Ubuntu'ya geçerek milyonlarca Euro tasarruf ettik.

Başlatan heartsmagic, 13 Mart 2009 - 11:51:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Bu söz Fransız Jandarması'na ait. Ubuntu kurulu 5 bin iş istasyonu alarak ve öncesinde yaptıkları hamlelerle gerçekleştirmişler bunu. Haberin kendisine http://www.ntvmsnbc.com/id/24945923/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Dün geçilen bu haberi buralarda görmeyince aktarmak istedim. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Çok güzel bir haber, teşekkürler @heartsmagic.

Darısı Pardus ile bizim resmi kurumların başına...

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 13 Mart 2009 - 11:56:50
Çok güzel bir haber, teşekkürler @heartsmagic.

Darısı Pardus ile bizim resmi kurumların başına...

Pardus'un da aynı şekilde olacağını düşünüyorum. 2005'te kullandığım Pardus ile şimdiki arasında, 2005'te Pardus'tan bahsettiğimde aldığım tepkiler ile şimdiki aldığım tepkiler arasında büyük fark var.

iRoNMaSTeR

İzledikleri geçiş stratejisi oldukca mantıklı

Alıntı YapÖzgür ve ücretsiz yazılım geçişini 2004'te başlatan güvenlik güçleri, ilk büyük adımı 2005 yılında teşkilatın tamamında, Microsoft Office paketinden muadil olarak yaygın bir şekilde kullanılan OpenOffice.org'a geçerek attı

Temel olarak bu tarz büyüklükteki kurumlarda yerleşik yapıyı değiştirmek tahmin edildiği kadar kolay olmuyor buradaki en büyük problem IT ekibinin veya yatırım karar vericilerin iknasından çok kullanıcıları ikna etmek.
Zira 100 kullanıcılı bir sistemi Open Source bir yapıya kavuştursanız ikinci sabah 50 kullanıcı ayaklansa sizin sistemi kurmanız mümkün görünmez.
Geçenlerde ZDN in Avusturalyada sokakda KDE 4.2 yi windows 7 diye yutturduğu bir video vardı
burada bazı arkadaşlar o videoya kızmıştı fakat insanlara buyrun bu linuxdur dediğinizde aldığınız tepki ile bu windowsun son sürümüdür dediğinizde aldığı tepki çok farklı.
Önümüzde ki süreçte yaklaşık 200-250 makineli bir sistemin bende değişimiyle ilgili bir plana sahibim ve Fransızların metodu oldukca kullanışlı önce Open Office ki bu tarz kamu kurumlarında en çok kullanılan şey yazışma yazılımlari diğeri o kuruma yönelik yapılmış özel yazılım ve sonrasın internet mail uygulamaları geliyor.

Alıntı YapÖzgür yazılım kullanım tercihini Mozilla Firefox İnternet tarayıcısı ve Thunderbird e-posta istemcisi kullanarak devam ettiren teşkilat, 2006 yılında Windows Vista'nın pazara sunulmasıyla birlikte, tercihini daha önce kullandığı Windows altyapısının tamamını Ubuntu'ya çevirme yönünde kullandı.

Open Office ile başlayacağız , Firefoxu kullandıracağız zaten bu iki uygulama bir masaüstü kullanıcısının işlemlerinin %70 ine karşılık geliyor. Sonucunda kullandığınız size özel uygulamayı da GNU/Linux altında çalıştırtabilirseniz milyonlarca doları kurumunuzun cebinde tutabilirsiniz.
Server Tarafında zaten BSD ve Linux uygulamalarının üzerine çözüm mevcut değil
Ayrıca eğer uygulama microsoft tabanlı ise sanallaştırma çözümleriyle sadece o uygulamaya ait olacak şekilde bir çözümde gerçekleştirilebilir ilk başlarda.

hasanyılmaz

Tam da bu haberi forum dışı bölümünde yazıyordum.
Olaya tasarruf açısından bakarsak kurumlarımızda Pardus'a geçmenin tam zamanı aslında. Seçimden başka hiçbir şeyi gözler görmüyor şu an o ayrı konu. Gerçekten çok güzel bir haber. Bizde de benzer atılımların çok uzak olmadığını düşünüyorum.

