Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Alpha 5 Hazır

Başlatan aynshtein, 27 Şubat 2009 - 09:41:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aynshtein

Ubuntu'nun 5. alfa sürümü dün gece geç saatlerde indirilmeye sunuldu. Detaylı bilgi için Ubuntu Jaunty Jackalope Alpha 5 adresini ziyaret edebilirsiniz...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

eren

Yenilikler

X.Org server 1.6
Linux kernel 2.6.28
Ext4 dosya sistemi desteği

Sürüm notları için buraya gidebilirsiniz.

Haber için teşekkürler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

fadike

Beta sürümü çıkana dek beklerim ben. Alfa sürümlere güvenim olmadığı gibi hep beta sürümlerde hata raporladım.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

1DOST

Jaunty ile beraber ubuntu da ne gibi değişiklikler olacak bilen var mı? Yani tamam xorg ext4 falan yada kde4.2 ile gelir belki gnome yeni sürüm. Ama ubuntunun kendine has yeniliği olmayacak mı?

eren

Alıntı yapılan: 1DOST - 28 Şubat 2009 - 15:07:35
Jaunty ile beraber ubuntu da ne gibi değişiklikler olacak bilen var mı? Yani tamam xorg ext4 falan * ya da kde4.2 ile gelir belki gnome yeni sürüm. Ama ubuntunun kendine has yeniliği olmayacak mı?

Daha hızlı boot süresi, tam manası ile 4G ve Wimax desteği, pilin daha uzun dayanmasını sağlayan bir kaç teknoloji gibi bir çok yenilik gelecek.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

askinj

Bence virtualbox içinde denemekte yarar var.

aynshtein

Ben 2 gündür asıl sistem olarak Ubuntu 9.04 Alpha 5'i 2 farklı makinede denedim. Herhangi bir sorun çıkmadı.
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

iRoNMaSTeR

ilk açılışta boot ekranı gelmeden bir dk sandelyeden kalkayım dedim.
Sandalyeden kalkmamla "Manyakmısın Lan Ubuntu Sen" diyip oturmam bir oldu.
Bu kadar çabuk bir boot süresi beklemiyordum. Şok oldum! :o

ihtiyar said

Alıntı yapılan: iRoNMaSTeR - 28 Şubat 2009 - 19:45:55
ilk açılışta boot ekranı gelmeden bir dk sandelyeden kalkayım dedim.
Sandalyeden kalkmamla "Manyakmısın Lan Ubuntu Sen" diyip oturmam bir oldu.
Bu kadar çabuk bir boot süresi beklemiyordum. Şok oldum! :o

:D :D Çok güldüm ifadenize. :) Demek ki geliştiriciler işi iyice ciddiye almış. :)

askinj

Arkadaşlar alpha yı virtualbox dakuramıyorum. Birtürlü boot menüsü çalışmıyor.

mtilhan

Alpha 5'ten sonra Beta çıkacak değil mi?
Beta ne zaman çıkacak yol haritasını bulamadım da :'(
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

atomkarinca

Takvimi burada bulabilirsiniz. Ne yazık ki bundan sonra sırada Alpha 6 varmış, Beta'nın çıkış tarihi 26 Mart olarak verilmiş.

mtilhan

Acaba Xubuntu 9.04 Alpha 5'in hangi xfce sürümünü kullandığını bilen var mı?
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

atomkarinca

Bu sayfada 4.5.99 olduğu söylenmiş, bu da yanılmıyorsam 4.6'nın betası olsa gerek. Yani demek oluyor ki Jaunty yayınlandığında büyük ihtimalle 4.6 ile birlikte gelecek.

