Usb bellekte boş alan kullanılamıyor

Başlatan hasanyılmaz, 28 Şubat 2008 - 18:07:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanyılmaz

Kullandığım bellek Bigboy 4 gb

Bellek özellikleri ekran görüntüsü
http://img517.imageshack.us/img517/6398/mightydriveeq7.png

Boş alan olmasına rağmen bu alanın kullanılamamasının sebebi ne olabilir? (xp'de sorunsuz çalışıyor)

hasanyılmaz

Yanlış anlaşıldım sanırım. İçerikteki dosyaların boyutu 1,5 gb. Boş olan 2,3 gb'lik alan dolu/kullanımda görünüyor.

heartsmagic

USB belleklerden veri silinirken bazen doğrudan silinmeyebiliyor, çöp kutusu mekanizması gibi düşün. Eğer kullanıcı sadece sil derse sanırım .Trash (dikkat nokta Trash) isminde bir dizinde saklanabiliyor. Nautilus ile gizli dizinleri göster dedikten sonra böyle bir dizin var mı diye kontrol et. Sonrası sana kalmış. Eğer böyle bir şey söz konusu değilse ve içinde bir şey olmadığından eminsen, güzelce bir biçimlendirme yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Tamam belki bir kısmı kullanılmayabilir de arkadaşın gönderdiği resimdeki durumu yapan bir bellek varsa piyasada bence hiç uğraşmasınlar yarın fabrikalarını kapatsınlar :)

heartsmagic

3.8GB kullanılıyor sadece 22.8 MB boş alan var görünüyor. Eğer arkadaşın belleğinde kendine ait bu kadar verisi yoksa sorun var demektir. Sanırım kendisi de bunu anlatmaya çalışıyor.

heartsmagic

Anlamadım ben olayı? Elinde 4GB usb bellek var ama 3.8 GB'ı dolu ve kullanılamıyor!
Bu durum normal olamaz ki, ya bir şeyleri yanlış anlıyoruz ya da o dediğin bellek baya bir adam kandırıyor :)

hasanyılmaz

heartsmagic, dediğin gibi çöpte birkaç dosya buldum. Sildikten sonra biraz yer açıldı. Ancak ilk durumda olan 3.8-1.5=2.3 gb'lık alan dolu görünüyor yine.  :)

Bunun gibi bir olay sabit diskte başıma gelmişti. Belleğin şu vfat dosya sistemi bozulmuş olabilir.
Biçimlendirme nasıl yapılıyor?

heartsmagic

Alıntı yapılan: Emrah AYDIN - 29 Şubat 2008 - 16:44:02
Alıntı yapılan: mavikurt - 29 Şubat 2008 - 16:39:34
heartsmagic, dediğin gibi çöpte birkaç dosya buldum. Sildikten sonra biraz yer açıldı. Ancak ilk durumda olan 3.8-1.5=2.3 gb'lık alan dolu görünüyor yine.  :)

Bunun gibi bir olay sabit diskte başıma gelmişti. Belleğin şu vfat dosya sistemi bozulmuş olabilir.
Biçimlendirme nasıl yapılıyor?

22 MB'ın hala normal olduğunu savunuyorum :)

Yok daha neler :) 22MB mi kullanacak bunun sahipleri.

@mavikurt aslında tavsiyem Windows altından bu işi yapman, bazı bellekler mızıldanabiliyorlar. Ancak Linux altından da bu iş elbette mümkün:

1. Gparted kur, görsel bir şekilde yap.
2. mkfs.vfat kullan. Hangi boyutta fat yapacağını bilmiyorum. 32 ise bunu belirtmen gerekiyor olabilir.

mkfs.vfat -F 32 /dev/usb_bellek_hangi_bölümse

Ancak bunlar dikkatli olunulması gereken şeyler. Windows bazen bu taraftan formatlanan diskleri görmeyebiliyor.
Sorumluluk kabul etmem :) mkfs.vfat'i biraz daha araştırabilirsin.

heartsmagic

İşte orada öyle demiyor ama. Sadece 22 Mb boş ve kullanılabilir diyor.

hasanyılmaz

Nedense dosya sistemi göçmüş. Windows'ta birkaç saniyelik biçimlendirme ile iş çözüldü.

Emrah senle anlaşamadık bu konuda. :) sorun 22'de değildi. :D

Teşekkürler arkadaşlar.

