PHP ile email gönderme

Başlatan Kaisiersose, 14 Mart 2009 - 00:23:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaisiersose

selamlar,

benim yapmak istediğim php ile siteye ziyaretçi olarak giren kişilerin iletişim sayfasında tarzı bir sayfada doldurdukları bilgileri istediğim herhangi bir email adresine göndermek.

örnegin: adres@herhangi.com gibi bir adrese,bu adres gmail,yahoo,hotmail gibi web mail hizmeti veren sitelerde olabilir.

öncelikle araştırmamda ve denemelerimde mail() fonksiyonuyla karşılaştım ama ne yazıkki bir sonuç alamadım

sistemimde mail server olarak postfix kurulu

kafama takılan sorulara geçersem

1- php deki mail() fonksiyonu nasıl mail gönderme işi yapıyor,arka planda ne gibi işlemler yapıyor,buna alternatif email göndermeyle ilgili başka fonksiyon * ya da yöntemler php de mevcutmu?
2- konsolda mailq komutu ile baktığımda şu çıktıyı alıyorum

-Queue ID- --Size-- ----Arrival Time---- -Sender/Recipient-------
17B1888D23     2215 Tue Mar 10 23:30:59  alici@gmail.com
(Host or domain name not found. Name service error for name=gmail.com type=MX: Host not found, try again)
                                         ben@bilgisayar.com

buradan nasıl bir anlam çıkarmalıyım,bununla ilgili yaptığım araştırmada resolve.conf dosyasında ip adres yanlışı olabilir gibi bir sonuç çıktı ama oda yanlış değildi.

3- konsoldan sendmail komutu ile mail atılabilirmi nasıl atılır bunun postfixle bir alakası varmıdır.

4- php mail gönderirken smtp ilemi mail gönderiyor,bununla ilgili nerde nasıl ayarlar yapmak gerekir,php ve postfix konfigürasyon dosyalarında bunu ayarlayan kısımlar varmı nelerdir.

5- sistemde smtp harici başka bir yöntemlede email gönderilebilirmi nasıl yapılır.

bu sorulara en kısa yoldan cevap bulmayı umuyorum,şimdiden yardım edeceklere teşekkür ediyorum.

eren

PHP Send Mail ile gönderilebilir ama bunlar riskli konular. Bu sayede istediğiniz kişiye istediğiniz bir adresten (hatta benim adresimden bile) e-posta gönderebilirsiniz. Bunlar çok riskli konular bu sebeple açık alanlardan fazla yardım edecek birinin olduğunu sanmıyorum.

http://www.codekodu.com/konu_send_mail_fonksiyonu_kod_1944.html
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Kaisiersose

Öncelikle soruma cevap yazdığınız için teşekkürler ama şunu belirtmek isterimki bir fayda sağlamadım benim aklımda olmayan ve sorumla alakasu bile olmayan birşey yazmışşınız,dediğiniz şeyi zaten yapanlar yapıyor yapmak isteyende elbetteki araştırıp bulup birşekilde yapar,benim basit bir amacım var bunuda belirttim zaten.

Yapmak istediğim şey farklı yöntemlerlede yapılabilir ama ben bu yöntemi başarmak adına araştırma yaptım kaydedeğer bir sonuç elde edemedim deneyim ve tecrübenin birleştiği bir yer olan forumlardada zaman kaybetmemek adına sorunumu açıp varsa benim gibi sorun yaşayanlarada çözüm kaynağı olacak bir girişimde bulunmak istedim sadece.

Verdiğiniz linktede bulunan kodda kullanılan fonksiyon mail() fonksiyonu sadece eklemeler yapılmış ama ben zaten bu fonksiyonla sonuç alamadım neler yapmam gerekiyor diye sormuştum.

Yeni fikir ve yardımlar bekliyorum.

AbkHaZiaN

Eren'in belirttiği sebep gerçekten önemli bir sebep yardım edilmemesinde. Araştırma yaparak nasıl olacağını bulman imkansız diyebilirim. İstediğin Sey için bulunan scriptler var onlardan birisni kullana bilirsin.

egitimist

Php SMTP mail protokolünü kullanır. her linux sunucuda bu protokol yüklüdür. Öncelikle bir sunucu bilgisayara sahip olmalısın ya da php destekli bir sunucuda hesap almalısın. Sunucuda  e-posta betiğini public_html dizini altına kopyalamalısın ya da daha alt dizinlere.

örneğin; public_html/iletisim/eposta.php

Form dosyasıyla php dosyasını ayrı tutabilirsin. Formdan post ya da get methoduyla eposta betiğine veri gönderebilirsin. Ama tavsiyem php betiğinin içine html form'u da gömmendir. Böylece iki dosya değilde tek dosyayla işini halledersin.

