[Nasıl] Counter-Strike 1.6 Non Steam Linux Server Kurulumu

Başlatan dark_moon, 27 Şubat 2009 - 08:16:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dark_moon

Bu konudaki anlatım artık işe yaramamaktadır. Lütfen şurayı takip edin: https://developer.valvesoftware.com/wiki/SteamCMD

Forumda ve nette uzun araştırmalarım sonunda cs server kurulumunu doğru ve tam anlatan bir yazı bulamadım... Malum oynadığım tek oyun bu olunca iş inada bindi :) Sorunsuz bir kurulum yapınca da deneyimlerimi paylaşmak istedim... Umarım işinize yarar..  ;)

Bu yöntem wine kullanmadığından makinayı yormaz ve 1024/256 Adsl abonesiyseniz internetten ortalama 8 kişi bağlanabilir...
3 kişi lan ağından 3 kişide internetten (2si İzmir 1i Kıbrıs'dan) bağlanarak oynadığımızda donma veya başka bir sorunla karşılaşmadım...

Öncelikle Standart server kurulumu yapalım

kurulum yapacağımız dizini oluşturup birkaç dosya indiriyoruz

wget http://www.steampowered.com/download/hldsupdatetool.bin
wget http://files.senoyna.com/libSteamValidateUserIDTickets_i386.so
wget http://garr.dl.sourceforge.net/project/csenginejackal/engine.v15.tgz

wget http://heanet.dl.sourceforge.net/sourceforge/metamod/metamod-1.19-linux.tar.gz
wget http://heanet.dl.sourceforge.net/sourceforge/amxmodx/amxmodx-1.75a-base.tar.gz
wget http://heanet.dl.sourceforge.net/sourceforge/amxmodx/amxmodx-1.75-cstrike.tar.gz

Kurulum

chmod +x hldsupdatetool.bin
./hldsupdatetool.bin

Bu komutu verdikten sonra lisans yazısı çıkacak yes yazıp enter'a basın

./steam -command update -game valve -dir .

bu komutu çalıştırdıktan sonra ekranda alttaki yazı çıkana kadar bekleyin

Checking bootstrapper version ...
Getting version 38 of Steam HLDS Update Tool
Downloading. . . . . . . . . . . .
Steam Linux Client updated, please retry the command

..ve tekrar aynı komutu girin, HL dosyalarını indirmeye başlayacak

Ardından bu komutla cs dosyalarını indiriyoruz

./steam -command update -game cstrike -dir .

Dosyaları indirdikten sonra Cs serverimiz hazır durumdadır... Server.cfg dosyasını düzenleyerek oyuna başlayabilirsiniz...
örnek server.cfg içeriği

hostname "DeSpErAdO | CATISMA MEYDANI CS 1.6"
mp_autokick 0
mp_autocrosshair 0
mp_autoteambalance 0
mp_buytime 2
mp_consistency 1
mp_c4timer 35
mp_fadetoblack 0
mp_falldamage 0
mp_flashlight 1
mp_forcecamera 3
mp_forcechasecam 2
mp_friendlyfire 0
mp_freezetime 0
mp_fraglimit 0
mp_hostagepenalty 0
mp_limitteams 6
mp_logfile 1
mp_logmessages 1
mp_logdetail 3
mp_maxrounds 0
mp_playerid 0
mp_roundtime 3
mp_startmoney 3000
mp_timelimit 0
mp_tkpunish 0
mp_winlimit 0
mp_forcechasecam 0

sv_aim 0
sv_airaccelerate 10
sv_airmove 1
sv_allowdownload 1
sv_clienttrace 1.0
sv_clipmode 0
sv_allowupload 1
sv_cheats 0
sv_gravity 800
sv_lan 1
sv_maxrate 7000
sv_maxspeed 320
sv_maxupdaterate 101
sys_ticrate 10000
decalfrequency 60
pausable 0
log on
decalfrequency 60
edgefriction 2
host_framerate 0
exec listip.cfg
exec banned.cfg
rcon_password 1234

Not: adsl modemden 27015 nolu portu pc nizin ipsine yönlendirmeniz gerekmektedir.. Aksi halde server çalışmaz hata verir... Modem destekliyorsa ipnizi sabitlemenizide öneririm...