Anıl

Alıntı yapılan: Emrah AYDIN - 29 Şubat 2008 - 17:12:28
4 gb da 22 mb'ın kullanılamıyor olması normal diyorum.

:) Olay Çorbaya döndü sanırım :)
Şimdi Öncelikle 4 Gb lık Flash Diskte , 22 Mb'ın Disk Tarafından kullanılıyor olması gayet normal , İçeriğinde U3 vb. bir program yada silinemeyen bir bölüm var büyük ihtimalle :) Emrah AYDIN 'da bundan söz ediyor.

Format İşlemini Daha sağlıklı ve Sorunsuz Çözmek için.
Windows'a geçiyoruz , Bilgisayarım'a sağ tıklayıp  Yönet Diyoruz ve İlgili menüden Diskleri Seçip Flash Diskimizi biçimlendiriyoruz.

Ubuntu - SuSe

heartsmagic

Tekrar dikkatinizi çekeyim, 22MB kullanılıyor demiyor, 22 MB boş diyor.

Anıl

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mart 2008 - 23:10:20
Tekrar dikkatinizi çekeyim, 22MB kullanılıyor demiyor, 22 MB boş diyor.

Farkettim Üstadım , Anlatmak istediğim Şuydu ;

22 Mb alan Kullanılamıyorsa nedeni içinde ki yazılım nedeniyledir , ki Emrah Aydın'da bu şekilde anlamış   , 3.5 Gb alan Kullanılamıyor ise Bunuda Windows'dan Yönet Seçeneğine gidip ordan formatlayarak  çözebileceğimizi anlatmak istedim.
Ubuntu - SuSe

heartsmagic

Evet arkadaşın çözdüğü gibi sanırım :)

Anıl

Flash'a direk format mı attı ? Yoksa Yönet seçeneğinden mi formatladı bilmiyorum.Aynısı benim başıma geldiğinde Özelliklerden Format atamadım , ne kadar format atarsam atayım Boş alan  yine önceki gibiydi.
Ancak Yönet seçeneklerinden Formatladığımda Sorun çözüldü , burda vurgulamak istediğim Normal şekilde Format attığımızda sonuç alamıyorsak , kesin çözüme Yönet seçeneğinden Format atarak ulaşabiliyoruz.
Ubuntu - SuSe

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: Anıl - 03 Mart 2008 - 23:42:14
Flash'a direk format mı attı ? Yoksa Yönet seçeneğinden mi formatladı bilmiyorum.
Biçimlendirmeyi bellek özelliklerinden yaptım.
--
Sorunun bir kısmı gizli çöptekilerden kaynaklıydı.

Sorunun diğer sebebi ise belleğe kurduğum firefox, pidgin, xampp ve openoffice gibi taşınabilir uygulamalar. Tabi bunlar için kullanışlı bir de menü vardı. Yönetim kolaylığı sağlayan menü kendi sınıflandırma dizinlerini oluştururken ben de eldeki veriyi bunun oluşturduğu klasörler içinde yazıp sildim.

Kurduğum uygulamaların kötü tarafı sadece windows üzerinde çalışması. Veriyi de yönetim aracının klasörleri içine yazınca o alan linux'da (boş olsa da) dolu gibi göründü. Yönetim aracının, dizinleri ve içindekileri programın parçasıymış gibi görmesi diye düşünüyorum bu sorunun kaynağını.

Dosya sisteminin bozulması da olasılık dahilinde. Başka bir nedeni olabilir mi?

komikimben

evreka evreka!!!

bu sorunu söyle çözdüm. elimde ki 4 gblık mp3 playerimi usb olarakta kullanıyorum.

geçenlerde şunu farkettim ki, windows kullanırken usb içine attğım dosyaları ubuntuda göremiyorum,ubuntu'da yaptıklarımı ise windowsda göremiyorum.

ve doğal olarak böyle bir boş alan sorunu oluşuyordu.

çözüm şu ama neden çözülüyor bilmiyorum. yani bir nevi tevafuk eseri bir çözüm.

şimdi usb içinde settings --> usb --> msc şeçili gözükücektir. bunu auto detect yaparsak sorun çözülüyor. 8)

Semih

Yönet seçeneği ile bende hallettim.Slax kurmuştum geri sildim ve 400 mb'lık kısım kullandırıyordu bana.Saolun:)
A.Semih Türk