[Nasıl] Via/S3G, K8M890 dahili ekran kartı kurulumu.

Başlatan umutubuntu, 27 Şubat 2009 - 21:30:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umutubuntu

Daha öncesinde ekran kartı ile ilgili sorun yaşamadığım için konuya pek hakim değilim.
Anlatımda ya da diğer kısımlarda yanlışlık varsa lütfen bildirin, değiştireyim.
Ubuntu 8.04'te sorunsuz bir şekilde çalışan K8M890 dahili ekran kartımı uzun zamandır sürücü yükleyemediğim için 8.10'a geçiş yapamamıştım.
En sonunda https://help.ubuntu.com/community/OpenChrome adresinde anlatılan yöntemlerden yola çıkarak nasıl yaptığımı anlatacağım.

Aşağıda bulunan komutları sırasıyla uygulamalar>donatılar>uçbirim açarak yapıştırıyoruz.

sudo apt-get install build-essential subversion autoconf automake1.9 libtool
sudo apt-get build-dep xserver-xorg-video-openchrome
svn checkout http://svn.openchrome.org/svn/trunk openchrome
cd openchrome
./autogen.sh --prefix=/usr
make
sudo make install

X server düzenlemesi

gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf
Açılan xorg.conf dosyasında
Section "Device"
kısmına geliyoruz
Driver             "vesa"
olan bölümü
Driver             "openchrome"
olarak değiştiriyoruz ve kaydediyoruz.
Ctrl+Alt+Backspace yaparak X'i yeniden başlatıyoruz.

bytan

Openchrome ile ilgili güzel bir anlatım olmuş. Eline sağlık @umutubuntu.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

erginemr

Eline sağlık @umutubuntu. Bundan sonra, sorun yaşayan VIA ekran kartı kullanıcılarını buraya yönlendiririz.

Bu şekilde yüklenen ekran kartı sürücüsü, 3D desteği veriyor mu?
glxinfo | grep render

erginemr

Hmm, yalnız aynı alt başlık altında bulunan diğer sabit makalede de benzer bir tanıtım var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2520.0.html

Yanılmıyorsam, ikisi de aynı (ya da birbirine çok yakın olan iki) yöntemi anlatıyor. Deme ki orada başka bir model ekran kartı için verilen çözüm, burada da K8M890 modeli için geçerliymiş. Ne demişler; "fazla mal göz çıkarmaz."  ;)

Not: Bilgi için; diğer başlıkta 3D desteğinin nasıl sağlanacağı da anlatılmış.

maho78amr

Kısacık bir sorum olcak ben yeni ubuntuya geçtim ve k8v-mx bir ekran kartım var.YUkarıdakileri yapacam ama nasıl yapacağımı bilmiyorum Şöylemi :  Orda ilk pragraf gibi yerde seç diyor ona tıklıyoruz kopyalıyoruz ve uçbirim'e yapıştırıyoruz sonra enter'emi basıyoruz.Biraz detaya inerek anlatabilirmisiniz ?
UBuntu'da Daha Yeniyim.

umutubuntu

Alıntı yapılan: maho78amr - 08 Eylül 2010 - 17:32:49
Kısacık bir sorum olcak ben yeni ubuntuya geçtim ve k8v-mx bir ekran kartım var.YUkarıdakileri yapacam ama nasıl yapacağımı bilmiyorum Şöylemi :  Orda ilk pragraf gibi yerde seç diyor ona tıklıyoruz kopyalıyoruz ve uçbirim'e yapıştırıyoruz sonra enter'emi basıyoruz.Biraz detaya inerek anlatabilirmisiniz ?
Aynen dediğiniz gibi, ama birincisi, anlatım Ubuntu 8.04 içindi, ikincisi donanım K8M890 için, sizin kartınız değil. Kartınızın modelini tam öğrenerek önce bir araştırma, sonuç alamazsanız sorununuz ile ilgili bir başlık açarak yardım alabilirsiniz.

@erginemr biraz geç oldu ama :) sanırım 3D desteği alamamıştım uzun zamandır Nvidia ekran kartı kullandığım için unutmuşum.
Gösterdiğin diğer anlatım ile ben yapamamıştım.

seco_can_can

ilk kısmı sorunsuz geçiyorum fakat X server düzenlemesi kısmına geliyorum açılan sayfa boş çıkıyor ?
gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf yazınca açılan sayfa boş 8.04 sürümünüde denedim ondada aynı oldu.
adı sanı belli olmayan webcam bile çalışıyor şuan markasız 5 liralık kamera ama bu kartı çalıştıramadım tüm kaynaklara bakıyorum eng-tr ama sonuç aynı malesef

heartsmagic

Forumdan bulabilirsen bir tane xorg.conf örneği bulup onun sadece bu anlatılan kısmını açılan boş sayfaya işleyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seco_can_can

yeni bir kart alana kadar kullanmamaya karar verdim malesef :( ekran kartı dışında bir problemimde yok :(

seco_can_can

arkadaşlar bu kartın sitesinde 9.04 e driveri mevcut acaba eski sürüm ubuntu kursam 3D özelliğide aktif olurmu o sürücü ile ?

heartsmagic

3B sürücüsü mü o? Fakat ne olursa olsun 9.04 çok geride kaldı.

seco_can_can

Unified 2D/DRM driver source

bu şekilde yazıyor başlığında ve

windows sistemlerden artık sıkıldım farklı bişeyler kullanmak istiyorum windowsta bir antivirüs kurmadan kullanmak zor linuxun en sevdiğim yanlarından biri bu extra bir yük olmayacak ve windowsa göre daha iyi performans ama bu marka ekran kartları araştırmama göre linuxla arası pek iyi değil :)

heartsmagic

2B sürücülermiş.

Amacın oyun oynamak değilse, kurup çözünürlük ayarlamasından sonra bu kartla Ubuntu kullanabilirsin sanırım.

seco_can_can

ilgilendiğin için teşekkür ederim ama şeytanın bacağını kırdım yeni bir ekran kartım oldu artık :) sorunsuz kullanabiliyorum :)