Güvenlik Açıklarına Karşı Patch'leme

wget http://hobby.sarichioi.com/cstrike/hlshield-install.sh
chmod 755 hlshield-install.sh
./hlshield-install.sh

Standar serverimiz kuruldu.. Aşağıdaki kodu girerek serverimizi çalıştırabiliriz

./hlds_run -game cstrike +ip IPADRESI -nomaster +maxplayers 16 +map de_dust2 &

Amxmodx + Metamod Kurulumu

Dizinlerimizi oluşturalım

mkdir /usr/hlds/cstrike/addons
mkdir /usr/hlds/cstrike/addons/metamod
mkdir /usr/hlds/cstrike/addons/metamod/dlls

cd /usr/hlds/cstrike/addons/metamod/dlls

İndirdiğimiz metamod dosyasını bu dizine çıkarıyoruz

tar xfz /usr/hlds/metamod-1.19-linux.tar.gz

liblist.gam dosyasını text editörle açıp

sudo gedit /usr/hlds/cstrike/liblist.gam

gamedll_linux "dlls/cs_i386.so"

yazan yeri alttaki gibi düzeltiyoruz

gamedll_linux "addons/metamod/dlls/metamod_i386.so"

Sıra geldi Amxmodx kurulumuna

cd /usr/hlds/cstrike
tar xfz /usr/hlds/amxmodx-1.75a-base.tar.gz
tar xfz /usr/hlds/amxmodx-1.75-cstrike.tar.gz

Kurduğumuz dosyaları servere tanıtmak için  bir plugins.ini dosyası oluşturup içersine alttaki kodu yazıyoruz

linux addons/amxmodx/dlls/amxmodx_mm_i386.so

kaydettikten sonra cp komutuyla alltaki komuma kopyalıyoruz

/usr/hlds/cstrike/addons/metamod/plugins.ini

Amxmodx ayarları

admin eklemek için users.ini dosyasını text editörle açıp düzenleyebilirsiniz içersinde gerekli açıklama ve örnekler mevcut

sudo gedit /usr/hlds/cstrike/addons/amxmodx/configs/users.ini

oyuna girmeden önce console açıp

name Player
setinfo _pw 123

şeklinde isim ve şifrenizi girebilirsiniz...

Not: Konu hakkında istek olursa podbot ve webmod eklentilerinin kurulumunuda yazabilirim

İyi eğlenceler

dosyalar güncellenmiştir...
____________\,\,/,/,
____________\\ - - //
___________(--O-O--)
----------oOOo-(_)-oOOo--------------- ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• ••••••••Selçuk SUNAR Portfolio••••••••• ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• ----------------Oooo--------------------- ________oooO (...) ________(.....) ) /

heartsmagic

Bu güzel belge için teşekkür ederiz.
Sabitliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Linuxman.

Teşekkürler.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

epilogue

Selamlar

ben ubuntu üzerinden non steam lan 1.6 serverı kurmak istiyorum. fakat "./steam update" komutunu verdiğimde, uzun bir süre bekledikten sonra "Failed to connect to any GeneralDirectoryServer" hatasını veriyor. şu an kalmakta olduğum yurtta windows üzerinden de steam'e bağlanamıyoruz portlar kapalı, bu sorun da aynı sebepten mi kaynaklanıyor?

eğer sorun aynı sebeptense, okul dışında bir arkadaşıma kasayı götürüp orda update komutu çalıştırsam, yurda döndüğümde server'ı çalıştırabilir miyim? yoksa gene portların açık olması mı gerekir? 

ndlboztor

epilogue ile aynı yerdeniz.

Yurt ta kalıyoruz, makina topladık linux kurduk,

üstüne de NON Steam dedicated CS sunucusu açalım dedik.