@Eren'in uyarısını da dikkate almalısın. Eğer betiğinde açık verirsen kötü niyetli kişiler senin sunucundan istediği adrese istediği adresten mail atar, spam yapar suç işler ve sen sorumlu olursun :) Genelde fake mail atmak için ya da msn şifresi çalmak için kullanılır. Örneğin bana mail adresini söyle senin mail adresinden sana mail göndereyim :) Tabii header bilgileri incelendiğinde gönderen makine bilgilerini görebilirsin. 

Bu linkteki bilgi seni tatmin edecektir.
http://www.ulakbim.gov.tr/dokumanlar/programlama/phpwebdevel/mail-news/

Kaisiersose

Tekrar selamlar,uzun zamandır bu konuya birşey yazip yazmamakta kararsız kaldım.

Neden çünkü yazdıklarım ile verilen cevaplar hiç birbirini tutmaz halde genelleme yapmak istemezdim;ama forumlarda nedense insanlar sorular ile konuşulanı karıştırıyor bildiği birşeyi yazmak adına konuyu başka boyutlara sokuyorlar.Bunu söylerken sadece bu başlıkta cevap yazan arkadaşlara değil heryeri başka forum sitelerinide kapsıyorum bu genel bir eleştiri olsun çünkü aceyip sinir bozucu bir durum bilmem bunu başka farkeden varmı.

Ben sorumda en başta neler yaptığımı anlattığım halde bana neden tekrardan php server kurmalısın,mail server kurduğum ve mail fonksiyonunu denediğim halde yine aynı fonksiyonun bir uygulamasını bana örnek gösterilir,neden ben bu işi yapıcam zaten kötü emelli olanlar yapıyor diye söylerken bu iş çok sakıncalı açık kaynaklı yerlerde bu bilgiye ulaşamazsın denir,kodlarını korumazsan başkalarıda senin adına kötü şeyler yapar gibi komik yaklaşımlar nasıl getirilir hala anlamış değilim,yani ben php kod yazıcam adam istek bildirecek bana text areaya metin yazıcak send dicek bu metin benim bilgisayarıma gelecek kendi içinde bunu işleyip benim istediğim bir mail adresine yine benim bilgisyarımdan gelen bu işlenmiş metni gönderecek bende bunu yaparken kodumu korumalıymışım yani arkadaşlar çok sağolun kızmayım dedim bayağı zaman tuttum kendimi ama dayanamadım yazıyorum kusura bakmayın.

Bilmiyorum insanoğlu garip bir mahluk bende sinirlendim bunları yazıyorum yanlış yaptığımı bile bile,aman neyse demekten bıktığımdandır.

Yazı yazan arkadaşlar benim yazdıklarımı okudunuzmu gerçekten okuduysanır böyle absürt cevaplar niye yazdınız,lütfen söyleyin bana.

Ben bu işi çözemedim çözmeye zamanda ayırmadım kendi yanlışım.Burda soruyu sorduğumadan pişman oldum.

Nasıl bir sonuç çıkardım bu ve türevi sorunları yaşadıktan sonra farklı bir bakış açısı kazandım elin adamının yaptıklarını kullanırsan böyle olur teknolojiyi yaptılar ne kadar faydalı ne kadar gerekli şuan ki sistemler tartışılmalıdır bence bizde onların kölesi olduk.Sonuç bu bence sizde bir düşünün ne windows ne linux ne intel tabanlı sistem nede sun işlemcili bilgisayar hepsi oyuncak bizde köleleriyiz,kendimiz bir sistem yapmadıkça olanın benzeri bile bizim elimizden çıkmadıkça bize fayda etmez bize satanları güçlendirir...

Amacım kimseyi gücendirmek yada kırmak değil lütfen biraz daha düşünün bana kızacaksanızda böyle sinirlenmeme kızın...

eren

Şahsım adına yazdıklarınızın hepsini son mesajında dahil olmak üzere okudum. Arkadaşlar oluşabilecek durumdan bahsettiler ve olası sonuçları yazdılar. Bilgisayarımızdan kendi sunucumuz üzerinden e-posta göndermeye yarayan betiklerin burada paylaşılmasını uygun bulmuyoruz. Bunu tabi ki eleştirebilirsiniz ancak bizleri de anlamanız gerekiyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Kaisiersose

Benim eleştirdiğim kızdığım nokta bana neden yardım edilmediği yada edilmeyeceği değil öyle olsaydı derdim neden kod vermiyorsunuz neler yapmam lazım neden anlatılmıyor diye.

Ama olan şu bana mail fonksiyonunu kullanan php örnek kodları verildi neden benim dediğim bu komut çalışmıyor çalışmamasının sebepleri şunlarda olabilirmi diye sistemimde yaptıklarımıda anlatmaya çalıştım hadi ben orda eksik kaldım diyelimde neden benimde başka yerlerden arayarak ulaştığım mail komutunun kullanım örneğinin olduğu linkller verildi şunlarıda yapabilirsin diye yol gösterme yapılmadı.Ben açık bir yardım istemiyorum araştırmamda denemelerimde yol gösterme istiyorum benim sorunum komutun nasıl çalıştığı parametreleri değilki.

