Linux'a geçmek için 10 neden

Başlatan kahraman masa esat, 01 Mart 2009 - 00:37:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Alıntı yapılan: dartt - 27 Nisan 2010 - 18:23:56
Biz linux kullananlardan duyalım neden linuxa geçmeme sebeblerini mutlaka çevremizde bu işletim sistemini bilen ama bi şekilde kullanmayanlar vardır çünkü...

Bkz :)
http://linuxhaters.blogspot.com/
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plymouth

Alıntı YapLinux ücretsizdir diye bir şey yok?
Linux açık kaynaktır. Eğer istenirsenirse paralıda satılabilir örn RedHat.
Ama isteyen kişi onun aynen alıp sadece telif hakkı olan yerleri değiştirir ve ücretsiz olarak dağıtabilir.
GNU lisanslıdır Linux.
Ve GNU lisansı açık kaynak olmasını sağlar. Ücretsiz olmasını değil.
Bir Red Hat kullanıcısı olarak Red Hat ücretsizdir. isteyen en son sürüm de dahil olmak üzere indirip kullanabilir.
Dikkat Red Hat Teknik Destek ücretlidir. Tıpkı SOLARIS gibi.
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

erginemr

Alıntı yapılan: plymouth - 28 Nisan 2010 - 10:28:50
Bir Red Hat kullanıcısı olarak Red Hat ücretsizdir. isteyen en son sürüm de dahil olmak üzere indirip kullanabilir.
Dikkat Red Hat Teknik Destek ücretlidir. Tıpkı SOLARIS gibi.

Bundan emin misiniz? Eğer Fedora Core'u kasdetmiyorsanız, bu sayfadan Red Hat'i indirmek ücretli gibi görünüyor:
https://www.redhat.com/rhel/desktop/

plymouth

Gnu lisansına tabi olan tüm yazılımlarda olduğu gibi Red Hat DVD ve CD'leri ücretsiz indirilebilir.
Ben Red Hat EL 5.4 kullanıyorum mesela. Ücret ödemedim. Kullanamadığım bir program veya Server hizmeti yok. Üst seviye programlar Red Hat kullanıcı kodu ile kullanılabilir ama DHCP den Ftp'ye Gimp den cups'a kadar * her şey elimin altında...

Adres rhn.redhat.com
siteye üye olmanız gerekli. Daha sonra 30 günlük deneme sürümü indirmeniz gerekli. Tüm server servisleri kurulabilir durumda bir dvd indirebilirsiniz. Kurulum sırasında sizden kullanıcı lisans bilgisi isteyecek. Bu kısımda skip deyip kurulumu tamamlayabilir sonrada tüm uygulamaları kurup istediğiniz kadar kullanabilirsiniz...
It is not even in Beta.

heartsmagic

plymouth

İndirdiğiniz sürümle birlikte mail adresinize bir çift kod gönderilir ki bunları kullanarak dosya indirmenize izin verirler.
Bu kısmı 30 günlüktür. Haliyle 30 gün sonunda kod expire olur. Ancak siteminizdeki uygulamalar bu durumdan etkilenmezler. Ekranda hiç bir zaman beni
lisansla beni legalleştir gibisinden bir uyarı almazsınız... Tek yapmanız gereken rm /etc/yum.repos.d/rhel-eval.repo (yada kod ile birlikte kullandığınız repo ne ise onu kaldırmaktır)
Bilgisayarınız yarılana kadar kullanabilirsiniz. Unutulmaması gereken Red Hat bir masaüstü dagıtımı değildir. Ubuntu kadar görsel değildir. Ama Server işlemleri "sorunsuz" noktasında çalışır.

Not: Türkçesi de en az Ubuntu kadar bozuktur. Sanırım 1-2 nesildir Almanya'da yaşayan bir Türk'e çevirttirmişler. Hdd ye "mıknatınaslı disk" (kendim görmedim) de diyebiliyor. Kanaatimce Ingilizce kullanmak daha makul.
It is not even in Beta.

heartsmagic

Güncellemeler alınabiliyor mu peki?

