Harici Sabit Diske Ubuntu Kurmak

Başlatan aynshtein, 27 Şubat 2009 - 15:54:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aynshtein

Merhaba,

@esrama'nın bir sorusu üzerine Harici Sabit Diske Ubuntu kurma ile ilgili bilgileri burada paylaşmak istiyorum:

Öncelikle Ubuntu'yu USB belleğe değil USB sabit diske kurduğumu belirtmek isterim. Parmak bellek ve USB sabit arasında teknolojik bazı farklar mevcut. En azından USB bellekler daha hızlı olabilir ama USB sabit diskler kadar geniş depolama alanı sunamıyorlar malesef.

Ubuntu'yu, harici sabit diske nasıl kurduğuma gelince...

İlk önce harici diskimi 3 parçaya böldüm:
1. 14 GB ext3 dosya sistemi ile kök dizin
2. 1 GB swap (takas) alanı
3. 174 GB ntfs dosya sistemi ile diskin geri kalan alanı...

(Aslında harici diskim ntfs dosya biçiminde ve tek parçaydı. Ben Gparted aracılığıyla diski yukarıdaki şekilde bölümleyip diskte var olan dosyaları 3. bölüme taşıdım. Bu işlem yaklaşık 8 saat sürdü:))

Burada dikkat etmeniz gereken, açılabilir/ubuntu kuracağınız diskin, harici diskin 1. bölümünde olması. Yani, hali hazırdaki diski bölümleyeyim, sondaki boş alanı kullanırım diye düşünmeyin. Bu şekilde çalışmıyor!)

Sonra sistemi Ubuntu CD'si ile başlattım. Kurulumu başlattım ve kurulumu hangi diske yapmak istediğimi sorduğunda harici diskimi seçtim. (Diskin ilgili bölümü formatlamasına izin verdim. Zaten boştu..)

Kurulum bittiğinde, sistem açılışında "F10 for Boot Devices" yazısını gördüğümde F10 tuşuna basıp listeden Toshiba'yı seçtiğimde sistem harici sabit diskten açılıyordu.

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Kullandığınız bilgisayarın anakartı 2005'ten önce imal edilmişse, harici USB diskten sistemi BAŞLATAMAZSINIZ. Yani siz ne yaparsanız yapın, sistem bu özelliği desteklemediği için bir işinize yaramaz.

Fakat bu noktada bir püf var. Bir adet yeniden yazılabilir 8mm CD (yani normal cd'lere göre çapı daha ufak CD'ler; genelde CD'ye kayıt yapan kameralarda kullanılır. Tüm teknoloji mağazalarından bulabilirsiniz.) satın alıp bu CD'ye açılış dosyalarını kopyalayabilir, sistemi bu CD ile açıp harici harddiskten çalışabilirsiniz. Ama bu yöntem pek pratik olmadığından tavsiye edebileceğim bir şey değil...

Ben, anakartı 2005 öncesi imal edilmiş bir sistem kullanmadığımdan yukarıdaki sorunla karşılaşmıyorum.

Harici diske kurulum yaptığınızdan istediğiniz dosyayı kopyalayabilir, saklayabilir, istediğiniz programı, eklentiyi kurabilirsiniz... Buna temalar, sesler, duvarkağıtları vb. dahil...

Harici diske kurduğunuz Ubuntu'nun diğer sistemlerde sorunsuz çalışmasına gelince... İşin en güzel tarafı bu aslında.. Ubuntu, Windows'taki gibi sadece kurulduğu sisteme özel sürücüleri kurmak yerine genel sürücüleri sisteme kuruyor. Misal ses kartı için OSS yani açık kaynak ses sistemi kurulduğu için pek çok ses kartını sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Diğer donanımlar da buna benziyor. Sadece ekran kartlarında problem olabiliyor. O da örneğin ATI ekran kartlı bir makinede kurulum yaptıktan sonra Nvidia ekran kartlı bir sisteme geçerseniz doğru sürücüleri yüklenemediğinden mesela Compiz çalışmıyor ama onun dışında bir problem olmuyor.

Ben Jaunty Alpha 4'e yükseltene kadar, Intel anakartla tümleşik ekran kartı, ATI ekran kartı ve Nvidia ekran kartlı 3 farklı konfigürasyonlu sistemde Compiz dahil herşeyi çalıştırabiliyordum. Ubuntu 8.10 ile 3 sistemi de harici diskten sorunsuz olarak kullanabiliyordum. (Ethernet kartları, kablosuz bağlantı aparatları dahil!)

