PHP öğrenmek için Türkçe döküman

Başlatan OKAN, 07 Mart 2009 - 18:21:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OKAN

PHP öğrenmek için Türkçe döküman arıyorum. Aslında bir kaç tane buldum. Ama biraz tereddütteyim. Hangisini kullanmalıyım diye.
Önerebileceğiniz döküman, site ya da kitap var mı?

Amad

Merhaba,
Yanlış yöneltmiş olmayayım fakat yanlış hatırlamıyorsam "Hakkı ÖCAL" adında birisinin kitapları internette mevcuttu bence bu şekilde bir başlangıç yap. E-kitap bolca mevcut ve Hakkı Bey'in de kitaplarını çok rahat bulabilirsin. Kendine belirli bir program yap günde şu kadar saat çalışcam de ve çalış kesinlikle. Kitap bitince de internetteki bedava "dandik" sitelerden indir, warëz sitelerinde bolca mevcut o seviyeye geldiğinde ben de araştırabilirim senin için.
Deyimleri ezberlemek için uğraşma; çünkü ilerde PHP harici bir dile geçicek olursan sürekli aynı fonksyonları uygulamaya çalışırsın.
Herhangi bir sıkıntın olduğunda çekinmeden bana söyle elimden geldiğince yardımcı olurum ben sana.
İyi çalışmalar dileğiyle
Hanım! Kahvemi getir!

Amad

Biraz bakındım şu linkteki dosyayı indirip bi' dene açılıyorsa bir bak derim:
http://rapidshare.com/files/59092471/PHP_Hakki_Ocal.rar
Windows altında çalışacaksan
- Xampp (Resmi Sitesi)
- Notepad++ (Resmi Sitesi)
Ubuntuda çalışacaksan eğer:
- LAMP (Kurulum Wiki Dökümanı)
- Kate (Kurulum için uçbirimde "apt-get install kate" yaz ve çalıştır)

Şimdilik bunlar aklıma geliyor.
Hanım! Kahvemi getir!

OKAN

@Amad, ilgin için teşekkür ederim.

Arch üzerine apache, php ve mysql kurdum. Şu anda yazdığım php kodlarını localhost ta görüntüleyebiliyorum. Ve Kate kullanıyorum. Hakkı Öcal' ın kitabını takip ediyorum. Ama bişeyler eksikmiş gibi geliyor.

PHP konusunda internette Türkçe olarak derli toplu birşeyler yok sanırım. Bir haftadır araştırıyorum çünkü. Bir şey bulamadım.
PHP nin Türkçe manuelini takip etmeyi düşünüyorum.

Bir de, şu noktadan itibaren İngilizce dökümanada açığım. :D

egitimist

Amad

Önemli değil @OKAN elimden gelse de bilgimi direk anlatabilsem isterim fakat anlatımım pek iyi değildir. Yabancı kaynakları ben çok inceledim bizimkilerinden farklıdır. Mesela <? ve <?PHP yi gösteriyor. <?PHP yi göstermesine gerek yok aslında biliyor fakat gösteriyor. Çok ayrıntı olunca haliyle kafa karışıyor. Veya çok fazla detaylı bilgi anlatıyor. Tamam iyi hoş fakat ilk başlangıçta olan bir adam için bu iyi değildir hiç. Ben kitaba bağlı kalamadım PHP konusunda. Basic bilgim vardı ordan yola çıkarak mantık bildiğim için PHP deyimlerini öğrendim, zamanla da web mantığımı oturttum. Tavsiyem kitaba "tamamiyle" bağlı kalmamandır. Başka kaynakları ara. http://www.php.net/ 'te arama yap genelde, orda çünkü detaylar iyi fakat belirli yerden sonra çok ayrıntılı anlatım olduğu için onları görmezden gel ilk başlarda; hazır olduğunu hissettiğinde onlara da bakarak mantık anlamaya çalış.
PHP deki yazılım mantığını biliyorsan VB.Net, C#.Net, ASP.Net, ASP, JavaScript ve daha birçok dili de yaparsın. Önemli olan dediğim gibi mantıktır. Ben hiç bilmem mesela C#'ı fakat bir program yazılması gerekiyorsa C# ile yazarım ama VB.Net'te yazdığımki kadar erken bitmez. Çünkü deyimler ve bazı kullanımlar farklıdır.
Mesela C dillerinde eğer komutu:
if(şart operatör koşul)
{
//işlemler
}

olarak yazılır.Basic dillerinde ise:
if şart operatör koşul then
'işlemler
end if

olarak yazılır. Yani arada sadece parantezlerin farklılığı var gördüğün gibi.
Hanım! Kahvemi getir!

