[Çözüldü] GeForce FX 5200 Sürücüsü (Driver'ı) Nasıl Yüklenir?

Başlatan 17.mehmetali, 11 Mart 2009 - 00:39:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

17.mehmetali

Merhaba arkadaşlar, ben Linux camiasında yeniyim. Ubuntu tercihim oldu; ama Windows sürümlerinde yapmadığım kalmadı(?), meslek icabı kullanmadığım Windows sürümü kalmadı. Ubuntu her zaman favorim oldu, özellikle de Compiz olayı; fakat ekran kartında sorun yaşıyorum. Envy adlı programla denedim olmuyor. Forumda da o programla ilgili hataları yazmışlar, ben de aynı hatayı aldım. Sitede, kurulum hakkında araştırma yaptım, pek bir sonuç elde edemedim. Ekran kartım GeForce FX 5200 (128 mb), nasıl Compiz kurulabilir. Yardımlarınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

Alıntı yapılan: Orjinal Mesaj
merhaba arkdaşlar ben henüz linüz camisasında yeniyim ubuntu tercihim oldu ama windows sürümlerinde yapmadğım kalmadı meslek icabı kullanmadığın windows kalmadı.ubuntu bir faworim oldu her zaman özelikkle compiz olayı fakat ekran kartında sorun yaşıyorum envy adlı programla denedim olmuyor foromda da o progla ilgili hataları yazmışlar bende aynı hatayı aldım sitede araştırdım kurulum hakkında bilgi açıkcası pek anlaşoılan birsey yok elimde geforce fx 5200 (128 mb) lık bi ekran kartı var nasıl kururulabilir nasıl compiz yapılabilir yardımlarınız bekliyoruym ustalar kolay gelsin. :)

Edit: aşağıda verilen cevap havada kalmasın diye orjinal mesajı da bıraktım. Bundan sonra kullandığınız dile biraz dikkat ederseniz Ubuntu-TR Ailesi olarak memnun oluruz.

heartsmagic

Bir iki şeyi belirtmeden geçemeyeceğim. Öncelikle linuz değil Linux'tur aslı. Ayrıca bu platformda biz Türkçe kullanımına özen göstermeye çalışırız. v harfi varken w kullanmayalım ve lütfen Türkçeye dikkat edelim.

Nvidia kartlar genelde iyi anlaşırlar Linux'la. Sen aldığın hatayı söyle ki yorum yapalım. Aksi takdirde yardımcı olamayız. Envy'den önce Hardware Drivers ile denedin mi?
Envy ne hatası verdi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eskidefter

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mart 2009 - 00:41:51Envy'den önce Hardware Drivers ile denedin mi?

Yeniyseniz belki bulamamışsınızdır. Hardware Drivers e menü sistem yönetim Hardware drivers yolundan ulaşabilirsiniz.
Ama biraz kurcalamak, araştırmak daha faydalı olacaktır şu aşamada :)

17.mehmetali

merhaba Linux  kullanmaya yeni başladım  acemiyim yani envy  nin hatası şu
[IMG]http://img401.imageshack.us/img401/2043/envyhatas.png[/img]
[IMG]http://img401.imageshack.us/img401/envyhatas.png/1/w800.png[/img]

Hardware Drivers nasıl kullanılır bilmiyorum ama Hardware Drivers açtığında bom boş çıkıyor sistemim öz4elikleri geforce fx 5200 intel 865 perl anakart var bende ubuntunun da 8.10 versiyonu kurulu ustalar yardımlarınızı bekliyorum...

heartsmagic

Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim ile bir terminal açıp:

sudo envyng -t ile dener misin bir de?

Kullandığın sürüm 8.04 mü?

17.mehmetali

psikonevroz

heartsmagic

Komutta klavye sürçmesi olmuş, doğrusu verilmiş durumda. Deneyip sonucu bildirirsen durum tespiti yaparız. Envy 8.10 ile problemli değildi, acaba tekrar mı ortaya çıktı bu sorun?

Olmazsa depolardan elle kurdururuz sürücüyü.

coldchris

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mart 2009 - 23:38:19
sudo envygn -t ile dener misin bir de?

@heartsmagic İhtiyar Said, şurda buraların en hızlı kovboyunun sen olduğunu söylüyordu; ama bi kurşun fazla sıkmışsın bu sefer galiba :):):)
A memory to carry on,
Story's over when the crowds are gone

heartsmagic

Kurşun bol, sağa sola sıkıyoruz işte. Arada tutuyor da :)

17.mehmetali

arkdaşlar öncelikle benim bu sorunlarımla ilgilendiğiniz için tesekkür ederim üzgünüm amaverdiğiniz bu komutlarla yine olmadı ekran kartı kurulmadı aşağıdaki hatayı alıyorum .