İşte bunu anlatmaya çalışıyorum ben bişey diyorum yazan herkes başka birşey diyor yani herkes kendi anladığı pencereden kendince yorum yapıyor,daha önceki wireless sorunu ile ilgili konudada aynı böyle bir sorunla karşılaşmıştım,yani bunu yapan birkaç insan değil herkes biz çok anlayışşız bir toplum olma yolunda bayağı ileri gitmişiz sonumuz hayrola.Kendi içimizde sorunlara çözüm üreteceğimize sorunlardan sorun çıkarıp o sorunlar içinde kaybolup gidiyoruz.

eren

Alıntı yapılan: Kaisiersose - 05 Mayıs 2009 - 17:25:57
İşte bunu anlatmaya çalışıyorum ben bişey diyorum yazan herkes başka * bir şey diyor yani herkes kendi anladığı pencereden kendince yorum yapıyor,daha önceki wireless sorunu ile ilgili konudada aynı böyle bir sorunla karşılaşmıştım,yani bunu yapan birkaç insan değil herkes biz çok anlayışşız bir toplum olma yolunda bayağı ileri gitmişiz sonumuz hayrola.Kendi içimizde sorunlara çözüm üreteceğimize sorunlardan sorun çıkarıp o sorunlar içinde kaybolup gidiyoruz.

Herkesin kendi anladığın pencereden bakıp cevap yazmasından daha doğal bir şey olamaz. Çünkü herkesin dünya görüşü, aldığı eğitim, yaşam standartları ve bilgi dağarcığı farklı. Bu sebeple herkes kendi doğruları üzerinden yorum yapıyor.

İnanın Türkiye coğrafyası içerisinde buradaki insanlardan daha anlayışlı olanlarını bulamazsınız. Belki konusu değil ama ben büyük bir teknoloji forumunda sadece tasarımdaki eksiklikleri bildirdim diye hiç bir sebep göstermeden üyeliğim silindi. Bizlerde böyle olsaydık eleştirinizde haklı olabilirdiniz ama şu aşamada bizleri anlayışsızlıkla suçlamanız bana doğru gelmiyor.

Ayrıca ben yazdıklarınızı okumama rağmen nerede takıldığınızı anlayamadım.

Kaisiersose

Baştan üşenip kaçtığım şekilde açıklamalı birazda uzun bir yazı yazacağım.ilk cevaptan başlayarak her cevaba neden şaşırdığımı ayrıntılı olarak yazmaya çalışacağım.Sonuçtada anlayışşızlık konusuna değineceğim

Yine maddeler halinde yazıyorum ilk mailimde olduğu gibi

1. Cevap
---------------------------------------------------------------------------------------
PHP Send Mail ile gönderilebilir ama bunlar riskli konular. Bu sayede istediğiniz kişiye istediğiniz bir adresten (hatta benim adresimden bile) e-posta gönderebilirsiniz. Bunlar çok riskli konular bu sebeple açık alanlardan fazla yardım edecek birinin olduğunu sanmıyorum.

http://www.codekodu.com/konu_send_mail_fonksiyonu_kod_1944.html
---------------------------------------------------------------------------------------
Yorumun :
ben zaten mail fonksiyonunu kullandım yani bir yerden buldum bunu çalıştıramadım çalıştıramamın sebeplerini zaten konsoldanda kendi kurduğum mail serverdanda smtp protokolü kullanarak mail atamamama bağladım.Sonuçta bana gelen cevapta benimde yapamadığım cevap aradığım konuda yani php içeriğindeki mevcut mail fonksiyonu.Dünyada zaten milyonlarca spamcı doluyken benim onlara katılmamda bir zarar yoktu diyemeceğim istediğiniz kişiye istediğiniz adresten mail atma konusunda buna katılıyorum;ama ben yazımdaki mevcut sorularda bunun detaylandırılıp anlatılmasını zaten istemedim.

2. Cevap
Eren'in belirttiği sebep gerçekten önemli bir sebep yardım edilmemesinde. Araştırma yaparak nasıl olacağını bulman imkansız diyebilirim. İstediğin Sey için bulunan scriptler var onlardan birisni kullana bilirsin.
Yorumum:
Ben yine o zamanda belirttiğim gibi yöntem yol gösterme istedim zaten benim denediğim bildiğim şeyler vardı bunları belirttim eksik kalan yerleri sordum 2. mesajımdada;ama yine aldığım yanıt olayı zaten benim hiç düşünmediğim bir noktaya çekiyor.Araştırma yaparak bulunamayacağı konusuna katılayımmı sizce o zaman dünya üstünde sadece mail server programlarını yazanlar bunları kullanabilirdi.İstediğim şeyi bende bir script dilinde yapmaya çalışıyorum server taraflı bir dille değilmi.

