Linux'a geçmek için 10 neden

Başlatan kahraman masa esat, 01 Mart 2009 - 00:37:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

@tweety, linux için hazırlanmış virüsler de mevcut ama şimdiye kadar hiçbirimize -4binden fazla üye, 10binden fazla ziyaretçi- denk gel(e)medi nedense. :)

darkfriairs

Aman diyim, aman duymasın virusler :)

okanakyuz

aslında linux virüslerinin cuvalladığı iki nokta var. Mesela ELF çalışan dosyalarına bulaşan bir virüs ele alalım eğer ben elfde ufak değişiklik yapar hepsini tekrar derlersem işe yaramaz. Linuxde virüs tutunmamasının sebebi her çekirdekte her derlemede farklı kodlar üretmesi bu nedenle hiçbir şey isletim sisteminde sabit kalmıyor 2 ayda bir çekirdek şekli değişiyor 4-5 ayda bir gcc optimizasyonları iyileşiyor derken sürekli yeni linuxumuz oluyor.

MiSKeN

bu nedenler arasına şunu da ekleyelim de biraz espritüel olsun

lisans için yüzlerce dolar verip de aldığınız OS birgün sorun çıkarıp da destek için firmayı aradığınızda kimse size her uygulama kurulumu ve ayarlar sonrası restart atın demez

iKo

Vista'nın (Home Premium) 252$ olduğu, Office'in (2007 Edition) 380$ olduğu, -ki bunlar amazon fiyatları- bir işletim sistemi düşünürsek neden geçmeyelim. Burada en önemli nokta da şu ki Microsoft bence bilerek copy-proctected yapmıyor, çünkü biliyorlar ki herkes vermeyecek o parayı, hatta bedavaya daha iyisi varken.

Parası olan Apple'ını alır, para vermek istemeyen de Linux'unu kullanır. Her geçen gün gelişiyor, 3 gün sonra yeni Ubuntu'yu ve yaklaşık 1 ay sonra da yeni Mint'i göreceğiz...

Henüz Linux kullanırken takılmadım, saçma sapan virüs programları yüklemedim (forumda yazdıklarım bitirme tezimle alakalı :) ), bana hiç birşey sormadan bilgisayarın ya da herhangi çalışan bir programın kapandığını görmedim, ve en önemlisi....

Windows'ta hala driver yüklüyoruz, tek tek setuplarını bir yerde tutuyoruz 1 ay sonra formatta kullanmak için...

Geliştiricisi çok fazla, çok daha güzel şeyler olacağına inanıyorum...

command

1- Güvenlik
2- Akla gelmeyecek araçlar ve programlar
3- Sistem kararlılığı

MeBuNtU

Acikcasi linux u macera ararken buldum.Winden sikilmistim macos kurmayi denedim olmadi.Bende linux kurayim dedim oda ne linux diye bi isletim sistemi yok ki.Bir suru isim var ama linux diye bi isletim sistemi bulamadim.Baktim cafede hesap 5 ytl yi gecmis dedim nese kucuk olan bisey indirim de evde denerim.DSL indirim flash diske attim.Eve geldigimde pek umudum yoktu bu ufak seyin calisacagindan.Ama oda ne calisti 45 mb biseydi ama oldu.Sonra donanimlari falan tanimayinca 1-2 hafta bu maceradan uzak durdum ama tadi damagimda kaldi.2 hafta sonra pardus u buldum.ftp den indirecem buda ne calisan var kurulan var ya abi calisan ne kurulan ne diyorum.Neyse dedim calisan in calistigi kesin onu indirim.Eve geldim calisti ama kurulmadi.3 gun calisan cd kullandim.Sonra kurulan indirdim ve isleri yavas yavas cozdum.Yasayarak ogrenmeyi severim.internet cafeden 50 tar.gz indirip yuklemeye calistigim gunler ne zor gunleridi ki.Windows ta program kurmaya alismis biri nasil becersin ? sonra pisi paketi falan filan bu gunlere geldim.Insanlari pek kinamayin oturup linux kuracam demek kolay ama linux ne nasil indirir nasil kurarsin bunlar 4 sene oncesine kadar cok zor islerdi.