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: plymouth - 29 Nisan 2010 - 13:43:34
İndirdiğiniz sürümle birlikte mail adresinize bir çift kod gönderilir ki bunları kullanarak dosya indirmenize izin verirler.
Bu kısmı 30 günlüktür. Haliyle 30 gün sonunda kod expire olur. Ancak siteminizdeki uygulamalar bu durumdan etkilenmezler. Ekranda hiç bir zaman beni
lisansla beni legalleştir gibisinden bir uyarı almazsınız... Tek yapmanız gereken rm /etc/yum.repos.d/rhel-eval.repo (yada kod ile birlikte kullandığınız repo ne ise onu kaldırmaktır)
Bilgisayarınız yarılana kadar kullanabilirsiniz. Unutulmaması gereken Red Hat bir masaüstü dagıtımı değildir. Ubuntu kadar görsel değildir. Ama Server işlemleri "sorunsuz" noktasında çalışır.

Not: Türkçesi de en az Ubuntu kadar bozuktur. Sanırım 1-2 nesildir Almanya'da yaşayan bir Türk'e çevirttirmişler. Hdd ye "mıknatınaslı disk" (kendim görmedim) de diyebiliyor. Kanaatimce Ingilizce kullanmak daha makul.
Türkçesi de en az Ubuntu kadar bozuktur derken? Ubuntu çevirileri bu kadar kötü mü?

plymouth

Alıntı YapGüncellemeler alınabiliyor mu peki?
Güncellemeler 30 günlük süreçte alınabilir.
Daha sonrası dagwieers ve rpmforge gibi sitelerden çıkan güncellemeleri alabilirsiniz.

Alıntı YapTürkçesi de en az Ubuntu kadar bozuktur derken? Ubuntu çevirileri bu kadar kötü mü?
Enson Ubuntu 9.04 ü Türkçe kurdum hala da çalışıyor. Sonra ki sürümleri ise İngilizce. Ancak bunu niye söyledim derseniz cavbım 9.04 deki çevirilerdir.
Grafik ekranda  bir şey kopyalayacağınız da kalan süreyi "10 Dakika Sol" şeklinde gösteriyordu.
"man wipe" yazıp okumaya başlayınca Türkçe sözlüğü karıştırma ihtiyacı hissettim. "Örüntü" kelimesini aradım. Pattern kelimesinin karşılığı olarak düşünülmüş galiba. Pattern'i çevirmek isterseniz "byte dizilimi" yazarsanız okuyan hemen anlar. İyi niyetli bir çevirmen için bu makul yoldur.  Yok ama niyette gemi azıya çekmek varsa "Örüntü" daha makul.   Ama örüntünün İngilizcesi yok. İlkine basit bir hata diyebiliriz ama diğerine hayır. Bilinçli bir koyu Türkçe fanatiği tarafından biliçli olarak yapılmış. Konunun Abartıldığını düşünüyorum.
It is not even in Beta.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: plymouth - 30 Nisan 2010 - 12:07:51
Alıntı YapGüncellemeler alınabiliyor mu peki?
Güncellemeler 30 günlük süreçte alınabilir.
Daha sonrası dagwieers ve rpmforge gibi sitelerden çıkan güncellemeleri alabilirsiniz.

Alıntı YapTürkçesi de en az Ubuntu kadar bozuktur derken? Ubuntu çevirileri bu kadar kötü mü?
Enson Ubuntu 9.04 ü Türkçe kurdum hala da çalışıyor. Sonra ki sürümleri ise İngilizce. Ancak bunu niye söyledim derseniz cavbım 9.04 deki çevirilerdir.
Grafik ekranda  bir şey kopyalayacağınız da kalan süreyi "10 Dakika Sol" şeklinde gösteriyordu.
"man wipe" yazıp okumaya başlayınca Türkçe sözlüğü karıştırma ihtiyacı hissettim. "Örüntü" kelimesini aradım. Pattern kelimesinin karşılığı olarak düşünülmüş galiba. Pattern'i çevirmek isterseniz "byte dizilimi" yazarsanız okuyan hemen anlar. İyi niyetli bir çevirmen için bu makul yoldur.  Yok ama niyette gemi azıya çekmek varsa "Örüntü" daha makul.   Ama örüntünün İngilizcesi yok. İlkine basit bir hata diyebiliriz ama diğerine hayır. Bilinçli bir koyu Türkçe fanatiği tarafından biliçli olarak yapılmış. Konunun Abartıldığını düşünüyorum.
Affedersiniz ama ben de size yuh demek istiyorum.