mtilhan

Tahminimce Beta'da XFCE 4.6 ile gelebilir. O zaman Betayı bekleyeceğim :)
Bir de umarım bu yeni kernel ile veya yeni 9.04 ile ekran kartıma adam gibi bir sürücü olur :)
OpenGL 1.24 destekliyor ama tüm oyunlar OpenGL 1.3 ile yazılmış o yüzden hiç bir oyunu oynayamıyorum :)

platonix

daha hizli boot olsa ne olur ki. ya bence yanlis iz pesindeler millet ubuntunun daha hizli bot olmasindan yana isteklermi yapiyor ? hayir. insanlarin genel sikayeti driver eksikligi donanim uyum sorunlari, ve oyuncular icin iyi bir emilator, bunlar uzerinde calissalar bence ubuntu cok daha iyi bir yere gelir

atomkarinca

Alıntı yapılan: platonix - 01 Mart 2009 - 12:10:25
daha hizli boot olsa ne olur ki. ya bence yanlis iz pesindeler millet ubuntunun daha hizli bot olmasindan yana isteklermi yapiyor ? hayir. insanlarin genel sikayeti driver eksikligi donanim uyum sorunlari, ve oyuncular icin iyi bir emilator, bunlar uzerinde calissalar bence ubuntu cok daha iyi bir yere gelir

Bu konuda Linux üzerine düşeni yapıyor zaten. Artık bundan sonrası yazılım ve donanım geliştiricilerine kalıyor. Donanım geliştiricileri Microsoft'la ortaklık imzalamayıp Linux sürücüleri de hazırlasalar ya da en azından kaynak kodları açsalar da biz hazırlasak; yazılım ve oyun üreticileri de Linux versiyonları yayınlasalar ya da en azından geliştirirken OpenGL, SDL, OpenAL, Ogre3D gibi özgür araçlar kullansalar da Wine'da çalıştırmak daha kolay olsa güzel olmaz mı?

Bu dediklerim sağlanmadıktan sonra ne yazık ki Linux geliştiricilerinden dediklerinizi beklemek hayalden öteye geçemeyecektir.

AbkHaZiaN

Linux'ın bütün dağıtımlarının Alphası Betası windowsun kararlı sürümünden daha güvenlidir. (iddaya bile girerim :D)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: abkhasian - 01 Mart 2009 - 14:34:18
Linux'ın bütün dağıtımlarının Alphası Betası windowsun kararlı sürümünden daha güvenlidir. (iddaya bile girerim :D)

Neye karşı güvenli? Düşünmek lazım. Sistemdeki bir hatayı çözeyim dersek sistemi silerseniz -ki bu çok küçük bir ihtimaldir- dosyalarınız gitmiş olur. Ama virüse karşı düşünürsek, bu konuda size katılıyorum.

AbkHaZiaN

Ayarlar ile oynamayaninterntte gezmek msn vb araçları kullanmak için kullanan kullanıcı için bence %100 windowstan daha güvenli.

hasanyılmaz

Kurulum yöneticisinde bazı eklemeler olduğundan Türkçe eksiklikler var. Kurulumda kullanılan paket ne olabilir?

bytan

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 01 Mart 2009 - 16:21:49
Kurulum yöneticisinde bazı eklemeler olduğundan Türkçe eksiklikler var. Kurulumda kullanılan paket ne olabilir?

Synaptic pakedi kullanılıyor. 16 Ocak'ta bir kısmını çevirip yollamıştım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: bytan - 01 Mart 2009 - 16:42:05
Synaptic değil, eksik sordum. Kurulum derken, sistem kurulumunu kastetmiştim.

bytan

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 01 Mart 2009 - 17:14:44
Alıntı yapılan: bytan - 01 Mart 2009 - 16:42:05
Synaptic değil, eksik sordum. Kurulum derken, sistem kurulumunu kastetmiştim.

Şimdi anladım. Bahsettiğin paket debian_installer pakedi. O pakedin bir kısmını çevirmeye başladım 1-2 hafta önce. İstersen, launchpad'ten indir, istersen pakedi yollayayım, kaldığı yerden devam et.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: bytan - 01 Mart 2009 - 17:20:54
Şimdi anladım. Bahsettiğin paket debian_installer pakedi. O pakedin bir kısmını çevirmeye başladım 1-2 hafta önce. İstersen, launchpad'ten indir, istersen pakedi yollayayım, kaldığı yerden devam et.

O paket tamamen Türkçe görünüyor. Kurulumdan Türkçe olmayan yerleri not almıştım. Cümleler bu paketin içinde değil.