GNUbuntu

İlginç! Neden Mandriva değil de Ubuntu kullanıyorlar sizce?
Bilmeyenler için söyleyelim, Mandriva Fransa çıkışlı bir Linux dağıtımı.
Önce Saygı...

kernel

Bizim kuruluşlarımızda ubuntu ve pardus'u bilgisayarlara kurup, tasarruf yapabilse şu krizde harika bir önlem olur. Bütün bakanlıklar,devlet kuruluşları böyle bir önlem alırsa eğer, ummadığımız kadar tasarruf edebilirler.
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

jazzistan

Gerçekten ne güzel bir haber. Venezuela ve Küba'nın da, resmi kurumlarda Ubuntu kullandıklarını okumuştum bir yerlerde ve çok hoşuma gitmişti. Şimdi de Fransa. Keşke Türkiye'den de bu tip güzel haberler çıksa.

extremebrutal

Türkiye'de de resmi kurumlarda bu tarz bir yapılanmaya gidilecekken, geçtiğimiz sene (ya da bir önceki sene) Bill Gates'in Türkiye ziyaretinden sonra rafa kaldırıldı proje..  >:( :(

heartsmagic

Alıntı yapılan: extremebrutal - 13 Mart 2009 - 20:10:37
Türkiye'de de resmi kurumlarda bu tarz bir yapılanmaya gidilecekken, geçtiğimiz sene (ya da bir önceki sene) Bill Gates'in Türkiye ziyaretinden sonra rafa kaldırıldı proje..  >:( :(

Yanlış. Adım adım bazı kurumlarımız (hem de çok ciddi ve kritik olanlar) Linux'a geçiş yapmaktalar.
Bu olaylar kolay olmuyor o nedenle biraz sabretmek gerekiyor diye düşünmekteyim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

s7e7v7e7n

bizim kendi devletimiz linux u neden desteklemiyor ki bütün insanlara özgürlügü tanıtsa geliştirmede yardım etse microsoft a bağımlı kalmasak daha güzel olmaz mı ki.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

umutubuntu

Alıntı yapılan: tweety - 19 Mart 2009 - 12:46:14
bizim kendi devletimiz linux u neden desteklemiyor ki bütün insanlara özgürlügü tanıtsa geliştirmede yardım etse microsoft a bağımlı kalmasak daha güzel olmaz mı ki.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7427.0.html

aynshtein

Alıntı yapılan: tweety - 19 Mart 2009 - 12:46:14
bizim devletimiz kamu yararına olan hangi projeyi "adam gibi" destekliyor ki zaten?
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

s7e7v7e7n

işte desteklemediği için linux kolay kolay windoz un yerini hızlı bi şekilde alamaz.
devletimiz herşeye el atıyor ona buna burnunu sokuyorda birde insanların yararına olacak şeyler yapıp linux a el atsa windoz gibi sorunsuz şekilde kullanabilir hale getirseler böylelikle korsan windoz larda kullanılmamış olur.. bir yandan düşünüyorumda korsan kullandığımız windoz la yapımcısının hakkını yemiş olmuyor muyuz burda.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