3.Cevap
Php SMTP mail protokolünü kullanır. her linux sunucuda bu protokol yüklüdür. Öncelikle bir sunucu bilgisayara sahip olmalısın ya da php destekli bir sunucuda hesap almalısın. Sunucuda  e-posta betiğini public_html dizini altına kopyalamalısın ya da daha alt dizinlere.

Form dosyasıyla php dosyasını ayrı tutabilirsin. Formdan post ya da get methoduyla eposta betiğine veri gönderebilirsin. Ama tavsiyem php betiğinin içine html form'u da gömmendir. Böylece iki dosya değilde tek dosyayla işini halledersin.

@Eren'in uyarısını da dikkate almalısın. Eğer betiğinde açık verirsen kötü niyetli kişiler senin sunucundan istediği adrese istediği adresten mail atar, spam yapar suç işler ve sen sorumlu olursun Gülümseme Genelde fake mail atmak için ya da msn şifresi çalmak için kullanılır. Örneğin bana mail adresini söyle senin mail adresinden sana mail göndereyim Gülümseme Tabii header bilgileri incelendiğinde gönderen makine bilgilerini görebilirsin.

Yorumum:
En temel konularda yol gösterme var ama ben zaten php mail komutunu kullanıyor ve çalıştırıyorsam sistemimde bir server olarak hizmet verebilecek yazılımlar kuruludur değilmi birde postfix mail server kurduğumuda belirtmişim bilgisayarıma.olayın birde kod yazma kısmıyla ilgili temel mantık yani benim sorduğum hiçbirşeyle alakalı olmayan bir kısmına değinilmiş.Eğer betiğinde açık kısmını hala anlamadım.Bende farklı yollardan sizin mail adresinizle başkasına mail atabilirim bunu artık mail yazıp gönderen herkes yapabiliyor zaten biraz bir araştırmayla değilmi.Yine söylenenle verilen link birbirini tutmuyor ve link yine benm ilk mesajımda belirttiğim mail fonksiyonu kullanılarak yapılıyor,yazım okunmuşmu gerçekten

4. Cevap
Şahsım adına yazdıklarınızın hepsini son mesajında dahil olmak üzere okudum. Arkadaşlar oluşabilecek durumdan bahsettiler ve olası sonuçları yazdılar. Bilgisayarımızdan kendi sunucumuz üzerinden e-posta göndermeye yarayan betiklerin burada paylaşılmasını uygun bulmuyoruz. Bunu tabi ki eleştirebilirsiniz ancak bizleri de anlamanız gerekiyor.
Yorumum:
Oluşan herhangi bir durum yokki zaten olmuyor bu denemelerle yani eksik olan parçaları araştırıyorum.Sonuçlar zaten belli dünyada herkes milyonlarca spam virüslü mailler aliyor bunu yapan programlar vardır ben bilmiyorum araştırmadımda böyle bir program yazmayada niyetim yok asıl niyetimide mesajın  ilk başında belirttim orada bunu belirtirkende amacım yanlış bir işte kullanmıcam valla bakın bunu yapıcam demek değildi sadece yapmak istediğimin mantığını anlatmak çözüm yolu aradığımı belirtmekti.Burda güzel ve en başta bana yanıt olabilecek bir cümle var "Bilgisayarımızdan kendi sunucumuz üzerinden e-posta göndermeye yarayan betiklerin burada paylaşılmasını uygun bulmuyoruz." ama bununda şu şekilde değiştirilerek bu konu kapanabilirdi bende bu kadar derinlemesine olaylara girmek zorunda kendimi ifadenin sınırlarını zorlamak zorunda kalmazdım. "Bilgisayarımızdan kendi sunucumuz üzerinden e-posta göndermeyle ilgili uygulama yada örnekleri burada paylaşamayız,kötü amaçlarla kullanılabilme riskinde sorumluluk altında kalmamak için" , aslında bunu demek istediniz ama sadece cümle yetersiz geldi desem madem öyle neden bana php kod örnekleri veren linkler verdiniz.

5.Cevap
Herkesin kendi anladığın pencereden bakıp cevap yazmasından daha doğal bir şey olamaz. Çünkü herkesin dünya görüşü, aldığı eğitim, yaşam standartları ve bilgi dağarcığı farklı. Bu sebeple herkes kendi doğruları üzerinden yorum yapıyor.

İnanın Türkiye coğrafyası içerisinde buradaki insanlardan daha anlayışlı olanlarını bulamazsınız. Belki konusu değil ama ben büyük bir teknoloji forumunda sadece tasarımdaki eksiklikleri bildirdim diye hiç bir sebep göstermeden üyeliğim silindi. Bizlerde böyle olsaydık eleştirinizde haklı olabilirdiniz ama şu aşamada bizleri anlayışsızlıkla suçlamanız bana doğru gelmiyor.

