Ubuntu 8.04 LTS (Hardy Heron) Kararlı sürüm çıktı!

Başlatan raptoid, 24 Nisan 2008 - 14:19:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aliufuk

Kutadgu

Yeni indirecek arkadaşlar için http://www.linux.org.tr/ftp.html adresinde aşağıdan ubuntu-releases  bölümünden 8.04 linkine tıklayarak istedikleri biçimde indirebilirler. Çok daha hızlı çekiyor :)

fadike

Az önce hem CD hem de DVD versiyonlarını kurmayı denedim Ubuntu 8.04'ün ancak siyah beyaz ekranda bir garip hata karşıladı beni. Acaba diyorum indirdiğim dosyalar mı bozuk ya da yazma hızı ayarları yüksek olduğundan mı?

Bilemiyorum ama ilk satırında "...box" gibi bir şey yazıyordu. Ardından da her zamanki gibi 'help' komutunu verin filan falan ve ardından uzayıp giden ve bir yerde takılı kalan hata mesajı.

Bakalım yeniden yazdırıyorum. Ancak yazdırdığım CD/DVD'leri normalde beta olan Ubuntu 8.04'de takınca içlerini görebildiğim gibi Synaptic yeni bir yazılım kaynağı buldu uyarısını veriyor ki, paketleri anında listeliyor.

Neyse. İndirelim yenisini, yazdıralım yenisini ve o şekilde deneyelim. Yoksa Ubuntu 8.04'ü pas geçip denemeye başlamak istediğim Debian'ı kuracağım.

******Düzeltme saat 23:57******

Arkadaşlar yeniden yazdım elimdeki iso'yu ancak sonuç aynı: "Busybox... Debian 1.1.3..." filan yazılar çıkıyor. Help komutu veriyorum ama açıkçası ne yapacağımı da bilmiyorum. Yeniden insin bakalım.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

uvercinka

Fazlamesai.net'te şöyle bir yorum var;
Daha önceki sürümlerde 'server' etiketiyle gelen kernel paketi artık 'generic', varsayılan hale gelmiş. Masaüstünde kullanacakların linux-rt paketini kurup, sistemi yeniden başlatmaları önemle rica olunur.
Ben anlamadım bu linux-rt olayını. Anlayanlar açıklayabilir mi?

ufuk_k

Lİnux-rt yanlış hatırlamıyorsam gutsy çıktığından beri var. "RT" real time demek. Tam ayrıntısını bilmiyorum ama kernel derlenirken yüksek bir frekans seçiliyor. Bu da ses, multimedia uygulamarının low-latency, yani düşük gecikme ile çalışmasını sağlıyor. Normal kullanıcı için çok gerekli birşey değil, ancak müzik ve midi programlarıyla ilgileniyorsanız, kayıt yapıyorsanız, bu kernel gerekli. Linuxta genelde audio (ses) üretimi programları jack server denen bir serverın üzerinde çalışır. Jack üzerinden çeşitli aletleri, sythesizerları ve midi aygıtlarını biribirine bağlarsınız. Modüler bir yapıdır, windowstaki gibi adobe'un veya başka bie firmanın birbirine uyumsuz programlarına para ödemeniz gerekmez. Jack üzerinde bir çok ufak programı çalıştırarak küçük programlarla bir ses studyosu inşa edebilirsiniz. İşte bu jack server çalışırken xrun denen, ses kartınız yazmaya çalıştığında gerçekleşen yazılım kaynaklı underrun ve overrunlar alırsınız (türkçesini bilmiyorum). Bunlar uygulama başlangıcında kabul edilebilen ama sonra olursa kaydı bozan şeylerdir. Linux-rt yani realtime kernel ise gerekli ayarlar yapıldıktan sonra xrunları minimum düzeye indirir. Kayıt ve ses programlarından iyi performans almamızı sağlar. Ubuntu'da stüdyo ortamına gerekli hazırlıklar için buradan yararlanabilirsiniz. Sayfa içindeki linkler daha ileri konfigurasyonlara yönlendirecekir.

https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudioPreparation

heartsmagic

Alıntı yapılan: aydinbez - 27 Nisan 2008 - 23:39:14
Az önce hem CD hem de DVD versiyonlarını kurmayı denedim Ubuntu 8.04'ün ancak siyah beyaz ekranda bir garip hata karşıladı beni. Acaba diyorum indirdiğim dosyalar mı bozuk ya da yazma hızı ayarları yüksek olduğundan mı?

