Kurulum sonrası paketleri yedeklemek

Başlatan heartsmagic, 23 Nisan 2008 - 16:00:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Not: Bu yöntemi artık önermiyoruz. Sebepleri:

1.İnternet artık daha hızlı.
2.Linux ve Ubuntu dünyasında uygulamalar hızlı gelişiyor, yeni sürümleri çıkıyor. Kısacası sizin yedeklediğinizin yerine daha yenisi depolarda olabilir.
3.Bu yöntem her zaman sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Bazen bağımlılık çakışmaları yaşanabilir.

Sisteminize yüklediğiniz tüm programlar ve güncellemelerle ilgili paketler /var/cache/apt/archives dizini altında barınır. Bu dizin altındaki deb paketlerini yedeklemeniz yeniden kurulum yaptığınızda size zaman kazandıracaktır. Yeni kurulumdan sonra yapmanız gereken, yedeklediğiniz paketleri   /var/cache/apt/archives dizini altına kopyalamak olacaktır. Özellikle kotalı internet kullanan yeni linuxlere tavsiye ederim. Zaman zaman şu kodu çalıştırıp yedeklerinizi güncel tutabilirsiniz.

sudo cp -u  /var/cache/apt/archives/* /yedekler-için-dizin-veya-bölüm/

Yazar: Repla
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Bu da APTonCD programıyla aynı işin yapılması, hiç bir farkı yok, sadece yedekleri toptan açarken belki daha kolay oluyor, ve yedekleri iso CD/DVD imajı yapması açısından :)

http://onlyubuntu.blogspot.com/2007/04/create-backup-of-installed-packages.html

heartsmagic

Evet AptOnCD oldukça kullanışlıya benziyor.

ufuk_k

Güzel program, işe yarıyor. İstersen 2 CD yapıyor, ya da DVD isosu, ama yedeklemeye üşendiğim için yapmıyorum. Bir de sürekli yeni paket çıkıyor kuracak, sabit bir sistem tutturana iyi oluyor da.

Sypro

Daha önce bir yerde önermiştim diye hatırlıyorum AptOnCD programını, tüm archives klasörünü yeni bir depo olarak kaydediyor ve cd'yi taktığınız anda "kurulsun mu" şeklinde yaklaşıyor olaya. Özellikle kotalı bağlantıya sahip olanlar için güzel bir durum. Zira her seferinde aynı şeyleri tekrar tekrar yüklemek hem zaman hem maddi kayıp.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

gunesimdenkac

Alıntı yapılan: Sypro - 23 Nisan 2008 - 23:11:45
Daha önce bir yerde önermiştim diye hatırlıyorum AptOnCD programını, tüm archives klasörünü yeni bir depo olarak kaydediyor ve cd'yi taktığınız anda "kurulsun mu" şeklinde yaklaşıyor olaya. Özellikle kotalı bağlantıya sahip olanlar için güzel bir durum. Zira her seferinde aynı şeyleri tekrar tekrar yüklemek hem zaman hem maddi kayıp.

paketleri cd ye yedekledikten sonra ubuntuyu tekrar kurmamız gerekti ve paketleri cd den yükledik.
Örneğin evolution mail ayarları veya firefoxtaki sık kullanılanlar eski haline geliyor mu?
Sistemi olduğu gibi eski haline getirebilmenin bi yolu var mı?

ufuk_k

Evolution ve firefoxun kullanıcı dosyaları (yerimleri vs.) ev dizininde saklanır. Sizin sistemi silmeden önce bu dosyaları yedeklemeniz gerek. Yeni firefoxta bunu organize bookmarks--import and backup kısmından yapabilirsiniz. Evolution için de benzer bir yedekleme yolu vardır sanırım.

gunesimdenkac

Alıntı yapılan: ufuk_k - 11 Mayıs 2008 - 11:18:38
Evolution ve firefoxun kullanıcı dosyaları (yerimleri vs.) ev dizininde saklanır. Sizin sistemi silmeden önce bu dosyaları yedeklemeniz gerek. Yeni firefoxta bunu organize bookmarks--import and backup kısmından yapabilirsiniz. Evolution için de benzer bir yedekleme yolu vardır sanırım.

teşekkürler

heartsmagic

Hatta aynı makineye kurulacaksa (aynı makine olasa bile olur aslında) ev dizinini toptan yedeklemek ve aynen yerine koymak bile hızlı bir çözüm olabilir.

lseker

Heartsmagic kurulu paketlerin yedeklerini almış ve formattan sonra yeniden kullandığım paketleri teker teker kurmuştum. Peki, paketleri yedeklediğimiz klasörde bir komut ile tümünü birden kurmak istesek...
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

Sypro

Klasörün içine gidip (terminalden) sudo dpkg -i *.deb gibi bir yol izleyebilirsiniz. Akla ilk gelen bu.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

DeFacto

Home dizinimi direk kopyalarken diğer hdd'ye hata veriyor.

"KullanıcıAdı" klasöründeki dosyalar işlenemiyor. Çünkü onları okumak için yeterli erişim hakkınız yok.

ufuk_k

Kullanıcıadı diye bir dizin mi yarattın? Root haklarıyla mı yaptın bunu?

DeFacto

Kullanıcı adım benim adım desperado direk home dizininden kullanıcı adım olan desperado klasörünü ikinci hddeme atmaya çalıştım. Root olarak login olup mu yapmam gerekiyor yoksa ?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 19 Haziran 2008 - 12:16:29
Kullanıcı adım benim adım desperado direk home dizininden kullanıcı adım olan desperado klasörünü ikinci hddeme atmaya çalıştım. Root olarak login olup mu yapmam gerekiyor yoksa ?
gksu nautilus

DeFacto

sudo nautilus verip denemiştim konsoldan bir de böyle deniyeyim.

heartsmagic

Buradan şu anlam çıkar, kendi kullanıcı dizinininde root hakkına sahip dosyalar oluşmuş. Nautilus ile yapmak istemiyorsan, sudo ile yap.

DeFacto

Şu anda kopyalanıyor da bir şey takıldı kafama .dbus dosyası için yeterli erişim hakkına sahip değilsiniz diyor. Gerekli bir dosya mı ? Erişim hakkı problemini hallederek kopyalayım mı ?

BiBreak

Çok saol heartsmagic bende uzun zamandır bunu arıyordum

j1647

kafamda olan bi soruydu. anlatıımın için sagol ;)

j1647

arkdaslar ben bu sekilşde yedekleri almıstım. ki su anda da elimde. dun aksam format atmak zorunda kaldım.. ve su andada bu yedekleri o dizine kopyalayamıyorum. dizine geldigimde o klasoru actıgımda  yapıstır cıkmıyor. surukleyip bıraktıgımdada
Error while copying "amarok_2%3a1.4.9.1-0ubuntu3_i386.deb".
There was an error copying the file into /var/cache/apt/archives
Error opening file '/var/cache/apt/archives/amarok_2%3a1.4.9.1-0ubuntu3_i386.deb': Permission denied

hatasını veriyor. Bunu atla dedigimde aynı hatayı diger paket için diyor. Kısaca hiçbirini kopyalamıyor. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kotam da dolu. ubdate güncelleme yapamıyorum :(

izzetguntalaz

Nautilus la veya başka bir yöneticiyle taşırken root haklarını almayı unutma.

izzetguntalaz

j1647

root um su anda? onla bi ilgisi yok sanırsam kardeş.

izzetguntalaz