Nvidia kurulum sorunu.

Başlatan darkfriairs, 11 Mart 2009 - 22:47:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkfriairs

Sistemin yavaşlığı sorununu kafaya taktım, araştırma yaparken

PCBSD 7.1 galileo sürümü çıktı, çok iyi yazıları ile karşılaştım. Bu hız merakı yüzünden bu dağıtımı kurdum, fakat bu yavaşlık hâlâ devam etmekte. sisteme RAM ya da Ekran kartı alsam düzelme şansı var mı?

heartsmagic

Üzerinden biraz zaman geçtiği için hatırlatmaya ihtiyaç var. Sen dahili kartı iptal edip, harici kartı kullanabilmiş miydin? Sürücüsünü kurabilmiş miydin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

darkfriairs

Harici kartı bir hafta içinde kullanacağım, ayrıca ram takviyesi yapacağım, bakalım hangisi yarayacak,

Önce ram 1 yapacağım bendeki 512, ondan sorun çzöülmez ise ekran kartı alacağım.

garafatma

Alıntı yapılan: darkfriairs - 25 Mart 2009 - 19:53:27
Sistemin yavaşlığı, bir kaç program açtığım zaman, aşağıda ki resim bol miktarda çıkıyor ortaya.

glx ve dri yazılarını ekleyeceğim.

:Ekledim glx ve dri bölümlerini aynı.

Böyle olmayacak.  Herkese teşekkür ederim.  Yardım etmeye çalışan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

bunun çözümü başka bir başlıkta mevcuttu, aratırmısın forumda?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

darkfriairs

Yeteri miktarda arama yaptım. Maalesef sonuca ulaşamadım.

ceylandag

Linux altyapısı hakkında diğer arkadaşlar kadar bilgim yok ancak bana kart arızalıymış gibi görünüyor bu bir ihtimal.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

orhangungor

Ekran kartı kurulumu debianın kullanılmasına büyük engel teşkil ediyor linux sürümlerinin babası sayılan bu işletim sisiteminin yeni çıkacak sürümünde ekran kartı kurulumunu daha basit hale getirmesi gerekir.
Teknik bilgisi olanlar için şuanki durum sorun olmaz ama debianla yeni tanışacaklar için büyük bir sorun ben hem DVD ve CD den kurulum yaptım ama sonuç alamadım şimdi yeni sürümü bekleyeceğim.

darkfriairs

Yeni sürümde bu sorunun ortadan kalkacağına pek ihtimal vermiyorum. Başka bir dağıtım bakınıyorum.

snekvalesi

Alıntı yapılan: aynshtein - 22 Mart 2009 - 15:19:56
Merhaba, öncelikle ekran kartnın Nvidia olmadığından kurmuş olduğun Nvidia sürücülerini kaldırman gerekiyor. Bunun için sistemini güvenli modda açmalısın. Yeni bir kullanıcı olduğun için biraz zorlanabilirsin ama ben sana kolaylık olsun diye bir kısayol hazırlamanı önereceğim.

Uygulamalardan metin editörünü çalıştır ve şu kodu yapıştır:

#!/bin/bash
apt-get --purge remove nvidia-glx* nvidia-kernel-common nvidia-settings && rm /etc/init.d/nvidia-* && update-rc.d nvidia-kernel remove && cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf_backup && dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Ardından dosyayı kullanıcı dizinine (/home/KULLANICI_ADI) nvidia-iptal.sh olarak kaydedip konsoldan
sudo chmod +x /home/KULLANICI_ADI/nvidia-iptal.sh
yazıp enter'a bas.
ardından sistemi yeniden başlat ve açılış menüsünden Recovery Mode'u seç. karşına seçenekler geldiğinde Drop to root shell seçeneğini seç

sonrasında yapacağın yukarıda hazıladığın dosyayı çalıştırmak. bunun için sırasıyla şu komutları gir:
cd /home/KULLANICI_ADI
./nvidia-iptal.sh

Bu şekilde nvidia sürücülerini kaldırmış ve Xorg dosyanı yeniden düzenlemiş olursun. (Bir problem olursa dosyanın yedeği /etc/X11 klasöründeki xorg.conf_backup dosyasında) Ardından sistemini yeniden başlat ve Synaptic ile Intel sürücülerini kurabilirsin. Sürücüleri kurduktan sonra sistemi yeniden başlat.. Bakalım ne olacak?

