[26] Ubuntu için kitap var mıdır?

Başlatan heartsmagic, 03 Mart 2009 - 02:32:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Alıntı yapılan: heartsmagicAlıntı yapılan: Night Glam FlowŞundan bahsetmek istemiştim:

Ubuntuyu öğrenmek isteyen insan genellikle ubuntuyu bayağı bir kişiselleştirmek istiyor. Özellikle kitap ihtiyacı hissetmesinin sebebi de bu oluyor. Bu tarz işler için de kodlama bilmek gerekiyor. Dediğim gibi yanlış da düşünüyor olabilirim.

Ubuntuyu kullanmak için, verimli kullanmak için kitaba gerek yok bence.

Kişiselleştirmek derken? Eğer görünümden bahsediyorsak yine gerek yok, hem de hiç Yok, kullanılan bazı Python temelli uygulamaların kişiselleştirilmesi ise, orada da olay kişiselleştirmeden çıkıp geliştirmeye gidiyor. Eh, haliyle birisi de geliştirici olmak istiyorsa haliyle bir dil öğrenmelidir. Fakat sıradan bir Ubuntu kullanıcısının Python veya herhangi bir başka dil öğrenme gibi bir zorunluluğu yok.
Ben bir İris-Light teması fanıyım. Ancak iris light'taki yazı rengi temanın içinde kayboluyor. Eğer ben CSS'den biraz anlamasam;

/usr/share/themes/iris-light/gtk-3.0 dizininde bulunan dosyayı açıp,

@define-color text_color #333333;

satırını misal;

@define-color text_color #6ebeb5;

diye düzeltmeyi bilmezsem harika bir temayı kullanamam misal :)

Bu konuda samimi konuşuyorum, sadece linux işletim sistemlerini kurcalamak bile sana programlama dilleri hakkında bir fikir veriyor, hatta bunun gibi doğrudan sana dili öğreten durumlar oluyor. Linux'u bu yüzden seviyorum. İstersen derinine iner bir şeyler öğrenirsin, istersen de sadece kullanırsın.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

@eronis, hatırın için alıntı yaptığın yerdeki yorumumdan "hiç" kısmını geri alayım :) Böyle uç örnekler haricinde ek bir şey bilinmesine gerek yok diyeyim madem. Kaç kişi tema düzenlemesi için CSS'ye kadar gider bilemiyorum ancak benim burada savunduğum şey bir işletim sistemini kullanmak için bir programlama dilini bilmeye gerek olmadığı. Eğer bunun aksini savunursak kendimizi zora sokarız, kaldı ki bu söylenenler gerçekler. Kaç kişi Python bilmek zorunda hissediyor kendisini?

Seni anlıyorum, işin içine girebilir isteyen kullanıcı. Buradaki önemli kriter "istemek. Gereklilik yok yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

Elbette, sana %100 hak veriyorum. Normal kullanım için 1 satır kod bilmeye gerek yok. Sadece bunun gibi yaşadığım uç bir durumu da örnek vermek istedim. Ayrıca Stylish kullananlar da CSS'e biraz girmek isteyebilirler :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Night Glam Flow

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Kasım 2015 - 01:18:20
@eronis, hatırın için alıntı yaptığın yerdeki yorumumdan "hiç" kısmını geri alayım :) Böyle uç örnekler haricinde ek bir şey bilinmesine gerek yok diyeyim madem. Kaç kişi tema düzenlemesi için CSS'ye kadar gider bilemiyorum ancak benim burada savunduğum şey bir işletim sistemini kullanmak için bir programlama dilini bilmeye gerek olmadığı. Eğer bunun aksini savunursak kendimizi zora sokarız, kaldı ki bu söylenenler gerçekler. Kaç kişi Python bilmek zorunda hissediyor kendisini?

Seni anlıyorum, işin içine girebilir isteyen kullanıcı. Buradaki önemli kriter "istemek. Gereklilik yok yani.