AbkHaZiaN

Aynı donanımlar bendede var öncelikle sistem > yönetim > hardware direvers oradan kuru değilse bak daha sonra
# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "InputDevice"
   Identifier   "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option      "XkbRules"   "xorg"
   Option      "XkbModel"   "pc105"
   Option      "XkbLayout"   "tr"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier   "Configured Mouse"
   Driver      "mouse"
   Option      "CorePointer"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Generic Monitor"
Option "DPMS"
HorizSync 30-50
VertRefresh 50-80
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver      "nvidia"
   Option      "NoLogo"   "True"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Generic Monitor"
Device "nvidia"
DefaultDepth 24
        SubSection "Display"
Depth 1
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 4
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 8
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 15
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 16
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
   Identifier   "Default Layout"
  screen "Default Screen"
EndSection

Section "Module"
   Load      "glx"
EndSection

alt+f2 gksu nautilus
/etc/X11/  yolunu açın oradaki xorg.conf dosyasının içeriğini bununla değiştirin. Kaydetip rest atın. bende işe yarıyor her seperinde.
(xorg.conf dosyasının içeriğini başka bir konuda @çağlar önermişti forumda arama yaparsanız aynı sorunu 2-3 başlıkta bulacaksınızdır.

eskidefter

Alıntı yapılan: 17.mehmetali - 12 Mart 2009 - 19:39:41
arkdaşlar öncelikle benim bu sorunlarımla ilgilendiğiniz için tesekkür ederim üzgünüm amaverdiğiniz bu komutlarla yine olmadı ekran kartı kurulmadı aşağıdaki hatayı alıyorum .

ilkinde kodu doğru girmiş fakat şifreni yanlış girmişsin gibi gördüm ben
sonrakilerde kodu yanlış girmişsin.
dikkatlice tekrar denersen olacak bu iş.

sudo envyng -t

bu kodu yaz
sonra senden şifre istiyor
orada senin yazdığın görünmez ama yazıyorsun normalde
yani ekranda harf falan görünmez , yıldız falan çıkmaz
şifreni gir
kurulum başlar diye düşünüyorum.

heartsmagic

@abkhasian örnek xorg.conf dosyası vermiş ancak bu dosyanın iş görmesi için nvidia'nın kurulması gerekiyor. Envyng ile sorunsuz kurulursa elle dosya düzenlemeye gerek kalmaz. Eğer envy işe yaramazsa, depoları deneriz, orada da nvidia aracını kullanırız.

AbkHaZiaN

@heartsmagic aynı anakart ve ekran kartı bendede var söylediğim bigi yaparsa hiç birine gerek kalmıyor.

heartsmagic

Alıntı YapAynı donanımlar bendede var öncelikle sistem > yönetim > hardware direvers oradan kuru değilse bak daha sonra

demişsin. Bu cümle eksik mi kaldı? Eğer "bak daha sonra kur" demek istediysen haklısın ancak arkadaş orada bir sürücü görmediğini söylemiş bize. Uğraşmamız da bu sebeptendir.

AbkHaZiaN

Evet acele ile yazmıştım biraz eksik olmuş.
Tamamlayayım kurulu değilse kur ve xorg.conf dosyası hakkında söylediklerimi yap.
Görmemesi çok garip. Ekran kartının takılı oldğuğu slotta bi bozukluk olma ihtimali olabilir. Daha önceden başka bi anakartta başımıza gelmişti.

17.mehmetali

arkadaşlar öncelikle yardfımlarınız için tesekür ederrim şimdi  abkhisan arkdaşımın dediği gibi değişiklikleri yaptım açılışta bazı hatalar aldım ekran çözünürlik ayarlarım geldi ama yani1024 e 768 gibi kullanabiliyorum fakat görsel efekleri etkinleştirmede olan sıkıntım devam etmede envy da aynı sekilde dediğim gibi sorunlar devam etmekte heartsmagic arkadaşım senin dediğin gibide komutları yazdım aynı hatalar yine daha önceki resimlerde olanlar abkhisan  ekran kartı sulotunun bozuk olabilir demiş hayır bozuk değil ben bilgisayarcıyım donanım konusunda tecrübem var yazlım bilmem windowsta epey ileri dereceğim ama linux bilmiyorum öğrenmek istiyorum size bide sunu belirtmek istiyorum geforce fx-5200 ekran kartları 2 çeşittir bende bu akşam farkettim iş yerinde bi bilgisayara ubuntu kurdum ondada geforce fx 5200 var ama kurdu onun kini bende ki model fanlı o fansız ama ikiside fx 5200 bende sonradan dikkat ettim iş yerindekinde görsel efekleri aktif etmek istediğimde driverı indirip otamatik kuruıyoır ve pencereler esnek bi yapıya kavusuyor ama bu evdeki bilgisayarda malesef dedikleriniz deniyorum ama olmuyopr nedense yardımlarınızı bekliyorum  arkadaşlar

heartsmagic

Öncelikle lütfen noktalama işaretlerini kullan ve Türkçeye özen göster. İnan okumakta çok güçlük yaşadım yazını.

Şu komut ne diyor?

glxinfo | grep render

17.mehmetali

arkadaşlar yardımlarınız için tesekkür ederim ben ekran kartını kurdum hatamıda buldum ben sanal makinada kuruyordum ubuntu yu şimdi normal olarak kurduğumda sorun kalmadı hardware driver sayesindede bütün sorunları hallettim şimdi compiz in ayarlarlarıyla uğrasıyorum efekler falan tamam sorun değil ama ben videolarda masaüstünü top sekline sokuyorlardı bende öyle yapmak için uğrasıyorum sanırsam ayarlarını kurcalamam gerekecek arkdaşlar yardımlarınız için teseekkür ederim sağolun var olun

bytan

Bu konudaki ilk mesajından itibaren, noktalama konusunda uyarılar alıyorsunuz. Lütfen artık dikkat edin.

Konu çözüldüğüne göre kapatıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST