ubuntu + xp

Başlatan 53f4, 04 Mart 2009 - 17:23:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

53f4

benim pc de tek hdd var vede windows xp kurulu ben ubuntu indiriyorum su an ubuntuyuda aynı hdd ye kursam hem ubuntu hem xp calısmasında aksaklıklar olurmu yani kurulurmu.yine indirdigim ubuntu hem kurulum hemde cd den acmak için mi.bir sorum daha indirdigim dosya iso uzantılı bunu nasıl cd ye atacagımı bilmiyorum direk iso uznatılı dosyayı cd ye mi yazacaz yoksa acıp içindekileri falanmı lütfen bi bilgi verin internetim kotalı 699MB ubuntu indiriyorum sırf bu işletim sistemini demek ögrenmek için.

coldchris

Öncelikle ISO dosyasını Nero ya da o tarz da bir programla CD'ye yazdırman gerekecek. Eğer Nero kullanıyorsan, "Kalıbı Diske Yazdır" diye bir seçenek olması gerekiyor Nero Express'i çalıştırdığında.
Ubuntu kurulumuna gelirsek... Birçok seçenek var. Benim sistemimde de xp ve Ubuntu kurulu ve ben Ubuntu'yu babam da xpyi sorunsuz kullanıyoruz. Bana sorarsan en sağlıklısı şu andaki kurulu xp'inden vazgeçip diskini ikiye bölmen; daha sonra yarısına xp yarısına da Ubuntu kurmandır.
A memory to carry on,
Story's over when the crowds are gone

bytan

Diğer konuda iso yazma sorunuza yanıt verdim. Sabit diskinizi bölümlendirmeden, aynı anda hem ubuntu hem xp kullanamazsınız. İndirdiğiniz cd ise hem livecd olarak kullanılabilir hem de kurulum amaçlı olarak.

Lütfen, aynı sorunlarınız için farklı başlıklar açmayın ve soru sormadan önce forumu biraz araştırın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

torrrent

Alıntı yapılan: coldchris - 04 Mart 2009 - 17:29:27
Ubuntu kurulumuna gelirsek... Birçok seçenek var. Benim sistemimde de xp ve Ubuntu kurulu ve ben Ubuntu'yu babam da xpyi sorunsuz kullanıyoruz. Bana sorarsan en sağlıklısı şu andaki kurulu xp'inden vazgeçip diskini ikiye bölmen; daha sonra yarısına xp yarısına da Ubuntu kurmandır.

tam olarak nasıl kurulur?
XPyi yüklerken diski nasıl bölümlücem? mesela sadece 1 tane C diski oluşturup kalan kısmı bölümlemiyecek miyim?
Ubuntuyu yüklerken Disk alanı hazırla bölümünde 3 seçenekten hangisini seçicem?

agritux

aynshtein

Eğer diskinizi bölme işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız, kurulum CD'sindeki Wubi programını çalıştırın. Wubi sizin diskinize Ubuntu kurmak için gerekli yönlendirmeleri yapacak ve dosyalarınıza zarar vermeden pratik bir şekilde kurulum gerçekleştirebileceksiniz. Fakat bu durumda Ubuntu'nun fiziksel olarak diskinizde bölümlendirme yapmadığını, sanal bir disk sürücüsü dosyası oluşturarak kurulumu o alana yaptığını bilin. Performans açısında -bana göre- yaklaşık %10-20 arasında bir kaybınız oluyor. Bilgilerinize..
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/