ceylandag

Kendi adıma linux tercih etme sebebim bedava olması değil bir windows lisansını bilgisayarla beraber zaten veriyorlar.
Linux programlarınının bedava olması da değil birçok linux uygulamasının yine bedava olmak üzere windows sürümü mevcut.
Linux'u tercih sebebim windows gibi belli bir kullanımdan sonra şişmemesidir.
Linux 'a ne kadar program kurarsanız kurun stabil çalışmayı durdurmaz.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

maxxblade

virtualbox'u yeni kurmuştum eylenecek bir sistem
arıyordum dsl'i buldum 50 mb boyutu olan dsl'i indirdim
dsl'den youtube'a girdim ubuntu videoları izledim
1-2 ay sonra ubuntu kurdum sonra anladım linux
olduğunu  :D

terrarin

Benim nedenlerim:
1-Virüs riski yok denecek kadar az=Makinayı kasacak anti-virüs yüklemeye gerek yok;Anti-Virüs'ü geçip format attıracak program yok
2-Özel dosya yapısından dolayı(ext2,ext-3,ext-4) fragmente olmayan sistem=Yavaşlama yok;Buna bağlı olarak saatlerce defrag yok
3-İşletim sistemi bir bütün halinde tasarlanmış=Makinaya işletim sistemi kurduktan sonra saatlerce ayrı ayrı o bu şu programı aramak kurmak derdi yok(Örneğin ayrıca ofis paketi kurmaya uğraşmıyorsunuz;o zaten sizinle)
4-Stabil;Ecnebilerin rock solid(kaya gibi sağlam) deyiminin tam yeridir Linux=Tamam hiç çökmez diye bi durum yok ama Windowsla bi kıyaslayın isterseniz
5-Düşük sistemlerde bile en iyi sonuç ve sistem kaynaklarını en verimli şekilde kullanma
6-Aynı anda birçok işlemi rahatlıkla yapabilme (Multi-tasking)
7-Helpdesk masalarından çok daha ve hızlı size yardımcı olmaya gönüllü linuxçular=Buraya iletilen sorunlar linux'un açık kaynak kodlu olması dolayısıyla linuxu daha iyiye doğru geliştirmektedir ayrıca
8-Ve evet bütün bunlar ücretsizdir
Öğreniyorum..

Felâsife

• Sebil
  • Sadık
  • Steril
  • Stabil
  • Samimi
  • Sağlam
  • Sempatik
  • Sportmen
  • Samanyolu  :P
ve

• Sevecen

Bizde seni seviyoruz Linux'cuğum :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ihtiyar said

@mono,

Sanki kelime türetme oyunu oynamış gibisin. :)

patalojik

• Satabil - Yavaşlama yok -
  • Gnome Masaüstü var
  • Kendini beyenmiş müşteri hizmetleri yok
  • Para ödeme yok
  • Program çok
  • Ekmek istemez su istemez - Donamım günceleme derdi yok-

illa 10 neden mi olması gerekiyor. Microsoft gibi derdim yok

xwes

Hizli, Esnek, Ozgur, Ucretsiz, Insancil, Çok-Kulturlu, Yardimsever bir kullanici topluluguna sahip, Stable, Açik Kaynak, Guvenli, Hizla Gelişiyor, Gelecege Oynuyor, Karşiliksiz ve benzeri tum pozitif duygular. Kimse bir doktordan bedava muayene yapmasini isteyemez, kimse microsofttan bedava işletim sistemi çikarmasini da bekleyemez ama insanlar bir doktordan ve microsoftan işini adam gibi yapmasini isteyebilir. GNU / Linux / Ubuntu hem işini adam gibi yapiyor hem de mecbur olmadigi halde bedava yapiyor hem de yine mecbur olmadigi halde kaynaklarini açarak yani meslek sirlarini da açiklayarak yapiyor.