Ayrıca ben yazdıklarınızı okumama rağmen nerede takıldığınızı anlayamadım.
Yorumum:
Evet kesinlikle öyle olmalıdır olurda zaten bu hayatın bir getirisi herkes kendi penceresinden olayları değerlendirir ona göre yaşar ama burda bir soru var farklı yöntemlerle çözüme ulaşılabilir ama cevaplar yukarıdada ayrıntılı belirttiğim üzere benim sorularımla alakalı değilki zaten.Herkesin kendi pencresinden yazmasından bahsederken neye niye konuştuğunuda bilmesi gerekmezmi.Ben anlayışşızlıktan bahsediyorum karşı tarafın düşüncelerini yazdıklarını irdelemeden yani bana bir soru bile gelmedi ben 5 tane mantıklı yada mantıksız soru sormuşken ayrıca bu sorular üstünede gidilmedi herkes kendine göre aklındaki dökmüş ortayada bir işe yaramıyorki bir fikir bile vermiyor.Bu konu sizin yaşadığınız olayla aynıdır sizin ne öngördüğünüze bakmadan sizin üyeliğinizi silmişler anladığım kadarıyla belki sadece üslubunuza bakmış bunu yapmışlardır yani yazdığınızda ne anlatmak istediğiniz değil,bende aldığım cevaplardan bu kanıya varıyorum yazdım ama anlaşılamadım anlaşılamadığımda belirtilmedi kendine ait farklı fikirler döküldü ortaya sadece yazmak adına.Yine güzel bir cümle aradığım başta bulunması gereken "Ayrıca ben yazdıklarınızı okumama rağmen nerede takıldığınızı anlayamadım" bu soruyu ilk soruyu sorduğum zaman neden yanıt olarak alamadığımı düşünüyorum.

Bu yakınır ağır eleştirel durumum bir genellemeden ibarettir başlıkla alakalı sorularla bir ilgisi yoktur,ben cevap yazılmasından bile memnun olduğumu belirteyim amacım birşeyi yaparken biraz düşünüpte yapmak cevap yazmak adına cevap yazmamam olayları tartışılacak boyutlara taşımadan pratik çözümlerle sonuca ulaşabilmektir.Forumlara çok yazı yazan biri değilim ama okuyan biriyim her başlık altında bunun gibi sayısız sorunla karşılaşmak mümkün birde çalışan bir insan olarak iş hayatındada bunun yansımalarını gördüğüm için bunu belirtmek istedim.Tekrar söyleyim kişisel bazda bir yaklaşımım yoktur ve yazdıklarımı okuyup cevap yazan Eren e teşekkürde ediyorum...

bunu yaparak yani uzun bir yazı yazarak konuyla ilgili yardım ararken başka birşeyle karşılaşacak herkestende zamanlarını aldığım için özürdilerim...

egitimist

@Kaisiersose, size antitez üreterek başlığın bir tartışma boyutuna bürünmesini istemiyorum. Sadece sizin yerinizde olsaydım,soruma verilen yanıtları okuduktan sonra, "Arkadaşlar, ilgilendiğiniz için teşekkür ederim ama benim öğrenmek istediklerim bunlar değil. Benim ..... sorunum var. Bunu nasıl çözerim? Bileniniz varsa yardım rica ediyorum." derdim.

Size verdiğim yanıta gelince; 
Alıntı YapPhp SMTP mail protokolünü kullanır. her linux sunucuda bu protokol yüklüdür. Öncelikle bir sunucu bilgisayara sahip olmalısın ya da php destekli bir sunucuda hesap almalısın. Sunucuda  e-posta betiğini public_html dizini altına kopyalamalısın ya da daha alt dizinlere.

bu kısmı, bilgim dahilinde, sorununuza yanıt olarak verdim.

Bu kısmı da:
Alıntı Yap@Eren'in uyarısını da dikkate almalısın. Eğer betiğinde açık verirsen kötü niyetli kişiler senin sunucundan istediği adrese istediği adresten mail atar, spam yapar suç işler ve sen sorumlu olursun Gülümseme Genelde fake mail atmak için ya da msn şifresi çalmak için kullanılır. Örneğin bana mail adresini söyle senin mail adresinden sana mail göndereyim Gülümseme Tabii header bilgileri incelendiğinde gönderen makine bilgilerini görebilirsin.

Sizin @Eren'e verdiğiniz yanıta istinaden yazdım. İkinci kısım sizin sorununuzla ilgili yazılmış bir cevap değil, @Eren'in uyarısına destek olarak yazılmış bir mesajdır.