Steampowered a update yapmak için bağlanmaya çalışıyor lakin Yurtta bütün PORTlar kapalı.

diyoruz ki.. dışardan update i yapalım kuralım getirelim

tekrar yurt lan ağında sunucuyu çalıştırdğımızda

STEAMe bağlanmaya çalışacak mı? PORTlar bize engel olucak mı :)

teşekkür ederiz

heartsmagic

Güncelleme için çalışmayan, normalde de çalışmaz diye düşünüyorum. Sizdeki temel sorun portların kapalı olması sonuçta.

ndlboztor

peki hazır kurulu bir makinadan

NON steam Dedicated Server dosyalarını çekip

kendi makinamıza copy paste yaparak

çıkan herhangi sorunu da - xp deki yama geç ya da eksik klasörü ekleme gibi bi teknik le halletmemiz mümkün mü?

ya da eksik kod satırlarını kendimiz doldursak? açık kod nası olsa netten bi yerden buluruz diye düşünüyorum :S

saygı sevgi ve benzeri duygularımızla

heartsmagic

CS sunucuları hakkında pek bilgim yok o nedenle yorum yapamam. Ben sadece port meselesi için mantık yürüttüm. Sonuçta portlar kapalıysa başka bir makinede güncelleme veya eksik paket kurulumu yapsanız bile nasıl dışarı açılacaksınız? Siz içeride mi oynamak istiyorsunuz yoksa bunu?

ndlboztor

evt

Yeditepe Üniversitesi Kampüs Erkek otelinde kalıyoruz.

2000 bin kişilik.

XP üzerinden dedicated Sunucu açtım, lakin çok şişme yapıyor pingi 14 ya da 24 de sabitliyorum. 2-3 saat sonra server saçmalamaya başlıyor kasıyor falan.

Makinayı linux yapalım dedik, daha hızlı daha güvenli kolay ve şişme gibi bir sorun olmaması için ( makina 7/24 açık, 3 ayrı server 1 public, 1 deathmatch, 1 de maç sunucusu)

internetle işimiz yok yani... zaten bütün PORTlar kapalı. hiç bir oyuna net üzernden bağlanamıyorsun.. sadece oyun değil msn den webcam, yada facebook dan poker bile açamıyorsun.. mynet oyunlarına dahi girilmiyor o kadar geri kalmış bir zihniyetin öğrencilere ÜNİVERSİTE nin düşünce ve hareket özgürlüğü mantığına terss hizmetleriyle yaşamaya çalışıyoruz :D

merak ettiğimiz..

1-) Dışarıdan NON-Steam Dedicated CS Server ı nın kurup gelsek, LAN da sunucuyu açtığımızda PORTlarla yine Muhatap olucak mıyız? YANİ Sunucu da CS kurduğumuzda bu gene İNTERNETE bağlanıp STEAM Sunucularından bilgi çekmeye çalışacak mı???

ya da

2-) Bir başka linux makinadan, önceden kurulmuş NON-Steam Dedicated CS Server dosyalarını - copy paste - ile kendi ubuntu muza atsak çalışır mı?

verdiği sorunları xpde ki gibi küçük yama ve eklentilerle çözebilir miyiz?

teşekkürler.

heartsmagic

O üniversite yerleşkesinde o kısıtlayıcı uygulamaları yapmazlarsa 2000 kişi 2 günde linç eder ağı. Bir de onların gözünden düşünmek lazım bu meseleyi. Zamanında İTÜ yerleşkesinin ağ yöneticisinden yaşadıkları sorunları dinledikçe "daha da kısıtlayın" diyesim gelmişti :) Yeditepe demişken, özlediğimi hissettim çam ağaçları arasındaki banklarda oturmayı...

Neyse, dediğim gibi CS hakkında pek fazla malumatım yok. Ancak siz dışarıda güncelleme işini yapdıktan sonra içeride sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. Konuyu daha da deşme noktasında, diyelim ki siz güncellemeyi yaptınız, geldiniz. Bir güncelleme çıktığında CS bunu yapmaya çalışırsa sorun olur mu? Kısacası iptal etmiyor mu? Yoksa asıl sorun buydu da ben mi kaçırdım?

eren

Yeditepe'den çıkış yapan çok var. Sunucu yöneticileriniz okumasın sonra burayı?

