acer 5930 ilginç bir sorun

Başlatan ubermensch, 07 Mart 2009 - 12:28:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubermensch

Merhabalar,

Bende AS5930G-582G25MN model bir laptop var, şimdi bu modelde geçekten ilginç bir problemle karşılaştım.
Bu modelin herhalde Linux'a karşı bir alejisi var çünkü Windows 7'nin yanına Ubuntu kurmak istediğimde Ubuntu'yu kurarken ve kurduktan sonra ekran görüntüsü hep bozuk çıktı. Aynı zamanda Gparted live CD'sinde grafik arayüzü görüntüsü ciddi anlamda bozuktu, ama ekran görüntüsü Windows 7'nin içinde gayet düzgün.
Sizce ne yapmalıyım?

Birde recovery DVD'sini oluşturdum, hardisk'te recovery bölümlerini silmek istiyorum sorun o bölümden kaynaklanıyor olabilirmi ve bunu yaptığım taktirde laptop garanti kapsamından çıkarmı?

coldchris

Sorununun Kurtarma(Recovery) bölümünden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilemiyorum; ancak Kurtarma bölümünü yedek almanda sayılmayacak kadar fayda var. Zaten dizüstünü alırken sana Kurtarma bölümünü yedeklemen konusunda tavsiyede bulunmuş olmaları gerek diye düşünüyorum. Mazallah, sabitdiskine bir şey olsa, gitti canım lisans... Kurtarma bölümünü silersen ne olur konusuna gelirsek; bana sorarsan garanti dışı olmaz. Sonuçta bu senin diskin ve Kurtarma bölümündeki işletim sistemi de lisanslı olarak sana ait.
A memory to carry on,
Story's over when the crowds are gone

ubermensch

zaten recovery dvd sini oluşturarak bu bölümün yedeğini aldığımı düşünüyorum yoksa yanılıyor muyum?

heartsmagic

Şahsi düşüncem, eğer elinde sürücüler varsa istediğin bölümü istediğin gibi sil. Garanti kapsamı dışına çıkar diyen olursa da garipserim. Sonuçta diskimde bir bölümün olması şartı yoktur değil mi garanti için? Diskim bozulursa ne olacak?

"Diskiniz bozulmuş beyefendi, kurtarma bölümü de bozulduğundan garanti kapsamı dışında" ...

En fazla mızıldanırlar, neden silinmiş falan felan diye. Ancak dizüstünün sana ait olduğunu ve istediğin gibi kullanacağını güzel bir dille ifade edersen bir şey diyemezler.

Bütün bunların üzerine sorununun o bölümle alakalı olacağını sanmıyorum. Grafik kartı ile bir ilgisinin olması daha fazla ihtimal barındırıyor bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

linux003

ben aldığım günden beri 5930 acerımda linux kullanıyorum benimkisi 9600gtli model.
ben bütün recovery bölümlerini ve hatta vistayı sildim bilgisayar altında bulunan etiket aracılığıyla vista sp1li 64bit kurdum.
birçok linux versiyonu denedim şu anda en uygunu ubuntu 9.04 alphalar her ne kadar çok stabil olmasalarda. hele bir de 2.6.29 rc8 kernel ile çok güzel çalışıyor.
inşallah problemlerini halledersin

garafatma

Alıntı yapılan: ubermensch - 07 Mart 2009 - 12:28:11
Merhabalar,

Bende AS5930G-582G25MN model bir laptop var, şimdi bu modelde geçekten ilginç bir problemle karşılaştım.
Bu modelin herhalde Linux'a karşı bir alejisi var çünkü Windows 7'nin yanına Ubuntu kurmak istediğimde Ubuntu'yu kurarken ve kurduktan sonra ekran görüntüsü hep bozuk çıktı. Aynı zamanda Gparted live CD'sinde grafik arayüzü görüntüsü ciddi anlamda bozuktu, ama ekran görüntüsü Windows 7'nin içinde gayet düzgün.
Sizce ne yapmalıyım?

Birde recovery DVD'sini oluşturdum, hardisk'te recovery bölümlerini silmek istiyorum sorun o bölümden kaynaklanıyor olabilirmi ve bunu yaptığım taktirde laptop garanti kapsamından çıkarmı?

Sanırım sorununu zorda olsa sürücügüncellemeleri yaparak halletmişsin. detaylı olarak bizimlede paylaşırsan bu sorunu olan arkadaşlar senin tecrübenden faydalanabilirler.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

alperoz49

Selam ,

Sanırım aynı problem bende de var.
Herhangi bir denemiş ve diğer makinelerde çalıştığına emin olduğum ubuntu CD si ile boot ettiğimde veya yüklemeye çalıştığımda OS içine girdikten sonra görüntü aşırı derecede bozuk ve titriyor.

Fakat babamda aynı modelin işlemcisi güçlü olan versiyonu var onda herhangi bir sorun yok.
Sorunun donanımsal olduğuna kanaat getirdim.BIOS'da wireless vs gibi şeyleri iptal edemediğimden deneme şansım da olmuyor.
Sabredip ubuntuyu yükledim ve grafik kartlarını güncelledim.Yine de olmadı.Görüntü hep titriyor.