asicok

Paralı değil en azından canlı gibi her şey hızlı değişiyor ve merak var burda sistemi kur ve kullan yok her an gelişim var...
Oyun oynayacak yaşı geçti abisi artık ubuntulu oldu.

heartsmagic

@playmouth, 30 günden sonra resmi olarak güncelleme alamayacaksam o sistemi kullanmak istemem. Eğer durum böyleyse Redhat için ücretlidir demek hiç de yanlış olmaz.

Şu Türkçe meselesini de sonlandırsak artık? Zira konunun yeri hem burası değil hem de bu türlü tartışmalardan gına geldi bana.

plymouth

Tercih meselesi. Eğer güncelleme önemliyse sizin için evet ama güncellemek programlardaki özellikleri geliştirmek ve yanlışları düzeltmek içindir. Bu kısım geliştirenin sorumluluğu. Red Hat kullandığınız kodları sıkı bir testten geçirir. Dahası fedora Red Hat'ın yeni özelliklerinin denemesi için üretilir. Kullanıcılardan geri besleme alır. Değişiklikler hemen hemen 2 yıl gibi bir sürede Red Hat'a yansır. Debian ve Red Hat kaliteli kodlanmış ve uzun süren denemelerle piyasaya çıkan stabil yapılardır. Mesela RHEL 5.3 2007 de çıkmıştı. Dolayısıyla öyle güncellemeler için çok da endişe etmenize gerek yok. Güvenlik konusunda bir çok dağıtım Red Hat'ı örnek alır.  Ubuntu nun güncellemeleri neleri ihtiva ediyor bilmiyorum. Ubuntu gibi desktop sistemleri arasında sivrilmek isiteyen bir dagıtımın güncelleme konusunda çok sebebi var kanımca.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2010 - 02:40:49

Alıntı YapAffedersiniz ama ben de size yuh demek istiyorum.

Çekinme lütfen...

Alıntı YapŞu Türkçe meselesini de sonlandırsak artık?

Peki...
It is not even in Beta.

heartsmagic

Güzel de, güncellemeleri alamadıktan sonra ben sisteme nasıl güvenebilirim? Hayati önem arz eden bir pakette güncelleme çıktı, illa farklı yollarla mı edinmem gerekiyor. Kısacası Redhat kullanılacaksa ücreti verilerek kullanılması bizi kısıtlamalardan sıyıracaktır.

Ubuntu'nun güncellemeleri barındırdığı paketlerde olan tüm değişiklikleri ihtiva eder.

plymouth

"Anahtarınızı kaybedeceğiniz durumlar için bir yedek planınız yoksa, dışarıda kalmak sizin için tuhaf olmamalıdır." Noam CHOMSKY

Alıntı YapKısacası Red Hat kullanılacaksa ücreti verilerek kullanılması bizi kısıtlamalardan sıyıracaktır.
da diyebilirsiniz...
It is not even in Beta.

dartt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Nisan 2010 - 02:16:31
Alıntı yapılan: dartt - 27 Nisan 2010 - 18:23:56
Biz linux kullananlardan duyalım neden linuxa geçmeme sebeblerini mutlaka çevremizde bu işletim sistemini bilen ama bi şekilde kullanmayanlar vardır çünkü...

Bkz :)
http://linuxhaters.blogspot.com/

Linuxtan nefret etmek için bile linux kullanıyorlar, ilginç:).
Okudukça güldüm,güldükçe eğlendim, ne kötü hayata at gözlükleri ile bakmak dedim.
Kaynak için teşekkürler.
Benim böyle olmamın tek nedeni, doğduğum yerde dağların kıyıya paralel olması...

asicok

Nedenim yok gıcığım abisi büyüdü de ondan ubuntuda .

heartsmagic

Alıntı yapılan: plymouth - 02 Mayıs 2010 - 00:42:33
"Anahtarınızı kaybedeceğiniz durumlar için bir yedek planınız yoksa, dışarıda kalmak sizin için tuhaf olmamalıdır." Noam CHOMSKY

Alıntı YapKısacası Red Hat kullanılacaksa ücreti verilerek kullanılması bizi kısıtlamalardan sıyıracaktır.
da diyebilirsiniz...