Bizim zamanımızda da bağlantı pek iyi değildi. Serkan bende özledim ama senin durum benden daha kötü en azından ben hala ders sırasına oturabiliyorum. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Eren - 15 Mart 2009 - 17:32:00

Bizim zamanımızda da bağlantı pek iyi değildi. Serkan bende özledim ama senin durum benden daha kötü en azından ben hala ders sırasına oturabiliyorum. :D

Ders sırasını özleyen kim :)

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Mart 2009 - 18:14:29
Alıntı yapılan: Eren - 15 Mart 2009 - 17:32:00

Ders sırasını özleyen kim :)

Okul bitince ben özlemiş epey bir boşluğa düşmüştüm. Allah'a çok şükür yeniden okuma şansını kazandım. Ders çalışmaz bazen insanı zorluyor ama bir şeyler öğrenmek güzel.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

AbkHaZiaN

Kurulumda indirilmesi gereken toplam dosya boyutu ne kadar? Kotalı kullanıcı olunca dikkat etmek gerekiyor :)

dark_moon

Ben kendi makinama kurdum sorunsuz çalışıyor kurulu olan dizinin boyutu 356mb..
____________\,\,/,/,
____________\\ - - //
___________(--O-O--)
----------oOOo-(_)-oOOo--------------- ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• ••••••••Selçuk SUNAR Portfolio••••••••• ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• ----------------Oooo--------------------- ________oooO (...) ________(.....) ) /

dark_moon

Alıntı yapılan: ndlboztor - 14 Mart 2009 - 14:26:04
evt

Yeditepe Üniversitesi Kampüs Erkek otelinde kalıyoruz.

2000 bin kişilik.

XP üzerinden dedicated Sunucu açtım, lakin çok şişme yapıyor pingi 14 ya da 24 de sabitliyorum. 2-3 saat sonra server saçmalamaya başlıyor kasıyor falan.

Makinayı linux yapalım dedik, daha hızlı daha güvenli kolay ve şişme gibi bir sorun olmaması için ( makina 7/24 açık, 3 ayrı server 1 public, 1 deathmatch, 1 de maç sunucusu)

internetle işimiz yok yani... zaten bütün PORTlar kapalı. hiç bir oyuna net üzernden bağlanamıyorsun.. sadece oyun değil msn den webcam, * ya da facebook dan poker bile açamıyorsun.. mynet oyunlarına dahi girilmiyor o kadar geri kalmış bir zihniyetin öğrencilere ÜNİVERSİTE nin düşünce ve hareket özgürlüğü mantığına terss hizmetleriyle yaşamaya çalışıyoruz :D

merak ettiğimiz..

1-) Dışarıdan NON-Steam Dedicated CS Server ı nın kurup gelsek, LAN da sunucuyu açtığımızda PORTlarla yine Muhatap olucak mıyız? YANİ Sunucu da CS kurduğumuzda bu gene İNTERNETE bağlanıp STEAM Sunucularından bilgi çekmeye çalışacak mı???

ya da

2-) Bir başka linux makinadan, önceden kurulmuş NON-Steam Dedicated CS Server dosyalarını - copy paste - ile kendi ubuntu muza atsak çalışır mı?

verdiği sorunları xpde ki gibi küçük yama ve eklentilerle çözebilir miyiz?

teşekkürler.

Dışarıda getirdiğiniz cs server dosyaları aynı dizine atıp ayarları yaparsanız çalışır bi sorun olmaz, hiçbir sunucuya da bağlanmaya çalışmaz.. sadece not olarak yazdığım gibi 27015 nolu port açık olmalı.. Xpde kurduğuuz server sorunsuz çalışıyorsa bu port açık demektir ubuntudada sorun çıkartmaz ;)
____________\,\,/,/,
____________\\ - - //
___________(--O-O--)

AbkHaZiaN

paketlerin açıldıktan sonraki boyutu olabilir Toplam indirilmesi gereken dosya boyutunu merak ediyorum.

dark_moon

Alıntı yapılan: AbkHaZiaN - 25 Mart 2009 - 17:51:32
paketlerin açıldıktan sonraki boyutu olabilir Toplam indirilmesi gereken dosya boyutunu merak ediyorum.
Paket fln indirmiyo.. CS'nin kendi serverinden direk dosyaları indiriyo tek tek ;) indirilmesi gereken dosya boyutuyla dizinin son boyutu aynıdır.
____________\,\,/,/,
____________\\ - - //
___________(--O-O--)

AbkHaZiaN

2 yükseltildi, 4 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 258 yükseltilmeyecek.
İndirilmesi gereken dosya boyutu 27,1MB
After this operation, 71,9MB of additional disk space will be used.