@Kaisiersose, forumumuzda local hostuna mail server kuran, mail alışverişi yapan deneyimli arkadaşlarmız vardır. Mesajınızı güncel tutar, sabrederseniz yanıt alacağınızı düşünüyorum. Tabii sadece buradan bir çözüm beklemeniz çözüm bulma sürecinizi uzatabilir. Farklı ortamlarda da şansınızı denemelisiniz.

heartsmagic

Başlığa teknik anlamda yorum yapmak istemiyorum ancak yanlış anlaşılmayacağımı da umarak ufak bir eleştiri yapmak istiyorum. @Kaisiersose, yazarken noktalama işaretleri kullanırsan çok daha iyi anlatırsın derdini. Zira bu şekilde yazdıklarını okumak cidden çok zor. Bu eleştiriyi yaparken, yazdıklarının tümünü okuduğumu belirtmeme gerek yoktur sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

@Kaisiersose

Konuya bütün yazdığınız mesajları 3 defa üşenmeden sindire sindire baştan okudum. İlk mesajınız dahil anlatmak istediğiniz konuyu ben tam olarak anlayamadım.

Yönetici olduğum için bu konuların riskli olduğunu belirttim, bu benim görevlerimden bir tanesi. Burada siz 2. mesajınızda "benim o işlerle alakam yoktur, elimde çalışır vaziyette bir script vardır ancak şurasında sorun vardır. Bu konuda yardım rica ediyorum" gibi bir cümle kullansaydınız konu bu hale gelmezdi diye düşünüyorum.

Mesajlarınızı her okuduğumda farklı anlamlar çıkartıyorum. Belki ben Türkçe yoksunu bir insanım bunun etkisi olabilir. Burada doğal olarak uyarma görevimi yaptığımı farz edin. Daha sonra yazdığım ise bilgim dahilinde yardımcı olmak içindi.

Burası gönüllü bir oluşum ve insanlar bilgisi dahilinde inanın bildiklerini paylaşıyorlar. Bu platformda kimse bildiğini saklamıyor. Bu konularda bende de uzman arkadaşlarımız foruma üyeler. Onlarda konuyu okumuşlar ancak cevap yazmadıklarına göre bir bildikleri vardır. Konuyu birde bu yönünden incelemenizi tavsiye ediyorum.

-------------------

Üst de yer alan mesajları yok sayıp yardım istemeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Emin olur yardımcı olacak birileri varsa yardım edeceklerdir.

cumcum82

Sanırım Foruma yapmadığım katkılar yüzünden özel mesaj gönderemiyorum yöneticilere ya da üyelere. Bu yüzden merak ettiğim durumu yeri geldiğine inandığım için buradan, bu başlık altında sormak durumundayım bağışlayın. Sorum, aşağıdaki alıntıda açıklandığı üzere neden forumda kod paylaşımına sıcak bakılmadığıdır.
Saygılar.

Alıntı yapılan: Eren - 05 Mayıs 2009 - 16:43:33
Bilgisayarımızdan kendi sunucumuz üzerinden e-posta göndermeye yarayan betiklerin burada paylaşılmasını uygun bulmuyoruz. Bunu tabi ki eleştirebilirsiniz ancak bizleri de anlamanız gerekiyor.

eren

Forumda kod paylaşımına değil, spam mesaj göndermeye yol açabilecek kod paylaşımına sıcak bakılmıyor. İkisini karıştırmamak gerekiyor.

sem

Bu konudan devam etmek riskli biraz ama =) yeni başlık açmaya da gerek yok sanırım... Benim sorum da şu şekilde olacak; öncelikle çok zaman harcadım ben de bu sendmail olayına... Yaptığım konrtol ile hep gönderilemedi, gönderilemedi... Çok gördüm bu mesajı... Öyle ya da böyle bir şekilde yaptım, sanıyorum ki bu kadar zaman harcamam sudo /etc/init.d/apache2 restart komutunun tam olarak işlevini yerine getirmemesiymiş... Komple kapatıp tekrardan başlatınca sorun çözüldü, nihayet "Gönderildi" mesajını görebildim... Fakat gönderilen mail posta adresime ulaşmıyor. Bir kaç yerde de okuduğum üzere localhosttan gönderildiğinde sakıncalı olarak görülüp, hiç ulaştırılmadığı oluyormuş e postaların.
Yani kısacası PHP kodu maili gönderiyor fakat mail ulaşmıyor, nedeni ne olabilir? Benim PHP, Apache ayarlarımda mı sıkıntı vardır, yoksa anlatıldığı üzere tehlikeye karşı alınmış bir önlem midir?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sem