Linuxman.

Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

heartsmagic

@Amad, Hakkı Öcal'ın kitabı özgürce dağıtıma müsait mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

OKAN

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Mart 2009 - 00:42:32

Yanlışım varsa düzeltin. Bir zamanlar mutasayon.net te yayımlanıyordu. Sanırım kendi sitesi idi.

heartsmagic

Bu durumda aksi söylenene kadar kitap bağlantısını canlı tutuyoruz.

Amad

Alıntı yapılan: OKAN - 08 Mart 2009 - 00:53:45
Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Mart 2009 - 00:42:32

Yanlışım varsa düzeltin. Bir zamanlar mutasayon.net te yayımlanıyordu. Sanırım kendi sitesi idi.
Evet @OKAN doğru onundu
Hanım! Kahvemi getir!

okanakyuz

Alıntı yapılan: Amad - 07 Mart 2009 - 20:58:54
Önemli değil @OKAN elimden gelse de bilgimi direk anlatabilsem isterim fakat anlatımım pek iyi değildir. Yabancı kaynakları ben çok inceledim bizimkilerinden farklıdır. Mesela <? ve <?PHP yi gösteriyor. <?PHP yi göstermesine gerek yok aslında biliyor fakat gösteriyor. Çok ayrıntı olunca haliyle kafa karışıyor. Veya çok fazla detaylı bilgi anlatıyor. Tamam iyi hoş fakat ilk başlangıçta olan bir adam için bu iyi değildir hiç. Ben kitaba bağlı kalamadım PHP konusunda. Basic bilgim vardı ordan yola çıkarak mantık bildiğim için PHP deyimlerini öğrendim, zamanla da web mantığımı oturttum. Tavsiyem kitaba "tamamiyle" bağlı kalmamandır. Başka kaynakları ara. http://www.php.net/ 'te arama yap genelde, orda çünkü detaylar iyi fakat belirli yerden sonra çok ayrıntılı anlatım olduğu için onları görmezden gel ilk başlarda; hazır olduğunu hissettiğinde onlara da bakarak mantık anlamaya çalış.
PHP deki yazılım mantığını biliyorsan VB.Net, C#.Net, ASP.Net, ASP, JavaScript ve daha birçok dili de yaparsın. Önemli olan dediğim gibi mantıktır. Ben hiç bilmem mesela C#'ı fakat bir program yazılması gerekiyorsa C# ile yazarım ama VB.Net'te yazdığımki kadar erken bitmez. Çünkü deyimler ve bazı kullanımlar farklıdır.
Mesela C dillerinde eğer komutu:
if(şart operatör koşul)
{
//işlemler
}

olarak yazılır.Basic dillerinde ise:
if şart operatör koşul then
'işlemler
end if

olarak yazılır. Yani arada sadece parantezlerin farklılığı var gördüğün gibi.

Şimdi bazı şeyleri düzeltmek isterim. PHP dili yorumlamalı bir dildir. Ve İllaki web için kullanılacak diye bir kural yoktur. C/C++,C#,Java,JavaScript ve PHP (ve sh) aynı dil notasyonlarını kullanırlar. Bu dil ailesinde görülen ortak özelliklere şunlar örnek verilebilir {} kod bloklama ; satır sonu // acıklama vs.vs Terimler benzer oldukları için kod bloklarını anlamak kolaydır. Ama yapısal derin farklar bulunur.

Web sayfalarında gömülü php kullanılacaksa varsayılan ifade <?PHP tagıdır. <? tagı sonraki bir extend'dir. Her server extendi desteklemek zorunda değildir. Konfigrasyonla düzeltilmiştir. Günümüzde kullanılabilir haldedir.

Türkçe kitapların kötü anlattığını düşünebilirsiniz ama dilde luzumsuz yer yoktur 30 adet standart argüman varsa 30unu da o kitapta vermelisiniz. O nedenle dikkat ederseniz yabancı kitaplar 800 sayfadan daha uzundur.. Türk milleti pek çok kısmını okumadan bilgi düş beynime gir zihniyetinde olduğu için 80 sayfada 800 sayfayı anlatmaya çalısan yazar herşeyi özet olarak verir geçer. Ki çoğu akadamisyen de sırf kitap cıkarmak için kitap yazar. Kaç sayfa ve ne kadar doğru olduğu onemli değildir.

