Windows serverlar gibi kullanıcı yetki ayarları.

Başlatan futureng, 27 Şubat 2009 - 10:53:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sdincsoy

Merhaba,
Öncelikle ben futureeng arkadaşımın tam olarak ne istediğini anladığımı sanıyorum.
Bu zamana kadar gerek Server tarafında gerek ise client tarafında findows kullanarak geldik. (Ben yaklaşık 15 yıldır bir teknik servis firmasında çalışıyorum ve kurumsal olarak hizmet veriyorum)
Bir çoğumuz özgür yazılıma olan ilgimizden ve windows un tek elciliğinden bıkıp, çözümü linux sürümlerine aramaya çalışıyoruz. Ancak her seferinde karşımıza çıkan en büyük sorun piyasadaki gerek ticari yazılımlar olsun gerek ise insanların alışkanlıkları olsun bizleri findows a mahküm ediyor.
işin hikaye kısmını bir yere bırakacak olursak findows server ve findows terminal kullanan bir firmayı tam olarak linux a geçirebilir miyiz? sorusunu arıyor isek ;
Maalesef hayır :S çünkü iş ticari yazılımlara gelince findows ortamına bağlı kalmak zorunda kalıyoruz. En azından programcılık bilgisi olarak çok üst seviyelere çıkıp kendi TÜRK işletim sistemi ve tamamı TÜRK veri tabanı uygulamarı yapana kadar.
Asıl konumuza gelince;
Fikrosoft un Active Directory olayı, server+client mimarisi, yönetilebilirliği vs. vs. sistem yöneticileri açısından büyük kolaylıklar sağlamakta. Yani oturduğun yerden tüm sistemi yönetebilme vs. vs. Linux yapısı bu şekilde gitmiyor. Ben gideceğini de pek düşünmüyorum. Bu işi yapacak olsa bence Unix ciler yapardı diye düşünmeden edemiyorum.

Kısaca söylemek gerekirse ümidini kırmak gibi olacak ama findows daki o yapıyı linux da kurman çok güç. Eğer yaparsan TÜRKİYE'nin bill gates i olursun dersem herhalde abartmış olmam :)  Tamamen ücretsiz programlar ile fikrosft un aynı yapısını kurman....

Ama şu var ki Server tarafında kullanabildiğin kadar Linux kullanabilirsin. Zaten server a harcadığın lisans parası büyük paralar tutuyor ve kurduktan sonra çökmemesi, seni büyük bir yükden kuratarır kanaatindeyim. En basitinden bir Mail server yaptigini düşünelim. Linux da bu iş spam filtresi dahil tamamen bedava. Microsoft da bir mail server yapacak olsan;
1- işletim sistemine para veriyorsun.
2- exchange server a para veriyorsun.
3- Ya da kuracağın yapıya uygun ise tüm ürünler içinde olan Small bussines ürünü satın alıyorsun.
4- her iki durumda da erişecek kullanıcı kadar lisans almak zorunda kalıyorsun.
5- Spam filtresii virüs koruması vs. vs.
6- Server olacak kullanacagin makineye de en az 2500usd ayirman gerekiyor filan...
iş bu açıdan bakıldığında durumun ehemmiyetini kendine göre belirlemen lazim...

Sistemini bilmiyorum ama hala bazı findows uygulamarına hepimizin ihtiyaci oluyor. sisteminde mutlaka findows server lar olacaktir. belki active directory de olacaktir. Senin burada yapabilecegin linux la active directory i konusturmak filan olabilir. (daha once heartsmagic in bahsettigi LDAP olayi)

Umarim ümidini kırmamışımdır.
kolay gelsin.
iyi çalışmalar dilerim.