Alıntı yapılan: sem0900 - 09 Temmuz 2010 - 23:02:27
Bu konudan devam etmek riskli biraz ama =) yeni başlık açmaya da gerek yok sanırım... Benim sorum da şu şekilde olacak; öncelikle çok zaman harcadım ben de bu sendmail olayına... Yaptığım konrtol ile hep gönderilemedi, gönderilemedi... Çok gördüm bu mesajı... Öyle ya da böyle bir şekilde yaptım, sanıyorum ki bu kadar zaman harcamam sudo /etc/init.d/apache2 restart komutunun tam olarak işlevini yerine getirmemesiymiş... Komple kapatıp tekrardan başlatınca sorun çözüldü, nihayet "Gönderildi" mesajını görebildim... Fakat gönderilen mail posta adresime ulaşmıyor. Bir kaç yerde de okuduğum üzere localhosttan gönderildiğinde sakıncalı olarak görülüp, hiç ulaştırılmadığı oluyormuş e postaların.
Yani kısacası PHP kodu maili gönderiyor fakat mail ulaşmıyor, nedeni ne olabilir? Benim PHP, Apache ayarlarımda mı sıkıntı vardır, yoksa anlatıldığı üzere tehlikeye karşı alınmış bir önlem midir?
Güncel...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

sem

Alıntı yapılan: sem0900 - 17 Temmuz 2010 - 17:29:26
Alıntı yapılan: sem0900 - 09 Temmuz 2010 - 23:02:27
Güncel...

Böyle gider bu =)=)
Burası dünya?

mehmetux

Bende php öğrenmeye çalışıyorum hatta şu anda mail() fonksiyonuna kafa yormaktayım,  edindiğim bilgilere göre hotmail,gmail, yahoo gibi adreslere localhostan mail yollaman imkansız, spam olarak engelleniyor(muş).. Bende ubuntuda uğraşıyorum halen mail yollayabilmek için ama nafile hata almıyorum fakat mail de yollayamıyorum, ayrıca ubuntu altında tam anlamıyla smtp server kurulumu anlatan bi döküman bulamadım henüz... postfix kurdum bakalım eğer çözersem ayrıntılı bir şekilde yazacağım..

Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

sem

@mehmetfun doğru diyorsunuz, localhost üzerinden posta göndermede sıkıntı oluyor. Ben sorumun cevabını aldım fakat derginin çıkmasını bekliyorum iletilerime "Güncel değil" yazısını eklemek için şu anda kaynak gösteremiyorum çünkü dergi çıkmadığı için (ayın 15'inde çıkacak). Forumdaki kullanıcı adı andirinli olan arkadaşımız bir yazı verdi dergiye ve bu sorunun cevabını da kapsıyor... Edindiğiniz bilgilere paralel zaten cevabı da... SUDO'nun bu ayki sayısını indirip biraz daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz. İyi geceler diliyorum.
Burası dünya?

mehmetux

@sem0900 cevabın 15 inde çıkacak dergide olması sevindirici, umarım çok detaylı bir anlatım olurda kafamızda çözüm arayan sorular kalmaz bu konuda, keşke yarın ayın 15 i olsa :P, sizede iyigeceler.

Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

ecarpar

Olayı çözdüm 4 kere yazıyı sildim ama olayı sonunda çözdüm  8)
Peki bu bilgi kötüye kullanılabilir diyen arkadaşım demekki sen bu bilgiyi gayette kötüye kullanıyorsun.. Aklına ilk gelen bu çünki yada olayı bilmiyorsun. Konuyu bir okuyayım dedim şu hale bak Birileri burada Kurtlar Vadisi PHP çeviriyor. Burası paylaşım yeri biliyorsan ve paylaşmak istiyorsan bilgini anlaşılır bir biçimde paylaşırsın yok bilmiyorsan ve ya biliyor fakat paylaşmak istemiyorsan paylaşmazsın sana gelip niye paylaşmıyorsun demez kimse, bundan eminim.
Tutupta kötüye kullanılabilir bilgi diye vermem demezsin. Ne biçim bir laf o yahu senin yeminin felanmı var bir yerlerde PHP SMTP server öğretilirken yemin ettiriliyorda bizimmi haberimiz yok? Hayır varsa bilelim gidip yemin edelim yok yere suçlu konumuna düşmeyelim şimdi kaçak php yazıp smtp server kullanıp.

Üstadım bilgim olsa inan hepsini oturup şu yazıyı defalarca yazıp sileceğime tek kalemde yazar sana anlatırdım. iletişim formu mail yollamak ile ilgili elimdeki tek şey gayet kaliteli hazırlanmış ve daha önce defalarca kullandığım iletişim formu işine yararsa buyur upload ettim indir kurcala kullan umarım işini görür.
http://hotfile.com/dl/70897868/85d1477/php_iletiim_formu.rar.html

resim deki yazıyı onay kutusuna girmesini ister kullanıcının girilmezse yollanmaz form. başkasına lazımsada umarım işini görür umarım php yi iyi bilen arkadaşlarında incelemeleri için iyi bir kod bloğu olur kendisi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Eylül 2010 - 00:22:00