Örneğin ben C öğrenirken cout dolu bir kitaptan öğrendim ama stream işlemi C++ ile yapılabilen birşeydir. ANSI C kitaplarında std sınıfı olamaz.

Sınıflar demişken php biliyorum diyen coğu kişi object oriented programcılık da bilmemektedir bu nedenle geçişte baştan öğrenmeleri gerektiğinden c# gibi bir dilde aynı komut dizgisii görünce C#da standalone program yazma becerisini gösterir olurlar. Özellikle bu Ülkemizde görülen bir olaydır.

PHP ile kitap önerisi ben de yapayım.
Programming PHP by Rasmus Lerdorf, Kevin Tatroe, and Peter MacIntyre
Beginning PHP and MySQL: From Novice to Professional, Third Edition (Beginning from Novice to Professional) by W. Jason Gilmore
PHP & MySQL For Dummies 3rd edition (For Dummies (Computer/Tech)) by Janet Valade
A Web-Based Introduction to Programming: Essential Algorithms, Syntax and Control Structures Using PHP and XHTML  Michael J. O'kane

Bunun haricinde Hakı beyin kitabının kendi sitesi olan mutasyonda özgürce yayınlanmış olduğunu ben de hatıtlamaktayım. Bu esnada Windows altında PHP çalışmak da ne öle bir işletim sistemini unutmuştuk biz.

mtilhan

Hakkı Öcal ile ilgili:
http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=36&t=18720&st=0&sk=t&sd=a&start=15 adresinde @qwerty123 'ün mesajına bakarsanız adamcağızın nasıl biri olduğunu anlarsınız.
Ayrıca:
sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hakki%20ocal
Burasıda bir fikir verebilir. Hakkı Öcal daha çok İngilizce'yi iyi bildiği için dış kitapları çeviren bunları kendi adında yayınlayan daha sonradan da herşeyi bilirim havasına bürünen bir insan.
Aynı zamanda Microsoft ve C# saplantısıda cabası.
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

okanakyuz

Alıntı yapılan: mtilhan - 08 Mart 2009 - 12:29:52
Hakkı Öcal ile ilgili:
http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=36&t=18720&st=0&sk=t&sd=a&start=15 adresinde @qwerty123 'ün mesajına bakarsanız adamcağızın nasıl biri olduğunu anlarsınız.
Ayrıca:
sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hakki%20ocal
Burasıda bir fikir verebilir. Hakkı Öcal daha çok İngilizce'yi iyi bildiği için dış kitapları çeviren bunları kendi adında yayınlayan daha sonradan da herşeyi bilirim havasına bürünen bir insan.
Aynı zamanda Microsoft ve C# saplantısıda cabası.
Katılıyorum. Özellikle bir ara kendi formuna bakmıştım. Biraz islamcı biri aynı zamanda. Birde ondan etkilenip bir süre java diline karşı çıkmıştım. Biyerde şey yazmıştı Java Sun firmasının bir oyunudur falan diye. Sonra öğrendim ki açık standartmış. :) Hemen yalayıp yutmaya çalıştım 2-3 yılımı ziyan etmiş oldu. Ama kitapcığına bakmak öldürmez.

Amad

@okanakyuz, düzeltmelerin doğru fakat atladığın birşey var; başlangıç seviyesindeki bir insan eğer çok ayrıntı görürse ve ikisinin de aynı şeyi yaptığını görürse pek hoşnut olmaz. Meslek lisesinde okudum ben de sınıfta 30 kişi varsa ben hariç 2 kişi daha başarabiliyordu bir programcığı. Nedeniyse diğerlerinin hevesi olmamasından değil, öğrenmeye çalıştığı kitapların onlar için zor olmasındandır.
İstersen bir bilgisayar bölümlü meslek lisesine git ordaki çoğu kişi hala bu durumda.
Hanım! Kahvemi getir!

okanakyuz

Alıntı yapılan: Amad - 08 Mart 2009 - 15:40:18
@okanakyuz, düzeltmelerin doğru fakat atladığın * bir şey var; başlangıç seviyesindeki bir insan eğer çok ayrıntı görürse ve ikisinin de aynı şeyi yaptığını görürse pek hoşnut olmaz. Meslek lisesinde okudum ben de sınıfta 30 kişi varsa ben hariç 2 kişi daha başarabiliyordu bir programcığı. Nedeniyse diğerlerinin hevesi olmamasından değil, öğrenmeye çalıştığı kitapların onlar için zor olmasındandır.
İstersen bir bilgisayar bölümlü meslek lisesine git ordaki çoğu kişi hala bu durumda.