Sorusu olan? :)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

FUBU

teşekkürler..

ben de dün aşağıdaki linki okuyup slax kurmuştum flash diske.. ama slax kablosuz kartımı görmemişti bir tek..
http://shiftdelete.net/linux-slax-9026.html

Alıntı YapSorusu olan?
DOS a nasıl şifre koyabiliriz?  :D

ihtiyar said

Sanırım bir sabit yakışır bu anlatıma da. :) Eline sağlık. ;)

esrama

@aynshtein çok çok teşekkürler!

aynshtein

Alıntı yapılan: esrama - 27 Şubat 2009 - 16:12:37
@aynshtein çok çok teşekkürler!

Bir şey değil. Kolay gelsin... Linux'un, özellikle de Ubuntu'nun bu kadar esnek bir yapıda olması, kullanıcılarının işini kolaylaştırıyor. Windows'u en son 1 TB'lık NTFS diskimi yere düşürdükten sonra, disk denetimi için açtım. Onun haricinde iş yerinde dahi kendi işlerimi Ubuntu ile fazlasıyla halledebiliyorum...

esrama

Fakat parmak belleklere de kurulum yapılabilir değilmi ?

aynshtein

Alıntı yapılan: esrama - 27 Şubat 2009 - 16:18:11
Fakat parmak belleklere de kurulum yapılabilir değilmi ?

Eğer parmakbelleğiniz bölümlendirilebiliyorsa kurulum yapılabiliyor. Fat32'ye de kurulabiliyor fakat tavsiye etmiyorum... Bunun yerine Ubuntu'nun USB Çalıştırılabilir Disk Yaratma uygulamasını kullanıp, Live CD şeklinde kullanabilir ve dosyalarınızı depolayabilirsiniz...

anarchia

Aklımda bu konuyla ilgili bilgileri tamamlayıp netleştirdi anlatımınız, çok teşekkür ederim.
Usb sabit disklere internette bakarken, özellikleri arasında uyumlu oldukları işletim sistemleri de yazıyor. Bu listede linux aramalı mıyız, yoksa kurulumdaki biçimlendirme sorunu çözüyor mu?

aynshtein

Usb harici disklerin neredeyse tamamı Linux ile uyumludur. Sadece Mac uyumlu olarak satılan diskleri (HPFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş diskler) Windows üzerinde çalışmaz ancak Linux ile bu disklerden veri okuyabilirsiniz. Diski Ntfs, Fat32 ya da ext3 ile biçimlendirirseniz Linux ile kullanabilirsiniz.

Ek bilgi olarak Usb parmak belleklerin de çoğunluğu Linux ile uyumludur. Yalnız, U3 formatında satılan diskleri kullanmadan önce fat32 olarak formatlamanız gerekiyor. Çünkü U3 diskler 2 disk bölümü olarak geliyor. Birinci bölüm yaklaşık 5mb boyutta oluyor ve diskin geri kalan alanı 2. bölümde yer alıyor ve o alanda U3 ile şifrelenmiş dosya yer alıyor. Bu dosyaya Linux üzerinden erişemiyoruz. U3 dosyalarını içeren bölümdeki yazılım sadece Windows'ta çalışıyor. (En azından benim denediğim Toshiba U3 disk öyleydi..) O yüzden, böyle bir diskiniz varsa, Gparted üzerinden biçimlendirip Linux ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.. Fakat bu tarz disklerde boyut olarak ufak olan alan diskin birinci bölümü olduğundan Grub'ı bu alana kurmayı unutmayın. Aksi taktirde sistem açılışında Grub Error 17 (yani sistem dosyalarının yer aldığı disk bulunamadı) hatası alırsınız.

Bunun haricinde Ntfs olarak formatlanmış Usb disk bölümlerine Linux kurmayı denemeyin, başarısız olursunuz..

anarchia

@ aynshtein, teşekkür ederim bilgilendirmen için...

canosayan

bunu wiki ye taşısanız nasıl olur?
Chmod bizim işimiz.

aynshtein

Alıntı yapılan: canosayan - 27 Şubat 2009 - 23:00:58

Denedim: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Harici_Diske_Kurulum

İlk Wiki girişim oldu. Wiki tayfası, dökümanın hazırlanmasındaki muhtemel hatalar konusunda beni uyarırsa, hatalarımı düzeltirim.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: aynshtein - 27 Şubat 2009 - 23:51:36
Alıntı yapılan: canosayan - 27 Şubat 2009 - 23:00:58

Denedim: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Harici_Diske_Kurulum

İlk Wiki girişim oldu. Wiki tayfası, dökümanın hazırlanmasındaki muhtemel hatalar konusunda beni uyarırsa, hatalarımı düzeltirim.

Tebrikler! Nicelerini bekleriz. Çalışmalarınızda başarı, kolaylık ve devam diliyorum.

potasyumsiyanur

gparted ile format atarken primary logical yada extended diye seçenekler çıkıyor
burada ben primary i seçtim ve biostan seçeneklerde usb harddisk olarak gösterdim fakat bunu removable seçeneklerde göstermenin
bir ayarı varmıdır?

