[Çözüldü] .ape dosyalarını amarok da çalmak yada mp3 e çevirmek

Başlatan sovayolu, 23 Nisan 2008 - 00:45:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sovayolu

Arkadaşlar

Bir albüm inndirdim. arşivleyen .ape formatında arşivlemiş. nasıl bir yolla bunu dinleyebilirim yada mp3 çeviririm.

teşekkürler

heartsmagic

Bir iki yolu var sanırım.

1. Audacious ve bir iki ekstra paket kurup sadece audacious ile kurmak.

2. audio-convert betiğini kurmak ve bu .ape dosyalarını mp3'e çevirmek.

Son yolu kullanacağını düşünerek devam edeyim.
İstersen bu betiğin kendisini kurarsın, elle:
http://freshmeat.net/projects/audio-convert/

Fakat bunu Ubuntu ekibi nautilus için hazırlamışlar, depolarda mevcut, ismi: nautilus-script-audio-convert

Universe depoların açıksa Ekle/Kaldır'dan aratıp kurabilirsin. Daha sonra dosyanın üzerine gidip sağ tıklarsan sanırım betikler arasında seçenekleri görürsün.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sovayolu

herşeyden önce yardımlarınız için çok teşekkürler. bu scripti ekle/kaldırda bulamadım ama synapticten kurdum. ancak söz konusu dosyaların üstünde sağ tıklayıp betikleri açınca bu script görülmüyor. nedeni ne olabilir.

heartsmagic

Bir oturumu kapatıp açtın mı? Teoride Nautilus'u açıp kapamak yetiyor sanırım ama pratikte olmuyor gibi.

sovayolu

heartsmagic

İlginç, o zaman betiğin kendisini de kur bakalım. Ancak kurulum için benim Program kurulumu bölümünde anlattığım checkinstall'u kullanırsan çok şık olur.

sovayolu

heartsmagic

sovayolu

yok kalmadın bende tam sana link verebilirmisin diye yazıyordum. tekrar teşekkürler.

sovayolu

Yine olmadı desem. Oturumu da açtım kapattım ancak yine olmadı. kusuruma bakma ubuntu da ve forum da çok yeniyim. umarım seni yormamışımdır.

heartsmagic

Yok yorulmadım da, bakmam lazım betik nasıl bir şey, bir de bana .ape dosyası lazım :)

heartsmagic

Valla gittim üşenmedim ape dosyası buldum. Betiği de indirdim fakat ne yaptıysam ape için tanınmayan biçim hatasını aşamadım. Belki yarına..

ufuk_k

ape dosyalarını wav formatına çevirmek daha kolay olabilir. Sonra wav'ı mp3e çevirmek mümkün sanırım. Bir bilgi buldum, konu karışık diye o mesajı aldım, buraya paste ediyorum. Yapacağın şey sanırım verilen linklerdeki programları kurmak ve komutu vermek. Ama programlar kurmak için kaynak kodundan derlemek gerekiyor, bunun için araştırma yapabilirsiniz. Genel olarak bir programı derlemek için vermeniz gereken komutlar:
Önce sıkıştırılmış program dosyasını bi yere açın.
Daha sonra "cd /nerde/bu/programın_klasörü/ komutuyla, programın klasörünün olduğu dizine düşün (/nerde/bu/program_klasörü bölümüne nerdeyse onu yazacaksınız, dosya masaüstündeyse cd Desktop/program_klasörü demeniz yeterli)
Sonra ./configure make sudo make install komutlarını vererek kaynak kodundan program kurmayı hallediyoruz.Sonra da arkadaşın çalıştırdığı şekilde mac komutuyla ape dosyamızı oraya yazarak wav formatına dönüştürüyoruz.
Bulduğum açıklama:
http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-474148.html

I had a .cue + .ape combination.
I found a way to transform the whole bunch into .ogg tracks.