xwes

Acele etmemek lazim yoksa ters teper bence. Geçenlerde fakultede bir arkadaşim hizla yanima yaklaşip ya xwes sen ubuntu kullaniyormuşsun dogru mu diye sordu, evet dedim bayagi oldu sistemimde sadece ubuntu var ve her işimi goruyor dedim. Neyse bi yarim saat konuşturdu beni. Ben de anlattim guzelliklerini, ama cidden eksiklerini de vurgulayarak belirttim ki hayal kirikligina ugramasin. Ornegin, .exe uzantili programlari unut dedim, oyunlarin çogunu oynayamayacagini bil dedim, alişmak zaman ister dedim ama o surekli aceleci davrandi. Nasil kuracagi konusunda bir kaç ip ucu verdim ve ben kurup hazir bir şekilde kendisine verirsem ve temel şeyleri canli olarak ogretirsem daha dogru olur dedim ancan ertesi gun bir de baktim msn'de bana ubuntuda oldugunu soyledi. Nasil dedim, live CDdeyim şu an dedi. Neyse yine acele etme sisteme zarar verme sakin ol dedim dinlemedi. Sonra ertesi gun mailimi açtigimda ubuntuyu kurdugunu, tum kodekleri ve her playeri denedigini ama filmlerin yine de takilarak oynadigini bu nedenle sinirlenip ubuntuyu windows uzerinden formatladigini sonrasinda grub hatasi aldigini ve artik windowsa da giremedigini soyledi. Neyse sonuçta aceleciligi yuzunden bir gun içinde ubuntu macerasi sona erdi ve şu an windowsuna geri donmuş durumda. Belki de etrafina ubuntunun işe yaramaz oldugunu anlatip duracak artik.
Bu nedenle acele etmemeliyiz diye duşunuyorum. Tipki bu fransizlar gibi çalişiyorum ben de :)
Ev arkadaşlarim once firefoxun eklentileri ile youtube'dan nasil tek tikla video indirdigimi gorunce biz de isteriz dediler winzortlarina firefox kurdum sonra odevleri vardi MS officeleri saçmaliyordu valla dedim ben o işlerden anlamam ben open office kullaniyorum dedim. Zaten daha once de kullandigimi gormuşlerdi. Ertesi gun bir de baktim, open office indirip kurmuşlar. Bunlar aylar içinde gelişti. Bu sure zarfinda windowslarina bir kaç kez format atmak zorunda kaldim. Sonra bir gun geldi ve dediler ki "* yahu başlarim boyle işe" gel bize linux kur. Istekleri uzerine temiz bir windows ve ubuntu kurdum. Windowsun internet baglantisini kestim ve sadece suruculeri ve sevdikleri bir iki oyunu yukledim. Şu an zamanlarinin buyuk bolumunu ubuntuda geçiriyorlar, office, msn, internet, film izleme, muzik dinleme gibi tum işlerini ubuntuda hallediyorlar, bir tek oyun oynamak için windowsa geçiyorlar, windowsta usb bile kullanmiyorlar. Yakinda belki o kadar koşeye sikiştirdiklari windowsu tamamen silerler kim bilir. Ancak ben bu konuda hiç telkinde bulunmuyorum, zaman tanimak lazim çunku zamanla insanlar farkina variyorlar.

hasansahin

Alıntı yapılan: Hakan Said - 13 Mart 2009 - 15:10:18
İlginç! Neden Mandriva değil de Ubuntu kullanıyorlar sizce?
Bilmeyenler için söyleyelim, Mandriva Fransa çıkışlı bir Linux dağıtımı.
Şu anda Mandriva'nın kontrolü %100 fransızların elinde değil. Ama %100 fransız olan ve eminim birçok kişinin adını bile duymadığı bir
dağıtım var : http://www.nutyx.org/
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

aynshtein

xwes, ben de bir seneden fazla süredir sadece Ubuntu kullanıyorum. Mükemmel mi? Değil elbette. Hataları var, bazı sıkıntıları var. Özellikle bilgisayarı Windows'la tanımış nesil için (neyse ki ben öyle değilim) ilk başta alışması oldukça zor. "Ama lakin fakat" Ubuntu ile Windows üzerinde yapabildiğim işlerin neredeyse tamamını yapabiliyorum.

Bence insanları Ubuntu'ya yönlendirirken asıl dayanak noktası burası olmalı. Sen istediğin kadar, özgür yazılım, açık kaynak, geniş program seçeneği de dur.. Linux kullanmaya meyilli Windows kullanıcılarının ilk merak ettiği şey "Linux'ta oyun oynanır mı?". İkincisi de "Windows'taki gibi her istediğimi yapabilir miyim?"

Bana göre her iki sorunun cevabı da "kısmen evet"tir. Yani oyun oynayabilirsiniz ama sınırınız Wine'ın destekleği kadardır. (Ama, biraz para harcamayı göze alırsanız Cedega ile daha fazla oyunu çalıştırabilirsiniz)

"Windows'taki gibi her istediğimi yapabilir miyim?" ise tam bir muammadır aslında. Kastınız müzik dinlemek, video izlemek, imajlara gözatmak, ofis dökümanlarını inceleyip değiştirmek gibi basit işlerse hiç bir sorun yok. Fakat bilgisayarla ilişkiniz biraz daha profesyonelceyse (örneğin grafik tasarımı, video işleme, web tasarımı gibi) Windows uygulamalarına alternatif bulmakta zorlanıyorsunuz. (Onun da sorumlusu son kullanıcıdan ziyade yazılım geliştiricilerdir diye düşünüyorum.)

