışını unuttum ama ) gibi  kelimelerin olduğu bir yazı çıkıyor.liste şeklinde.normal de 7.10 bu tür sorunlar yaşamadım.kurulum veya kullanımda

ufuk_k

Hata partition magicle bölmekten kaynaklanıyor. Ubuntu kurulumunda kuracağın yeri seçtiğin program aynı zamanda disk bölümlemeye de yarıyor. Nasıl yapıldığı eminim forumda vardır, çünkü bende türkçe link yok. Ama oldukça kolay. Veri kaybetmeden istediğin bölümü ext3 dosya sistemi ile formatla. Ve onu "/" kök dizin olarak seç. sonra da swap için 1-2 gb arası yer ayır. Onu da swap dosya sistemi olarak seç Gerisini program halledecektir. Bölümleme yaparken dogru bölümü seçtiğinden emin olman gerekiyor. Bölümlerin boyutlarına dikkat edersen hangisi olduğunu anlayabilirsin. Kısacası tekrar kurmaya başla ve bölümlemeyi ordan "elle bölümleme" seçeneğini seçtikten sonra program ile yaparsan sorun hallolacaktır.

linsis

ufuk_k ben bulamadım.o birleştirme olayını??

ufuk_k

Birleştirme değil de orda boş, biçimlenmemiş bölümünden bir bölüm yaratabilirsin. Yeni bölüm, bölümü düzenle gibi komutlar var. Yazdıklarımı uygularsan ve bu yolu takip edersen hallolacaktır. Birleştirmeyi de bölümlemeyi de yaparsın. Ayrıca neden linux kurmak için ayırdıgın alanı birleştirmek istiyorsun onu anlayamadım. O alan ayrıca kalacak ve oraya sistem kuracaksın. O 6 gb alanı alıp biçimlendirerek bir ext3 bölümü yaratacaksın.

linsis

bölüm düzenle kısmını biliyorum.

6 gb birleştirmek teki amacım linux alanı arttırmak.yani c den biraz daha alan alıp linux alanın arttırmak

linsis

yine aynı sorun verdi.kuruyroum ancak sonradan sorun çıkartıyor.

acaba 7.10 sürümünü kursam güncelleştirme ile 8.04 aynısı olur mu?

yani aynı kapıya çıkar mı?

ufuk_k

Siz bölümü silip daha sonra C bölümünü "shrink" yaparak, boyutunu küçülterek bunu o bölümden rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak önce partition magic ile yapıp sonra bu anlattıklarımı uyguladınız mı? 6gblık bölümü silin, C bölümünü ne kadarını linuxa ekleyeceğinizi düşünerek yeniden boyutlandırın.

Örnek: C BÖLÜMÜ:30 gb                   

Linuxa ayırdığım yer:6 gb

C bölümünü yeniden boyutlandırıp, 24 gb yapıyoruz. Ama biçimlendirmiyoruz, çünkü gerek yok, formatlamadan bu işlemi yapabiliriz. Daha sonra önceden ayırdıgımız 6 gblık linux bölümünü siliyoruz. Ortaya 6+6=12 gblık bölümlenmemiş alan çıkıyor. Bu alanı ext3 olarak biçimlendiriyoruz. "/" kök dizini oalrak belirleyip buraya kuruyoruz. Bütün bunları yapınca da aynı hatayı alıyor musunuz?

linsis

ubuntu 7.10 ilk kurduğumda sorunsuz idi.

ancak yeni sürümü olan 8.04 kurduğumda bir yerlerde hata çıkıyor.nerde anlamadım.ya çözünürlük değişiyor ya da 1024-768 çözünürlüğünü ayarlarda olmuyor.

bir de bilgisayarı kapatırken falied şeklinde çıkan listede sürekli yazı çıkıyor.

bir de 7.10 yine kurdum ondada benzer hataları verdi.

yani ne oldu da ilk kurduğum 7.10 düzgün çalışırken sonradan hata veriyor.

ne oldu da 8.10 hata veriyor.

ben linux kullanmak istiyorum.böyle olursa gözümde kalacak