[Çözüldü] Ati radeon hd 3870 ve Maya

Başlatan challenger, 08 Mart 2009 - 15:37:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

challenger

Selamlar,
Ubuntu'yu ilk defa bu hafta yükledim. Yükledikten sonra grafik kartımıda tanıttım, önceleri "Hardware Drivers" bölümüne girdiğimde ekran kartımın modeli ve markası yazıyordu. Ama daha sonra birkaç güncellemeden sonra aynı yerde marka ve model yerine "Ati Amd Proprietary fglrx  graphic driver" yazdığını gördüm. Amacım Ubuntu üzerinde Maya'yı çalıştırmaktı. Ubuntu'nun 64 bitlik son sürümünü sağlıklı bir şekilde yükledim. Daha sonra uzun uğraşlarım sonucu Maya'nın da 64 bitlik 2009 versiyonunu yüklemeyi başardım. Maya'yı gayet normal çalıştırdım fakat Maya'nın Fcheck programı ile ilgili bir sorun yaşıyorum. Maya'da hiçbir şekilde herhangi bir resim formatını kullanamıyorum (Fcheck çalışmıyor). Yabancı forumlarda da bu problemi 1 haftadan bu yana araştırıyorum ve sorunun grafik kartımın sürücüsünden kaynaklandığına karar verdim. Merak ettiğim konu şu; daha önceleri Hardware drivers bölümünde ekran kartımın marka modeli yazarken sonradan bu sürücü kendi kendisine neden değişmiş. Ubuntu yu kaldırıp yeniden yükledim, internet bağlantısını kesmeme rağmen şimdi ilk defa çalıştırdığımda yine aynı  "Ati Amd Proprietary fglrx  graphic driver" yazıyor. Bu driveri nasıl kaldırabilirim? ve eski konumuna nasıl getirebilirim?

heartsmagic

Onu yazması normal. Senin kartın için tespit ettiği harici sürücü o. Sen ona tıklayıp sürücüyü kur demedikten sonra kurmaması lazım diye düşünmekteyim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

challenger

Bu seferde Ati sürücüsünü forumda yazdığı gibi terminal üzerinden kurdum, kurulumda bir aksilik çıkmadı. Fakat aynı şey hala yazmaya devam ediyor. Daha önce grep render komutu ile yes çıktısı nın yanında daha ayrıntılı bir raporda veriyordu, şimdi yes ve alt tarafında grafik kartının modeli yazıyor.  İlk yüklenen sürücüye geri dönmenin bir yolu yokmudur acaba? Sanırım en güzeli ubuntuyu tekrar yükleyip hiçbir güncelleme yapmadan sürücüyü terminal üzerinden Atinin web sitesinden indirilen paket ile yapmak.

heartsmagic

Orada yazmaya devam edebilir, bu senin için sorun teşkil etmez. Eğer önceden sen sürücü kurdum diyorsan geriye giderek sürücüyü kaldırabilirsin.

challenger

Peki bunu nasıl yapabilirim? şimdiden teşekkürler.

heartsmagic

Şimdi baştan alalım, zira benim kafam karıştı.
Sıfır kurulumdan sonra hangi sürücüyü kurdun? Depolardakini mi? Sorun yapan bu mu? Eğer buysa kurduğunu kaldırabilirsin.
Envy denedin mi?
ATI'nin kendi depolarından indirip kuracağın sürücünün sorun yapmayacağına emin misin?

challenger

Yani Ubuntu'yu ilk kurduğumda "hardware drivers" bölümündeki driverdan bahsediyorum. İsmi "ATI AMD proprietary FGLRX graphics driver". Bu driverı kurduğunuz zaman ilk başta sorun yokmuş gibi görünüyor fakat Maya'yı çalıştırdığım zaman programda OpenGL kaynaklı hatalara sebep veriyordu. Ubuntu'da deneyimsiz olduğum için başta kurduğum bu driver'ı kaldırmayı bilmiyorum. Eğer açıklarsanız çok memnun olurum zira sorunun bu driverdan kaynaklandığına eminim.

localhost

Hardware Driver bölümünden deaktif yapmaniz gerekiyor.
Linux LPIC1 - MCSA

challenger

Görsel efektleri her açıp kapatmak istediğimde yükleniyor ben ise ubuntunun bulduğu bu sürücü seçeneğini tamamen kaldırmanın yolu varmı yokmu onu merak ediyorum. çünkü ekran kartının kendi sitesindeki tavsiye ettiği sürücüyü yüklesem bile birdahaki sefer görsel efektleri açıp kapattığımda bu sürücüyü tekrar yüklüyor. Umarım anlatabilmişimdir.

