Sistem başlangıç değiştirici

Başlatan hworm, 25 Haziran 2010 - 11:36:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hworm

Arkadaşlar uzun yıllardır Windows kullanıyorum.Ama ubuntuya geçme kararı aldım.Ancak bir ricam olucak sizlerden; Windows'u tamamen bırakmayı düşünmüyorum çünkü online oyun oynamayı çok seviyorum.Diğer Windows oyunlarıda hoşuma gidiyor.Kısacası windowsla tek bağlantım oyunlar olucak.Şimdi makinama hem windows xp hemde ubuntu kurmak istiyorum fakat ben her açılışta grubdan seçmek istemiyorum.Bu yüzden şöyle bişerşey aklıma geldi.2 sisteminde masaüstünde 1 simge bulunucak ve simgeye tıkladığımda örneğin ;

Şeklinde olucak.Ben bu simgeye tıkladığımda ve makinamı yeniden başlattığımda ubuntu açılıcak.Tek sefer değil her açtığımda ubuntu açılıcak.
Aynı şekilde bu simgeden ubuntu masaüstümdede olucak ona tıkladığımdada Xp boot edilmeye ayarlı olucak.

Bu sistemi yapabilitem nedir?
Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekür ederim.

kuleyni

Hmm pek mantığıma yatmadı çünkü grub menüsü linuxa aittir.Windows sonradan yüklenen programlar olmadan ext dosya sistemlerini okuyamıyor.Şimdi diyeceksin ne alaka okusa ne olur okumasa ne olur?çok şey olur çünkü grubta açılış önceliğini değiştirmek için ayar dosyasına müdahale gerektirir (grub ön tanımlı olarak en baştaki sistemi açar startupmanager ile değiştirilebilir o ayrı mesele)Hadi diyelim okudu windowsta bi betik gibi bişey hazırladın ve grub ayar dosyandaki linux bölümünü windowstan önceye aldı yani ayardosyanı değiştirdi sonra bi tane de linux için hazırlayacksın çalıştırdığın anda windowsu linuxtan öncye alacak yani en başa bu sayede dediğin yapılabilir ama inan uğraşmaya değmeyecek bi mesele

bytan

Ubuntu üzerinden bu dosya değişikliği yapılabilir ama win tarafından grub'a müdahale edebileceğin bir uygulama zor. Ayrıca masaüstündeki o uygulamaya çift tıklayabilen kişi grub menüsünde oklar yardımıyla hareket edebilir. Yani iş bakımından da büyük bir kazancı yok.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

andirinli

her ne kadar istediğiniz şeyi mantıksız bulsam da windowsun önyükleyicisi ile de linux sistemini açabilirsiniz.
epeyce uğraşmak gerekiyor. örnek anlatım : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=208951

buradan sonrası windowsta boot.ini dosyasında değişiklik yapabilecek bir toplu işlem dosyası (bat yada cmd uzantılı) ile ve ayrıca linux üzerinden de aynı dosyaya değişiklik yapabilecek bir kabuk betiği ile halledilebilir. ancak iki sistemin de performansının yerlerde sürüneceğinden emin olun.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

hworm

Alıntı yapılan: andirinli - 25 Haziran 2010 - 12:32:34
her ne kadar istediğiniz şeyi mantıksız bulsam da windowsun önyükleyicisi ile de linux sistemini açabilirsiniz.
epeyce uğraşmak gerekiyor. örnek anlatım : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=208951

buradan sonrası windowsta boot.ini dosyasında değişiklik yapabilecek bir toplu işlem dosyası (bat yada cmd uzantılı) ile ve ayrıca linux üzerinden de aynı dosyaya değişiklik yapabilecek bir kabuk betiği ile halledilebilir. ancak iki sistemin de performansının yerlerde sürüneceğinden emin olun.

hocam yorumlar arasında en iyi anlayabildiğim seninki oldu.Ancak şöyle söyleyeyim her ne kadar mantıksız görünsede aslında istediğim temel şey şu.Bash script yada bat dosyacığıyla Grub'a müdahale etmek.Hani Seçimimi hatırla kutucuğu olurya onun gibi düşünmek gerek.Sonuçda grubdan yüklenecek işletim sistemini seçiyoruz.Performans düşüşü neden yaşanıyor onu merak ediyorum.Birde bash scriptle ubuntudan grub'a müdahale etmek kolay olucaktır sanırım.Ancak bat dosyasıyla xpden grub'a müdahale nasıl edilebilir?

andirinli

Alıntı yapılan: hworm - 25 Haziran 2010 - 12:45:49
Alıntı yapılan: andirinli - 25 Haziran 2010 - 12:32:34

hocam yorumlar arasında en iyi anlayabildiğim seninki oldu.Ancak şöyle söyleyeyim her ne kadar mantıksız görünsede aslında istediğim temel şey şu.Bash script yada bat dosyacığıyla Grub'a müdahale etmek.Hani Seçimimi hatırla kutucuğu olurya onun gibi düşünmek gerek.Sonuçda grubdan yüklenecek işletim sistemini seçiyoruz.Performans düşüşü neden yaşanıyor onu merak ediyorum.Birde bash scriptle ubuntudan grub'a müdahale etmek kolay olucaktır sanırım.Ancak bat dosyasıyla xpden grub'a müdahale nasıl edilebilir?

windows grub a müdahale edemediği için ntldr ile önyükleme yapmak gerekir diyorum zaten. grub yerine ntldr ile önyükleme yapınca da bazen önyükleme sorunları çıkabilir. ve ayrıca grub ile linux önyüklemesi herzaman ntldr ye göre  üstündür. performans düşüşü olarak kastettiğim bu. açılış yavaşlaması..
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

heartsmagic

Mantık belli Linux tarafında. İki adet Grub dosyan daha olacak. Adları da örneğin grub.cfg.windows grub.cfg.linux olacak. Sıralamaları tahmin ediyorsunudur. Betik sadece şu işi yapacak:
sudo cp /boot/grub/grub.cfg.windows /boot/grub/grub.cfg
Windows tarafı da benzer şekilde ayarlanabilir. Fakat sistem ext4 ise orayı okuyacak ve yazacak bir çözüm bulman gerekiyor.

Fakat açıkçası @bytan'ın söylediği üzere gereksiz gibi geliyor bana. Hani ben çift tıklayayım kalkıp gideyim geldiğimde istediğim sistem açılsın diyorsan kazancın en fazla 1-2 dakika olur ki bu da Windows için. Nazar değmesin Lucid yaklaşık beş saniyede kapanıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hworm

yorumlarınız için çok teşekür ederim.