First:
With the .cue [view its content], you have to decompress the .ape to .wav.
There is a wonderful tool for this:
http://www.legroom.net/software/apeinfo
and
http://sourceforge.net/projects/mac-port/

After compiling MAC and apeinfo, i simply used mac to decompress the ape into a wav:

[]$ mac CDImage.ape CDImage.wav -d
--- Monkey's Audio Console Front End (v 3.99) (c) Matthew T. Ashland ---
Decompressing...
Progress: 100.0% (0.0 seconds remaining, 468.8 seconds total)
Success...

heartsmagic

Evet zaten .ape için önce wav sonra mp3 olmakta, fakat ben audio-convert ile beceremedim. Umarım bu yol çözer.

sovayolu

arkadaşlar ben bir arkadaşa daha sordum inanılmaz basit bir yol gösterdi. o yazacak buraya. sorun çözüldü teşekkürler tüm yardımlarınız için.

srtck

Arkadaşlar, sorunun yanıtını burada ve şurada anlatılanlardan faydalanarak çözdüm.

Öncelikle yapılması gereken şey, .ape uzantılı dosyalar Monkey's Audio Format dosyalar olduğu için gerekli decoder-encoderı yüklemek. Bu decoder-encoder paketi ubuntu depolarında bulunmadığından bu bağlantıdan indirip elle yüklenmesi lazım. Bunun için indirilen dosyayı şu şekilde yükleyeceğiz.

Öncelikle komut satırında dosyayı indirdiğimiz dizine gitmemiz gerekli. Bunu şöyle yapıyoruz.
cd /dosyanın indigi/dizin/
Bu dosyayı örneğin masaüstüne indirdi iseniz dosyanın indigi dizin yerine "/home/kullanıcıadı/Masaüstü/" (tırnaklar hariç) de yazabilirsiniz.

Ardından gerekli encoder-decoderı yüklemek için aşağıdaki komutu az önce bulunduğumuz dizinde yazıyoruz.
sudo dpkg -i mac-3.99-u4_b3-1_i386.deb
Burada mac-3.99-u4_b3-1_i386.deb indirdiğimiz dosyanın adıdır.

Aslında bu aşamadan sonra .ape uzantılı dosyalar mplayer ile çalınabilmekte ancak bazı programlar (amarok, exaile vb.) .ape dosyalarını çalmamakta ısrar ediyor. Bu nedenle dosyayı sistemde sorun çıkarmayan bir formata dönüştürmek daha faydalı olacaktır. .ape kayıpsız sıkıştırma yapan bir format olduğundan bu tip dosyaları, yine .ape'ye benzer olarak, kayıpsız sıkıştırma yapan .flac formatına dönüştürmek en mantıklı yol. Bu nedenle aşağıdaki şekilde flac encoderini ve dosyayı dönüştürmek için de soundKonverter programını yüklemek gerekli. (nautilus scripti ya da gnome soundconverter maalesef işe yaramıyor. O nedenle soundKonverter'ı kullanıyorum)

Bunları aşağıdaki komutla yüklüyoruz.
sudo apt-get install flac soundkonverter

Dönüştürücü program ve flac encoderını yükledikten sonra yapılması gereken tek şey uygulamalar-ses ve video menusunden soundKonverterı çalıştırıp, ape dosyalarını flac' a dönüştürmek.
Dosya flac formatına dönüştürüldükten sonra sorunsuz olarak amarok'da çalınabilmekte.

ufuk_k

Hmm, bu kolay yoluymuş, benim verdiğim link de aynı mac isimli encoderı kaynak kodundan derleyip kurup, direk o encoder ile çevirmeyi anlatıyor. Bu daha kolay tabii, .deb pakedi çift tıklayınca da kuruluyor, bir de soundkonverterdan yapmak daha basit.

heartsmagic

Hmm benim de ihtiyacım olan paket sanırım mac paketi idi. Hani kaynak koduna rastlasam bakınacaktım ancak dün rastlamadım hiçbir yere.

Teşekkürler. Sorun çözüldüğü için etiketleyip başlığı kilitliyorum.