8.10 dan 9.04 e yükseltme yaptım faket nvidia yı etkinleştiremedim.. defalarca dendim olmuyor.. bi de bunun üstüne okuduğumu yanlış anlayıp üstteki komutlarla nvidia yı sanırım kaldırdım. hoş onada emin değilim. çünkü sekmelerde nvidia ibaresini görebiliyorum
arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var ben ortalığı karıştırdım..

en baştaki sorun donanım sürücülerinden nvidia yı etkinleştirmemekti.. etkinleştir diyorum ''sürücü indirilip kuruluyor '' ibaresi geliyor ama daha % 0 dan yukarı çıkmadan kapanıyor hiç birşey olmamış gibi.. tabi birazda vurdumduymazlıkda olabilir benim ubuntuda:D beceremiyorum yardım edin lütfen

heartsmagic

Envy kurup bir de onunla sürücüleri halletmeyi dene. Envy anlatımı forumda mevcut. Kendisi depolarda var fakat GUI olarak çalışmıyor. Uçbirimden çalıştırıp varsa Nvidia sürücüsünü kaldırır, yeniden sana önereni kurarsın.

snekvalesi

dediğiniz yere baktım envyde 
şöyle bir şey verdi nvidia yı installdan sonra
Traceback (most recent call last):
  File "interface.py", line 432, in <module>
    a.mainMenu()
  File "interface.py", line 295, in mainMenu
    a.driverMenu('nvidia')
  File "interface.py", line 322, in driverMenu
    self.driverPage(driver)
  File "interface.py", line 216, in driverPage
    candidateLen.append(len(details['candidate']))
TypeError: object of type 'NoneType' has no len()

heartsmagic

9.04'te böyle bir problemimiz vardı sanırım. Elle kontrol etmekten başka çaremiz yok.

dpkg -l | grep nvidia
lspci | grep VGA
ne diyor?

snekvalesi

ii  nvidia-173-modaliases                      173.14.16-0ubuntu1                                   Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-177-modaliases                      177.82-0ubuntu0.1                                    Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-180-kernel-source                   180.11-0ubuntu1~intrepid1                            NVIDIA binary kernel module source
ii  nvidia-180-modaliases                      180.44-0ubuntu1                                      Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-71-modaliases                       71.86.08-0ubuntu1                                    Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-96-modaliases                       96.43.10-0ubuntu1                                    Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-common                              0.2.11                                               Find obsolete NVIDIA drivers
rc  nvidia-glx-173                             173.14.12-1-0ubuntu5.1                               NVIDIA binary Xorg driver
rc  nvidia-glx-177                             177.82-0ubuntu0.1                                    NVIDIA binary Xorg driver
rc  nvidia-glx-180                             180.11-0ubuntu1~intrepid1                            NVIDIA binary Xorg driver
ii  nvidia-settings                            180.25-0ubuntu1                                      Tool of configuring the NVIDIA graphics driv

ve

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV43 [GeForce 6600] (rev a2)

bilemiyorum ne olup bittiğini ilgilendiğiniz için teşekkür ederim ayrıca

heartsmagic

Tamam 180 serisi sana uygundur. Önce bir kazıyalım olanları.

sudo aptitude purge nvidia-common nvidia-glx-173  nvidia-glx-177 nvidia-glx-180 nvidia-settings       

Sonra sana ait sürücüyü kurmayı deneyelim:

sudo aptitude install nvidia-glx-180 nvidia-settings 
Ardından yapılandırmayı deneyelim:

sudo nvidia-xconfig

Sonra sistemi yeniden başlatıp bir çözünürlük ayarı dene:

sudo nvidia-settings

Çıktıları burada görebilirsek çözüm adına yararlı olur.

snekvalesi

1. aşamada envys leri kaldırmamı istedi ve uyguladım onları..

2. aşamada

turker@turker:~$ sudo aptitude install nvidia-glx-180 nvidia-settings
Reading package lists... Bitti
Building dependency tree       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
Geniş durum bilgisi okunuyor     
Paketlerin durumu güncelleniyor... Bitti
nvidia-glx-180'in kullanılabilir bir sürümü bulunamadı
nvidia-glx-180'in kullanılabilir bir sürümü bulunamadı
Hiçbir paket kurulmayacak, yükseltilmeyecek ya da kaldırılmayacak.
0 paket yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırıldı, 0 yükseltilmedi.
Arşivlerden 0B veri alınacak. Paketler açıldıktan sonra 0B yer kullanılacak.
Geniş durum bilgisi yazılıyor... Bitti
Building dependency tree       

3. kod ile birlikte ise
sudo nvidia-xconfig
sudo: nvidia-xconfig: command not found

uyarısı aldım. nereyi es geçmii olabilirim..

acaba envyleri kaldırmakla 1. aşamada mı bir yanlışlık yaptım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Aralık 2009 - 22:15:19

sanırım sorunu çözmeye başladım. bu sorunla karşılaşan arkadaşlara yardımcı olmak açısından bildiğimce söyleyeyim. sonunda nvidia yı donanım sürücülerinde görebildim.. bunu yapaabilmek için ekle kaldırdan hardware drivers i ekledim..
tabi bir çok yeri kurcaladım ama sanrıım o aşamadan sonra oldu:)
heartsmagic arkadaşımızın dediği gibi yapmaya devam edecem. sonucu tekrar yazacam

ayrıca  sudo aptitude install nvidia-glx-180 nvidia-settings girdim

bu sefer sonucu :