Başka bi program ama anlamak için yeterli olacaktır. indirlmesi gereken 27.1 kullanılacak disk alanı 71.9

dark_moon

Checking/Installing 'Linux Server Engine' version 42

0.40% .\core_i386.so
1.09% .\engine_amd.so
1.78% .\engine_i486.so
2.45% .\engine_i686.so
2.62% .\filesystem_stdio_i386.so
2.74% .\hlds_amd
2.86% .\hlds_i486
2.95% .\hlds_i686
3.00% .\hlds_run
3.12% .\hltv
3.54% .\libsteam_api_c_linux.so
3.96% .\libsteam_api_linux.so
7.57% .\libsteamvalidateuseridtickets_i486.so
8.51% .\libtier0_s_linux.so

Buda Benim tarifimdeki yükleme şekli ;) dediğim gibi dosyaları paket halinde değil tek tek indiriyor... doğal olarak indirilen dosya boyutu eşittir klasördeki toplam dosya boyutu oluyor... Sanırım daha açıklayıcı oldu...
____________\,\,/,/,
____________\\ - - //
___________(--O-O--)

AbkHaZiaN

epilogue

Selamlar tekrardan.

Biz serverı kurmayı başardık ve serverı başlattık. Fakat yeni bir sorunla karşı karşıyayız. Başkaları girmeye çalıştığında protocol 48-47 gibisinden bir hata veriyor. Nette update aradık fakat linux için elle tutulur bir şey bulamadık. Bunu çözmemiz mümkün mü acaba?

Düzeltme:

Bizim protokol 48miş, bağlanmaya çalışanlar ise 47. Serverı protocol 47 yapmamızın bir yolu var mı? Bütün yurt 47 oynuyor çünkü :)

epilogue

Eh en güncel bilgileri vereyim :)

protokol olayını da çözdük sayılır fakat şimdi şunu merak ediyoruz:

aynı anda 2 server nasıl açarız? 2. bir terminalden server başlatma komutunu verdiğimde 27015 portunun kullanımda olduğunu söylüyor. halbuki biz 27045 gibi farklı portları giriyorzu +dport parametresine. buna çözüm var mıdır?

heartsmagic

@epilogue, bu sorunları çözün, sizin ekipten bir Linux+Counter Strike Sunucu belgesi bekliyoruz :)

dark_moon

This server is using a new protocol (48) than your cliend (47).... gibi bir hata alıyorsunuz sanırım? Bu numaralar versiyonları belirtiyor server update yöntemiyle kurulduğundan en güncel haliyle geliyor eğer güncellenmemiş dosyaları paket halinde bulursan dediğini yapabilirsin... Bence arkadaşların son çıkarılan yamayı kursun özellikler daha iyi hale geliyor...

Alıntı yapılan: epilogue - 31 Mart 2009 - 20:40:56
aynı anda 2 server nasıl açarız? 2. bir terminalden server başlatma komutunu verdiğimde 27015 portunun kullanımda olduğunu söylüyor. halbuki biz 27045 gibi farklı portları giriyorzu +dport parametresine. buna çözüm var mıdır?

Port seçimini yapılamaz diye biliyorum... örneğin oyuna girerken konsoldan "connect 192.168.2.3" yazarsan 192.168.2.3 ipsine sahip makinenin 27015 portuna bağlanır ;) Portlar sabit HLTV 27016 portunu kullanır...

ikinci bir ethernet kartı takarsan iki farklı ip adresin olur ve ikinci server kurulabilir...
____________\,\,/,/,
____________\\ - - //
___________(--O-O--)