Felâsife

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 22 Haziran 2009 - 23:43:06
@mono,

Sanki kelime türetme oyunu oynamış gibisin. :)
hehe çok fazla zorlanmadım, ne hissettiysem onu işledim  :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

berkan402

Alıntı yapılan: nrcyln - 02 Mart 2009 - 01:00:05
Donma yok, virüs yok, bedava! Başka bi arzunuz?

işte bu 3 nedenden dolayı geçtim..

ayrıca kurulumlar çok kolay linuxta..kodları kopyalayıp yapıştırıosun o indirip kuruyor..(tabi şu na akadar basit programlar yükledim smplayer,amsn,amarok gibi :) )

ve bir çok programda linux ile hazır geliyor..cd-dvd yazdırma,firefox,windostaki office vb benzeri programlar..

simislov

1 - Sistemi kurması ortalama 25-30 dakika sürüyor.
2 - Ubuntu'nun açılması 17 saniye sürüyor.
3 - Virus bulaşma sorunu olmaması nedeniyle, anti virüs yazılımı, güvenlik duvarı, anti spayware yazılımı, anti logger yazılımı kullanmanız gerekmiyor. Bu da sisteminizi rahatlatıyor haliyle. Ayrıca bilgisayarıma ha bugün virüs bulaşacak ha yarın virüs bulaşacak diye stres yapmaktan kurtuluyorsunuz.
4 - Düşük donanımlı bilgisayarlarda bile çok iyi sistem performansı alabiliyorsunuz.
5 - Windows lisansına para vermekten kurtulduğunuz için, bu parayı bilgisayarınızın donanımlarını yükseltmekte kullanabiliyorsunuz.
6 - Kullanılan dosya sistemi nedeniyle zaman içinde yavaşlama, çökme, sistem kararsızlıkları gibi sorunların yaşanmaması
7 - Amarok, K3B, SMPlayer gibi bir sürü yazılımın, windows yazılımlarına göre çok daha az sistem kaynağı kullanmaları ve çok daha iyi performans vermeleri.
8 - Görsel olarak windows'tan çok çok daha iyi özelleştirme ve güzelleştirme seçenekleri sunulması.
9 - Ubuntu depolarında yaklaşık 25 bin yazılım olması.
10 - Linux'un paylaşımcı, eşitlikçi, dayanışmacı, yardımlaşmacı, insancıl, emeğe değer veren, son kullanıcıyı önemseyen, içten, sıcak ve iyimser felsefesi.
Karanlığa küfretmektense bir mum da sen yak.
Güvenlik için: Doctus.org

Yusuff

Bir de insanlar bilse.... Bilgisayarı Xp'den evet sadece Xp'den ibaret sanmasalar. Ah!...
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

maxxblade

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 14 Temmuz 2009 - 00:03:04
Bir de insanlar bilse.... Bilgisayarı Xp'den evet sadece Xp'den ibaret sanmasalar. Ah!...
bazıları onu bile bilmiyor :)
daha önce(ben ubuntuyla tanışmadan önce)
windows xp mi vista mı? kullanıyorsunuz diye mahallede anket yapmıştık...
birine sormuştuk:
--kaç bilgisayarınız var?
2 tane, biri benim biri oğlum için
--hangi windows sürümlerini kullanıyorsunuz? xp mi vista mı?
windows ne ki?
--  :-\  boşverin...

FeNDeR

Alıntı yapılan: maxxblade - 14 Temmuz 2009 - 19:16:02
Alıntı yapılan: yusufsan21 - 14 Temmuz 2009 - 00:03:04
bazıları onu bile bilmiyor :)
daha önce(ben ubuntuyla tanışmadan önce)
windows xp mi vista mı? kullanıyorsunuz diye mahallede anket yapmıştık...
birine sormuştuk:
--kaç bilgisayarınız var?
2 tane, biri benim biri oğlum için
--hangi windows sürümlerini kullanıyorsunuz? xp mi vista mı?
windows ne ki?
--  :-\  boşverin...

