Fedora 9 ve OpenSuse 11 Geliyor!!!

Başlatan hasansahin, 24 Nisan 2008 - 08:14:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

13 Mayıs 2008'de Fedora 9 Sulphur (kod adı kükürt) çıkacak. Gelişmeleri http://fedoraproject.org/wiki/Releases/9/Schedule linkinden
takip edebilirsiniz.

19 Haziran 2008'de Opensuse 11 çıkacak. Gelişmeleri http://en.opensuse.org/OpenSUSE_11.0 adresinden takip edebilirsiniz.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Sypro

bebek, openSuSe 10.2 'yi Ubuntu'dan önce 6 ay kadar kullandığı için ve ben de bir süre 10.3 ile uğraştığım için beta anonsunu duyduğum gibi openSuSe 11 beta'yı indirdim, indikten dakikalar sonra evden çıkıp izmire doğru yola çıktım. Deneme fırsatım olmadı; ama en kısa sürede en azından live cd ile bir bakmayı düşünüyorum nedir ne değildir diye :)

Fedora 8 'i bile yeterli vakit bulamayıp tam anlamıyla çözememişken 9 çıkması da beni ziyadesiyle üzdü.. Şimdi hangisine yeticem bilmiyorum :P

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ufuk_k

Fedora'yı denersen (Open Suse'yi de tabi) yorumları aktarırsan güzel olur, hep indirecek oldum, sonra elim başka yere kaydı :)  Hiç deneme fırsatım olmadı. Epey yüklü bi sistem gibi. Suse'nin eski sürümlerini de gördüm ama, çok bir fikir sahibi olacak kadar kullanmadım.

eren

OpenSuse oldukça ağır bir dağıtım. Kaç senedir şu ağırlığı üzerinden atamadım. 8-9 sene önce benim GNU/Linux ile tanışmamı sağlayan dağıtım ama bundan öteye gidemedi.

Fedora ise bana asla kararlı gelmedi. Zaten Redhat'ın test sürümü olduğunu Redhat da kabul ediyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

umutubuntu

Fedora 8 denemem çok kısa sürdü , Gnome masaüstünü seçtim Nodoka teması çok hoşuma gitmişti,program ekleyebilmek için depolara bağlanmayı yada takılı olan DVD'yi bağlaması çok uzun sürüyor.Firefox ile hangi siteye bağlanmaya çalışırsam çok çok yavaş olduğunu gördüm .
Fedora Türkiye'de belgeler mevcut ama Fedora 8 için hala,nasıl (how to) belgeleri oluşturulmamıştı .(şimdi kısıtlıda olsa var)
Hız konusunda Ubuntu nun üstüne tanımam :)

Semih

Fedora 8'i 1 hafta kadar kullandım ve direk nefret ettim.Çok hantal kalıyor paket kurmak istediğimizde falan.Yum yapılandırmasıda kesmedi açıkçası beni.Gnome ve Kde olarak kullandım ama o benim dağıtımım değil.Ubuntu gayet iyi:)
A.Semih Türk

ubuntuSchnell

Benim kendi tücrübelerime dayanarak söyleyebileceğim tek şey yavaş ve hantal olmaları. Sırf bu yüzden hiç ısınamıyorum. Kurulumu falan çok meşekatli. Her ikisinide gnome ile kullanmıştım. Umarım yeni sürümlerle birlikte biraz olsun şu hantallığından kurtulurlar.