çalışma için teşekkürler
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

garafatma

Alıntı yapılan: potasyumsiyanur - 28 Şubat 2009 - 01:39:05
gparted ile format atarken primary logical * ya da extended diye seçenekler çıkıyor
burada ben primary i seçtim ve biostan seçeneklerde usb harddisk olarak gösterdim fakat bunu removable seçeneklerde göstermenin
bir ayarı varmıdır?

çalışma için teşekkürler

BIOS'tamı?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

chocolatebitter7

teşekürler benim de merak ettiğim bir konuydu.özellikle windows kurulu bilgisayarlarda windows kullanmak zorunda olmamak çok güzel:)

Şakir

Ben de hariciye kurdum ama birçok hata veriyordu açamıyordum özellikle grub menüsü çok canımı sıkıyordu şimdi yeniden kurulum yapacam bakalım nasıl olacak inşallah hatasız çalışır
Web Developer (PHP + (HTML + CSS + JQUERY))

http://www.sakirmehmetoglu.com.tr/hakkimda

aynshtein

Şakir, kurulumu yaparken, hangi harddiske kurduğunu bir kenara not al. (sda, sdb, hda, hdb vs...) Daha sonra, Grub kurulumu için gelişmiş adımında o diskin seçili olup olmadığını kontrol et. Sorun çıkmayacaktır...

Diğer bir yöntem de, kuruluma başlamadan önce, sistemdeki diğer sabit diskleri, Bios Setup'tan kaldırmaktır. Sistemde, harici diskiniz dışında disk yer almayacağından, Grub sorunsuz kurulacaktır...

Şakir

Sayın aynshtein dediğin gibi yaptığım her işlemi not ediyorum resim çekiyorum hepsini derleyip yarın neler yaptığımı söylerim. Benim tek amacım kendi bilgisayarımda değil gittiğim her yerde ubuntuyu kullanabilmektir. Kendi bilgisayarımda zaten bir ubuntu var ve çok memnunum ubuntumdan. Şu anda hiç bilgim olmadı halde bişey denedim inşallah olur olmazsa veya sorun çıkarırsa yine yarın yeniden bir kurulum yapacam.Hayırlı geceler.

aynshtein

Aslına bakarsan harici diske kurulum yapmak çok da zor değil ancak her bilgisayarda sorunsuzca kullanmak pek mümkün olmuyor. Örneğin ATI ekran kartlı bir bilgisayarda kurulum yapıp Nvidia ekran kartlı bir bilgisayarda kullanmaya kalkarsan, -muhtemelen- ekran çözünürlüğü problemi yaşarsın. Ya da en iyi ihtimalle Compiz gibi eklentiler çalışmayabilir. Bu sorunları da, her türlü sistemin sürücülerini diskin bir köşesinde bulundurarak çözebilirsin. Çözümsüz sorun, sorunsuz çözüm olmaz :)

Şakir

Kusura bakmayın arkadaşlar yarın anlatırım demiştim ama 2 gün oldu. Malum çalışıyoz işlerden zaman olmuyor. Şimdi nasıl kurduğumu anlatayım belki diğer arkadaşlar da yararlanırlar.

İlk önce bilgisayarı deneme modunda (Live) açtım. Daha sonra masaüstünde bulunan "Kur" uygulamasdını açtım ve normal olarak kurulum işlemlerini gerçekleştirdim. Dördüncü adıma kadar herşey normal. Dördüncü adımda "Bölümleri Elle Belirt " seçeneğini seçtim.

Resimde gördüğünüz gibi bilgisayarda bulunan diskler sıralandı. Burda istediğim gibi bölümleme yaptım. Gördüğünüz gibi ben harici diskimi dörde böldüm. 48 Gb Ubuntu için ayırdım. 2 Gb takas ayırdım. Diğer 50 Gb ve 400 Gb' lık bölüm ise benim belgelerimi sakladığım yedek alanım.

Bölümleme işleri bittikten sonra formatlanacak olan diski işaretledim ve ileri butonuna tıkladım. Sonraki adımda gerekli alanları doldurdum. Yedinci adıma geldiğimde ise şu ayarları yaptım.

Bu ekranda ise hiç bilgim olmadığı halde tamamen tahmin ve mantık yoluyla önyükleme ekranında önyükleyici aygıt olarak benim harici diski gösterdim. Kuruluma böylece son verdim. Şu anda hatasız ve her bilgisayarda çalışıyor. Bir konuda daha bilgi vereyim. Kurulum yaptığınız bilgisayarda bir başka ubuntu daha varsa onun grub bilgilerini de kendi grubuna alıyor. Hariciyi kullandığınız yerlerde kendi ubuntunuz dışında grub ekranında alt sıralarda diğer ubuntu ve varsa windows bilgileri de kalıyor. Artık onu temizlemek de sizin zevkinize kalmış. Temizleme konusunda benim fazla bilgim olmadığı için ebn bişey yazmayacağım. Formda bu konuyla ilgili bilgi geniş şekilde anlatılmış. İlgilenenler formda küçük bir arama yapabilirler. İnşallah faydalı olur.