:D

GAREZ

Alıntı yapılan: MeBuNtU - 21 Nisan 2009 - 00:30:04
Acikcasi linux u macera ararken buldum.Winden sikilmistim macos kurmayi denedim olmadi.Bende linux kurayim dedim oda ne linux diye bi isletim sistemi yok ki.Bir suru isim var ama linux diye bi isletim sistemi bulamadim.Baktim cafede hesap 5 ytl yi gecmis dedim nese kucuk olan bisey indirim de evde denerim.DSL indirim flash diske attim.Eve geldigimde pek umudum yoktu bu ufak seyin calisacagindan.Ama oda ne calisti 45 mb biseydi ama oldu.Sonra donanimlari falan tanimayinca 1-2 hafta bu maceradan uzak durdum ama tadi damagimda kaldi.2 hafta sonra pardus u buldum.ftp den indirecem buda ne calisan var kurulan var ya abi calisan ne kurulan ne diyorum.Neyse dedim calisan in calistigi kesin onu indirim.Eve geldim calisti ama kurulmadi.3 gun calisan cd kullandim.Sonra kurulan indirdim ve isleri yavas yavas cozdum.Yasayarak ogrenmeyi severim.internet cafeden 50 tar.gz indirip yuklemeye calistigim gunler ne zor gunleridi ki.Windows ta program kurmaya alismis biri nasil becersin ? sonra pisi paketi falan filan bu gunlere geldim.Insanlari pek kinamayin oturup linux kuracam demek kolay ama linux ne nasil indirir nasil kurarsin bunlar 4 sene oncesine kadar cok zor islerdi.
o zamanlarda birazda zevkli idi gerçi şimdide zevkli ama windows98 silerek kurmak ve win bağımlısı kardeşimin tepkisini görmek çok zevkli...

maceraturk

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 01 Mart 2009 - 00:37:22
Linux dağıtımları bir ev kullanıcısının ihti­yaç duyacağı hemen her türlü yazılımı ve daha fazlasını beraberinde; yani kurulum medyasının içerisinde getirir. Bu nedenle temel sistem kurulumu ve sonrasında ofis, oyun, anlık mesajlaşma, e-posta istemcisi veya geliştirme ortamları gibi paket yazı­lımları arayıp kurmakla uğraşmazsınız. Tüm ihtiyaçlarınız yaklaşık 30-35 dakika­da sabit diskinizde yerini alır.

Bunu yazan arkadaş hangi Linux dağıtımından bahsediyorsa, ben Ubuntu'da bu söylediklerinin çoğunu göremiyorum. Ubuntu'yu kurup bir ev kullanıcısının yani anlamayan birinin eline vereceksin bilgisayarı. Video izleyemez, müzik dinleyemez, internetten video izleyip müzik dinleyemez, sörf yapamaz, oyun sitelerinde flash oyun oynayamaz. Zaten ev kullanıcısı başka ne yapabilirki o bilgisayarda. O an pcyi yerden yere vurur. İhtiyaç duyulan herşey beraberinde geliyormuş. Yok öyle birşey. Linux başlangıçta sabır ölçer gibi birşey. Ya sabır....
"Bir günlük adalet altmış yıllık ibadetten faziletlidir." Hz. Muhammed (s.a.v)

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: maceraturk - 02 Ağustos 2009 - 23:16:58
Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 01 Mart 2009 - 00:37:22
Linux dağıtımları bir ev kullanıcısının ihti­yaç duyacağı hemen her türlü yazılımı ve daha fazlasını beraberinde; yani kurulum medyasının içerisinde getirir. Bu nedenle temel sistem kurulumu ve sonrasında ofis, oyun, anlık mesajlaşma, e-posta istemcisi veya geliştirme ortamları gibi paket yazı­lımları arayıp kurmakla uğraşmazsınız. Tüm ihtiyaçlarınız yaklaşık 30-35 dakika­da sabit diskinizde yerini alır.

