USB Flash Bellek ve Xubuntu

Başlatan GNUbuntu, 28 Şubat 2009 - 13:53:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GNUbuntu

Selamlar. Dün 4 Gb. usb belleğe Xubuntu kurdum. Normal sabitdisk kurulumu gibi oluyor. Ekran kartı sürücüsünü de kurdum. Bellekte 1.5 Gb. boş yer daha var. Fakat halen diğer güncellemelerini yapmadım. Sanıyorum rahat rahat yeter. Şu anda kasanın arkasında takılı durumda ve şimdilik herhangi bir sorun yok. Böylece XFCE masaüstünü de deneme fırsatım oldu :)

Bilgisayarımda Ubuntu kuruluydu. Belleğe Xubuntu kurunca, haliyle grub usb'den açılmaya başladı. Yani, flashdisk'i çıkarınca açılmıyordu. Allah'dan sabitdiskde Pardus için yer ayırmıştım ve daha kurmamıştım. Daha sonra Pardus'u kurdum ve istediğim gibi oldu; şimdi hepsi Pardus'un açılış ekranında (Grub ayarlamayı da bir öğrenmem lazım ya neyse :) )

Bundan önce, Ubuntu üzerinden Create a USB Startup Disk kullanarak yapmıştım. Hatta Knoppix'i bile denedim bu şekilde. Ancak normal Live cd'den bir farkı olmuyor o zaman. İyi güzel de, o zaman yapılan değişikleri kabul etmiyor. Özellikle ekran kartını ayarlamadan çalışmak pek mümkün değil; en azından benim crt monitörde pek de iyi görünmüyor :(

Önce Saygı...

aynshtein

Ubuntu üzerinden Create a USB Startup Disk kullandığında, altta dosyaları kaydetmek isteyip istemediğini soran bir uyarı var. Orada, parmak belleğinin tüm boş alanını kullanabilirsin. Hatta o şekilde, program kurabilir, dosyalarını kopyalayabilirsin. Ama bu özellik Ubuntu harici dağıtımları desteklemeyebilir. Ondan emin değilim...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

GNUbuntu

Alıntı yapılan: aynshtein - 28 Şubat 2009 - 19:47:45
Ubuntu üzerinden Create a USB Startup Disk kullandığında, altta dosyaları kaydetmek isteyip istemediğini soran bir uyarı var. Orada, parmak belleğinin tüm boş alanını kullanabilirsin. Hatta o şekilde, program kurabilir, dosyalarını kopyalayabilirsin. Ama bu özellik Ubuntu harici dağıtımları desteklemeyebilir. Ondan emin değilim...

Ubuntuyu da denedim. Bahsettiğiniz şekilde, flashdiskin tamamını ayırdım ama ekran kartı sürücüsünü vs. kabul etmeyince vazgeçtim bu sevdadan. Sürücüyü seçiyorum, yeşil yanıyor, bilgisayarı tekrar başlatıyorum, ekran eskisi gibi. Sürücü ayar programını açıyorum. Seçtiğim kısım pasif durumda. Bir de hata iletisi çıkıyordu galiba. Sadece Ubuntu'da , Xubuntu'da değil, Knoppix 6.0'da da olmadı. Create a USB Startup FAT32 disk olarak yaptığı için, sistemi bildiğimiz şekilde güncellemek mümkün değil bence. Eğer olabiliyorsa da diskin EXT3 (ya da ext2, ext4)) biçiminde olması gerekmez mi zaten?
Önce Saygı...

aynshtein

diskteki açılış dosyaları FAT32 alana yazılıyor orası doğru ama Ubutu'ya ait dosyalar "casper" isminde sanal bir disk dosyasına yazılıyor. Parmak belleğini kontrol edersen ana dizinde muhtemelen gizli dosya olarak casper isimli dosyayı bulabilirsin...

Driver ayarlarını kaydedemesi ise imkanlar dahilinde. Neticede Live CD sürümü üzerinden çalıştığın için benim tahminim sadece /home klasöründe dosya saklayabiliyorsun. Sürücülerse /usr, /local, /usr/bin, /var vb. klasörlerde dosya depolamaya ihtiyaç duyar. Bu da mümkün olmadığından kurduğun sürücüyü aktif hale getirememen normaldir...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/