Building dependency tree       
Geniş durum bilgisi yazılıyor... Bitti
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak
  nvidia-180-libvdpau{a} nvidia-glx-180
Aşağıdaki paketler yükseltilecek:
  nvidia-180-kernel-source
1 paket yükseltildi, 2 yeni kuruldu, 0 kaldırıldı, 2 yükseltilmedi.
Arşivden 8891kB/12,4MB alınacak. Paketler açıldıktan sonra 28,6MB yer kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/H/?] e
e(Reading database ... 156779 files and directories currently installed.)
Preparing to replace nvidia-180-kernel-source 180.11-0ubuntu1~intrepid1 (using .../nvidia-180-kernel-source_180.44-0ubuntu1_i386.deb) ...
Removing all DKMS Modules

Done.
Unpacking replacement nvidia-180-kernel-source ...
Selecting previously deselected package nvidia-180-libvdpau.
Unpacking nvidia-180-libvdpau (from .../nvidia-180-libvdpau_180.44-0ubuntu1_i386.deb) ...
Selecting previously deselected package nvidia-glx-180.
Unpacking nvidia-glx-180 (from .../nvidia-glx-180_180.44-0ubuntu1_i386.deb) ...
Processing triggers for man-db ...
nvidia-180-kernel-source (180.44-0ubuntu1) kuruluyor...
Removing all DKMS Modules
Done.
Adding Module to DKMS build system
driver version= 180.44
Doing initial module build
Installing initial module
Done.

nvidia-180-libvdpau (180.44-0ubuntu1) kuruluyor...

nvidia-glx-180 (180.44-0ubuntu1) kuruluyor...

Processing triggers for libc6 ...
ldconfig deferred processing now taking place
Devam etmek için enter tuşuna basın.

turker@turker:~$ sudo nvidia-xconfig

Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf".

WARNING: No Layout specified, constructing implicit layout section using screen "Default Screen".

WARNING: Unable to find CorePointer in X configuration; attempting to add new CorePointer section.

WARNING: The CorePointer device was not specified explicitly in the layout; using the first mouse device.

WARNING: Unable to find CoreKeyboard in X configuration; attempting to add new CoreKeyboard section.

WARNING: The CoreKeyboard device was not specified explicitly in the layout; using the first keyboard device.

Backed up file '/etc/X11/xorg.conf' as '/etc/X11/xorg.conf.backup'
New X configuration file written to '/etc/X11/xorg.conf

olarak aldım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Aralık 2009 - 22:24:00

ve restart attıkdan sonra olmuş halde buldum:) hiç ayarlarına girmeme gerek bile kalmamış:) olsa bile yapamazdım heralde ama neyse:D
ubuntu  acemisi olarak yapabildim sizde böyle bir sorunla karşılaşırsanız pekala yapailirsiniz umarım. heartsmagic e teşekkürler

heartsmagic

Sorunu çözdüğüne sevindim, ek bir şeylere gerek kalmaması da güzel olmuş.
Ancak acaba ilk seferinde neden nvidia-glx-180 paketini bulunamadı? Ekle kaldırdan hardware-drivers ekledim demişsin, tam olarak ne yapmıştın? Zira bu paket depoda mevcut. Sen daha öncesinden bazı depoları mı kapatmıştın?

asukaki

http://www.debian.org.tr/NVIDIA_Ekran_Kart%C4%B1_S%C3%BCr%C3%BCc%C3%BCs%C3%BC_Kurulumu

şurada ki anlatımla birlikte nvidia kartımı kurmak istedim. Kerneli indirdim söylenildiği gibi uygun sürücümüde indirdim. konsola düşüp gdm3 durdurdum sh nvidia* komutunu verdiğimde iki seçenek geliyor accept ve don't accept diye hangsiini seçersem seçeyim kurulumdan çıkıyor. Accepti seçtiğimde sırasıyla hata çıktıları elimle yazdığım için ;
EROR: The nouveou kernel driver is currently is use by your system. this driver is incompotible with the NVIDIA direver and must be disable before proceeding. Please consult the NVIDIA direver readme an your linux .........
Warning: /etc/modprbe.d/nvidia-installer-disable-navuveou.conf
EROR: var/log/nvidia-installer.log
nvidia-graphics-drivers.conf dosyasının içeriği
# generated by nvidia-installer
blacklist nouveau
options nouveau modeset=0

nerede hata yapıyorum ?
Linux'la Her Şey Mümkün!

Yiğit Ateş

Nvidia sürücüsünü kullanabilmek için Nouveau'nun blacklist edilmesi gerekiyor. Debian'ın konfigürasyon dosyaları hakkında bir bilgim yok ama ilgili konfigürasyon dosyası gerçekten yukarıdaki uyarıda söylendiği yerdeyse:

sudo nano -W /etc/modprbe.d/nvidia-installer-disable-navuveou.conf komutuyla ilgili dosyayı açıp,

blacklist nouveau satırını eklersen düzelebilir.

asukaki

# generated by nvidia-installer
blacklist nouveau
options nouveau modeset=0

dosya içeriği böyleydi
son satıra ekleyince dediğinizi yani ikinci satırda ki blacklist nouveauyu oldu bu sefer teşekkürler arkadaşım
Linux'la Her Şey Mümkün!