İnternete bağlanamıyorum

Başlatan marjinal1st, 04 Temmuz 2010 - 18:32:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marjinal1st

Şuanda Ubuntu'mdan normal ağ kartı ile internete bağlanamıyorum.

En son güncellemeleri yapmıştım. Hatta çekirdek de güncellenmişti. Herhangi bir problem yoktu. Dünden itibaren normal ağ kartı ile bağlantı yapamaz oldum. Modemin ayarlarına dahi girmiyor. ifconfig komutunun çıktısı şöyle:

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:1e:8c:82:7d:eb 
          inet6 addr: fe80::21e:8cff:fe82:7deb/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:67 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:6 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:8088 (8.0 KB)  TX bytes:468 (468.0 B)
          Interrupt:26

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Sunucu
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:8 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:8 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:480 (480.0 B)  TX bytes:480 (480.0 B)

Acaba bu problemi nasıl halledebilirim? Şuanda Pardus üzerinden yazıyorum.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

bytan

Eski çekirdeğinle açtığında bağlanabiliyor musun? Elle bağlanmaya çalıştığında durum ne oluyor ve son zamanlarda ne tür bir değişiklik yaptın?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5003.0.html

Çıktısı nedir?

cat /etc/network/interfaces

*Konu taşındı.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

bytan

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

marjinal1st

1) Eski çekirdekleri direkt olarak Tweak ile temizlemiştim.
2) Güncelledikten sonra 2-3 gün boyunca problem yapmadı. Dün başladı bu problem.
3) Öncekinde interfaces dosyası zarar görmüştü, ben de Felâsife'nin Debootstrap konusunda bana Debian için önerdiği bir ayarı denemiştim ve olmuştu. interfaces dosyasına eth0 için birkaç kod eklemiştim. Şimdi ise onlar olduğu halde bir sonuç yok. Ağ araçlarında eth0'ın 0.0.0.0 IP numaralarını kullandığını gördüm.

bytan

Çıktıyı aktarmadığın için içi nasıl bilemiyorum. Yalnız dosyanın içeriğini şu hale getir:

auto lo
iface lo inet loopback

PF @ ST

marjinal1st

cat komutunun çıktısı şuydu:

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet dhcp

Sizin söylediğiniz gibi yaptım ama olmadı. Zaten GDM ile ilgili konuda bahsettiğim şey böyle birşeydi. Orada sadece loopback için kayıtlar vardı. eth0'ı kendim eklemiştim ve çalışmıştı. Ama şuanda ne sizin söylediğiniz gibi ne de yazdığım gibi çalışmıyor.

bytan

Elle yapılandırmaya çalışabiliriz. Dosyayı tamamen alttaki gibi düzenle, kendi eklediklerini çıkart ya da satırların başına # koy.

auto lo eth0
iface eth0 inet static
address xxx.xxx.xxx.xxx
netmask xxx.xxx.xxx.xxx
gateway xxx.xxx.xxx.xxx

sudo /etc/init.d/networking restart

PF @ ST

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

marjinal1st

@ bytan

Söylediğini yaptım. Bilgisayarım normalde init 3 seviyesinde başlıyordu. Şimdi ise bunu yapınca GDM'yi açmaya çalışıyor ve ekran öyle kalıyor hiç birşey yapamıyorum.

@ heartsmagic

Aynı sebepten dolayı da o konudakileri yapamıyorum. Acaba o konudakileri Pardus üzerinden chroot ile bağlanıp yapsam olur mu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2010 - 17:25:49

Yok mudur bir yolu yorganı  ???

heartsmagic

Ben anlayamadım, sistem mi açılmıyor şu anda ağ mı bağlanmıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

marjinal1st

Normalde benim sistemim init 3 seviyesinden başlıyordu. startx yapıp giriyordum. bytan'ın söylediklerini yapınca sistemi açamaz oldum. Ağ ile ilgili değil. Zaten 5 dk önce Ubuntu'yu silip Mint kurmaya başlamıştım. Neyse artık, yine de çok teşekkürler yardımlarınız için  :D

bytan

Alıntı yapılan: pisahmet - 07 Temmuz 2010 - 00:48:36
Normalde benim sistemim init 3 seviyesinden başlıyordu. startx yapıp giriyordum. bytan'ın söylediklerini yapınca sistemi açamaz oldum. Ağ ile ilgili değil. Zaten 5 dk önce Ubuntu'yu silip Mint kurmaya başlamıştım. Neyse artık, yine de çok teşekkürler yardımlarınız için  :D

İnterfaces dosyasında değişiklik yapman mı X'in açılmasını engelledi?

PF @ ST

marjinal1st

Aynı şeyi ben de düşündüm ama gerçektende yapmadan önce konsolda kalıyordu ve startx ile giriyordum. Sonra o dosyayı düzenledim, yeniden başlattım. GDM'yi açmaya çalıştı, açamadı ve ekran bozuk bir şekilde kaldı. Ve o durumu hiç düzeltemedim. Ardından Mint kurup, dosyalarımı ve ayarlarımı aktardım.

bytan

Peki durumu onaylamak için o dosyayı eski haline getirip tekrar deneme imkanın oldu mu? Çünkü böyle bir değişiklik X'i engelliyorsa gerçekten şaşırırım.

PF @ ST

marjinal1st