Dizüstü bilgisayarların Ubuntu altındaki çalışma durumları

Başlatan canosayan, 14 Mart 2009 - 11:20:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canosayan

Markalı bir masaüstü bilgisayarınıza, laptopunuza yada netbookunuza ubuntu kurmuşsunuzdur.
Çoğu zaman bu kurulumlarda markaya göre değişen hatalar almış olabilirsiniz.

Örneğin laptopların fn tuşlarının çalışmaması gibi.

İşte bilgisayarınıza has bu tür hataları, bulduğunuz çözüm yollarını yazmanızı istesek?
Artık ubuntu-tr wiki de bunu yapmanız için bir yer var.

ubuntu wiki donanım sayfasında uygun cihaz ve uygun marka kategorisi altında bu bilgileri yazarak sizden sonra bu hatayı yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.

garafatma

Çok iyi fikir ve bence @heartsmagic'in yeni aldığı laptop'un (IBM Ideapad y530) incelemesi olduğu gibi Wiki'ye eklenebilir bence.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Bir katkı yaptım: http://wiki.ubuntu-tr.net/Laptop_Bilgisayarlar#Ideapad_Y530
Göze çarpan hata veya eksikler varsa çekinmeden düzeltin.
Ayrıca ben doğrudan sayfaya çaktım. Acaba harici bir yazı olsaydı da burada bağlantı mı verseydik? Bu konudaki kararı da Wiki tayfamıza bırakıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

harici bir sayfa ya taşıdım. bilmişlik olsun diye değil. bu sayfada bilgisayar sayısı artarsa hem açılması uzardı hemde kullanıcınoın ihtiyacı olmayan bir sürü bilgiyide ekranda göremesi gerekecekti.

ayrıca bir kaç wiki kuralı için düzeltme yaptım. örneğin wikide satır başında boşluk olmaz

katkı için teşekkür ederiz
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Bilmişlik değil sizin Wiki'de tutturacağınız düzenle alakalıdır bu. Eline sağlık @canosayan.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

debian a özeip bu işe başladık. inşallah iki bilgisayarla kalmayız.
Chmod bizim işimiz.

Gimp Uzmanı

canosayan

ne ekleyeceksiniz? eğer bir bilgisayara kurulum yaptınız bunu ekleyecekseniz donanım kısmını kullanmanız en iyisidir.
Chmod bizim işimiz.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: canosayan - 23 Mart 2009 - 21:08:42
ne ekleyeceksiniz? eğer bir bilgisayara kurulum yaptınız bunu ekleyecekseniz donanım kısmını kullanmanız en iyisidir.

Mesela benim intel ekran kartım var. Bu konudaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

canosayan

Chmod bizim işimiz.

hatas

Konu 2009 yılında açılmış. Viki'de "Taşınabilir bilgisayarlar" bölümünü Aralık 2014'te silmiştik. Bu başlığı görünce konu hakkında bir not eklemek istedim.
Sildiğimiz "Taşınabilir bilgisayarlar" bölümünde çok az sayıda belge vardı ve bunların çoğu güncelliğini yitirmişti. "Taşınabilir bilgisayarlar" bölümünün tartışma sayfasında da belirttiğim gibi geçmişte PardusWiki'de (2012'de kapatılan eski PardusWiki) yoğun bir katılımla bu türden 200'e yakın belge hazırlandı, ancak bunların zaman içinde bir türlü güncellenmediğini gördük. Bazı dağıtımların İngilizce dilinde bu türden kapsamlı sayfaları var (örneğin: OpenSuseWiki/Laptops, UbuntuWiki/HardwareSupport, UbuntuWiki/Laptops). Bu tür sayfaların hazırlanması ve her yeni sürümde donanımın tekrar test edilerek sayfanın güncel tutulması bir kaç gönüllü katkıcı ile yapılması pek mümkün değil.

Taşınabilir bilgisayarlar bölümünü silmekle birlikte Viki'nin Donanım bölümünde, dizüstü bilgisayarının Ubuntu ya da Linux altındaki çalışma durumu hakkında sorgulama yapmak isteyen kullanıcılar için İngilizce dilinde gerekli dış bağlantıları verdik.