Bunu yazan arkadaş hangi Linux dağıtımından bahsediyorsa, ben Ubuntu'da bu söylediklerinin çoğunu göremiyorum. Ubuntu'yu kurup bir ev kullanıcısının yani anlamayan birinin eline vereceksin bilgisayarı. Video izleyemez, müzik dinleyemez, internetten video izleyip müzik dinleyemez, sörf yapamaz, oyun sitelerinde flash oyun oynayamaz. Zaten ev kullanıcısı başka ne yapabilirki o bilgisayarda. O an pcyi yerden yere vurur. İhtiyaç duyulan * her şey beraberinde geliyormuş. Yok öyle * bir şey. Linux başlangıçta sabır ölçer gibi * bir şey. Ya sabır....
Arkadaşım biraz makul ol http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,952.0.html başlığındakileri uygulayıp ek birkaç program kurmak en fazla yarım saatini alır. Windows'da sanki her şey birlikte mi geliyor?

maceraturk

Alıntı yapılan: samurai - 02 Ağustos 2009 - 23:33:12
Arkadaşım biraz makul ol http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,952.0.html başlığındakileri uygulayıp ek birkaç program kurmak en fazla yarım saatini alır. Windows'da sanki her şey birlikte mi geliyor?
Linux'u kendisi isteyerek kuran/kurmaya çalışan bir kullanıcı eminim sizin dediğiniz başlığa bakacaktır. Ama ilk başta sadece bakacaktır hiçbir şey anlamadan.  O kodlar nereye yazılır terminal nedir bilmeyecektir. Kaçtane konuda terminalden kasıt Donatılar/Uçbirim'in olduğu yazılı? Hiç bilmeyen birisi için gerçekten terminali bulmak bile çok zor.

Benim yazıdan alıntı yapıp cevap yazmamdaki neden, gerçekten ilk kurulduğu anda en ihtiyaç olan eklentilerin olmamasıdır.  Yoksa bu şekilde güzel gelişen, uğruna Türkçe forumlar olan, insanların her bilgisini paylaştığı sistemi yerden yere vurmak değil niyetim. Hem bir insan hazır kurulu sistemden vageçipte neden linuxu seçer. Demek ki bir noktada buluşan ortak fikirlerimiz, düşüncelerimiz var.
"Bir günlük adalet altmış yıllık ibadetten faziletlidir." Hz. Muhammed (s.a.v)

heartsmagic

Alıntı yapılan: maceraturk - 02 Ağustos 2009 - 23:16:58
Bunu yazan arkadaş hangi Linux dağıtımından bahsediyorsa, ben Ubuntu'da bu söylediklerinin çoğunu göremiyorum. Ubuntu'yu kurup bir ev kullanıcısının yani anlamayan birinin eline vereceksin bilgisayarı. Video izleyemez, müzik dinleyemez, internetten video izleyip müzik dinleyemez, sörf yapamaz, oyun sitelerinde flash oyun oynayamaz. Zaten ev kullanıcısı başka ne yapabilirki o bilgisayarda. O an pcyi yerden yere vurur. İhtiyaç duyulan * her şey beraberinde geliyormuş. Yok öyle * bir şey. Linux başlangıçta sabır ölçer gibi * bir şey. Ya sabır....

Video izler. Eğer "codec" lisanslarını barındırmayan videolar kullanılırsa izler.
Müzik dinler. Ogg biçimli parçaları, elindeki orijinal CD'yi dinler.

Eğer Pardus seçerse bu dediklerinin hepsini kısıtlama olmadan yapar. Bir başka dağıtımı seçerek de yapabilir, örneğin Mint. Ancak Ubuntu'yu seçecekse bu şekilde kabul etmek zorunda. Bunu da tartışmanın pek anlamı yok. Konu lisans olduğu sürece de bu şekilde devam edecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.