Konuları bağlamak gerekiyor sanırım... Demek ki Ubuntu, Fransız jandarma teşkilatının tüm işini görebilmiş. Muhtemelen tüm yazılımları internet ya da intranet üzerinden çalışıyordur ya da en azından java tabanlıdır ve platform bağımsızdır. Bu durumda da tek ihtiyaçları Firefox (ya da java) :) Bana göre bunun haricinde Ubuntu tercih etmelerinin temelinde yatan diğer neden de Ubuntu'nun yaygın kullanımı ve Canonical'ın tam desteğidir. (Canonical ücret karşılığında firmalara/kurumlara Ubuntu desteği veriyor)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

hasansahin

Zaten bu desteğin var olması, kurumsal ve orta ölçekli şirketler için çok önemli. Linux kurulu PC.ler alınabilir ve dahi eğitim verilip kullandırılabilir. Ama destek olmazsa (IT ve linux dağıtıcı firma destek veremezse) o zaman bilgisayarları bedava verseler bile hiçbir önemi kalmaz.
Aslında bu olay, "ben ubuntuda her işimi görüyorum" olayı değil. Şirketteki herkes görebilecekmi? Şirketin işi yarıda kalacakmı? Kalırsa kim destek olacak? Desteğin maliyeti nedir? İşte bu soruların cevabı net olarak alınırsa ve şirketlerin hesabı tutarsa, her şirketin masaüstünde linux görebiliriz. (birçok sunucuda zaten var)
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

veterdem

Bu ülkede artık Windows yasak!
Dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi kuşkusuz Windows; ama bu ülkede durum biraz farklı.

Şu anda İran'da bilgisayar programları sokaklarda özgürce satın alınabiliyor. İran da resmi olarak Windows işletim sistemini bırakıp, yerine Linux'a geçmeye karar veren ülkelerden biri oldu. Devletin bilişim konularında yetkili ismi olan Mohammad Sephery-Rad, bu kararın uzun süreli politik ve güvenlik değerlendirmeleri sonucunda alındığını açıkladı.

İlk akla geldiği gibi İran'ın Windows'u terk etme sebebi, arasının pek de iyi olmadığı ABD'ya ait bir ürünü kullanmayı reddetmek değil, gerçek sebep temellerini çok daha rasyonel bir düşünceden alıyor . Şu anda İran'da yazılım konusunda yürürlükte olan bir telif yasası bulunmuyor. Bu yüzden ülke çapında tüm Windows işletim sistemleri kopya olarak ve özgürce dağıtılabilir. Fakat Dünya Ticaret Örgütü'ne girmek isteyen İran için bu çok da parlak bir durum değil. Sephery-Rad, eğer Dünya Ticaret Örgütü'ne girebilmek için ülkede aktif olarak kullanılan tüm Windows işletim sistemlerine lisans almak gerekecek olursa, 1 milyondan fazla PC için milyonlarca dolar yatırım yapmak gerekeceğini söylüyor.

Sephery-Rad, bu çapta bir yatırım yapmak yerine Windows'un ücretsiz alternatifi Linux'u ülke çapında kullanmaya başlamanın çok daha mantıklı olduğu görüşünde. Üstelik bu sayede açık kaynak kodlu Linux üzerinde istedikleri tüm değişiklik ve geliştirmeleri de yapma imkanları olabilecek. Sephery-Rad'ı en çok düşündüren konu ise yıllardır Windows kullanmaya alışmış halkın, bu geçiş sürecine hızla adapte olup olamayacakları. (CHİP)
Erdem

326041

ihtiyar said

Alıntı yapılan: 326041 - 26 Mart 2009 - 12:45:45
Darısı Ülkemizin Başına  :)

Radikal bir kararla bir günde olması bence hoş olmaz. Zamana bırakılmalı, aşama aşama geçilmeli. Önce OpenOffice'e, Firefox'a geçilmeli, Linux sistemlerinde de yaptıklarının aynılarını hatta daha fazlasını daha kolay bir şekilde yapabileceklerine ikna edilmeli, sonrasında talep dahi olabilir diye düşünüyorum. :)

atomkarinca

Alıntı yapılan: veterdem - 26 Mart 2009 - 08:13:09
Bu ülkede artık Windows yasak!
Dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi kuşkusuz Windows; ama bu ülkede durum biraz farklı.