Fikri olan varsa deneyebilirim. Gizli partitonları uçurmak pek mantıklı gelmedi çünkü aynı model başka laptoplarda sorun yok.Konfigurasyonları hep aynı. :'(

heartsmagic

Grafik kartı nedir bu makinede?

alperoz49

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Haziran 2009 - 00:45:43
Grafik kartı nedir bu makinede?

bendeki GeForce 9300M GS , driver sürümü 7.15.11.7620

heartsmagic

Ne yazık ki aklıma gelen ilk tavsiye sürücüyü kaldırıp, bir de Envy ile kurmayı denemek oldu.

alperoz49

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Haziran 2009 - 02:03:28
Ne yazık ki aklıma gelen ilk tavsiye sürücüyü kaldırıp, bir de Envy ile kurmayı denemek oldu.

ok denemekte yarar var deneyip sonucu bildireceğim.
tavsiye için teşekkürler.

alperoz49

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Haziran 2009 - 02:03:28

Selam , problemi cozdum sonunda. Gerci 9.04 un alti versiyonlarda defalarca denedigim seyi tekrar yaptim.
Once envy yi kurdum ama calismadi sanirim 9.04 versiyonu yok henuz,  bir kez daha nvidia driverlarini guncelleyim dedim guncelleyip restart ettim ve duzeldi. Recommended driverda calisti , diger driverda ayni problem var.

Gerci suna HDMI kablosundan TV ye goruntu veremiyorum ama genel anlamda sorun cozuldu titreme kayboldu.
:D Suan ubuntumdan yanitliyorum  ;)

heartsmagic

Geçmiş olsun. Umarım diğer arkadaşların da sorunu çözülür.
Not: Envy bende çalışıyor ancak metin tabanlı olarak.

never

Bendede aynı laptoptan var harddisc tamamen bozuldu sanirim, linux'a geçmeden önce Recovery bile yapmıyordu hiçbir diski silmeme rağmen. ne ubuntu ne de xp ne de vista hiçbirini kuramadım. Şimdi serviste bakalım neler olacak. Umarım garanti dışı kalmaz karşılayacak gücüm yok şu sıralar, moral bozuk bekliyorum.
Biz desteklemedikçe -onlardan vazgeçmedikçe; vazgeçilebilir olduklarını bilmedikleri sürece-, özgür yazılım yaşayamaz!

SUDO'muz destek bekliyor!

sosgezbir

Merhabalar,

Sizce ne yapmalıyım?

ben aynı biligsayara ubuntuyu windows üzerinden kurdum hiç böyle bir sorun yaşamadım.

ama benim de disk bölümlendirme sorunlarım var ne yaptım ne ettiysem C: D: ve recovery sistemin kullandığı baştaki ve sonraki 2 disk alanında başka bir partition oluşturamadım. 4'den fazla birincil bölüm oluşturulamaz falan diyor partition magic.

heartsmagic

Alıntı yapılan: sosgezbir - 30 Kasım 2009 - 20:29:58
4'den fazla birincil bölüm oluşturulamaz falan diyor partition magic.

Evet oluşturulamaz. Bu tüm diskler için böyledir. Dördüncüyü uzatılmış bölüm yapıp altına mantıksal bölümler açmalısın.

localhost

Alıntı yapılan: sosgezbir - 30 Kasım 2009 - 20:29:58
Merhabalar,

Sizce ne yapmalıyım?

ben aynı biligsayara ubuntuyu windows üzerinden kurdum hiç böyle bir sorun yaşamadım.

ama benim de disk bölümlendirme sorunlarım var ne yaptım ne ettiysem C: D: ve recovery sistemin kullandığı baştaki ve sonraki 2 disk alanında başka bir partition oluşturamadım. 4'den fazla birincil bölüm oluşturulamaz falan diyor partition magic.

Evet 4 ten fazla birincil disk olusturamazsiniz. Bu yüzden bölümlerin birini extended bölümü olarak ayarlamalisiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

burdem

Ben de Acer 5930G kullanıcısıyım, sanırım bu modelin hepsinde titreme sorunu mevcut. Envy ile ekran kartı sürücüsü kurulduğu zaman çözülüyor. Gerçi konu farklı yerlere gitmiş ama bilgi olsun diye yazayım dedim. İlk zamanlarda sadece benim böyle bir sorun yaşadığımı düşünüp üzülmüştüm. Aynı modeli kullanan arkadaşlar üzülmesin diye yazdım :)
long live rock n roll

GAREZ

Alıntı yapılan: never - 12 Kasım 2009 - 18:23:12
Bendede aynı laptoptan var harddisc tamamen bozuldu sanirim, linux'a geçmeden önce Recovery bile yapmıyordu hiçbir diski silmeme rağmen. ne ubuntu ne de xp ne de vista hiçbirini kuramadım. Şimdi serviste bakalım neler olacak. Umarım garanti dışı kalmaz karşılayacak gücüm yok şu sıralar, moral bozuk bekliyorum.
bence garanti kapsamı sadece donanımı bağlar içindeki işletim sistemi değil benim MSI VR601'in hdd'kini söküp baktım servise verdim garanti devam etti vista'nın yanına xp, pardus kurup verdim her zamanki gibi garanti devam etti... senin durumda garanti devam eder...