Bilemiyorum ama ilk satırında "...box" gibi bir şey yazıyordu. Ardından da her zamanki gibi 'help' komutunu verin filan falan ve ardından uzayıp giden ve bir yerde takılı kalan hata mesajı.

Bakalım yeniden yazdırıyorum. Ancak yazdırdığım CD/DVD'leri normalde beta olan Ubuntu 8.04'de takınca içlerini görebildiğim gibi Synaptic yeni bir yazılım kaynağı buldu uyarısını veriyor ki, paketleri anında listeliyor.

Neyse. İndirelim yenisini, yazdıralım yenisini ve o şekilde deneyelim. Yoksa Ubuntu 8.04'ü pas geçip denemeye başlamak istediğim Debian'ı kuracağım.

Arkadaşlar yeniden yazdım elimdeki iso'yu ancak sonuç aynı: "Busybox... Debian 1.1.3..." filan yazılar çıkıyor. Help komutu veriyorum ama açıkçası ne yapacağımı da bilmiyorum. Yeniden insin bakalım.

Tam olarak neden kaynaklandığı bilinmese de bir böceğe denk gelmişsin.
https://answers.launchpad.net/ubuntu/+question/23692

Denilenleri yaptığında bir şey fark edeceğini sanmıyorum. Eğer hala Ubuntu istiyorsan tavsiyem yukarıda söylenenler işe yaramazsa Alternate ISO ile denemen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

silent_control

hardy 64 bit'i birkaç gün önce kurdum.tek sorunlu gördüğüm nokta virtualbox ve gutsy'de kullandığım birkaç programın hardy sürümü daha yayınlanmamış olması.envy bile ati driver'ını bulamadı ama bu durum geçici kısa sürede çözüleceğini düşünüyorum.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

uvercinka

Alıntı yapılan: ufuk_k - 28 Nisan 2008 - 06:24:47
Lİnux-rt yanlış hatırlamıyorsam gutsy çıktığından beri var. "RT" real time demek. Tam ayrıntısını bilmiyorum ama kernel derlenirken yüksek bir frekans seçiliyor. Bu da ses, multimedia uygulamarının low-latency, yani düşük gecikme ile çalışmasını sağlıyor. Normal kullanıcı için çok gerekli birşey değil, ancak müzik ve midi programlarıyla ilgileniyorsanız, kayıt yapıyorsanız, bu kernel gerekli. Linuxta genelde audio (ses) üretimi programları jack server denen bir serverın üzerinde çalışır. Jack üzerinden çeşitli aletleri, sythesizerları ve midi aygıtlarını biribirine bağlarsınız. Modüler bir yapıdır, windowstaki gibi adobe'un veya başka bie firmanın birbirine uyumsuz programlarına para ödemeniz gerekmez. Jack üzerinde bir çok ufak programı çalıştırarak küçük programlarla bir ses studyosu inşa edebilirsiniz. İşte bu jack server çalışırken xrun denen, ses kartınız yazmaya çalıştığında gerçekleşen yazılım kaynaklı underrun ve overrunlar alırsınız (türkçesini bilmiyorum). Bunlar uygulama başlangıcında kabul edilebilen ama sonra olursa kaydı bozan şeylerdir. Linux-rt yani realtime kernel ise gerekli ayarlar yapıldıktan sonra xrunları minimum düzeye indirir. Kayıt ve ses programlarından iyi performans almamızı sağlar. Ubuntu'da stüdyo ortamına gerekli hazırlıklar için buradan yararlanabilirsiniz. Sayfa içindeki linkler daha ileri konfigurasyonlara yönlendirecekir.

https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudioPreparation

Teşekkürler

s1bernet1k

Biraz geç oldu ama bizde hayırlı olsun diyelim...
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

silent_control

hardy 32 bit yükleyenlerde de aynı envy ve program güncellemesi sorunu var mı ,yoksa bu 64 bit versiyona has mı acaba? gutsy'de de biraz olmuştu bu 64 bit için.