hasansahin

Yavaş olmalarına ve fedora'nın kararsız olduğuna katılıyorum ama opensuse'nin hantal olmasına asla katılmıyorum.
Şahsım adına ve çok uzun zamandır suse ve opensuse kullanmış ve kullanmaya devam eden biri olarak Ubuntu'dan yavaş olduğunu düşünmüyorum.
Ubuntu'dan daha kararlı olduğu kesinlikle söylenebilir. Depo ve paket zenginliği anlamında da ubuntu ile eşdeğer olduğunu düşünüyorum. Tek tıklama ile sistem güncellemesi yapılabilmesi ve hiç sorun çıkmaması + tek tıklama ile NVIDIA-ATI sürücülerinin kurulabilmesi + tek tıklama ile KDE4 kurulabilmesi aklıma gelen diğer artı yönleridir.
Opensuse'yi SATA,SATA2 veya PATA disk üzerinde kullanan/kullanacak olanlara hdparm I/O değerini 32 bit olarak ayarlamalarını şiddetle tavsiye ederim, zira hız oldukça artıyor.
Albert Einstein.

izzetguntalaz

eren

512 MB RAM ile Ubuntu iyi çalışırken Suse yavaş kalıyor. Bence Suse biraz daha hantal.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasansahin

Hardy,Slackware 12.1 ve Opensuse 10.3 kurulumlarına sahibim ve ara sıra hardy'nin kararsız ve hantal durumuna şahit oluyorum. (diğer ikisine nispeten)
Slackware ile mukayese bile etmem de, opensuse 10.3 şu an için benim açımdan daha hızlı ve stabil.
Albert Einstein.

hasansahin

OpenSuse 11. Beta2 ekran görüntüleri : http://en.opensuse.org/Screenshots/openSUSE_11.0_Beta2
NOT : Bugün itibari ile beta3 yayınlandı.

Benim en çok desktop effects ve disc space analyser olayı hoşuma gitti. KDE4 çok güzel entegre edilmiş gibi sanki.. ne dersiniz?
İşin güzeli ise KDE4 kullanmaya mecbur bırakılmıyorsunuz. Ayrıca kurulum DVD'sinde KDE 3.5.9'da mevcut olacak.
Albert Einstein.

sedefsiz_masrapa

birşey soracam. fedora 9 3.5 gb falan. ama ubuntu 1 cd ye sığıyor. neden?nasıl?
3.5 gb olmasının avantajı ne??

ufuk_k

Senin depodan indirip kurduğun paketleri onlar dvdye koyuyor. Farkı bu.

munirekinci

Ubuntu'yu bütün paketleriyle sunsalar en az 4 DVD eder. (Bkz. Debian)

Mohikan

Ubuntu varken başkasına gerek yok. Böylesine geniş ve her dilde destek veren bir topluluğa sahipken, her dilde her ülkeye özel yerel siteleri varken, kullanıcı sayısı milyonlarla ifade ediliyorken macera aramaya gerek yok. En acemi kullanıcı bile yabancı dil bilmeden (her dil için konuşuyorum) bir çok sorununu çözebilir. Ubuntu yarattığı ivme ile son kullanıcı açısından Linux'a çok şey kattı. Fedora, Redhat'ın  deneme sürümü olmaktan başka Linux'a ne kattı? Suse bir şeyler katıyor ama onlarında arkasında destekçi belli.

Sypro

Alıntı yapılan: Mohikan - 16 Mayıs 2008 - 16:44:20
Ubuntu varken başkasına gerek yok. Böylesine geniş ve her dilde destek veren bir topluluğa sahipken, her dilde her ülkeye özel yerel siteleri varken, kullanıcı sayısı milyonlarla ifade ediliyorken macera aramaya gerek yok. En acemi kullanıcı bile yabancı dil bilmeden (her dil için konuşuyorum) bir çok sorununu çözebilir. Ubuntu yarattığı ivme ile son kullanıcı açısından Linux'a çok şey kattı. Fedora, Redhat'ın  deneme sürümü olmaktan başka Linux'a ne kattı? Suse bir şeyler katıyor ama onlarında arkasında destekçi belli.