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkürler @Şakir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pardi

Alıntı yapılan: Şakir - 03 Temmuz 2009 - 10:20:35
Kusura bakmayın arkadaşlar yarın anlatırım demiştim ama 2 gün oldu. Malum çalışıyoz işlerden zaman olmuyor. Şimdi nasıl kurduğumu anlatayım belki diğer arkadaşlar da yararlanırlar.

İlk önce bilgisayarı deneme modunda (Live) açtım. Daha sonra masaüstünde bulunan "Kur" uygulamasdını açtım ve normal olarak kurulum işlemlerini gerçekleştirdim. Dördüncü adıma kadar * her şey normal. Dördüncü adımda "Bölümleri Elle Belirt " seçeneğini seçtim.

Resimde gördüğünüz gibi bilgisayarda bulunan diskler sıralandı. Burda istediğim gibi bölümleme yaptım. Gördüğünüz gibi ben harici diskimi dörde böldüm. 48 Gb Ubuntu için ayırdım. 2 Gb takas ayırdım. Diğer 50 Gb ve 400 Gb' lık bölüm ise benim belgelerimi sakladığım yedek alanım.

Bölümleme işleri bittikten sonra formatlanacak olan diski işaretledim ve ileri butonuna tıkladım. Sonraki adımda gerekli alanları doldurdum. Yedinci adıma geldiğimde ise şu ayarları yaptım.

Bu ekranda ise hiç bilgim olmadığı halde tamamen tahmin ve mantık yoluyla önyükleme ekranında önyükleyici aygıt olarak benim harici diski gösterdim. Kuruluma böylece son verdim. Şu anda hatasız ve her bilgisayarda çalışıyor. Bir konuda daha bilgi vereyim. Kurulum yaptığınız bilgisayarda bir başka ubuntu daha varsa onun grub bilgilerini de kendi grubuna alıyor. Hariciyi kullandığınız yerlerde kendi ubuntunuz dışında grub ekranında alt sıralarda diğer ubuntu ve varsa windows bilgileri de kalıyor. Artık onu temizlemek de sizin zevkinize kalmış. Temizleme konusunda benim fazla bilgim olmadığı için ebn bişey yazmayacağım. Formda bu konuyla ilgili bilgi geniş şekilde anlatılmış. İlgilenenler formda küçük bir arama yapabilirler. İnşallah faydalı olur.

dediğiniz yolu usb flashım ile denemiştim ama grub'u usb flashın önüne kurdu sanırım ,bu yüzden diğer sistemlerime usb flash takılı değilken ulaşamıyordum ve diğer bilgisayarlarda da usb boot önceliği açık olmasına rağmen grub devreye girmiyordu ,nerede hata yapıyorum ??

if

Buradaki iletileri böldüm çünkü bu bölümde soru sorulmasını istemiyoruz.

eacimen

herkese merhaba ben ilkkez ubuntu kullanacağım wiki sayfasındaki harici diske ubuntu kurulum talimatlarını takip ederek kurulum yapmaya çalıştım fakat şöyle sorunlarla karşılaştım

ilk olarak sanırım ön yüklemeyi dahili hdd'ye yapıyor 3 4 kere denedim acaba yanlış konum mu seçiyorum diye ama ön yükleme dosyasının konumu olarak harici harddiski seçtiğime eminim bu yüzden windowsu da tekrar açamadım ve bütün verilerimi kaybettim hatta tekrar windows yüklemek zorunda kaldım bunu da harici harddiski söküp bilgisayarı çalıştırdığımda GNU linux 2.0.0 gibi bir siyah pencere açılıyor linux temel komutları çalışıyor fakat boot komutu girdiğimde öncelikle kabuk yüklemelisiniz diyor harddisk takılı olduğunda direkt ubuntu boot ediyor ve kullanabiliyorum

bu sorundan sonra harici harddiske ubuntunun kurulu olduğunu düşündüm onun üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan windows kurdum tekrar fakat bu sefer bios usb harddiski görmüyor usb üzerinden boot edemiyorum bu arada ilk kurulumu usb flash bellek üzerinden yaptım yani anakartım usb üzerinden boot etmeyi destekliyor linux yada windows kurulum usbsini bağladığımda bios bunları görüyor ve boot ediyor fakat harici diski görmüyor

neyi yanlış yapmış olabilirim bir fikriniz var mı

biosun sadece fat32'yi boot edebiliyor olması gibi bir şey mümkün mü aklıma tek mantıklı şey o geliyor şu anda

şimdiden emeğinize sağlık