Anhatar bizim değil ki, emaneten veriliyor bize. Bu durumda plan ne olmalı? Ne der CHOMSKY bu durumda? Başka bir kapıdaki anahtarı almaya mı çalışmalıyım? 
Kısacası 30günlük deneme sürümü verilen bir dağıtım ücretli olmaktan çıkmaz.

plymouth

Tamam sizin dediğiniz gibi olsun...
It is not even in Beta.

asicok

Sıkıntılarımı hallediyor azmi mi kırmıyor öğreniyorum.Bir de ileri kullanıcalara hitap etmiyor diyorlar ubuntu.Ben bunu hiç anlamadım birde hitap etse bilgisayarcımı olurum.

altintasi

Microsoft Windows son kullanıcı sözleşmesindeki maddeler aslında linux maceramda etkili oldu. Sonrasında kararlılığı vegüvenliği etkiledi. Ama benim için en önemli olanın "bana" ait olması..
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

Bloodless

Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

Leroy

Bunu başka bir başlık altına yazmıştım ama yine de tekrarlamak istiyorum;

Ücretinde değilim işin, güvenlikçi ve yeniliklere açık olan bir yapım var kimse bana ubuntu nun u'sunda bahsetmedi; linux ün i'sinin noktasını diyen bile olmadı çevremde, tamamen araştırma neticesinde ubuntu ya merak sardım kurmadım kullanmıyorum hala xp mevcut bilgisayarımda fakat neti bağlattığım an güncelleri almak mesele olduğu için direkt ubuntu ya geçeceğim 4 gb ram çift çekirdekli 2.6 işlemcili pc aldım ubuntuya layık olan bir sistem kullanayım diye :P

Ubuntu makul cüzii bir fiyatta olsa bile satın alır kullanırdım(30 40 TL gibi) çünkü elimde orjinal xp mevcut bakın parasında değilim işin

Ubuntu için oyunlar çıksa gider alırdım dert değil, eğer tüm işlerimi gün gelir ubuntu üzerinden %100 olarak halleder, her isteğime azıcık araştırma ile cevap alabilirsem(ki umutluyum) linux e bağış yapabilirim ciddi söylüyorum, adamlar birşeyler yapıyor ve biz bunu kullanıyoruz, illa ki birşeyler vermek gerekir hep benci de olmaz, neticesinde sloganları bile insanlık için bu adamların.

Değişikliği yeniliği seviyorum  ubuntuyu daha çok seviyorum her geçen gün kullanmasam da  ama takip ediyorum

Ben şu zihniyete hastayım açıkçası  ;
Spy Bot diye bir anti spyware diye bir program var bilen bilir windows için yapılmış bir program, açtığınız zaman biz bunun için çaba harcıyoruz daha iyi işler yapmamız adına bize bir miktar bağış yapabilirsin ama yapmazsan bu programa kısıtlama süreleme gibi şeyler yapmayacağız diyorlar açıkçası adamlara lisansı satın alınan ürünlerden daha çok değer verip mümkün mertebe bağışta bulunmak istiyorum kim bilir MS yi bırakacak olacağımı bile  bile ilerde yaparım :)

GAREZ

Linux kullanan 210 defa format attığında lisans yenilemek zorunda değil ( şikayetvar.com adresinde microsoft şikayetlerine bakın en komik şikayetler orada )... kurulum sırasında ürün anahtarı girmek gerekmez...

rick

Alıntı yapılan: GAREZ - 18 Ekim 2010 - 19:57:08
şikayetvar.com adresinde microsoft şikayetlerine bakın en komik şikayetler orada
"şikayetvar.com" sitesi bir domain parking sitesi tarafından ele geçirilmiş. Asıl site "sikayetvar.com".