Meslek liselerinin durumunu bilemem. Demek istediğim if varken switch case öğrenmenize gerek yoktur diyemezsiniz. İkisi de farklı şeydir. Türkçe kitaplar kesinlikle yetersiz ve boş. Türkiyede olay şöyle gelişiyor. Adam visual basici alıyor sürükle bırak birşey yapıyor sonra tek yaptığı düğme tıklanırsa git text kutusuna merhaba yaz demek oluyor. Profesyonelleşmek isteyip C öğreniyor ama yazdıkları 10 satırı geçmiyor ve siyah ekrandan bunalıyor. Hatta ben program yazmayı biliyorum diyerek arkadaşına gösteriyor ama düğme falan yok. Aaa java varmış diyor bi kitap alıyor bilmemne nokta bilmemne class falan yazıyor ama o klass ne neden package var burda çözemiyor. Sonra web sayfasında php kodu yazmaya çalısıyor ama durum aynı kalıyor.

Aslında öğrenmede süreç bu. Eğitimde buna sıra ile girişme, örtüşme, düğümlenme sökülme gibi şeyler deniyor. Ama bizdeki kaynaklar sizi düğümleyip bırakıyor.  Ben değişik bir sıra ile öğrendim o nedenle anlamak daha kolay geliyor.

İlk önce Basic öğrendim 1 ay kadar visual basic kullanmış olmama rağmen hep QBasic kullandım. O esnada Assambler kodunu basicte çalıştırmak diye birşey gördüm. Debug ile yazıp binary çalıştırıyordun. Pop Push vs. Ole şeyleri öğrendim. O esnada WinASM öğreneyim dedim. Illagalleştiren birileri ile yazıştım bol bol tomarla crackme okudum. Sonra C öğreneyim derken herşeyi anlıyordum. C dilindeki en karışık olan şeylerden biri olan pointeri iki saniyede anladım. mesela a++ ile değişken arttırmanın inc ax gibi olduğunu anlayabilir oldum. Ondan sonra C++ falan öğrendim. Yani sıra ile herşey.

C öğrenirken PHP'yi de aynı anda öğrendim ve benim işin php komut sheel dosyası idi. Webde uzun süre kullanmadım bile #! /bin/php idi benim için. Bizde PHP vs. öğrenirken işin içine SQL falan katıyorlar. SQL PHP dir sanıyorsun. Aslında değil.

O nedenle öğrenme rotasının ne olduğunu öğrendim. Mesela python.. şakır şakır öğrenebilirim şuan. Çok az biliyorum o kadar.

Gelelim şu okul meselesine. Lise yaşları yanlış anlamayın ama programlama öğrenmek için hem iyi yaşlar hem kötü. Birincisi sizi boğuyolar ama napacağınızı bilemiyorsunuz. Kopyalamaya gidiyor iş öğrenilmiyor. İkincisi belli bir bilgisayar birikimi oluşmadan program yazmaya çalısıyorsun çuvallıyorsun. Mesela hiç merak ettiniz mi Opcode ne? Merak etseniz ne işinize yarayazak dimi. İşte okulun kötü yanı..

mtilhan

@okanakyuz, düzeltmelerin doğru fakat atladığın * bir şey var; başlangıç seviyesindeki bir insan eğer çok ayrıntı görürse ve ikisinin de aynı şeyi yaptığını görürse pek hoşnut olmaz. Meslek lisesinde okudum ben de sınıfta 30 kişi varsa ben hariç 2 kişi daha başarabiliyordu bir programcığı. Nedeniyse diğerlerinin hevesi olmamasından değil, öğrenmeye çalıştığı kitapların onlar için zor olmasındandır.
Bu kişiden kişiye değişir. Ben Fen lisesinde okuyorum ve şu an aşırı derece ayrıntılı kitaplardan öğreniyoruz(üniversite programlama kitaplarından).
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

okanakyuz

Alıntı yapılan: mtilhan - 08 Mart 2009 - 16:02:31
Bu kişiden kişiye değişir. Ben Fen lisesinde okuyorum ve şu an aşırı derece ayrıntılı kitaplardan öğreniyoruz(üniversite programlama kitaplarından).
Üniverste programlama kitapları ne? Science makale okutmuyorlardır heralde.

cxerpw57

Arkadaşlar benim size önerim notepad yada daha farklı bir şey yerine kodlarınızı Eclipse üzerinde geliştirmeniz, böylece debug yapabilirsiniz, yani hatalarınızı daha kolay düzeltebilirsiniz. Yapmanız gereken Eclipse indirmek üzerine PDT plugini kurmak. Eclipse günümüzün en güçlü IDE'lerindendir ve kurumsal alanda en çok tercih edilenlerdendir.