Nerde kaldı açık kaynak? ya da "free" ?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Yanlış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Erdal diğerleri de olmalı. Rekabet her zaman iyidir. Senin Ubuntu fanatiği olduğun belli :) Dediklerinin destek kısmında haklısın, hiç bir dağıtım Ubuntu'nun verdiği desteği veremiyor. Ancak bu diğerlerinin olmamasına engel değil. Fedora konusunda da haklı olabilirsin ama Linux'a Suse ile başlayan biri olarak Suse'nin Linux'a çok şeyler kattığını düşünüyorum. Eleştirilecek yönü Microsoft ortaklığı olabilir. Eleştireceksen bence bu yönü ile eleştir.

heartsmagic

Alıntı YapToplamda bir şirkette çalışıp destek verenlerin katkısı ise %70. Şirket oranlarına bakacak olursak:

* Red Hat %11.2
    * Novell %8.9
    * IBM %8.3
    * Intel %4.1
    * Oracle %1.3
    * MontaVista %1.2
    * Cisco %0.5

Nerede Canonical?
Kaynak: http://www.heartsmagic.net/linuxun-kernel-degisimi-ve-gelisimi/

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Mayıs 2008 - 21:26:33
Alıntı YapToplamda bir şirkette çalışıp destek verenlerin katkısı ise %70. Şirket oranlarına bakacak olursak:

* Red Hat %11.2
    * Novell %8.9
    * IBM %8.3
    * Intel %4.1
    * Oracle %1.3
    * MontaVista %1.2
    * Cisco %0.5

Nerede Canonical?
Kaynak: http://www.heartsmagic.net/linuxun-kernel-degisimi-ve-gelisimi/

Çok enteresan. Canonical bünyesinde binlerce kişi çalışıyor Ubuntu'yu geliştirmek için. En azından %1 katkıları vardır diye düşünüyorum. Canonical bu vakfa üye miymiş?

Ayrıca belki Kernel'e katkıları olmayabilir ancak Gnome için bir çok katkı veriyorlar. Bence Gnome'un şu an olduğu noktada olmasında Ubuntu geliştiricileri önemli rol oynuyor.

heartsmagic

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Mayıs 2008 - 21:45:40
Gnome!=Linux veya GNU/Linux

Değil tabi ki ama masaüstü ortamları olmadan Linux'u kim kullanabilir, ya da kaç kişi. Bu sebeple KDE ve Gnome geliştiricilerine minnettarım. Kernel içinde katkı yapmamaları enteresan. Gerçi Canonical garip bir firma, bir yetkilinin bildiğini diğeri bilmiyor kademesi aynı bile olsa. Bu sebeple sen katkı yapmıyorlar diyorsan zaten inanırım. Ayrıca kaynakta vermişsin.

heartsmagic

Mesele neyin ne olduğu değil mesele:

Alıntı YapUbuntu varken başkasına gerek yok. Böylesine geniş ve her dilde destek veren bir topluluğa sahipken, her dilde her ülkeye özel yerel siteleri varken, kullanıcı sayısı milyonlarla ifade ediliyorken macera aramaya gerek yok. En acemi kullanıcı bile yabancı dil bilmeden (her dil için konuşuyorum) bir çok sorununu çözebilir. Ubuntu yarattığı ivme ile son kullanıcı açısından Linux'a çok şey kattı. Fedora, Redhat'ın  deneme sürümü olmaktan başka Linux'a ne kattı? Suse bir şeyler katıyor ama onlarında arkasında destekçi belli.

Mesele bunun yanlış olduğu, hatta yanlış ötesi. Özgür Yazılım felsefesinin zerre miktar anlaşılmaması meselesi bu.

eren

Yazdıkları bence hepten yanlış değil. Ubuntu'nun verdiği desteği diğer dağıtımların hiç biri veremiyor. Buna bende aynen katılıyorum. Katılmadığım nokta ise diğer dağıtımların gereksizliği. Diğer dağıtımlarda gerekli bence. Arkadaşımız artık fanatiklik derecesinde Ubuntu bağımlısı olduğu için diğerlerini gereksiz görüyor olabilir. Bu görüş benim içinde yanlıştır ama kendi görüşü, bir şey diyemiyorum.