Sevgili Hocam

Ben zaten işletim sistemini bilmek için programlama dilini bilmeye gerek vardır demedim aslında :) İşin özeti ubuntu kullanmak için kitaba ihtiyaç yoktur demek istedim. Ya da ubuntu işletim sistemini kullanmayı öğrenmek için :)

Daha fazlasını yapabilmek için programlama diline ihtiyaç var :) Sonuçta mesela clementine uygulamasınına yeni bir arayüz tasarlamak için, ya da ne bileyim yeni bir dock launcher üretmek için programlamaya ihtiyaç var. İşin kitap okuma kısmına el atmak için ubuntu kullanmayı öğrenmek çok basit kaçıyor. Sadece internetteki makalelerle ve kullanarak ubuntuyu zaten öğreniyorsun. Ubuntu kullanmak için kitap okumak bana fazla geldi açıkçası :)

Tabi ben bu işin acemisiyim ama mesela adam cairo dock için canı istediği şekilde tema geliştirmiş. Bunun için programlama bilmek gerekir gibi geliyor. Ya da mesela unity arayüzünde launcher üzerinde ubuntu yazılım merkezi ve başlatıcının arka plan aydınlatması farklı renkler. Şimdi bunu diğer hızlı erişim uygulamalarıyla aynı arka plan aydınlatması yapmak isteyen adam eğer kendisi yapacaksa koddan anlayacak diye düşünüyorum.

heartsmagic

Bu iletinin bir önceki başlıktaki ilk ileti olması gerekiyor işte :) Öteki türlü o iletiden sonra benim de bir şeyleri sorgulamam normal oluyor. Zira bu başlığa gelip kitap arayan birisinin olayın sonunun Python'a çıktığı yanılgısına girmesini istemem :)

Bahsettiğin şeyler için ek bilgiler, hatta dil bilmek bile gerekiyor olabilir fakat o kadar derine inilecekse hangi sistemde ne nereye çıkmaz ki? Ben de bunu anlatmaya çalıştım. Ubuntu, Windows veya X sistemi için dil bilmeye gerek yok yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Kim Korkar Linuxtan ile başladım.. Herkese çok teşekkürler.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

fawalli

Arkadaşlar 16.04 LTS 64 bit için olan sürümde amd64 yazıyor benim işlemcim intel.Bu sürüm için intel uyumlu versiyon yok mu ?

gnukarabatak

@fawalli; işlemci 64 bit standartının adı "amd64" dür. Yani bu işlemcinin amd olduğu anlamına gelmez. İşlemcinin yada kurulacak işletim sisteminin 64 bit olduğunun bir göstergesidir. Bu ismi almasının sebebi ise ilk 64 bit mimarisini uygulanabilir yapan firmanın amd olmasından kaynaklanır.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

Savkana

Kaynak paylaşımları için teşekkürler.
Başarı güç irade..

mesute

Lİnux mint forumunda Ömer Ayfer'in güzel bir kitabı yardımcı olması temennisiyle...

[ikinci mesajda var]

plazma

mesute

[mention=614633]@plazma[/mention]

Bizim forumda olduğunu bilmiyordum.. Eyvallah kardeşim

mutlukurt

Alıntı yapılan: canosayan - 05 Mart 2009 - 18:52:00
http://cid-1d6925a05117f537.skydrive.live.com/self.aspx/.Public/linux%7C51%7C6.pdf
kim korkar linuxtan kitabının parçalarını birleştirdim. 10 mb kadar.

çok teşekkürler arkadaşım :) Pdf okumayı sevenler için mükemmel olmuş benim gibi :)

0M42

Alıntı yapılan: mutlukurt - 14 Mart 2019 - 04:00:27
Alıntı yapılan: canosayan - 05 Mart 2009 - 18:52:00
http://cid-1d6925a05117f537.skydrive.live.com/self.aspx/.Public/linux%7C51%7C6.pdf
kim korkar linuxtan kitabının parçalarını birleştirdim. 10 mb kadar.

çok teşekkürler arkadaşım :) Pdf okumayı sevenler için mükemmel olmuş benim gibi :)

Ne yazık ki bir sorun oluşmuş.