Şu anda İran'da bilgisayar programları sokaklarda özgürce satın alınabiliyor. İran da resmi olarak Windows işletim sistemini bırakıp, yerine Linux'a geçmeye karar veren ülkelerden biri oldu. Devletin bilişim konularında yetkili ismi olan Mohammad Sephery-Rad, bu kararın uzun süreli politik ve güvenlik değerlendirmeleri sonucunda alındığını açıkladı.

İlk akla geldiği gibi İran'ın Windows'u terk etme sebebi, arasının pek de iyi olmadığı ABD'ya ait bir ürünü kullanmayı reddetmek değil, gerçek sebep temellerini çok daha rasyonel bir düşünceden alıyor . Şu anda İran'da yazılım konusunda yürürlükte olan bir telif yasası bulunmuyor. Bu yüzden ülke çapında tüm Windows işletim sistemleri kopya olarak ve özgürce dağıtılabilir. Fakat Dünya Ticaret Örgütü'ne girmek isteyen İran için bu çok da parlak bir durum değil. Sephery-Rad, eğer Dünya Ticaret Örgütü'ne girebilmek için ülkede aktif olarak kullanılan tüm Windows işletim sistemlerine lisans almak gerekecek olursa, 1 milyondan fazla PC için milyonlarca dolar yatırım yapmak gerekeceğini söylüyor.

Sephery-Rad, bu çapta bir yatırım yapmak yerine Windows'un ücretsiz alternatifi Linux'u ülke çapında kullanmaya başlamanın çok daha mantıklı olduğu görüşünde. Üstelik bu sayede açık kaynak kodlu Linux üzerinde istedikleri tüm değişiklik ve geliştirmeleri de yapma imkanları olabilecek. Sephery-Rad'ı en çok düşündüren konu ise yıllardır Windows kullanmaya alışmış halkın, bu geçiş sürecine hızla adapte olup olamayacakları. (CHİP)

Aynı konuyu "Forum Dışı" bölümünde de tartışmıştık ve aslında yasak olmadığını sadece lisanssız bilgisayar programlarının artık kullanılmayacağına karar verildiğini öğrendik.

omerismail

selamlar,
yazılanları okuyorum. müsade edrseniz bende 2 kelime fikirlerimi belirteyim.
bizim ülkemiz başta olmak üzere linux kullanım oranını artırmanın yolları;
1. en kısa zamanda bilgisayar kullanımına başlayan çocuklarımıza linux tanıtıp öğretmek,
2. yeni başlayan ve kullanan kişilere linuxla bunları şunları yapabiliyoruz demektense yapamadığı hiç bir şey yok diyebilmek,
3. devletin tüm kurumlarında linux kullanımına acilen başlamak ve linux kullanmayı bilenlerden bir ordu meydana getirerek eğitim    başlatmak
4. linux geliştiricilerine rahat edeceği ücreti vererek ve destek olarak linux'u geliştirmeye çalışmalarını sağlamak. bu iş üzerine yoğunlaşan kişilerin tüm sıkıntılarını gidereceksiniz ki kendini tam anlamıyla bu işe verebilsin.
5. en önemlilerinden biri de bu ülkeye yazılım ithalatı donanım ithalatı yapılırken linux desteği olması şartı muhakkak koymak
6. eldeki mevcut donanımlara mümkün olduğunca donanım desteği yazabilmek kullanalar kamerasını usb donanımlarını v.s kullanabilmeli
7. linux desteği olmayan donanımları çok cüzzi fiyata linux destekli donanımları alabilme değiştirebilme imkanının sağlanması
8. ben bu ülkenin başbakanı olsam windows ürünlerinin fiyatını 5000 tl windowslu bilgisayarlara 5000 tl bandrol bedeli ödemek zorunda kalacakları kanun çıkartırım. isteyen kullansın.
9. inşaallah bir gün linux kullanıcılarının çoğunluk olduğu bir seviyeye gelinmesi dileğimle herkese hayırlı akşamlar
tekrar selamlar