heartsmagic

Envy sorunu hardy ile geldi zaten. Ancak metin tabanlı kurulum çalışmakta.
Program güncellemesi sorunu nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

silent_control

virtualbox kurumunda sıkıntı çekmiştim amar o sorunu da synaptic'te virtualbox'ı aratıp,gerekli paketleri yükledim.sorunu çözüldü. :)

Thiras

Sorunu çözevbilidiniz mi bilmiyorum. Ama bende aynı sorunla karşılaştım. initramfs'de bir öncelik sorunu sanırsam. Floppy'i söküp yükleme yapabilirsiniz.(kurduktan sonra istediğiniz zaman takabilirisiniz floppy'i). Kolay gelsin

Mohikan

yeni sürümden hiç memnun değilim geçtim ama sistem ağırlaştı AMD 64 bit 3200 işlemci + 2 GB RAM kullanıyorum ama sistem kasılıyor.

izzetguntalaz

munirekinci

Alıntı yapılan: Mohikan - 05 Mayıs 2008 - 20:40:12
yeni sürümden hiç memnun değilim geçtim ama sistem ağırlaştı AMD 64 bit 3200 işlemci + 2 GB RAM kullanıyorum ama sistem kasılıyor.

Ekran kartın ne?
Ekran kartı sürücün yüklü mü?

Eğer ekran kartında diğer donanımların gibiyse kaldırmaması mümkün değil, bir aksilik var gibime geliyor.

Mohikan

Alıntı YapEkran kartın ne?
Ekran kartı sürücün yüklü mü?

Eğer ekran kartında diğer donanımların gibiyse kaldırmaması mümkün değil, bir aksilik var gibime geliyor.

Nvidia. Son çıkan güncellemeler ile yavaşlık ortadan kalktı.

garafatma

Alıntı yapılan: Thiras - 03 Mayıs 2008 - 11:34:51

Sorunu çözevbilidiniz mi bilmiyorum. Ama bende aynı sorunla karşılaştım. initramfs'de bir öncelik sorunu sanırsam. Floppy'i söküp yükleme yapabilirsiniz.(kurduktan sonra istediğiniz zaman takabilirisiniz floppy'i). Kolay gelsin

aynı problem bende de var floppy yide söktüm ama sonuç değişmedi. komut satırında da ne yazacağımı bilemedim şaşırdım kaldım..
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

erginemr

@keiser_soze,

Ubuntu'nun geçenlerde Hardy 8.04.1 sürümü (service pack gibi bir şey) yayınlandı, bunu da bir dener misiniz? Yine işe yaramıyorsa, aldığınız hata mesajı tam olarak nedir?

Daha önceki mesajlarınızı inceledim; Ubuntu'yu kullanabiliyormuşsunuz, hatta Compiz ile ilgili sorular sormuşsunuz. Şimdi ne oldu ki?

garafatma

Açıkçası şöyle, Ubuntumu rahat rahat kullanıyordum ancak diskimin 3. bölümünde idi. biliyorum herhangi * bir şey fark etmez. İkinci bölümüm yedek. İlkinde bir proje olarak (kendimi eğitmek amaçlı) Debian kurdum. Yine biliyorum Ubuntu da Debian tabanlı ancak ikisinde çalışacağım şeyler çok farklı olacağından ayırmak istedim. Sonra takılmalar başladı Ubuntum'da, bölümlerim veya Debian'ın kurulumu ile ilgisi yok. Sonra işlerimin yoğunluğundan dolayı bilgisayarımı bile açamaz oldum. Açtığımda takılmalar devam ediyordu. Compizi kapadım, bir ara rahatlar gibi oldu ancak tekrar başladı, bende baş ağrıtmak istemedim sitede tekrar aynı problem diye. Ben de Ubuntumu tekrar kurmak amaçlı Hardy cd'sini takıp ilk bölüme kurmak istedim ancak bu hatayı aldım. Nereden nereye gibi bir yazı oldu bu, çok gereksiz ayrıntılı kusura bakmayın ama ancak böyle anlatabilirdim. Simdi yedeklerimi aldım sistemi tekrar baştan kuracağım.

Not: Lütfen Türkçe kullanımına biraz daha özen gösterelim.

sanırım sıkıntı isolarda. bugun yeniden indirdim ancak sorun aynı... Pardus kurup üzerine yeniden deniyim. Bakalım n'olacak
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010