Ayrıca PHP ye başlayan arkadaşlara PHP5 ile başlamalarını tavsiye ederim. Nesneye yönelik özellikleri ile oluşturduğunuz Class dosyalarınızı bir çok projede rahatlıkla kullanabilirken daha az kod yazmak ve daha planlı projeler çıkarmış olursunuz.

Kitap konusuna gelince Türkçe kitap hazırlayan kişilerin emeklerine saygı duymamız gerekir. Bizde Türkçe kitaplardan öğrenerek başladık, ancak eğer bilgilerinizi derinleştirmek istiyorsanız İngilizce kaynaklar bir yerden sonra kesinlikle şart koşula geliyor.

İyi çalışmalar.
Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha fenadır (1922). M.Kemal ATATÜRK
http://canerblt.wordpress.com
twitter : cabulut

Amad

Alıntı yapılan: cxerpw57 - 08 Mart 2009 - 16:49:40
Arkadaşlar benim size önerim notepad * ya da daha farklı bir şey yerine kodlarınızı Eclipse üzerinde geliştirmeniz, böylece debug yapabilirsiniz, yani hatalarınızı daha kolay düzeltebilirsiniz. Yapmanız gereken Eclipse indirmek üzerine PDT plugini kurmak. Eclipse günümüzün en güçlü IDE'lerindendir ve kurumsal alanda en çok tercih edilenlerdendir.

Ayrıca PHP ye başlayan arkadaşlara PHP5 ile başlamalarını tavsiye ederim. Nesneye yönelik özellikleri ile oluşturduğunuz Class dosyalarınızı bir çok projede rahatlıkla kullanabilirken daha az kod yazmak ve daha planlı projeler çıkarmış olursunuz.

Kitap konusuna gelince Türkçe kitap hazırlayan kişilerin emeklerine saygı duymamız gerekir. Bizde Türkçe kitaplardan öğrenerek başladık, ancak eğer bilgilerinizi derinleştirmek istiyorsanız İngilizce kaynaklar bir yerden sonra kesinlikle şart koşula geliyor.

İyi çalışmalar.
Hocam peki FTP bağlantısı var mı bu Eclipse programında ?
Şuan Kate ile çalışıyorum ve her seferinde dosyayı düzenleyip ftp ye atmak zoruma gidiyor.
Windows'ta çalışırken Notepad++ ile tanışmıştım ve 1 isteğim dışında hepsine sahipti. Wine kurup tekrar denedim ama pek olumlu sonuç almadım. Eclipse'te tam olarak neler var ve ne gibi pluginleri mevcut ?
Hanım! Kahvemi getir!

cxerpw57

Eclipse'de her çeşit plugin mevcut örneğin SFTP plugini sayesinde yada başka aynı görevi yapan bir çok plugin vardır araştırmak lazım, üzerinde çalıştığın PHP dosyalarını direk hostuna gönderebilirsin.

Eclipse'de her çeşit plugin bulmak mevcuttur, aşağıdaki adreste neler var neler yoka erişebilirsin
http://www.eclipseplugincentral.com/
Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha fenadır (1922). M.Kemal ATATÜRK

Amad

Alıntı yapılan: cxerpw57 - 08 Mart 2009 - 17:04:33
Eclipse'de her çeşit plugin mevcut örneğin SFTP plugini sayesinde * ya da başka aynı görevi yapan bir çok plugin vardır araştırmak lazım, üzerinde çalıştığın PHP dosyalarını direk hostuna gönderebilirsin.

Eclipse'de her çeşit plugin bulmak mevcuttur, aşağıdaki adreste neler var neler yoka erişebilirsin
http://www.eclipseplugincentral.com/
Teşekkürler
Hanım! Kahvemi getir!

cxerpw57

heartsmagic

Arkadaşlar kişiler hakkında bize fayda vermeyecek yorumlar yapmayın. Kimin ne olduğu, ne yaptığı bizi ilgilendirmiyor. Eğer fayda verecek şeylerden konuşacaksanız amenna, aksi takdirde hiç konuşmayın lütfen.