heartsmagic

O sürücüyü yüklemiyor orada. Sen yükle demedikten sonra da yüklemez. Görünmesi çok normal, bunu anlatmaya çalıştım ben. Bırak orada kalsın, kendisi sen yükle demedikten sonra yüklemeyecektir.

challenger

Teşekkür ederim arkadaşlar ilgilendiğiniz için tekrardan.
Pekala o zaman şöyle anlatayım; Maya programı Ubuntu'da görsel efektler normal düzeyde açık iken çalışmıyor. Maya'yı başlatmadan önce efektleri kapatmam gerekiyor, bende kapatıyorum. Fakat normal zamanlarda da Ubuntu'yu efektler açık olarak kullanmayı seviyorum yani sık sık efektleri açıp kapatıyorum. Tabii ki efektleri kapattıktan sonra açmaya çalışınca (Ubuntu'da Ati ekran kartımın dışarıdan yüklediğim normal sürücüleri yüklü olduğu halde) bana kendi bulduğu sürücüleri yükleyip yüklemeyeceğimi soruyor. Bende hayır diyorum. Fakat ben diyorum ki Ubuntu bana bu sürücüleri yükleyip yüklememek istediğimi sormasın. Çünkü biliyorum ki bir gün bir dalgınlık yapıp evete tıklıyabilirim ve yanlışlıkla bu sürücüleri yükleyebilirim. Böyle olunca -ki oldu- Maya'yı 2 saat harcayıp tekrar yükleyeceğim ve yinede çalışmayacak ve Ubuntuyu kaldırıp tekrar yükleyeceğim :) Bunun bir yolu varmı arkadaşlar?

heartsmagic

Compiz'i hangi yolla kapatıyorsun?

challenger

Compiz'i system>preferences>apperance altındaki "visual effects" sekmesinden kapatıyorum. Yanlış anlaşılmaya sebep olmamak için sorunumu net bir şekilde tekrar anlatmak istiyorum;
Ubuntu'yu ilk kurduğumda Ubuntu'nun ekran kartım için bulduğu sürücüyü (hardware drivers bölümünde çıkan) install etmedim çünkü bu sürücü ile herşey normal çalışsada Maya çalışmıyor çünkü bu sürücünün OpenGl ile ilgili eksikleri var. Zira "glxinfo | grep render" komutuyla "yes" sonucunu döndürsede bunu "software render" yöntemiyle yaptığını söylüyor. Yani grafik kartının "OpenGl" desteğini tam olarak kullanmıyor. Ben Ubuntu'yu kurar kurmaz bu sürücüyü yüklemeden Ati'nin sitesindeki sürücüyü yüklüyorum çünkü aynı komut Ati'nin kendi sürücüsüyle "yes" çıktısını veriyor ve bunu "mip-map filtering" ile döndürüyor yani bu sefer ekran kartımı tam performans ile çalıştırdığını anlıyorum. Asıl mesele ise şu; diyelim ki Compiz'i açıp kapatmak istediğimde yanlışlıkla Ubuntunun önerdiği driveri yüklemesi için "yes" e bastım. Bu sefer zaten yüklü olan gerçek driverin üzerine kendi driverini kuruyor ve bu sefer tekrar eskiye dönüyorum, Ati'nin driverini tekrar yüklesemde "glxinfo | grep render" komutundaki "yes" çıktısını "software render" yoluyla alıyorum yani tam "OpenGL" ile değil. Böylelikle Maya'yı bir daha kullanamıyorum.

heartsmagic

Durum: Depodaki sürücü sorunlu, ATI'nin sitesindeki sorunsuz.
Problem: Compiz kapatıldığında, tekrar açılırken eski sürücüleri kurayım mı diye soruyor.
Çözüm önerisi: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6194.0.html başlığında anlatılan kapatma yöntemi.

Eğer işe yaramazsa ne yazık ki dalgınlık yapmamaya çalışırsın :)

challenger

öneriniz için çok teşekkürler, ama şimdi yeni bir sorunum var;
Compiz'i her kapattığımda Ubuntu kilitleniyor ve ekran kapanıyor, mecburen reset yapmak zorunda kalıyorum. Reset işleminden sonrada bazı ayarlar değişmiş olarak açılıyor, örneğin kullandığım masaüstü duvar kağıdı yerine Ubuntu'nun kendi duvarkağıdı resmi geliyor. Dediğiniz yöntemi evde mutlaka deneyip sonucu yazarım, tekrardan ilginiz için teşekkür ederim.

challenger

Sorunumu önerdiğiniz "Compiz Fusion Icon" programıyla çözdüm. Şimdi sorunsuz bir şekilde Compiz'i açıp kapatabiliyorum, bu durumda bana sürücülerle ilgili herhangi birşeyde sormuyor, her 2 sorunumu birden çözülmüş oldu. Çok teşekkürler.. :)