Alıntı yapılan: eren - 05 Mayıs 2009 - 16:43:33
Sen yapma bari bunun paylaşılması yasak değil yada gizli değilki bu ücretsiz olarak dağıtılıyor sende öğrenmişsin bir gün bende merak edersem bende öğreneceğim kötüyemi kullanır arkadş bilemem sen iyi yemi kullanıyrsun bilemem sana öğreten bunu ne amaçla kullanacağına dair bir söz aldımı senden okulda yeminmi ettin? Anlıyamıyorum senelerdir forumlarda takılırım şu yazılımcıları bir türlü çözemedim 2 sayır kod u yada 2 sayfa bilgiyi paylaşmak neden bukadar zor gelir bir insana?
Ben Esasen grafik tasarımcıyım ayrıca hobi olarak extreme bilgisayar sistemleri ile uğraşıp overclock yapıyorum. Sırf reklam olur diye vermiyorum fakat uçmuş konumda yurt dışındaki yarışmalara katılan LN2 ile overclock yapan insanların da bulunduğu ve hatta onların daha çok bilgisini paylaştığı bir forumada üyeyim ama orada bilgiyi saklamak diye birşey yok.BUnu ben sadece yazılımcılarda gördüm şimdiye kadr bir olayı anlatırken sağ kulağını sol eliyle bacak arasından uzatıp tutmalar felan. Arkadaşlar sizler değilmisiniz bilgi paylaşıldıkça değer kazanır diyen.. Senelerdir boşunamı orada burada insanlara zar zor tecrübe edinerek öğrendiğimiz bilgileri verdik biz bilgi bu şekilde mi paylaşılmalı? Kötüye kullanılabilir bilgi o yüzden veremeyiz. Yapmayın ne olur bukadr zor değil inanın paylaşmaya başlayın insanlar öğrensin ancak o şekidle gelişebiliriz oksa bu kulağını bacak arasından tutma zihniyeti ile yada saklama zihniyeti ile sadece olduğumuz yerde sayarız.
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ecarpar - 22 Eylül 2010 - 00:10:50
.... Sırf reklam olur diye vermiyorum fakat uçmuş konumda yurt dışındaki yarışmalara katılan LN2 ile overclock yapan insanların da bulunduğu ve hatta onların daha çok bilgisini paylaştığı bir forumada üyeyim ama orada bilgiyi saklamak diye * bir şey yok.

Reklam olmaz. Forumdaki ilgili konuları içeren -yasal içeriğe sahip- herhangi bir site açık olarak forumdan verilebilir. Forumla alakası olmayan konularda Konu Dışı bölümünde verilebilir. Böyle konularla alakalı durumlarda reklam falan saymayız. Şu tavrından bile diğer ortamların nasıl olduğunu, algılandığını çıkarabiliyoruz. "Site ismi vermek yasaktır, reklam!".

Şu söylediklerimden bile burada bazı şeylerin gizli olarak addedilip saklanmadığını anlayabilirsin. Forumu biraz dolaştıysan da aslında paylaşmayı ne kadar sevdiğimizi anlarsın. Bu başlıkta ne olmuş? Birisi eposta gönderme olayını sormuş, birisi de gelip bunun toplu eposta gönderme yani spam olayına yol açabileceği için farklı şekillere bürünebileceğini belirtmiş. Tutup da bunu farklı noktalara çekmeyelim lütfen. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

@ecarpar
sakin ol şampiyon.

zaten yeterince spam ile uğraşıyoruz hayatta. haklı olarak kimse bunun artmasını istemiyor. Zaten ilginç olanda herkesin mail atmak istediğinde php ye başvurması. Düne kadar php ile ilgilendiğini bilip bilmediğimiz kişilerinde gelip bu soruyu sorması haliyle insanları şüphelendiriyor.
Aynı backtrack dağıtımını soran insanlar gibi. (Sonuçta kim backtrack'ı birincil dağıtım olarak kullanıyor?)

Diğer konu ise bilgisayarınızda ayarlanmış bir mail sunucusu olmadığı müddetçe asla php ile mail gönderemeyeceğiniz gerçeği. php maili kendi başına göndermez. php yapılanmanızda gösterilen sendmail_path değişkenine bakar. eğer sisteminizde postfix, sendmail, qmail gibi bir uygulama varsa gönderebilir. Yani bu kapsamda yaptığınız lamp kurulumu yeterli olmayacaktır.

Ayrıca yine localhosttan çıkan, mail sağlayacılarının bir hostname olarak görmedikleri maillerin mail olma şansları pek yok. ilk olarak engellenecek olanlar o postalar.

Bir de anahtar kelime verelim. Yerelden illa mail gönderecekseniz mail fonksiyonunu bir kenara bırakıp smtp sınıflarını öğrenmeniz gerek.
Chmod bizim işimiz.

sem

SMTP birebir aynı değil de biraz daha farklı sanırım... PHP sınıflarına bakmadım fakat diğer programlama dillerinde biraz bakınmam gerekti SMTP için...  Bu protokolden e posta gönderebilmek için, bu başlık altında sorulan şekilde doğrudan değil de bir hesap ile giriş yaptıktan sonra (kullanıcı hesabı/şifre) ancak gönderebilmiştim ben... Bunun dışında SMTP ile de doğrudan kullanıcı hesabı kullanmadan gönderebilmenin yolu var mı?
Burası dünya?